Gdzie można ubezpieczyć się na podróż?
Decydując się na podróż wakacyjną lub inny wyjazd, zawsze warto rozważyć możliwość ubezpieczenia się. Ubezpieczenie w biurze podróży to jedno z podstawowych rozwiązań, o których warto pomyśleć już na etapie planowania wyprawy. Polisy ubezpieczeniowe dostępne w biurach podróży stanowią zwykle niewielkie zabezpieczenie – szczególnie w podstawowym wariancie. Należy więc dokładnie zapoznać się z takim dokumentem, aby mieć pewność, w jakich sytuacjach otrzymasz pomoc.
Planujesz podróż samodzielnie? Nawet kupując same bilety lotnicze, można zdecydować się na ubezpieczenie od przewoźnika. Musisz jednak wiedzieć, że podobnie jak w przypadku biur podróży, tutaj również oferta jest mocno ograniczona i zwykle obejmuje swoim zakresem wyłącznie podstawowe zdarzenia.
Podróżując w krajach Unii Europejskiej, warto również skorzystać z polisy określanej jako EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten wydawany jest bezpłatnie na określony czas, a jego główną zaletą jest potwierdzenie ubezpieczenia obywatela Unii Europejskiej w ramach NFZ. Korzystając z EKUZ podczas wyjazdu do kraju członkowskiego, można liczyć na nieodpłatną opiekę medyczną. Dodatkowo karta jest również respektowana w krajach, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Warto mieć jednak na uwadze, że EKUZ obejmuje wyłącznie podstawowe usługi medyczne. Dodatkowo będąc w kraju członkowskim i posługując się kartą, należy spodziewać się wyłącznie usług medycznych na dokładnie takim samym poziomie jak te świadczone obywatelom danego kraju.
Osoby, które podróżują świadomie i mają na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz swoich najbliższych decydują się zazwyczaj na szerszy zakres ubezpieczenia. W ostatnich latach można zauważyć, że indywidualne ubezpieczenie to rozwiązanie, z którego podróżujący korzystają coraz częściej. Dzięki możliwości samodzielnego ustalenia wysokości ubezpieczenia oraz zakresu zdarzeń, podczas których będzie można otrzymać pomoc, polisa jest dopasowane indywidualnie do każdych potrzeb. To ważne, ponieważ każdy swój wakacyjny urlop może spędzać nieco inaczej.
Co zapewnia ubezpieczenie z biura podróży?
Decydując się na podróż zagraniczną z biurem podróży, zawsze można liczyć na ubezpieczenie, jakie oferuje dany przewoźnik. Jednak czego można się spodziewać po standardowej ofercie? Ubezpieczenie biura podróży zazwyczaj jest odgórnie wliczane w cenę wybranej wycieczki, chociaż czasem można z niego zrezygnować. Zapewnia ono podstawową opiekę ze względu na najniższe składki. Zależnie od wybranej oferty biura podróży można liczyć między innymi na takie świadczenia jak:
- od 5 do 10 tysięcy Euro na pokrycie kosztów leczenia,
- od 500 do 1000 Euro przy ubezpieczeniu NNW.
Ubezpieczenie w biurze podróży obejmuje również dodatkową ochronę bagażu. Ochrona w tym przypadku dotyczy najczęściej jego uszkodzenia lub zgubienia przez lotnisko.
Panująca od 2020 roku sytuacja pandemiczna spowodowana wirusem COVID-19 odbiła się również echem wśród biur podróży. Niektóre firmy organizujące wyjazdy zagraniczne, oferują swoim klientom możliwość dodatkowego ubezpieczenia na wypadek zachorowania na COVID-19. Wówczas można liczyć m.in. na bezpłatne testy w razie konieczności ich wykonania przed wylotem do kraju, który jest celem podróży.
Sprawdź: Gdzie podróżować bez testu i kwarantanny na obecność COVID-19?
Czego nie znajdziemy w ubezpieczeniu z biura podróży?
Ubezpieczenie biura podróży z reguły obejmuje podstawowe elementy, przez co trudno doszukiwać się w nim dodatkowych wariantów. Decydując się wyłącznie na ubezpieczenie z biura podróży, nie można liczyć na dodatkową pomoc w razie pogorszenia zdrowia wynikającego z choroby przewlekłej. Dotyczy to między innymi osób, które chorują na:
- cukrzycę,
- nadciśnienie.
Podstawowa polisa nie obejmuje również sytuacji, w której podczas wakacji dojdzie do wypadku, a dana osoba będzie znajdowała się pod wpływem alkoholu. Ubezpieczenie z biura podróży nie przewiduje także pomocy w przypadku, kiedy klient korzystać z różnego rodzaju sportów wodnych, zwłaszcza ekstremalnych. Na próżno więc szukać w polisie informacji dotyczących ubezpieczenia podczas jazdy na skuterze, żeglugi jachtem czy nurkowania w ocenie
Warto także zwrócić dokładną uwagę na zapis dotyczący samego bagażu. Polisa wliczona w cenę wycieczki często nie przewiduje ubezpieczenia w sytuacji, w której bagaż zostanie skradziony. Podobna kwestia dotyczy przewożonego sprzętu sportowego, który również nie jest objęty zabezpieczeniem.
Co zapewnia ubezpieczenie z linii lotniczych?
Ubezpieczenie w biurze podróży to nie jedyna możliwość zabezpieczenia, na którą można się zdecydować, planując swój urlop. Warto zapoznać się również z polisami, jakie oferują linie lotnicze. Zwykle jest to niewielki wydatek, a kwota ta wliczona jest w cenę biletu lotniczego. Przewoźnik oferuje jednak podróżującym możliwość wyboru różnych wariantów rozszerzonych o dodatkowe usługi i zabezpieczenia. Decydując się na rozbudowaną wersję polisy ubezpieczeniowej od linii lotniczych, można liczyć między innymi na:
- stosunkowo duże środki związane z koniecznością leczenia,
- dodatkowe ubezpieczenie OC,
- ochronę bagażu,
- ochronę przed anulowaniem podróży, która jest wynikiem nieoczekiwanych sytuacji.
W polisie linii lotniczych nie należy jednak spodziewać się zapisków dotyczących:
- NNW,
- klauzuli alkoholowej,
- kosztów ratownictwa,
- dodatkowych opcji.
Podobnie jak w przypadku biur podróży, również linie lotniczy poszerzyły w ostatnich latach zakres polis oferowanych pasażerom. Ubezpieczenie w wielu przypadkach daje możliwość przesunięcia terminu lotu, jeżeli podróżujący zachorował na COVID-19 lub wystąpiła u niego konieczność odbycia kwarantanny. Jak wszędzie, warto jednak dokładnie sprawdzić zapisy znajdujące się w polisie, ponieważ wspomniane opcje często wchodzą wyłącznie w najwyższy pakiet ubezpieczeniowy.
Czy warto kupić polisę indywidualnie?
Ubezpieczenie biura podróży to zazwyczaj stosunkowo niewielki dodatek do całości wycieczki, zwłaszcza przy wycieczkach na inne kontynenty – do Azji czy Ameryki Południowej. Osoby, które dbają o siebie i swoich bliskich, a także mają na uwadze różne zdarzenia losowe, jakie mogą zdarzyć się za granicą, powinny rozważyć możliwość dodatkowego ubezpieczenia się –bez korzystania z opcji biura podróży czy linii lotniczych.
Polisy, które nabywa się indywidualnie, są coraz popularniejsze, głównie ze względu na warunki. Najważniejszą zaletą jest możliwość samodzielnego decydowania o zakresie ochrony oraz wybranych dodatkach do polisy. Nie występują tutaj odgórne ograniczenia narzucane przez przewoźnika, to od ubezpieczającego się zależy ostateczna decyzja. Może więc właściwie zabezpieczyć się adekwatnie do tego, jak planuje spędzić urlop. Przy sportach ekstremalnych czy podróżowaniu po obcym kraju samochodem ryzyko wypadku jest zawsze większe niż podczas wakacji All inclusive w hotelu.
Porównywarka ubezpieczeń – najlepsza opcja, by indywidualnie kupić polisę podróżną
Rozważając zakup polisy ubezpieczeniowej, warto mieć pełny wgląd w aktualną ofertę różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ofert ubezpieczycieli. Dzięki niej zyskuje się wiele informacji, nie tylko o samej cenie ubezpieczenia, ale także warunkach wypłaty świadczeń.
Korzystając z porównywarki ofert ubezpieczycieli, należy podać niezbędne informacje wymagane w formularzu, aby jak najlepiej dopasować ofert do swoich potrzeb. Znajdują się w nim pytania dotyczące docelowego kraju podróży i rodzaju wyjazdu. Ważne jest również wybranie dnia wylotu oraz powrotu z wycieczki. Określa się także liczbę osób, która będzie uczestniczyła w wyjeździe, ich wiek, a także stan zdrowia. Każdy szczegół ma znaczenie.
Wypełniając wszystkie wymagane pola formularza, otrzymuje się pełne zestawienie ubezpieczycieli oferujących najkorzystniejsze warunki. W tym momencie od ubezpieczającego zależy wybór tej oferty, która spełnia wszelkie oczekiwania.
Kiedy polisa z biura podróży i linii lotniczych nie wystarczy?
Osoby planujące wymarzone wakacje muszą pamiętać, że biura podróży zobowiązane są do ubezpieczania swoich klientów. Linie lotnicze nie mają narzuconego takiego obowiązku. Warto przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego biura podróży czy linii lotniczych sprawdzić, na jakie ubezpieczenie można liczyć z ich strony, ponieważ to nie zawsze będzie wystarczające. To zwykle sprawdza się, kiedy planuje się spokojne wakacje w jednym z europejskich kurortów, gdzie do przejścia na plażę jest zaledwie kilka minut. Jednak i wtedy może zdarzyć się nieprzewidziany wypadek, a opieka medyczna może wówczas przewyższyć kwoty, jakie uwzględnia polisa.
Podstawą jest więc sprawdzenie wysokości ubezpieczenia, na jakie można liczyć, a także oszacowanie ryzyka związanego z wyjazdem. Najtańsze rozwiązania oferowane z biura podróży z pewnością nie są niewystarczające, jeżeli wybierasz się na wycieczkę objazdową. Wówczas ryzyko nagłego zdarzenia wzrasta nawet kilkukrotnie. Warto więc dopłacić kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych do lepszego ubezpieczenia, a jednocześnie mieć zapewniony spokój w trakcie wypoczynku i pomoc, kiedy ta okaże się niezbędna.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczeniu w biurze podróży
-
Czy można wykupić więcej niż jedną polisę na ten sam wyjazd?
Podróżujący mają pełną swobodę w zakresie zakupu ubezpieczenia, co oznacza, że mogą zdecydować się na kilka polis ubezpieczeniowych na ten sam wyjazd. Jednak warto mieć na uwadze, że nie zawsze tego typu rozwiązanie jest konieczne. Osoby podróżujące świadomie, często decydują się na wykupienie dodatkowej polisy indywidualnie, jako rozszerzenie tej otrzymanej od biura podroży. Warto jednak dokładnie przeanalizować, co one przewidują. Czasem lepiej dopłacić do oferty indywidualnej, która ma szerszy zakres.
-
Czy polisę można wykupić będąc już w kraju docelowym?
Ubezpieczyciele przewidują taką możliwość. Podróżujący mają pełną swobodę w wykupieniu polisy ubezpieczeniowej, co oznacza, że mogą się na nią zdecydować, będąc już w kraju docelowym. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciele często zabezpieczają się przed wyłudzaniem ubezpieczenia przez turystów. W tym celu stosowany jest tak zwany okres karencyjny, który zazwyczaj trwa co najmniej dwa dni. Pozwala to na zabezpieczenie się przed sytuacją, w której ubezpieczający zaraz po wykupieniu ubezpieczenia zgłasza ubezpieczycielowi wypadek, chcąc tym samym doprowadzić do wyłudzenia odszkodowania.
-
Jaką polisę indywidualną wybrać najlepiej?
Decydując się na wykupienie polisy indywidualnej, warto dopasować ją do swojego wyjazdu. Planując podczas podróży ekstremalne przeżycia, takie jak np. nurkowanie czy jazda skuterem wodnym, dobrze jest wybrać ubezpieczenie, która uwzględnia tego typu aktywności. Najwygodniejszą opcją jest skorzystanie z porównywarki ofert. Wystarczy wpisać w formularz wszystkie najważniejsze dane i oczekiwania. Po przejściu przez kilka kroków otrzymuje się zestawienie najlepszych ofert rynkowy spełniających kryteria podróżującego. Zwykle po wyborze można także przejść do finalizacji i opłacić polisę. To bardzo wygodne dla osób, które lubią szybkie załatwienie formalności.
Decydując się na podróż z biurem podróży, warto mieć na uwadze fakt, że oferowane przez przewoźnika ubezpieczenie, nie zawsze gwarantuje właściwy stopień zabezpieczenia. Warto zatem zadbać o siebie oraz swoich bliskich, korzystając z ubezpieczenia indywidualnego. Wybierając tę opcję, można liczyć między innymi na:
- wysokie świadczenia,
- ubezpieczenie dla osób aktywnych,
- ochronę bagażu oraz sprzętu,
- dodatkowe odszkodowanie w razie opóźnień lotu,
- możliwość wygodnego dopasowania polisy do własnych preferencji.