Tani urlop nad Adriatykiem? Sprawdzamy, ile kosztują wakacje w Chorwacji

Redakcja
Udostępnij:
5

Chorwacja to ulubiony kierunek wakacyjny Polaków. Od lat doceniamy uroki Półwyspu Bałkańskiego. Sprawdzamy, ile kosztują wakacje w Chorwacji.

analizujemy, ile kosztują wakacje w Chorwacji

Chorwacja, z roku na rok coraz droższa, nadal jest przystępna cenowo dla Polaków i całkiem konkurencyjna do polskiego morza. 2-tygodniowy pobyt dwóch osób w Chorwacji, uwzględniający własny dojazd, to koszt ok. 5 000 – 6 000 zł.

Przygotowaliśmy kosztorys wakacyjny do Chorwacji. Analizujemy ceny dojazdu, winiet i jedzenia.  Koszty podróży do Chorwacji zostały opracowane dla pary podróżujących osób. Uwzględniamy różne sposoby dotarcia do Chorwacji oraz wszelkie dodatkowe opłaty i wydatki. Droga została uśredniona na trasie Warszawa-Split.

Najważniejsze koszty podróży do Chorwacji

Wybierając się do Chorwacji na urlop, należy uwzględnić zakres kosztów, aby wydatki nie stały się nieprzyjemną niespodzianką. W kosztorysie należy uwzględnić:

 • Dojazd – najczęściej wybierany dojazd to: własny samochód lub podróż lotnicza. Wybór dojazdu autem pociąga za sobą dodatkowy koszt w postaci wykupienia winiet lub opłacenia autostrad. Plusem jest natomiast brak konieczności wynajmowania samochodu na miejscu.
 • Noclegi – prywatne kwatery, pensjonaty, hostele, hotele, dobrze wyposażone i zadbane campingi. Wybór jest bardzo duży i bez problemu można znaleźć nocleg, szukając i rezerwując przez internet.
 • Wynajem auta – chcąc cokolwiek zwiedzić w Chorwacji (a szkoda tu być i cały urlop spędzić wyłączenie na plaży), najlepiej jest poruszać się samochodem. Jeśli wybierzemy lot do Chorwacji, na miejscu będziemy musieli wynająć auto. 
 • Wyżywienie – gotowanie własnych posiłków w miejscu noclegu bądź wizyty w restauracjach.
 • Dodatkowe atrakcje – bilety wstępu, muzea, prom itp.
 • Ubezpieczenie – nawet na niedługi wyjazd wykupienie ubezpieczenia to najlepsza ochrona i oszczędność.

Waluta Chorwacji to kuna chorwacka. W przeliczeniu na dzień 20.08.2021 r. 1 HRK = 0,61 zł. 

Koszt dojazdu do Chorwacji

W Splicie znajduje się jedno z kilku chorwackich lotnisk. Koszt lotu w dwie strony dla dwóch osób w sezonie wakacyjnym waha się między 900-1200 zł. Plusem jest to, że jest to całkowita cena, odchodzi koszt wykupu winiet, opłat za autostradę, parkingu czy ewentualna wizyta u mechanika.

Samodzielny dojazd dwóch osób samochodem to koszt ok. 1550 zł, w skład którego wchodzi:

 • benzyna – na trasie Warszawa-Split to ok. 2800 km. Benzyna potrzebna do przejechania tej trasy będzie kosztować ok. 1300 zł. Jest to uśredniony koszt, który zależy od spalania auta, stylu jazdy, aktualnego kosztu benzyny, wybranej trasy. 
 • winiety – podczas trasy przez Słowację i Węgry winiety będą kosztować ok. 100 zł, przez Czechy, Austrię i Słowenię – ok. 150 zł. Aktualnie w Czechach funkcjonują wyłącznie winiety elektroniczne. 
 • autostrada – opłata za autostradę będzie konieczna w Chorwacji, w Polsce. Za przejazd w okolice Spilitu będzie trzeba zapłacić ok. 110 zł

Autostrady w Chorwacji: płatność odbywa się na podobnych zasadach jak w Polsce. Przy wjeździe jest pobierany bilet, a przy wyjeździe należy uiścić płatność za pokonany odcinek. Honorowane są zazwyczaj kuny, euro a także płatność kartą. 

Sumując koszty samochodowe, warto uwzględnić także opłatę za parking oraz przemieszczanie się po Chorwacji w celach turystycznych.

CENY PALIW (lipiec 2021 r.):

 • Polska – 5,43 zł
 • Czechy – 5,68 zł
 • Słowacja – 5,33 zł
 • Słowenia – 5,87 zł
 • Węgry – 5,63 zł
 • Austria – 5,71 zł
 • Chorwacja – 6,21 zł

W Chorwacji obowiązywała odpłatność za przejazd wybranymi mostami i tunelami, np. most na przepiękną wyspę Krk kosztował ok. 20 zł. Od połowy 2020 r. ceny te zostały zniesione, jednak warto takie informacje potwierdzać bezpośrednio przed wyjazdem. 

Lot do Chorwacji generuje zazwyczaj konieczność wynajmu auta. Najtańsze kosztują od 150 zł za dobę. Do tego należy doliczyć koszt benzyny. 

Noclegi w Chorwacji – ceny

W Splicie, które jest jednym z większym ośrodków Chorwacji, a co za tym idzie, są tam też odpowiednio wyższe ceny, można znaleźć nocleg już za 90 zł dla dwóch osób za dobę. Mowa tu o pokoju u prywatnego gospodarza. 2-osobowy pokój w najtańszym, ale cieszącym się dobrymi ocenami hostelu, kosztuje ok. 100 zł. 

W mniejszych miejscowościach znajdziemy jeszcze atrakcyjniejsze cenowo oferty, np. w uroczym Szybeniku samodzielny apartament z widokiem na morze kosztuje niewiele więcej niż pokój w Splicie. Ceny zaczynają się już od 70 zł za osobodobę. 

Ceny jedzenia, restauracje w Chorwacji

Chorwacja, niezwykle popularna wśród turystów, jest też coraz droższym miejscem odpoczynku. Oczywiście, jak wszędzie, można znaleźć bar lub restaurację z tańszymi posiłkami. Pewnym rozwiązaniem jest także gotowanie w wynajętym apartamencie.

Jednak średnio cena za obiad w przyzwoitej restauracji to ok. 40-100 zł. Sałatka to koszt ok. 30-40 zł,  makaron 40-55 zł, risotto 30 zł, smażone kalmary, 35 zł, frytki ok. 15 zł, lody ok. 6 zł za porcję. 

Najdroższe miasto w Chorwacji to zdecydowanie Dubrownik. Drożej jest także na wyspach – Krk, Hvar, Korcula, Pag, Cres. 

Ceny w sklepach w Chorwacji są umiarkowane, a dodatkowo często można trafić na promocje. Przy odrobinie wysiłku możliwe jest zrobienie zakupów na podobnym poziomie cenowym jak w Polsce. 

Przykładowe ceny produktów to: makaron 5 zł, chipsy 6 zł, woda mineralna 4 zł, sok 6 zł, masło 12 zł, mleko 4 zł, chleb 4-5 zł. 

Ubezpieczenie do Chorwacji – jakie wybrać? Cena i zakres

Niezbędnym elementem przygotowań przed wyjazdem do Chorwacji jest wykupienie ubezpieczenia. Osoby ubezpieczone w Polsce mogą wyrobić kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Turystycznego) i jest to dobry pierwszy krok. 

Pamiętaj! Nie wystarczy fakt bycia ubezpieczonym w Polsce. Konieczne jest wyrobienie karty EKUZ, która ma określony termin ważności.

Dlaczego sama karta EKUZ to za mało? Umożliwia ona skorzystanie z bezpłatnej podstawowej, niezbędnej opieki medycznej w takim zakresie jak udostępniana jest obywatelom danego kraju.

A więc przede wszystkim, nie każda bezpłatna pomoc medyczna w Polsce może być darmowa także w innym państwie UE (np. usługa ratownictwa). Ponadto EKUZ zapewnia jedynie niezbędną pomoc. Turysta będzie musiał zapłacić samodzielnie za m.in.:

 • powrót transportem medycznym do kraju,
 • uszkodzenie cudzego mienia,
 • usługi z zakresu assistance,
 • ratownictwo,
 • dodatkowo: nie otrzyma odszkodowania za wypadek, nie zostaną pokryte koszty rehabilitacji w kraju itp. 

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego zapobiegnie pokrywaniu tych usług z własnej kieszeni turysty. Mając polisę podróżną można liczyć na szereg udogodnień, jak choćby pomoc z zepsutym samochodem (w zależności od pakietu nawet z zastępczym autem czy noclegiem na czas naprawy samochodu).

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Podczas podróży do Chorwacji rekomendowane jest ubezpieczenie ok. 120 000 zł suma kosztów leczenia i 50 000 zł koszty ratownictwa. W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych znajdziesz oferty pogrupowane cenowo wraz ze szczegółowym uwzględnieniem świadczeń. 

Wbrew pozorom dodatkowe ubezpieczenie na podróż to nie są wygórowane koszty. Jak pokazuje poniższa tabela, najtańsze kosztuje już 3,29 zł za dzień ochrony, a najdroższe 20 zł. Przy czym zawsze należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Najdroższe nie zawsze będzie oznaczało najlepsze.

W tym przypadku oferta w cenie 10-12 zł za dobę daje zdecydowanie szerszą ochronę. 12 zł to cena małej kawy, więc taki koszt jest niewielkim procentem ogólnego budżetu na wyjazd.

Poniżej na przykładzie ubezpieczeń dostępnych w wakacyjnapolisa.pl znajduje się porównanie ubezpieczeń turystycznych wraz z dostępnymi świadczeniami. 

Koszt 1-dniowej polisyPokrycie kosztów leczeniaRatownictwoNNWOCOC sportoweCovid-19
Signal Iduna3,29 zł89 636 zł26 891 zł15 000 zł--TAK
Axa Assistance5,00 zł200 000 zł200 000 zł20 000 zł--TAK
Genrali7,27 zł600 000 zł200 000 zł30 000 zł50 000 zł-TAK
Nationale Nederlanden 10,86 zł500 000 zł100 000 zł25 000 zł300 000 zł300 000 złTAK
Axa Assistance12,22 zł40 000 000 zł40 000 000 zł150 000 zł1 500 000 zł1 500 000 złTAK
Wiener20,00 zł272 438 zł36 331 zł20 000 zł227 069 zł227 069 złTAK

Źródło: Rankomat.pl

Wyjeżdżając za granicę w obecnej sytuacji epidemiologicznej, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo względem zachorowania na COVID-19.

Zasady wjazdu do Chorwacji, jak i innych krajów, zmieniają się bardzo dynamicznie, więc należy kontrolować wytyczne przed wyjazdem. Jednak absolutnie konieczne jest posiadanie dobrego ubezpieczenia turystycznego uwzględniającego różne scenariusze związane z zarażeniem wirusem SARS-CoV-2: wykonanie testów, wydłużenie pobytu, zmiana terminu lotu itp. 

Co warto wiedzieć?
 1. Chorwacja mimo, że nie jest już takim turystycznym eldorado pod względem cen jak kiedyś, nadal jest atrakcyjna turystycznie dla Polaków.
 2. Ceny niewiele wyższe niż nad Bałtykiem, gwarantowana pogoda, ciepłe morze, niezapomniane widoki i zachwycające miasteczka – to niewątpliwe plusy Chorwacji.
 3. Najczęstsze sposoby dotarcia do Chorwacji to lot na jedno z czterech chorwackich lotnisk lub podróż samochodem. W zależności od trasy i miejsca wyjazdu dojazd do Chorwacji samochodem trwa 11-15 godzin.
 4. Najtańsze noclegi można znaleźć już od 50 zł za osobę dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania