Wczasy w Chorwacji. Co warto zobaczyć? [PORADNIK Turysty]

Redakcja
Udostępnij:
5

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Kusi czystymi plażami, krystaliczną wodą i wspaniałymi krajobrazami. Podpowiadamy, co warto zobaczyć nad Adriatykiem i jak przygotować się do wakacji w Chorwacji.

wakacje w Chorwacji

Chorwacja, a dokładnie rzecz ujmując Republika Chorwacji, jest państwem leżącym w Południowej Europie, nad morzem Adriatyckim i graniczącym z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami i Słowenią. 

Ustrój i waluta Chorwacji

Chorwacja jest republiką parlamentarną, opierająca się na konstytucji z 1990 roku. Pomimo że Chorwaci mają jedną z najstarszych tradycji państwowości, jest jednym z najmłodszych krajów w Europie, a przez wspólnotę międzynarodową jako samodzielne państwo została uznana dopiero początkiem 1992 roku.

Chorwacja podzielona jest na 20 żupanii, czyli obszarów administracyjnych i 1 miasto wydzielone Zagrzeb, będące stolicą państwa. Obecnie urzędującym prezydentem jest Zoran Milanović, a premierem Andrej Plenković. Oficjalną walutą jest kuna chorwacka, a jej średni kurs w ciągu roku wynosi około 1 PLN = 0,6 HRK.


Wyświetl większą mapę

Klimat i temperatury w Chorwacji

Państwo leży w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej na wybrzeżu i umiarkowanej wewnątrz kraj. Oznacza to, że w lata są ciepłe, a zimy stosunkowo łagodne. Średnia dobowa temperatura latem to około 25ºC (w ciągu dnia słupki termometrów osiągają wartości powyżej 40ºC), a zimą z kolei słupek rtęci na termometrach oscyluje w granicach 4ºC w regionie umiarkowanym i 10ºC w śródziemnomorskim. W ciepłe i słoneczne miesiące temperatura wody wynosi średnio 22º, co jest jednym z czynników, dzięki którym dobrze rozwija się turystyka.

Turystyka w Chorwacji

Chorwacja, dzięki położeniu w dwóch strefach klimatycznych, ma bardzo zróżnicowaną faunę i florę, co również stwarza możliwość nie tylko wypoczynku na piaszczystych lub kamienistych plażach, ale i wspinaczek po górach leżących w paśmie Alp Dynarskich.

Republika duży nacisk kładzie na ochronę środowiska naturalnego, dlatego właśnie wody Adriatyku w pobliżu tego kraju są najczystsze w regionie. Republika słynie również z pięknych Parków Narodowych i Krajobrazowych przyciągających rokrocznie całe rzesze turystów.

Chorwacja jest stosunkowo niewielkim krajem, lecz jednocześnie niezwykle zróżnicowanym, głównie dzięki położeniu w różnych strefach klimatycznych, co sprawia, że na jego terenie można spotkać lasy bukowe i drzewa cedrowe, wypoczywać zarówno nad ciepłym morzem, jak i w chłodnej stolicy.

8 miejsc wartych zobaczenia

Planując pobyt w Chorwacji nie należy zapomnieć o odwiedzeniu najciekawszych miejsc i obiektów. Na terenie kraju jest ich co prawda całe mnóstwo i niezależnie od tego, w jaki region się pojedzie, z pewnością wiele będzie miejsc wartych zobaczenia, dobrze znać przynajmniej kilka obowiązkowych przystanków wyprawy. Oto 8 obowiązkowych punktów podróży.

1. Park Narodowy Plitvička Jezera

Największą atrakcją Parku jest 16 malowniczych jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Kompleks jezior tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo zbiorników wodnych – Górne Jeziora i Dolne Jeziora. Niezwykłym zjawiskiem jest zmiana koloru jezior, od błękitnych, jasnozielonych, aż po ciemnoniebieskie lub siwe, uzależnionych od stopnia zmineralizowania wód w ciągu roku i ilości oraz kąta padania promieni słonecznych.

2. Park Narodowy Paklenica

Park umiejscowiony w górach Welebit, w pobliżu miasta Starigrad, w południowo-wschodniej części kraju, na terenie dwóch żupanii Ličko-Senjskiej i Zadarskiej. Tworzą go 2 malownicze kaniony Velika i Mala Paklenica, które rozciągają się prawie do Morza Adriatyckiego. Znajduje się tu 76 form podziemnych, a w tym 37 jaskiń , które również można odwiedzać oraz bardzo zróżnicowana fauna i flora, której nie spotka się nigdzie indziej.

3. Park Narodowy Krka

Park ten leży na południu Chorwacji, w pobliżu miejscowości Lozovac, w żupanii Šibensko-Kninska. Największą jego atrakcją są przepiękne wodospady oraz bardzo zróżnicowana fauna i flora. Na terenie Parku znajduje się około 860 gatunków roślin, szczególnie pięknie wyglądających wiosną, jest również dużo ptaków i endemicznych gatunków ryb. Po Parku można poruszać się pieszo lub autobusem, w zależności od upodobań, a przy ujściu rzeki istnieje możliwość wykupienia miejsc na statku, który podpływa pod wodospady. 

4. Wyspa Lošinj

W Chorwacji jest całe mnóstwo pięknych i malowniczych wysp, a Lonšinj niczym od nich nie odbiega. Jest to piękne miejsce, bardzo urokliwe położone na południowo-wschodnim brzegu Chorwacji, gdzie średnia temperatura w ciągu całego roku wynosi 15ºC.Choć wyspa proponuje wiele atrakcji dla turystów, jedną z największych jest możliwość obserwowania dzikich delfinów w ich naturalnym środowisku. Na wyspie znajduje Centrum Edukacji Morskiej oraz Rezerwat Delfinów, a dzięki wielu małym i większym zatoczkom nie zawsze trzeba wypływać łodzią w morze aby zobaczyć te zwierzęta podczas zabawy i zwyczajowych zachowań.

5. Amfiteatr w Puli

Jest to kamienny amfiteatr znajdujący się w miejscowości Pula na wschodzie Chorwacji. Budowa amfiteatru została rozpoczęta w 2 r. p. n. e. W przeszłości, jak większość tego typu rzymskich obiektów, był areną walk gladiatorów i mógł pomieścić nawet 23 tys. osób. Na przestrzeni wieków został częściowo rozebrany, ale w bardzo dobrym stanie zachował się do czasów współczesnych. Obecnie mieści 5 tys. osób i wykorzystywany jest do organizowania koncertów, a występowali w tym amfiteatrze m.in. Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Eros Ramazzotti oraz Elton John. Organizowane są tam również mecze hokeja na lodzie.

6. Dubrownik

Jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji, nazywane też Perłą Adriatyku. Leży na południu kraju, w pobliżu granicy z Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną, w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej. Miasto słynie z pięknych zabytków, takich jak np. Stare Miasto, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, pałac Rektorów, pałac Sponza, gotycki klasztor Franciszkanów, gotycki klasztor Klarysek, najstarsza apteka w Europie, renesansowy kościół św. Zbawiciela, barokowy kościół św. Błażeja i wiele innych.

7. Zagrzeb – stolica Chorwacji

Jego historia sięga XI w. i związana jest z powstaniem w tych okolicach pierwszego biskupstwa na wzgórzu Kapitol. Jednym z najciekawszych obiektów miasta i zdecydowanie punktem obowiązkowym jego zwiedzania, jest kościół św. Marka, pochodzący z XIX w. Warto zobaczyć również Teatr Narodowy, plac Trg Bana Josipa Jelačića, fontannę Manduševac, wieżę Lotrščak, Sobór Przemienienia Pańskiego, Cmentarz Mirogoj oraz kościół św. Katarzyny. Miasto może pochwalić się również przepięknym ogrodem botanicznym o ponad stuletniej historii, posiadającym około 10 tys. gatunków roślin.

8. Arboretum w Trsteno

Jest to najstarszy ogród botaniczny w Chorwacji i jeden z najstarszych Europie. Sadzono w nim najróżniejsze rośliny pochodzące, z każdego zakątku świata. Obecnie na jego terenie znajduje się około 400 gatunków roślin, głównie cedrów, eukaliptusów, palm, platanów, kaktusów i wawrzynów. Wizytówką arboretum jest 500-letni platan, który ma 60 m wysokości, 13 m obwodu i 6 m średnicy. Ogród w Trsteno to nie tylko rośliny, ale i piękne fontanny, kapliczki i rzeźby, nadające temu miejscu wręcz bajkowy charakter.

Jak przygotować się do podróży po Chorwacji?

Do Chorwacji można dostać się autobusem, samolotem, koleją lub samochodem, w zależności od tego czy wybieramy się na własną rękę, czy z biurem podróży. Samochodem, bez niepotrzebnych przystanków na zwiedzanie, można dojechać w ciągu jednego dnia, a zajmie to około 20 godzin. Zdecydowanie szybciej dostaniemy się do Chorwacji wybierając samolot i choć jest on droższy, to czas podróży nim nie potrwa dłużej niż 3,5 godziny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na kolej, to jadąc z Warszawy i mając przesiadkę w Wiedniu, do celu podróży dojedzie się po około 15 godzinach.

Szczepienia ochronne przed wyjazdem do Chorwacji

Według zaleceń, przed wakacjami w Chorwacji należy zaszczepić się przeciw: WZW A, błonicy, tężcowi, polio i durowi brzusznemu. W niektórych, indywidualnych przypadkach proponuje się dodatkową ochronę przed wścieklizną. Zaszczepić można się w wyznaczonych punktach ośrodków zdrowia lub stacji sanitarno-epidemiologicznej, których lista dostępna jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://gis.gov.pl/.

Jakie ubezpieczenie podróżne wybrać jadąc do Chorwacji?

Planując podróż, warto również zastanowić się na wykupieniem ubezpieczenia podróżnego do Chorwacji, zapewniającego nam nie tylko spokojny, ale i bezpieczny odpoczynek. W zależności od tego, jaki rodzaj urlopu się planuje, plażowanie i zwiedzanie, czy może wspinaczki górskie lub nurkowanie, można bardzo dokładnie dobrać odpowiednią ochronę.

  • Najważniejszą, o jakiej powinno się pamiętać jest ubezpieczenie KL, czyli kosztów leczenia. Dzięki temu w razie nieszczęśliwego wypadku, będziemy posiadać odpowiednie zabezpieczenie finansowe aby móc poddać się koniecznemu leczeniu, które wykracza poza standardowe usługi przysługujące obywatelowi Chorwacji.
  • Dobrze również posiadać NNW obejmujące wypłatę odszkodowania w przypadku nastąpienia nieszczęśliwego wypadku.
  • Ubezpieczenie OC z kolei zapewni spokój wakacji i przeniesienie na ubezpieczyciela konsekwencji finansowych, w razie spowodowania szkody na osobie lub mieniu.
  • Jeżeli planujemy podczas wakacji nurkować lub uprawiać wspinaczkę, nie zapominajmy o zgłoszeniu ubezpieczycielowi takiej możliwości, aby zakupiona polisa obejmowała również te aktywności.

Sumy ubezpieczenia dla poszczególnych wariantów nie muszą być wcale zbyt wygórowane i jeśli planowane są zwykłe wakacje wystarczą te niższe lub średniej wysokości.

Ceny polis różnią się w zależności od zakresu, jednak przy wyjeździe 2-osobowym na około 14 dni, towarzystwa ochronę można znaleźć już od 39 zł .

***

Wiele ciekawych informacji dotyczących Chorwacji znajdziecie na blogu https://crolove.pl/. Obejrzycie nie tylko zdjęcia przepięknych krajobrazów, ale będziecie mieli szansę przeczytać wiele przydatnych wskazówek, jak np. o chorwackich obyczajach. Zapraszamy również do naszego poradnika związanego z podróżowaniem samochodem do Chorwacji.

Co warto wiedzieć?
  1. Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków.
  2. Na turystów czekają czyste plaże, nowoczesne kurorty i piękne krajobrazy.
  3. W Chorwacji można zwiedzić wiele malowniczych parków narodowych, interesujących muzeów i urokliwych miast.
  4. Ubezpieczenie do Chorwaci można znaleźć już od 2,3 zł dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania