Ubezpieczenie na narty PZU Bezpieczny Powrót – wady i zalety

Redakcja
Udostępnij:
4.2

Jak co roku w sezonie zimowym tysiące narciarzy spędzi aktywnie wolny czas na stokach. Z tej okazji największy polski ubezpieczyciel PZU przygotował całoroczne ubezpieczenie turystyczne Bezpieczny Powrót, które jest skierowane właśnie m. in. do osób jeżdżących na nartach. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się wadom i zaletom tej polisy.Z tego artykułu dowiesz się:Koszt ubezpieczenia na narty od […]

Ubezpieczenie na narty PZU Bezpieczny Powrót – wady i zalety

Jak co roku w sezonie zimowym tysiące narciarzy spędzi aktywnie wolny czas na stokach. Z tej okazji największy polski ubezpieczyciel PZU przygotował całoroczne ubezpieczenie turystyczne Bezpieczny Powrót, które jest skierowane właśnie m. in. do osób jeżdżących na nartach. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się wadom i zaletom tej polisy.

Ubezpieczenie turystyczne to niezbędnik każdego narciarza. Szczególnie, kiedy wybieramy jazdę na zagranicznych stokach. Co prawda, wydawana bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia nam darmowy dostęp do podstawowych świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA. do tej organizacji należą Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria), to jednak w wielu przypadkach karta będzie niewystarczająca.

Koszt ubezpieczenia na narty od PZU – czy to się opłaca?

EKUZ refunduje wyłącznie świadczenia zdrowotne w podstawowym zakresie. Czyli takie, które są gwarantowane pacjentom bezpłatnie w danym kraju UE bądź EFTA w placówkach mających podpisaną umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ. Oznacza to, że w razie wypadku w górach podczas jazdy na nartach koszty akcji ratunkowej czy transportu do Polski będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Polscy narciarze błędnie myślą, że podobnie jak w naszym kraju, akcje ratunkowe prowadzone przez odpowiednik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) za granicą są również bezpłatne. Jednak w wielu europejskich państwach jest inaczej. Na własnej skórze przekonało się już o tym kilku turystów z Polski:

  • przykładowo w 2011 roku turysta ze Śląska za pomoc austriackich służb musiał zapłacić aż 46 tysięcy euro, z czego 12 tysięcy wyniosła kwota odszkodowania wypłacona poszkodowanej przez niego osobie,
  • z kolei w 2015 roku polski turysta wędrując po Tatrach przewrócił się, a następnie spadł po słowackiej części gór. Służby naszych południowych sąsiadów przeprowadziły akcję ratunkową, w wyniku której przewieziono poszkodowanego do szpitala. Jednak jej koszt był ogromny, ponieważ za udzielenie pomocy Polak musiał zapłacić aż 63 tysiące zł z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie PZU składa się z dwóch wariantów – podstawowego, w przypadku którego koszt zakupu polisy zaczyna się od 220 zł, a także rozszerzonego (od 453 zł). Towarzystwo przewidziało zniżki dla członków Polskiego Związku Alpinizmu, par, rodzin i osób do 18. roku życia. Oferta składa się z czterech pakietów:

  • indywidualnego,
  • partnerskiego (osoba ubezpieczona i jedna osoba bliska),
  • rodzinnego (do 5 osób),
  • młodzieżowego (osoba niepełnoletnia).

PZU wyjaśnia, że oba warianty (podstawowy i rozszerzony) różnią się jedynie poziomem sum gwarancyjnych. Natomiast zakres ochrony ubezpieczeniowej w obu opcjach jest taki sam. Można to dokładnie porównać analizując poniższą tabelę:

ZakresWariant podstawowyWariant rozszerzony
Akcja ratunkowa (w tym z użyciem helikoptera)100 000 zł250 000 zł
Koszty transportu do krajubez ograniczeńbez ograniczeń
Koszty leczenia250 000 zł250 000 zł
a) limit na koszty leczenia ambulatoryjnego10 000 zł20 000 zł
b) udział własny w zakresie leczenia ambulatoryjnego i zakupu leków300 zł300 zł
OC za szkody na osobie500 000 zł500 000 zł
OC za szkody na mieniu100 000 zł100 000 zł
Pomoc prawna20 000 zł35 000 zł
Bagaż2 000 zł3 000 zł
Dostępne rozszerzenia:++
Ochrona od NNW++
Rozszerzenie do wysokości 7 600 m n.p.m.++
Wydłużenie maksymalnego czasu jednego wyjazdu do 16 tygodni++
Koszty leczenia chorób przewlekłych, chronicznych++
Ryzyko wynikające z aktów terroryzmu czy działań wojennych++
Wariant indywidualny++
Wariant partnerski/rodzinny+
Podstawowa cena pakietuod 220 złod 453 zł

Źródło: PZU Bezpieczny Powrót

PZU Bezpieczny Powrót – czy warto kupić ubezpieczenie?

Polisa Bezpieczny Powrót nie do końca może spełniać oczekiwania narciarzy czy snowboardzistów, ponieważ nie zawiera ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW). Oczywiście PZU oferuje możliwość rozszerzenia pakietu o tego rodzaju ochronę, będzie to jednak dodatkowo płatne.

Warto pamiętać, że Bezpieczny Powrót jest polisą całoroczną. Jeżeli więc np. wyjeżdżamy na narty tylko raz w roku na dłuższy wyjazd, to w dowolnym momencie możemy zakupić pakiet lepiej dostosowany do naszych potrzeb. Jeśli więc podróżujemy częściej i odwiedzamy różne miejsca, to ubezpieczenie PZU może nie zawsze być w stanie zapewnić nam pełną ochronę. W poniższej tabeli prezentujemy wady i zalety tej oferty największego polskiego towarzystwa:

Analiza rocznego ubezpieczenia Bezpieczny Powrót

ZaletyWady
Jedna polisa na cały rokBrak możliwości zmiany wariantu ubezpieczenia
Oszczędność czasu i pieniędzy Brak możliwości dopasowania ubezpieczenia do charakteru konkretnej podróży
Przydatna polisa w przypadku spontanicznych wyjazdów Jedna suma gwarantowana na wszystkie rodzaje podróży
Możliwość przedłużenia wyjazdu bez konieczności kupowania nowego ubezpieczenia
Brak możliwości dobierania rozszerzeń do pakietu w zależności od indywidualnych potrzeb
rak możliwości porównania innych ofert
Tylko 2 warianty cenowe

Jak wynika z poniższej analizy, zakup całorocznej polisy może być kuszącą opcją dla osób często podróżujących. Jednak Bezpieczny Powrót oferowany przez PZU nie zawsze spełni oczekiwania narciarzy czy snowboardzistów, nawet w przypadku rozszerzenia ochrony o NNW.

Co prawda jednorazowe ubezpieczenie trzeba zawsze zakupić przed każdym wyjazdem, ale dzięki temu ochrona będzie znacznie lepiej dopasowana do miejsca i charakteru wypoczynku. Ponadto każdorazowo warto porównywać propozycje co najmniej kilku towarzystw, ponieważ ubezpieczyciele często modyfikują oferowane pakiety. Dzięki temu całkowicie spełniającą nasze oczekiwania polisę możemy kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. 

W prosty sposób ceny ubezpieczeń turystycznych można porównać ze sobą przez internet za pomocą naszego kalkulatora. Znajdują się w nim oferty kilkunastu towarzystw, do których dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W efekcie przed zakupem jednego z pakietów, możemy dokładnie przeanalizować jego zapisy. Po dokonaniu wyboru, na naszą skrzynkę mailową zostanie wysłana umowa. Wystarczy ją wydrukować i cieszyć się urokami wyjazdu.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów