Samochodem‌ ‌do‌ ‌Norwegii‌ ‌ – jak się przygotować?

Redakcja
Udostępnij:
4.3

Norwegia to mało popularny, choć bardzo atrakcyjny turystycznie kierunek. Z Polski można tam się dostać również samochodem.

samochodem do Norwegii

Podróż samochodem to jedna z możliwości dotarcia do Norwegii, szczególnie, jeśli podróżnemu zależy na własnym aucie na miejscu.

Istnieje kilka sposobów dotarcia do Norwegii autem, a punktem wyjścia będzie część Polski, z której wyrusza turysta i cel podróży. Oto najważniejsze informacje, jak dotrzeć do Norwegii samochodem.

Aktualne obostrzenia związane z COVID-19

Jeszcze na początku roku Norwegia miała zamknięte granice dla każdego, kto nie ma stałego zameldowania w Norwegii. Od 1 kwietnia br. obostrzenia dotyczące wjazdu nieco się rozluźniły.

Obecnie (na dzień 22.04.2021 r.) osoby przyjeżdżające do Norwegii są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu COVID-19, wykonanego metodą PCR lub antygenową. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy Norwegii. 

Wymóg ten dotyczy obecnie także osób, które są zameldowane i na stałe mieszkają w Norwegii. 

UWAGA! Z wykonywania testu zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia oraz podróżni, którzy przeszli COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy i są w stanie to udokumentować. Konieczne jest okazanie pierwszego pozytywnego testu PCR na COVID-19 wykonanego co najmniej 2 tygodnie przed wjazdem.

Oprócz testu na COVID-19, podróżujący muszą odbyć kwarantannę po przyjeździe do Norwegii. Na przejściu granicznym należy okazać policji deklarację z miejscem pobytu. W 7. dniu kwarantanny należy wykonać test na COVID-19 metodą PCR. Jeśli będzie negatywny, kwarantanna jest zakończona. Test zapewnia gmina. 

Samochodem do Norwegii – jaką trasę wybrać?

Istnieje kilka możliwości, aby dojechać samochodem do Norwegii. Wszystko zależy, z jakiej części kraju ruszamy i co jest naszym celem w Norwegii. 

Zasadniczo samochodem do Norwegii można dostać się przez Szwecję lub Danię, np. jedna droga to przepłynięcie promem ze Świnoujścia, Gdańska, Gdyni do Szwecji a następnie samochodem do Norwegii. Inna trasa prowadzi samochodem przez Niemcy i Danię a następnie podróż promem do Norwegii. 

Przyjmując za cel popularne i malownicze Fiordy w zachodniej Norwegii, można wyruszyć z Gdyni lub Gdańska do Szwecji, a następnie przedostać się do Norwegii samochodem. Natomiast podróżni z Polski zachodniej będą kierować się do portu w Świnoujściu i tu mają do wyboru prom do Szwecji lub podróż przez Niemcy do portu w Roctock bądź Sassnitz.

Bezpośrednio nad norweskie fiordy można dostać się z Hirtshals w Danii (liniami Fjord Line).

Wyposażenia samochodu w Norwegii

Polski kierowca przemieszczający się po Norwegii samochodem musi mieć przy sobie: prawo jazdy (wystarczy polskie), OC + ew. AC samochodu, dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz dowód rejestracyjny auta

W wyposażeniu samochodu powinno znaleźć się: 

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelka/kurtka odblaskowa,
 • zimą opony zimowe.

Dodatkowo warto mieć:

 • apteczkę samochodową (nieobowiązkowa, ale zalecana),
 • gaśnicę (nieobowiązkowa, ale zalecana).

Pasy w pojeździe są obowiązkowe zarówno na przednim, jak i tylnym siedzeniu. Limit alkoholu wynosi 0,2 promila. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości 50 km/h, a poza nim – 80 km/h. 

Promem do Norwegii

Liczni przewoźnicy nie oferują niestety połączeń promem między Polską a Norwegią, jednak z powodzeniem można dostać się do Norwegii z przesiadką, np. w Danii czy Szwecji. 

Wybrani przewoźnicy to: TT Line, Unity Line, Fjord Line, Stena Line, Polferries. 

Ceny promu zmieniają się w zależności od sezonu, terminu, popytu, a w związku z pandemią COVID-19 zmiany w kursach zachodzą dynamicznie, dlatego trudno wskazać jedną konkretną cenę. W opcji promu z Danii do Norwegii cena za samochód i dwuosobową kabinę wynosi ok. 1000-1400 zł. Warto wiedzieć, że nie trzeba wynajmować kabiny, można zadowolić się fotelami lotniczymi. Wtedy cena będzie nieco niższa. Jednak gdy podróż ma miejsce nocą, wykupienie kabiny jest konieczne. 

RADA! Niemal wszyscy przewoźnicy oferują tańsze bilety przy jednoczesnym zakupie biletu powtórnego. Zniżka może wynosić nawet 20%. Dodatkowo zakup przez internet to też nieznaczny upust. 

Mandaty w Norwegii

W Norwegii z finansowego punktu widzenia nie opłaca się łamać prawa. Mandaty są niezwykle wysokie i konsekwentnie egzekwowane, np. jazda bez świateł będzie kosztować ok. 1000 zł, przekroczenie prędkości o 1-5 km – prawie 400 zł, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 2500 zł, przejazd na czerwonym świetle – 3500 zł. 

Warto przy tym dodać, że drogi w Norwegii są zazwyczaj bardzo dobrej jakości, a jazda nimi to czysta przyjemność. 

Opłaty za drogi pobierane są automatycznie dla każdego numer rejestracyjnego, a następnie rachunek przychodzi pocztą. W niektórych miejscach znajdują się bramki. 

Atrakcje turystyczne w Norwegii – co zobaczyć?

Norwegia, mimo że szósty największy kraj w Europie, charakteryzuje się najmniejszym zaludnieniem, zaraz po Islandii – zaledwie 15 osób na km2.

Jest to więc idealna destynacja dla osób, które przed tętniące życiem, zaludnione miasta preferują przyrodę, wolność, przestrzeń i zachwycający krajobraz. Z trudem przychodzi wymienienie wszystkich atrakcji, które oferuje Norwegia. Kilka najważniejszych to:

 • Fiordy – znajdujące się w zachodniej części Norwegii, stanowią jej dumną wizytówkę. Powstały w wyniku zlodowacenia, gdzie topniejący się i schodzący w kierunku wybrzeża lód rzeźbił niesamowite doliny. Stanowią największe fiordy na świecie. Ich ogromnym atutem jest duża dostępność – można je zwiedzać z promów, z licznych punktów widokowych oraz spacerując. Zupełnie zasłużenie zostały wpisane  na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO
 • Zorza polarna i koło podbiegunowe – wyprawa na północ Norwegii to niemal wyprawa na koniec świata. Latem występuje tu zjawisko dnia polarnego, a więc słońce nigdy nie zachodzi, całą dobę jest widno. Noc polarna to z kolei czas, gdy 24h/dobę jest ciemno. W norweskim Tromsø czas ten trwa ok. 2 miesiące. Jednymi z ciekawszych punktów tutaj są Przylądek Północny i Spitsbergen (wyspa na północy na Oceanie Arktycznym). Znajduje się tutaj Centrum Koła Podbiegunowego, które warto odwiedzić. Zdecydowana większość turystów przyjeżdża na Koło Podbiegunowe w celu poszukiwania zorzy polarnej – fascynującego zjawiska świetlnego, spektakularnych świetlnych pasm, które zmieniają barwę od zielonej po fioletową. 
 • Lofoty – to archipelag małych, górzystych wysepek znajdujących się za kołem podbiegunowym. Jest tu co podziwiać: górzysty krajobraz, spektakularne fiordy, wioski rybackie, zachwycające zatoki, możliwość wędkowania. Lofoty to też prawdziwa gratka dla fotografów, malowniczy krajobraz i schludne, estetyczne domki aż chce się uwieczniać. Każdy skrawek ziemi jest tu niezwykle fotogeniczny. To z pewnością jeden z najatrakcyjniejszych zakątków Norwegii. 
 • Oslo – na wycieczkę do Oslo warto przeznaczyć co najmniej 2 dni. To takie minimum, które pozwoli poczuć klimat stolicy i odwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne. Warto zobaczyć przede wszystkim: pochodzącą z XVII w. twierdzę Akershus wraz ze znajdującymi się w niej muzeami, Pałac Królewski, Muzeum Łodzi Wikingów, centrum Oslo a w nim deptak Karl Johans gate, katedra luterańska z XVII w., ratusz. Turyści chętnie odwiedzają też Park Frogner wraz z niemal 200 rzeżbami autorstwa Gustawa Vigelanda. 

Jakie ubezpieczenie do Norwegii wybrać?

Podróż do Norwegii samochodem warto zabezpieczyć odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym. Jadąc autem jest to tym ważniejsze – rośnie ryzyko wypadku czy kolizji na drodze. 

Wybierając ubezpieczenie, zawsze należy kierować się wysokością opieki medycznej w kraju podróży. Norwegia to bezsprzecznie kraj drogi, dotyczy to także usług medycznych. Najtańsze, podstawowe ubezpieczenie nie spełni swojego celu i zazwyczaj będzie wymagało dopłaty ze strony poszkodowanego turysty. 

Dla uświadomienia sobie skali kosztów za leczenie w Norwegii, warto uwypuklić tylko niektóre koszty: doba w szpitalu bez zabiegów i operacji to koszt ok. 1650 zł, konsultacja ze specjalistą bez skierowania ok. 250 zł.

Wymienione opłaty obowiązują posiadaczy karty EKUZ. Leczenie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zwalnia w Norwegii z opłat. Stąd zdecydowanie warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne na wyjazd, które zabezpieczy w sytuacji leczenia, operacji, wizyty u specjalisty czy innych nieprzewidzianych problemów. 

Poniższe porównanie kosztów i zakresów ubezpieczeń zostało dokonane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych wakacyjnapolisa.pl. 

Koszt 1-dniowej polisyPokrycie kosztów leczeniaRatownictwoNNWOC OC SportoweCOVID-19
AXA Assistance3,70 zł200 000 zł200 000 zł20 000 zł--TAK
Nationale Nederlanden5,81 zł150 000 zł100 000 zł10 000 zł150 000 zł150 000 złTAK
Allianz6,42 zł200 000 zł50 000 zł20 000 zł50 000 zł50 000 złTAK
Generali12 zł800 000 zł800 000 zł50 000 zł300 000 zł300 000 złTAK

Co warto wiedzieć?
 1. Norwegia to drogi kraj, w której zarówno mandaty jak i opieka medyczna stanowią znaczny koszt.
 2. Norwegia honoruje karty EKUZ, jednak nie stanowią one pełnego zabezpieczenia. W wielu przypadkach nawet posiadając EKUZ należy dopłacić za usługę medyczną czy pobyt w szpitalu.
 3. Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii można nabyć już od 3,73 zł za dzień.
 4. Suma kosztów leczenie w Norwegii w wykupowanym ubezpieczeniu nie powinna być niższa niż 30 000 euro.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania