Sprawdzamy ubezpieczenie turystyczne z biura podróży. Czy wystarczy na wyjazd zagraniczny?

Redakcja
Udostępnij:

Planując swoje wakacje, często korzystamy z ofert biur podróży. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zorganizowane wycieczki mają swoje zalety – nie trzeba samemu układać planów każdego dnia urlopu, czy martwić się o znalezienie baru czy restauracji. Musimy tylko pamiętać o jednej ważnej sprawie – wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Biuro podróży co prawda ma […]

ubezpieczenie z biura podróży

Planując swoje wakacje, często korzystamy z ofert biur podróży. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zorganizowane wycieczki mają swoje zalety – nie trzeba samemu układać planów każdego dnia urlopu, czy martwić się o znalezienie baru czy restauracji. Musimy tylko pamiętać o jednej ważnej sprawie – wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Biuro podróży co prawda ma obowiązek, aby nas ubezpieczyć, jednakże polisa taka często okazuje się niewystarczająca podczas urlopu. Koszty leczenia lub hospitalizacji nierzadko są o wiele większe niż suma ubezpieczenia, którą mamy zawartą w umowie. Dowiedz się, od jakich jeszcze kosztów chroni nas prawidłowo dobrane ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie z biura podróży a dodatkowa polisa turystyczna

Wielu turystów wyjeżdżających w ramach usług biura podróży zgadza się na świadczony przez nie podstawowy zakres ochrony, który często może nie wystarczyć do opłacenia wszystkich kosztów.

Touroperatorzy mają obowiązek chronić uczestników wycieczki w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest to jednak dla nich kolejny koszt, więc chcą na nim zaoszczędzić, jak tylko mogą.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne z biura podróży zawiera niskie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia – opiewające np. na 10 000 EUR. To stanowczo za mało.

Dlaczego? Warto przypomnieć sytuację pana Stanisława z 2016 roku. Wyjechał on do Meksyku, korzystając z oferty i podstawowego ubezpieczenia biura podróży. Podczas wakacji doznał udaru i został przewieziony do szpitala w Meksyku. Otrzymał tam profesjonalną opiekę, za którą rachunek wyniósł około 800 tysięcy PLN.

Podstawowy zakres polisy podróżnej wykupionej przez biuro podróży zawierał sumę ubezpieczenia KL o wiele niższą, niż wyniosły ostateczne koszty wystawione na nazwisko pana Stanisława. Ubezpieczenie podróży nie wystarczyło – pan Stanisław brakującą sumę musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Jak widzimy, nie ma sensu oszczędzać na ubezpieczeniu turystycznym. Dobrze dobrana polisa powinna pokryć wszystkie koszty leczenia, a także zapewniać dodatkowy zakres ochrony. Niezbędne elementy ubezpieczenia prezentujemy w poniższej tabelce:

Ubezpieczenie kosztów leczenia Pokrywa wszystkie usługi medyczne i okołomedyczne świadczone za granicą, między innymi leczenie ambulatoryjne, hospitalizacja, zakup leków, zabiegi, operacje, transport sanitarny, transport zwłok, transport do kraju, organizacja pobytu bliskich osób.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków Gwarantuje odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, w razie śmierci wypłacane jest 100% sumy ubezpieczenia, natomiast w przypadku uszczerbku na zdrowiu świadczenie ma wartość zgodną z tabelą procentową podaną w OWU ubezpieczyciela.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej Zapewnia odszkodowanie dla osoby trzeciej, która nieumyślnie zostanie poszkodowana przez ubezpieczonego. Ubezpieczyciel pokryje przez nią straty poniesione na zdrowiu, psychice i majątku.
Ubezpieczenie bagażu podróżnego lub sprzętu sportowego Obejmuje ochroną bagaż podróżny lub sprzęt sportowy w przypadku jego zniszczenia, utraty oraz kradzieży.

Warto również wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Usługa ta chroni  nasze finanse w razie odwołania wyjazdu lub przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Dotyczy to sytuacji losowych, jak np. nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie lub śmierć osoby ubezpieczonej. Towarzystwa ubezpieczeniowe określają maksymalne sumy ubezpieczenia, do których ponoszą odpowiedzialność w takich sytuacjach.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie turystyczne?

Podsumowując nasze rozważania, na chwilę wróćmy do sytuacji pana Stanisława. Za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych wyszukaliśmy dodatkową polisę podróżną na 7 dni, która uchroniłaby go od konieczności pokrywania horrendalnych kosztów leczenia.

I tak na przykład polisa AXA Assistance zapewnia nielimitowaną sumę ubezpieczenia kosztów leczenia (a także NNW i ochronę podczas uprawiania różnych sportów).

Koszt takiego ubezpieczenia to zaledwie 140 PLN.  Wydatek rzędu 100-200 zł w porównaniu z wszystkimi wydatkami związanymi z urlopem za granicą jest tylko symboliczną sumą równą 2 posiłkom w średniej klasy restauracji.

W zamian można zyskać znacznie więcej, czyli bezcenny spokój, bo rachunek za leczenie i inne świadczenia pokrywa nasz ubezpieczyciel.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania