Trasa do Chorwacji – jaką wybrać?

Jakub Walicki
Udostępnij:
5

Wysokie temperatury, gorące morze i wspaniałe, wypełnione zabytkami miasta sprawiają, że Chorwacja zalicza się do grona najpopularniejszych kierunków wypoczynkowych na świecie. Chociaż wyjazd nad Adriatyk z biurem turystycznym może być kosztowny, samodzielna organizacja podróży autem pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Przekonaj się, jaką trasę do Chorwacji wybrać i o czym pamiętać, przygotowując się do podróży.

trasa do Chorwacji

Wybór właściwej trasy, oszacowanie kosztów paliwa i winiet drogowych, a także zabezpieczenie się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń sprawia, że podróż autem do Chorwacji może być nie tylko mniej kosztowną alternatywą dla wyjazdu z operatorem, lecz również świetną przygodą.

Warto również wiedzieć, że trasa z Polski do Chorwacji w zależności od wariantu wymaga przejechania jedynie 1 000-1 500 km, pozwalając dostać się na miejsce nawet na jednym baku paliwa.

Dokąd jechać do Chorwacji samochodem?

 • Dubrownik – to jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji, które zachwyca malowniczym usytuowaniem nad Adriatykiem. Otoczone murami obronnymi Stare Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Dubrowniku możesz spacerować po wąskich, brukowanych uliczkach, podziwiać gotyckie i renesansowe budynki oraz cieszyć się widokami majestatycznego morza. Wokół miasta znajduje się też wiele plaż i wartych odwiedzenia wysp.
 • Zadar to urokliwe miasto położone na północnym wybrzeżu Dalmacji. Słynie ono z unikalnego instrumentu muzycznego, Morskich Orgeli, które tworzą dźwięki wytwarzane przez fale. Popularnym punktem orientacyjnym w okolicy jest Pozdrowienie Słońca, czyli instalacja składająca się z paneli słonecznych, które emitują kolorowe światło o zachodzie słońca. Zadar może się też poszczycić piękną starówką, gdzie będziesz w stanie zwiedzić romańską katedrę św. Anastazji i wiele innych zabytków.
 • Plitwickie Jeziora to jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji i jeden z najstarszych parków narodowych w Europie. Składa się on z 16 turkusowych jezior połączonych wodospadami i kaskadami. Możesz przejść tu po drewnianych kładkach, podziwiając widok krystalicznej wody i bujnej roślinności. Park oferuje również możliwość rejsu łodzią po jeziorach oraz spacerowania licznymi szlakami trekkingowymi.
 • Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, które słynie z imponującego Pałacu Dioklecjana. Wzniesiony w III wieku Pałac stanowi jeden z najlepiej zachowanych rzymskich zabytków na świecie. Możliwość zwiedzania jego zakamarków, podziwiania katedry św. Dujama i doświadczenia atmosfery żywego miasta sprawia, że pobyt w Splicie z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Warto wspomnieć, że w pobliżu znajduje się też piękna wyspa Brač, która stanowi popularny cel wycieczek turystycznych.
 • Pula to miasto położone w północno-zachodniej części Chorwacji, znane głównie ze swojego imponującego zabytku – amfiteatru rzymskiego. Amfiteatr w Puli jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych amfiteatrów na świecie i stanowi kolejny wspaniały przykład rzymskiej architektury. W budowli regularnie odbywają się związane z historią wydarzenia, które pozwalają przenieść się do antycznego świata. Oprócz tego Pula może poszczycić się szeregiem innych wspaniałych zabytków, takich jak łuk triumfalny Sergiusza, Forum Romanum i rzymskie świątynie.

Jaką trasę do Chorwacji wybrać?

Jeśli wybierasz się do Chorwacji autem, powinieneś zacząć od wybrania odpowiedniej trasy. Większość kierowców z Polski preferuje drogę przez Niemcy, Austrię i Słowenię. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć polskich dróg i skorzystać z dobrze utrzymanych autostrad. Warto przypomnieć, że w Niemczech są one bezpłatne.

W zależności od osobistych preferencji, trasy do Chorwacji mogą również obejmować przejazd przez Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię lub Węgry. Aby ułatwić dokonanie właściwego wyboru, poniżej zebraliśmy 3 najpopularniejsze warianty przejazdowe, uwzględniając czas podróży i koszty paliwa.

Wariant 1: Trasa Cieszyn – Brno – Wiedeń – Maribor – Macelj

W tym wariancie podróż rozpoczyna się w Cieszynie i prowadzi przez Czechy w kierunku Ołomuńca i Brna. Następnie trasa przechodzi przez Austrię, mijając Wiedeń i Graz. Po przyjeździe do Słowenii, powinieneś kierować się przez Maribor aż do przejścia w Macelj. Podróżując zgodnie z tym scenariuszem, pokonasz odległość prawie 620 km w czasie około 7 godzin.

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – prawie 920 km i około 10 godzin. Szacowany koszt: około 700-1000 zł w obie strony.
 • Dojazd do Splitu – prawie 1080 km w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 800-1200 zł w obie strony.
 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1135 km w około 11,5 godziny. Szacowany koszt: około 900-1400 zł w obie strony.

Wariant 2: Trasa Bardejów/Barwinek – Koszyce – Budapeszt – Gorican

Ten wariant jest najczęściej wybierany przez kierowców, którzy chcą uniknąć kupowania drogiej winiety drogowej w Słowenii. Podróż rozpoczyna się na Słowacji, przechodzi przez Bardejów/Barwinek, Presov i Koszyce. Następnie powinieneś ruszyć przez Węgry w kierunku Budapesztu, docierając do miejscowości Gorican w Chorwacji. Łącznie pokonasz odległość 600 km w ok  6,5 godziny.

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – około 950 km w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 700-1000 zł.
 • Dojazd do Splitu – około 1110 km w czasie 12-13 godzin. Szacowany koszt: około 800-1200 zł w obie strony.
 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1165 km w około 12,5-13,5 godziny. Szacowany koszt: około 900-1500 w obie strony.

Wariant 3: Trasa Cieszyn – Zlín – Bratysława – Rajka – Csorna – Redics – Lendava- Mursko Sredisce

Tym razem podróż rozpoczyna się od przekroczenia granicy czeskiej w Cieszynie. Następnie trasa prowadzi przez Zlín i Słowację w kierunku Bratysławy. Kolejnym etapem jest przejazd przez Węgry, przechodząc przez miejscowości Rajka, Csorna i Redics, a także Lendavę w Słowenii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do Chorwacji wjedziesz w miejscowości Mursko Sredisce. W sumie pokonasz dystans prawie 520 km w czasie około 6 godzin.

 • Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – około 900 km w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 700-1000 zł w obie strony.
 • Dojazd do Splitu – około 1030 km w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 800-1000 zł w obie strony.
 • Dojazd do Makarskiej – prawie 1085 km w około 11,5-12,5 godziny. Szacowany koszt: około 900-1200 zł w obie strony.

Ile kosztuje paliwo i winiety na podróż do Chorwacji?

Podróż do Chorwacji autem wiąże się przede wszystkim z dwoma wydatkami: opłatami za paliwo i zakupem winiet na autostrady.

Cena litra paliwa Pb95 w kraju ze stolicą w Zagrzebiu wynosi 6,36 zł, a oleju napędowego ON 6,35 zł. Oprócz tego powinieneś uwzględnić koszty tankowania po drodze w zależności od preferowanej trasy. Najtańsze paliwo można kupić w Czechach (Pb95 – 6,88 zł, ON – 6,51 zł) oraz na Słowenii (Pb95 – 6,28 zł, ON – 6,46 zł). Nieco drożej jest na Węgrzech (Pb95 – 6,96 zł, ON – 6,70 zł), w Austrii (Pb95 – 7,03 zł, ON – 6,69 zł) oraz na Słowacji (Pb95 – 7,03 zł, ON – 6,32 zł).

W zależności od wybranej trasy i spalania pojazdu, szacowany koszt zakupu paliwa wyniesie około 1000-1500 zł w obie strony.

Koszt przejazdu autostradami i drogami szybkiego ruchu w Chorwacji zależy od konkretnego odcinka trasy oraz kategorii pojazdu. Średnio za przejechanie 100 km zapłacisz ok. 8 euro (35 zł). Najmniej za winiety zapłacisz w Austrii (około 43 zł) i na Słowacji (około 45 zł). Nieco więcej natomiast w Czechach (około 58 zł), Słowenii (około 68 zł) oraz na Węgrzech (około 63 zł). W sumie cena zakupu winiet może wynieść do 100 do 300 zł w zależności od preferowanej trasy.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Chorwacji?

Podczas planowania wakacji w Chorwacji kluczowe znaczenie posiada ochrona ubezpieczeniowa. Chociaż posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może być pomocne, nie zastępuje ona pełnej polisy. Dlaczego warto rozważyć zakup prywatnego ubezpieczenia na czas wakacji w Chorwacji?

 • EKUZ ogranicza się do podstawowej opieki zdrowotnej: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w Chorwacji na takich samych zasadach, jak te, które dotyczą obywateli tego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ nie pokrywa wszystkich opłat medycznych, takich jak koszty leczenia w prywatnych placówkach, wykonywania skomplikowanych zabiegów czy transportu medycznego.
 • Ubezpieczenie turystyczne zapewnia pokrycie kosztów opieki zdrowotnej, uwzględniając leczenie ambulatoryjne i szpitalne, leki, zabiegi specjalistyczne oraz opiekę dentystyczną. Dodatkowo, polisa obejmuje także koszty transportu medycznego, które czasem okazują się wyjątkowo wysokie.
 • Jeśli planujesz podróżować do Chorwacji samochodem, powinieneś rozważyć zakup ubezpieczenia Assistance dla swojego pojazdu. Zapewni ono bezpieczeństwu w przypadku awarii, wypadku lub kradzieży auta, gwarantując holowanie, odpowiednie naprawy lub udostępnienie samochodu zastępczego.

Wybierając polisę turystyczną na urlop w Chorwacji, powinieneś zwrócić uwagę na następujące czynniki:

 • Pokrycie kosztów leczenia, w tym leczenia szpitalnego, kosztów operacji, leków i zabiegów,
 • Pokrycie kosztów ratownictwa i transportu medycznego,
 • Odszkodowanie wypłacane w przypadku nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • Ochronę na wypadek utraty bagażu, kradzieży lub uszkodzenia mienia,
 • OC w życiu prywatnym – ochronę w razie spowodowania wypadku lub zniszczenia mienia osobie trzeciej,
 • Assistance – pomoc w razie problemów za granicą w postaci wsparcia informacyjnego, logistycznego czy prawnego.

Ile w takim razie kosztuje taka polisa? Dla przykładu, za ubezpieczenie na 7-dniowy pobyt w Chorwacji dla jednej osoby dorosłej możesz zapłacić od 20 do 100 zł. Rekomendowana przez nas polisa powinna kosztować co najmniej 45 zł i obejmować odpowiednio wysokie sumy gwarantowane. W przypadku kosztów leczenia jest to 200 000 zł, OC 50 000 zł, ratownictwa 50 000 zł, NNW 20 000 zł, natomiast bagażu 2 000 zł.

Ubezpieczenie do Bułgarii na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
82,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
129,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA Assistance
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy: 1 500 zł zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
Ubezpieczenie do Bułgarii na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
82,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
129,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA Assistance
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy: 1 500 zł zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)

Taką ochronę znajdziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy tylko porównać dostępne oferty, wybrać z nich tę najbardziej dopasowaną pod kątem sowich potrzeb i opłacić składkę online. Zrobisz to szybko i wygodnie, nawet już w samochodzie w drodze do Chorwacji!

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile trwa podróż z Polski do Chorwacji?

  Podróż samochodem z Polski do Chorwacji trwa zazwyczaj około 10-12 godzin, w zależności od wybranej trasy i warunków drogowych.

 2. Ile kosztuje podróż samochodem na Chorwację?

  Uwzględniając aktualne ceny paliwa i winiet drogowych, podróż samochodem na Chorwację może kosztować ok. 1 250-1 800 zł.

 3. Czy potrzebujesz Zielonej Karty do Chorwacji?

  Nie, Zielona Karta nie jest wymagana, aby wjechać do Chorwacji.

 4. Czy polskie OC jest ważne w Chorwacji?

  Tak, polskie ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) jest ważne w Chorwacji

Co warto wiedzieć?
 1. Chorwacja to ulubiony kierunek turystyczny Polaków.
 2. Wielu podróżujących wybiera się tam własnym samochodem.
 3. Do wyboru jest kilka wariantów tras, np. przez Czechy, Słowację, Węgry, Austrię czy Słowenię.
 4. Taka podróż potrwa około 10-12 godzin, w zależności od wybranej trasy.
 5. Polskie OC na samochód jest honorowane w Chorwacji, warto jednak zabrać ze sobą dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.
Autor

Jakub Walicki

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania