Samochodem‌ ‌do‌ ‌Norwegii‌ ‌ – jak się przygotować?

Redakcja
Udostępnij:
4.4

Norwegia to mało popularny, choć bardzo atrakcyjny turystycznie kierunek. Z Polski można tam się dostać również samochodem. Podpowiadamy, jak zaplanować taką podróż, na co zwrócić uwagę i co warto zobaczyć po drodze.

samochodem do Norwegii

Podróż samochodem do Norwegii to jedna z możliwości dotarcia do tego kraju, szczególnie, jeśli zależy Ci na zwiedzaniu własnym autem na miejscu.

Mamy kilka sposobów dotarcia do Norwegii samochodem. Dużo zależy od tego, z którego miejsca Polski wyruszasz i jaki jest Twój cel podróży. Podpowiadamy, jak się przygotować do takiej podróży.

Dlaczego warto jechać samochodem do Norwegii?

Podróż do Norwegii to niesamowita okazja do doświadczenia kombinacji oszałamiających krajobrazów naturalnych, bogatej historii i nowoczesnej skandynawskiej kultury. Wizyta w tym kraju to przede wszystkim możliwość podziwiania niesamowitych fiordów, dzikiej przyrody i zjawiska nocy polarnej oraz zorzy – widoków, które trudno znaleźć gdziekolwiek indziej na świecie.

Norwegia to również bogactwo aktywności na świeżym powietrzu, od trekkingu i narciarstwa po wędrówki górskie i kajakarstwo, idealne dla miłośników przygód. Oprócz naturalnego piękna Norwegia zachwyca także tętniącymi życiem miastami. Warto wybrać się do Oslo i Bergen, które oferują świetną kuchnię, muzea, a także wgląd w fascynującą historię Wikingów.

Norwegia samochodem – jaką trasę wybrać?

Norwegia leży w niedalekiej odległości od Polski. Mamy kilka możliwości, aby dojechać tam samochodem. Wszystko zależy, z jakiej części kraju ruszamy i co jest naszym celem w Norwegii. 

Zasadniczo do Norwegii można dostać się przez Szwecję lub Danię, np. jedna droga to przepłynięcie promem ze Świnoujścia, Gdańska, Gdyni do Szwecji a następnie samochodem do Norwegii. Inna trasa prowadzi samochodem przez Niemcy i Danię a następnie podróż promem do Norwegii. 

Przyjmując za cel popularne i malownicze Fiordy w zachodniej Norwegii, możemy wybrać przeprawę promową z Gdyni lub Gdańska do Szwecji. Następnie stamtąd przedostaniemy się do Norwegii samochodem.

Natomiast podróżni z Polski zachodniej będą kierować się do portu w Świnoujściu. Tu mają do wyboru prom do Szwecji lub podróż przez Niemcy do portu w Roctock bądź Sassnitz.

Bezpośrednio nad norweskie fiordy można dostać się z Hirtshals w Danii (liniami Fjord Line).

Norwegia samochodem – jakie wyposażenie zabrać?

Polski kierowca przemieszczający się samochodem do Norwegii musi mieć przy sobie: prawo jazdy (wystarczy polskie), OC + ewentualnie AC samochodu, dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz dowód rejestracyjny auta

W wyposażeniu samochodu powinny się znaleźć: 

 • trójkąt ostrzegawczy,

 • kamizelka/kurtka odblaskowa,

 • zimą opony zimowe.

Dodatkowo do Norwegii samochodem warto mieć:

 • apteczkę samochodową (nieobowiązkowa, ale zalecana),

 • gaśnicę (nieobowiązkowa, ale zalecana).

Pasy w pojeździe są obowiązkowe zarówno na przednim, jak i tylnym siedzeniu. Limit alkoholu wynosi 0,2 promila. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości 50 km/h, a poza nim – 80 km/h. 

Promem do Norwegii

Liczni przewoźnicy nie oferują niestety połączeń promem między Polską a Norwegią, jednak z powodzeniem można dostać się do Norwegii z przesiadką, np. w Danii czy Szwecji. 

Wybrani przewoźnicy to: TT Line, Unity Line, Fjord Line, Stena Line, Polferries. 

Ceny promu zmieniają się w zależności od sezonu, terminu, dlatego trudno wskazać jedną konkretną cenę. W opcji promu z Danii do Norwegii cena za samochód i dwuosobową kabinę wynosi ok. 1000-1400 zł. Warto wiedzieć, że nie trzeba wynajmować kabiny, można zadowolić się fotelami lotniczymi. Wtedy cena będzie nieco niższa. Jednak gdy podróż ma miejsce nocą, wykupienie kabiny jest konieczne. 

RADA! Niemal wszyscy przewoźnicy oferują tańsze bilety przy jednoczesnym zakupie biletu powtórnego. Zniżka może wynosić nawet 20%. Dodatkowo zakup przez internet to też nieznaczny upust. 

Mandaty w Norwegii

W Norwegii z finansowego punktu widzenia nie opłaca się łamać prawa. Mandaty są niezwykle wysokie i konsekwentnie egzekwowane, np. jazda bez świateł będzie kosztować ok. 1000 zł, przekroczenie prędkości o 1-5 km – prawie 400 zł, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 2500 zł, przejazd na czerwonym świetle – 3500 zł. 

Warto przy tym dodać, że drogi w Norwegii są zazwyczaj bardzo dobrej jakości, a jazda nimi to czysta przyjemność. 

Opłaty drogowe na terenie Norwegii

Opłaty pobierane za drogi są automatycznie dla każdego numer rejestracyjnego, a następnie rachunek przychodzi pocztą. W niektórych miejscach znajdują się bramki. Trzeba też mieć świadomość dodatkowych opłat za przejazd mostem, tunelem czy wiaduktem.

Atrakcje turystyczne w Norwegii – co zobaczyć?

Norwegia, mimo że szósty największy kraj w Europie, charakteryzuje się najmniejszym zaludnieniem, zaraz po Islandii – zaledwie 15 osób na km2. Jest to więc idealny kierunek dla osób, które przed tętniące życiem, zaludnione miasta preferują przyrodę, wolność, przestrzeń i zachwycający krajobraz.

Z trudem przychodzi wymienienie wszystkich atrakcji, które oferuje Norwegia. Kilka najważniejszych to:

 • Fiordy – znajdujące się w zachodniej części Norwegii, stanowią jej dumną wizytówkę. Powstały w wyniku zlodowacenia, gdzie topniejący się i schodzący w kierunku wybrzeża lód rzeźbił niesamowite doliny. Stanowią największe fiordy na świecie. Ich ogromnym atutem jest duża dostępność – można je zwiedzać z promów, z licznych punktów widokowych oraz spacerując. Zupełnie zasłużenie zostały wpisane  na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO

 • Zorza polarna i koło podbiegunowe – latem występuje tu zjawisko dnia polarnego, a więc słońce nigdy nie zachodzi, całą dobę jest widno. Noc polarna to z kolei czas, gdy 24h/dobę jest ciemno. W norweskim Tromsø czas ten trwa około 2 miesiące. Jednymi z ciekawszych punktów tutaj są Przylądek Północny i Spitsbergen (wyspa na północy na Oceanie Arktycznym). Znajduje się tutaj Centrum Koła Podbiegunowego, które warto odwiedzić. Zdecydowana większość turystów przyjeżdża na północ Norwegii, na Koło Podbiegunowe w celu poszukiwania zorzy polarnej – fascynującego zjawiska świetlnego, spektakularnych świetlnych pasm, które zmieniają barwę od zielonej po fioletową. 

 • Lofoty – to archipelag małych, górzystych wysepek znajdujących się za kołem podbiegunowym. Jest tu co podziwiać: górzysty krajobraz, spektakularne fiordy, wioski rybackie, zachwycające zatoki, możliwość wędkowania. Lofoty to też prawdziwa gratka dla fotografów, malowniczy krajobraz na górskich drogach i schludne, estetyczne domki aż chce się uwieczniać. Każdy skrawek ziemi jest tu niezwykle fotogeniczny. To z pewnością jeden z najatrakcyjniejszych zakątków Norwegii. 

 • Oslo – na wycieczkę do Oslo warto przeznaczyć co najmniej 2 dni. To takie minimum, które pozwoli poczuć klimat stolicy i odwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne. Warto zobaczyć przede wszystkim: Stare Miasto, pochodzącą z XVII w. twierdzę Akershus wraz ze znajdującymi się w niej muzeami, Pałac Królewski, Muzeum Łodzi Wikingów. W centrum Oslo znajduje się deptak Karl Johans gate, katedra luterańska z XVII w., ratusz. Turyści chętnie odwiedzają też Park Frogner wraz z niemal 200 rzeżbami autorstwa Gustawa Vigelanda. 

Jakie ubezpieczenie do Norwegii wybrać na podróż samochodem?

Podróż do Norwegii samochodem warto zabezpieczyć odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym. Jadąc autem jest to tym ważniejsze – rośnie ryzyko wypadku czy kolizji na drodze. 

Wybierając ubezpieczenie, zawsze należy kierować się wysokością opieki medycznej w kraju podróży. Norwegia to bezsprzecznie kraj drogi, dotyczy to także usług medycznych. Najtańsze, podstawowe ubezpieczenie nie spełni swojego celu i zazwyczaj będzie wymagało dopłaty ze strony poszkodowanego turysty. 

Dla uświadomienia sobie skali kosztów za leczenie w Norwegii, warto uwypuklić tylko niektóre koszty: doba w szpitalu bez zabiegów i operacji to koszt ok. 1650 zł, konsultacja ze specjalistą bez skierowania ok. 250 zł.

Wymienione opłaty obowiązują posiadaczy karty EKUZ. Leczenie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zwalnia w Norwegii z opłat. Dlatego warto mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne na wyjazd, które zabezpieczy w sytuacji leczenia, operacji, wizyty u specjalisty czy innych nieprzewidzianych problemów. Koszty leczenia powinny opiewać na kwotę co najmniej 40 000 euro.

Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
29,40 zł
1 os. / 6 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
41,00 zł
1 os. / 6 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 6 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
70,00 zł
1 os. / 6 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii
Uniqa
29,40 zł 1 os. / 6 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
41,00 zł 1 os. / 6 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
62,23 zł 1 os. / 6 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
70,00 zł 1 os. / 6 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Taką polisę można kupić za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych wakacyjnapolisa.pl. Zajmie to raptem kilka minut – wystarczy porównać różne oferty i wybrać ochronę dopasowaną do swoich potrzeb. Dokumenty zostaną wysłane mailem. Wystarczy, że je wydrukujesz i zabierz w podróż do Norwegii.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak najlepiej dojechać samochodem do Norwegii?

  Dojazd samochodem do Norwegii z Polski zazwyczaj obejmuje przejazd przez Niemcy i Danię, a następnie przekroczenie mostu Øresund lub przejazd promem do Norwegii. Najpopularniejsze trasy promowe to połączenie z Hirtshals (Dania) do Kristiansand, Stavanger, Bergen lub Larvik w Norwegii. Całkowity czas podróży zależy od wybranej trasy i przerw, ale zwykle zajmuje to około 15-20 godzin jazdy plus czas spędzony na promie. Pamiętaj, aby sprawdzić aktualne wymogi dotyczące podróżowania, takie jak opłaty drogowe czy przepisy ruchu drogowego obowiązujące w przemierzanych krajach.

 2. Jaki jest koszt przejazdu samochodem do Norwegii?

  Koszt przejazdu samochodem do Norwegii zależy od kilku czynników: długości trasy, zużycia paliwa przez samochód, cen paliwa, opłat za autostrady i mosty w Niemczech i Danii, a także kosztu przeprawy promowej, jeśli zdecydujesz się na taką opcję. Przejazd mostem Øresund i Great Belt może kosztować kilkaset złotych. Koszty paliwa mogą się wahać, ale dla typowej podróży mogą wynosić kilkaset do nawet ponad tysiąca złotych w obie strony, w zależności od zużycia paliwa i długości trasy. Opłaty za promy z Danii do Norwegii również są zróżnicowane, zaczynają się od kilkuset złotych w zależności od linii, długości przeprawy i dodatkowych usług, takich jak kabina czy posiłki na pokładzie. Warto też wziąć pod uwagę koszty związane z parkowaniem i ewentualnymi noclegami w trakcie podróży.

 3. Ile samochodem do Norwegii?

  Czas podróży samochodem do Norwegii z Polski może się wahać, ale zazwyczaj zajmuje to około 15-20 godzin jazdy, nie licząc czasu na promie, jeśli wybierzesz tę opcję. Oczywiście, czas ten zależy od miejsca startu w Polsce, wybranej trasy, warunków drogowych i prędkości jazdy. Podróż może się wydłużyć z powodu przerw, kontroli granicznych, warunków pogodowych lub ruchu na drogach. Warto zaplanować kilka przerw, aby podróż była bezpieczna i komfortowa.

 4. Co trzeba mieć w samochodzie w Norwegii?

  Podczas podróży samochodem w Norwegii, konieczne jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej na wypadek awarii lub wypadku. Chociaż prawo nie wymaga apteczki pierwszej pomocy i gaśnicy, zaleca się ich zabranie. W sezonie zimowym, zwykle od listopada do kwietnia, obowiązkowe w całym kraju są opony zimowe, a w niektórych regionach mogą być potrzebne łańcuchy śniegowe. Pamiętaj także o konieczności używania świateł mijania przez całą dobę, przez cały rok. Ważne jest, aby zawsze mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, dowód ubezpieczenia oraz prawo jazdy. Dobrze jest również posiadać drobne na opłaty drogowe i znać lokalne przepisy ruchu drogowego, aby uniknąć mandatów.

 5. Jakie dokumenty są potrzebne do Norwegii?

  Należy posiadać następujące dokumenty - dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny samochód. Koniecznie trzeba zabrać OC pojazdu oraz ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia i NNW.

Co warto wiedzieć?
 1. Norwegia to drogi kraj, w której zarówno mandaty jak i opieka medyczna stanowią znaczny koszt.
 2. Norwegia honoruje karty EKUZ, jednak nie stanowią one pełnego zabezpieczenia. W wielu przypadkach nawet posiadając EKUZ należy dopłacić za usługę medyczną czy pobyt w szpitalu.
 3. Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii można nabyć już od 3,73 zł za dzień.
 4. Suma kosztów leczenie w Norwegii w wykupowanym ubezpieczeniu nie powinna być niższa niż 30 000 euro.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania