Fiordy norweskie – przewodnik turystyczny

Redakcja
Udostępnij:
5

Północne kierunki zyskują na popularności i są coraz chętniej wybierane na wakacyjne destynacje. Islandia, Szwecja, Finlandia czy Norwegia przyciągają surowym klimatem, ciekawym stylem życia mieszkańców, a przede wszystkim – piękną przyrodą. Jednym z najbardziej zachwycających miejsc na Północy są norweskie fiordy

Fiordy w Norwegii

Północne kierunki zyskują na popularności i są coraz chętniej wybierane na wakacyjne destynacje. Islandia, Szwecja, Finlandia czy Norwegia przyciągają surowym klimatem, ciekawym stylem życia mieszkańców, a przede wszystkim – piękną przyrodą. Jednym z najbardziej zachwycających miejsc na Północy są norweskie fiordy. Kiedy jechać, by je zwiedzić i jak przygotować się do takiej podróży?

Co to są fiordy?

Fiordy to głębokie, długie i wąskie zatoki, która wcinają się w głąb lądu. Charakteryzują je strome zbocza lub klify, utworzone przez lodowce. Ustępujący lądolód pozostawił za sobą długie zatoki o przekroju w kształcie litery “U”, zalanej przez podnoszące się morze. Fiordy norweskie powstały podczas ostatniego plejstoceńskiego zlodowacenia ponad 12 000 lat temu. Bardzo często jeden duży fiord ma więcej rozgałęzień i dużo innych sieci kolejnych, mniejszych fiordów. Co ważne, to co widać nad wodą, to jedynie 1/3 fiordu – reszta ukryta jest pod jej powierzchnią.

Słowo “fiord” wywodzi się od staronordyckiego słowa “fjrðr”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza “miejsce przepływu”.

Gdzie znajdują się fiordy na świecie?

Z fiordów słynie przede wszystkim Norwegia, choć to nie jedyne miejsce, w którym można je podziwiać. Inne lokalizacje to na przykład:

 • Szkocja,
 • Grenlandia,
 • Alaska,
 • Nowa Zelandia,
 • Chile,
 • Antarktyda,
 • Rosja,
 • Islandia

Najbardziej znane fiordy norweskie

Bez wątpienia to Norwegia jest krajem najbardziej kojarzonym z fiordami. Według różnych źródeł, w tym kraju jest od 1200 do nawet 1700 nazwanych fiordów. Problemy z dokładnym podaniem ich liczby wynikają z tego, że jeden fiord może mieć wiele „odnóg”, czyli mniejszych fiordów. Wybranie najpiękniejszych jest nieco karkołomne – piękno natury jest przecież subiektywne!

Jednak w przewodnikach turystycznych najczęściej wymienia się te 4 fiordy – jako najpiękniejsze.

Nærøyfjord

Nærøyfjord jest uznawany nie tylko za najpiękniejszy fiord norweski, ale i jeden z najbardziej spektakularnych na świecie. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest bardzo wąski – w najwęższym miejscu ma tylko 250 metrów szerokości – a do tego otoczony ogromnymi górami. Jest naprawdę zachwycający, a jego monumentalne piękno szczególnie widać ze statku, który kursuje niemal cały rok. Statkiem można dotrzeć sąsiedniego Aurlandsfjorden i miejscowości Flåm.

Geirangerfjord

Geirangerfjord to kolejny norweski fiord umieszczony na Liście UNESCO. Zachwyca majestatyczną surowością – leży pośród wysokich gór, z których spływają malownicze wodospady: Brudesløret (Ślubny Welon) i De syv søstrene (Siedem Sióstr). Ten fiord również najlepiej podziwiać z perspektywy statku. Wybierając się promem w trasę z miejscowości Geiranger do Hellesylt można podziwiać nie tylko wodospady, ale i piękny górski krajobraz wokół fiordu. Geirangerfjord można również oglądać z górującego nad okolicą szczytu Dalsnibba.

Sognefjord

Sognefjord to najdłuższy fiord Norwegii. Ma długość 204 km, a w najgłębszym miejscu osiąga 1308 m. Położony jest na północ od Bergen i wdziera się głęboko w ląd, dosłownie przecinając środkową Norwegię na dwie połowy. Dociera aż do podnóża gór Jotunheimen. Wokół fiordu znajduje się wiele atrakcji turystycznych, na przykład Jostedalsbreen – największy lodowiec w Europie oraz najwyższy szczyt Norwegii: Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.).

Hardangerfjord

Hardangerfjord nazywany jest „królową fiordów”, gdyż wygląda nie tyle monumentalnie, co po prostu dostojnie. Ma 179 km długości i zaczyna się w Oceanie Atlantyckim, a kończy u stóp ogromnego górskiego płaskowyżu Hardangervidda. Wyjątkowe jest jego otoczenie tego fiordu – to niezbyt wysokie, ale porośnięte zielenią góry. Tereny wokół Hardangefjordu pełne są drzew owocowych i nazywa się je „kwitnącym sadem Norwegii”.

Kiedy najlepiej oglądać na norweskie fiordy?

Kiedy zaplanować podróż do Norwegii, jeśli głównym punktem wycieczki ma być podziwianie fiordów? Tak naprawdę wyprawa na fiordy to dobry pomysł o każdej porze roku. Trzeba się po prostu inaczej przygotować na wyjazd zimowy, a inaczej na letni.

 • Fiordy norweskie latem

Lato to najpopularniejszy czas na zwiedzanie fiordów i jednocześnie najprzyjemniejszy. Temperatury dochodzą wówczas do około 25°C, a długie dni sprawiają, że nie trzeba się spieszyć ze zwiedzaniem. W okresie wakacyjnym oferta wycieczek i rejsów jest także znacznie szersza niż zimą czy jesienią.

 • Fiordy norweskie zimą

Zima to z kolei bardzo niezwykły czas w Norwegii – choć dni są krótkie, panuje tam wyjątkowy klimat, a co najważniejsze – jest szansa zobaczyć zorzę polarną. Trzeba być jednak przygotowanym na olbrzymie mrozy i mnóstwo śniegu. W sezonie zimowym dostępność rejsów i wycieczek na fiordy jest nieco mniejsza niż latem, ale z pewnością uda ci się dotrzeć tam, gdzie chcesz.

 • Fiordy norweskie wiosną i jesienią

Wiosna i jesień to idealny czas na zwiedzanie fiordów przez wszystkich, którzy nie przepadają za tłumami turystów. Jest wtedy chłodniej niż latem, ale niższą temperaturę rekompensują zachwycające widoki, których nie trzeba „dzielić” z tłumem innych zwiedzających.

Jak zaplanować podróż na fiordy?

Fiordy to najpopularniejsza atrakcja Norwegii, dlatego ich zwiedzanie nie stanowi problemu. Do tych najpopularniejszych organizowane są wycieczki, a po większości pływa mnóstwo statków i promów. Wygodną opcją jest wykupienie wycieczki autokarowej z biura podróży, która będzie zawierać zwiedzanie fiordów i rejs statkiem. Osoby, które chcą wyruszyć do Norwegii na własną rękę, również nie będą miały problemów z dostaniem się w okolice fiordów. Można dojechać tam samochodem (własnym lub wypożyczonym) i wykupić rejs.

Podziwianie fiordów z autokaru mija się z celem, gdyż nie sposób dostrzec wówczas ich całego piękna. Konieczne jest więc wykupienie przeprawy promowej – szczególnie, jeśli fiordy są głównym celem wyprawy. Dla osób aktywnych poleca się również trekking wśród fiordów – wówczas można podziwiać ich potęgę i piękno z góry.

Co zobaczyć przy okazji zwiedzania fiordów?

Fiordy to z pewnością wystarczający powód, aby odwiedzić Norwegię, jednak warto wiedzieć, że ten kraj ma do zaoferowania dużo więcej. Jakie atrakcje włączyć do planu zwiedzania?

 • Język Trolla, czyli ciekawą formację skalną, która wyglądem przypomina właśnie wystawiony język i stanowi fantastyczny punkt widokowy.
 • Stavanger, czyli urocze miasteczko portowe z wieloma atrakcjami do zwiedzania i możliwością spędzenia aktywnie czasu.
 • Bergen, czyli malownicze miasteczko, które jest doskonałą baza wypadową do fiordów Sognefjord oraz Hardangerfjord. Jest uznawane za kulturalną stolicę kraju, która jest bardzo atrakcyjna z turystycznego punktu widzenia.
 • Oslo, czyli stolicę Norwegii. Choć jest dużo bardziej nowoczesne niż mniejsze, klimatyczne norweskie miasteczka, z pewnością warto je zwiedzić.

Podróż do Norwegii – ubezpieczenie

Podróżując po Europie, trzeba mieć wyrobioną kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Daje ona możliwość skorzystania z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej i EFTA na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego kraju.

Poza kartą EKUZ warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego? Koszty leczenia są bowiem w Norwegii bardzo wysokie. Polisa na wyjazd powinna zawierać:

Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, jednak warto rozważyć zakup dodatkowej polisy. Z takim pakietem zyskasz pewność, że w przypadku stresującego wydarzenia będziesz mieć zapewnioną kompletną pomoc. Koszty ubezpieczenia nie są wysokie – u niektórych ubezpieczycieli zaczynają się już od około 20 złotych za tydzień wyjazdu. To niewielka kwota, która zapewni ci spokój w trakcie całej podróży.

Jeśli marzy ci się zobaczenie fiordów, za cel wyprawy obierz Norwegię. To tam znajdują się najbardziej spektakularne fiordy w Europie, a może i na całym świecie. Wyprawę do Norwegii możesz planować przez cały rok – zwiedzanie fiordów jest możliwe zarówno zimą, jak i latem.

FAQ

 1. Czym są fiordy i gdzie się znajdują?

  Fiordy to swego rodzaju zatoki, wcinające się w głąb lądu, które powstały w wyniku cofania się lądolodu. Są długie i wysokie, charakteryzują je również strome zbocza. Na świecie fiordy można zobaczyć w Szkocji, Nowej Zelandii, na Alasce czy w Chile, a najbardziej znane występują w Norwegii.

 2. Jak przygotować się do wyjazdu na fiordy?

  Wszystko zależy od tego, kiedy się tam wybierasz. Zimą panuje w Norwegii duży mróz, dlatego należy zaopatrzyć się w bardzo ciepłą odzież: czapki, szaliki, rękawiczki, termoaktywne koszulki i legginsy. Latem temperatury sięgają tam nawet 25°Celsjusza, więc nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Jeśli planujesz trekking wśród fiordów, musisz mieć wygodne, sportowe buty i przewiewne ubranie.

 3. Jak wybrać fiordy warte zobaczenia?

  Norweskie fiordy zapierają dech w piersiach – szczególnie, jeśli widzi się je pierwszy raz. Każdy, który zobaczysz z pewnością cię zachwyci. Planując podróż, warto jednak zacząć od tych najbardziej znanych i uznawanych za najpiękniejsze, czyli: Sognefjord, Geirangerfjord, Hardangerfjord i Nærøyfjord.

Podsumowanie

Podsumowanie

 • Fiordy to główna atrakcja Norwegii – wybierając się do tego kraju, nie można ich pominąć!
 • Norweskie fiordy są jednymi z najbardziej znanych i najpiękniejszych na świecie. Warto zaplanować zobaczenie przynajmniej tych najpopularniejszych.
 • Fiordy można zwiedzać o każdej porze roku, jednak zimą trzeba być gotowym na duży mróz i śnieg.
 • Fiordy najlepiej zwiedzać wykupując rejs statkiem oraz wybierając się na górski trekking. Pozwoli to zobaczyć fiordy z różnych perspektyw i docenić ich absolutne piękno.
 • Fiordów jest w Norwegii ponad 1200 (niektóre źródła mówią nawet o 1700!), dlatego nie sposób zwiedzić ich wszystkich. Na początek warto wybrać te uznawane za najpiękniejsze: Nærøyfjord oraz Geirangerfjord (oba umieszczone na liście UNESCO).
 • Jadąc do Norwegii nie potrzebujesz wykupować dodatkowego ubezpieczenia poza kartą EKUZ. Warto jednak rozszerzyć ochronę o assistance i NNW.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania