Podróż samochodem do Czech – o czym trzeba wiedzieć? Co ze sobą zabrać i jak się przygotować?

Redakcja
Udostępnij:
4.3

Droga z Warszawy do Pragi w Czechach wynosi ok. 688 km i trwa niecałe 7 godzin. Bliskość naszego południowego sąsiada sprawia, że Polacy chętnie jeżdżą do Czech samochodem.

Podróż samochodem do Czech – o czym trzeba wiedzieć? Co ze sobą zabrać i jak się przygotować?

Droga z Warszawy do Pragi w Czechach wynosi ok. 688 km i trwa niecałe  7 godzin. Bliskość naszego południowego sąsiada sprawia, że Polacy chętnie jeżdżą do Czech samochodem.

Jednak przed wyruszeniem w podróż trzeba wiedzieć, ile kosztują autostrady w Czechach, gdzie kupić winietę do Czech czy w co koniecznie należy wyposażyć samochód. Te i wiele innych informacji odnośnie podróży autem do Czech, znaleźć można w dalszej części artykułu. 

Podróż samochodem do Czech

Czechy, a zwłaszcza urokliwa stolica Praga, są częstym celem polskich turystów. To doskonały kierunek na popularne ostatnio wyjazdy typu city break, czyli kilkudniowe zwiedzane miasta. A w Pradze zdecydowanie jest co zwiedzać – nikt nie powinien być zawiedziony.

Osoby udające się samochodem do Chorwacji, Węgier, Austrii czy Włoch też w większości przypadków wybiorą drogę przez Czechy. Sieć autostrad jest tu bardzo dobrze rozwinięta i z każdym rokiem widać progres. Łączą największe czeskie miasta: Pragę, Brno, Ostrawę, Ołumuniec, Pilzno i wyprowadzą do przejść granicznych. Bezpłatnych jest jedynie część obwodnic miejskich – jednak są to krótkie odcinki.

Wyjazd do Czech autem – jakie dokumenty ze sobą zabrać?

Republika Czeska jest członkiem Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, więc do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Poruszając się samochodem, należy mieć przy sobie także prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC pojazdu.

W Czechach akceptowane jest polskie ubezpieczenie pojazdu i zazwyczaj nie ma większych problemów z wypłatą w razie zdarzenia na drodze. Warto zabrać także ubezpieczenie turystyczne, które ma dużo szersze zastosowanie niż ubezpieczenie na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ile kosztują winiety w Czechach?

W Czechach każdego roku przybywa płatnych odcinków autostrad, należy liczyć się więc z opłatami. Obecnie dostępnych jest 955 km płatnych autostrad  (oznaczone literą D oraz znakiem, na którym znajduje się szary sześciobok z czarną kropką w środku).

Istnieją 3 rodzaje winiet obowiązujących w Czechach:

 • 10-dniowa – kosztuje ok. 53,50 zł
 • Miesięczna – kosztuje ok. 76 zł
 • Roczna – kosztuje ok. 259 zł

Brak winiety karany jest wysokim mandatem – nawet 800 zł. Policja czeska kontroluje uiszczenie opłaty za autostradę tylko w trakcie osobistych kontroli. Nie funkcjonuje tu kontrola elektroniczna.

UWAGA! Z opłat zwolnione są motocykle, samochody elektryczne i wykorzystujące wodór.

Turyści zastanawiający się, gdzie kupić winietę do Czech, powinni strzec się pośredników oferujących zakup winiety – zwykle opłata za nią jest znacznie zawyżona. Winietę najlepiej kupić na stacji benzynowej tuz przed wjazdem na autostradę w Czechach. Winiety do Czech są także dostępne w Polsce, ale ich ceny potrafią być nawet 30% wyższe. 

Po zakupie winiety należy ją wypełnić, jedną część nakleić na przednią szybę w aucie (prawy, dolny róg patrząc od wnętrza samochodu), a drugą nosić przy sobie w razie kontroli. 10-dniowa i miesięczna winieta powinna zostać przedziurkowana w dniu, od którego obowiązuje.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach

Przepisy czeskie nieco bardziej rygorystycznie określają, jakie powinno być wyposażenie auta. Obowiązkowo należy posiadać w pojeździe:

 • trójkąt ostrzegawczy
 • apteczkę
 • gaśnicę
 • koło zapasowe
 • komplet żarówek
 • kamizelkę odblaskową. 

UWAGA! W Czechach obowiązuje Konwencja Wiedeńska o Ruchu Drogowym, według której przepisy dotyczące wyposażenia auta w danym kraju obowiązują jedynie w przypadku samochodów zarejestrowanych w tym kraju. Niemniej jednak ze względu na własne bezpieczeństwo, a także na różne interpretacje miejscowych policjantów lepiej dopasować wyposażenie do kraju, przez który będzie się podróżowało. 

Przepisy drogowe w Czechach

Przepisy obowiązujące u naszych południowych sąsiadów są bardzo podobne do polskich. Najważniejsze przepisy w Czechach to:

 • Ograniczenie prędkości do 130 km/h na autostradzie, 90 km/h poza terenem zabudowanym i 50 km/h w obrębie terenu zabudowanego,
 • Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązująca cały rok i całą dobę,
 • Korzystanie z CB radia jest dozwolone,
 • Podczas opuszczania pojazdu na terenie niezabudowanym i autostradzie konieczne jest włożenie kamizelki odblaskowej,
 • Uwaga: limit alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,00 promila,
 • Rozmawianie przez telefon jest dozwolone tylko z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego,
 • Zabronione jest parkowanie pod prąd, nawet na ulicach o niewielkim ruchu.

Policja w Czechach

Wielu kierowców powiela mit, według którego czeska policja nie lubi polskich kierowców. Jednak prawdą jest, że policjanci w Czechach są zwyczajnie bardziej skrupulatni niż w Polsce. Jeśli na danym terenie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h to kierowca otrzyma mandat już przy jeździe 53 km/h.

W Polsce ta tolerancja jest znacznie większa, przez co tak niewielkie przekroczenie prędkości, skutkujące otrzymaniem mandatu, polscy kierowcy odczytują jako złośliwość.

W Czechach bardzo rygorystycznie podchodzi się do takich zasad jak: nieuzasadnione parkowanie w miejscu dla inwalidów, jazda bez winiety czy wyprzedzanie innego użytkownika drogi bez włączenia kierunkowskazu. Mandaty są bardzo wysokie a funkcjonariusze skrupulatnie je wystawiają, bez względu na narodowość kierowcy.

Mandat można otrzymać także za nieprawidłowe ustawienie świateł w pojeździe, które oślepia kierowców jadących z naprzeciwka. W Polsce duża część kierowców, a nawet policja, nie zwracają na to uwagi.

Jakie ubezpieczenie do Czech wybrać?

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne do Czech. Jako kraj członkowski Unii Europejskiej, Czechy akceptują Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), jednak w wielu przypadkach może ona okazać się niewystarczająca.

EKUZ zapewnia bowiem jedynie podstawową opiekę medyczną w placówkach, które mają podpisaną umowę z Kasą Chorych. Nie obejmuje wielu istotnych zdarzeń i usług, np. ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, usługi ratownictwa czy assistance.

Jadąc sutem w dalszą podróż, szczególnie ważne jest posiadanie samochodowego assistance. Dobre ubezpieczenie zapewni nie tylko holowanie zepsutego samochodu, ale także auto zastępcze czy hotel dla podróżujących, gdyby konieczne było oczekiwanie na naprawę pojazdu.

Jakie ubezpieczenie do Czech wybrać? Cena zaczynają się od 7,39 zł za dzień ochrony a kończą na 36 zł. Wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia i dostępności pakietów.  Warto porównać dostępne opcje ubezpieczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Dla porównanie najtańsze ubezpieczenie oraz rekomendowane kosztujące 15 zł/dzień.

AXA ASSISTANCE – 7,39 ZŁ GENERALI - 15 ZŁ
Koszty leczenia 200 000 zł 500 000 zł
Ratownictwo 200 000 zł 500 000 zł
OC-200 000 zł
NNW20 000 zł50 000 zł
Assistancew ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego
Stomatolog900 zł850 zł

Źródło: wakacyjnapolisa.pl

Podsumowując, podróż samochodem do Czech bądź przez Czechy to bezpieczne i komfortowe rozwiązanie. Należy mieć tylko na uwadze większą skrupulatność tamtejszej policji i częściej zdejmować nogę z gazu, co nie tylko pozwoli uniknąć wysokiego mandatu, ale przede wszystkim zapewni bezpieczną i udaną podróż.

Co warto wiedzieć?
 1. Podróż samochodem do Czech ze stolicy Polski trwa około 7 godzin, a trasa liczy sobie 688 km.
 2. Czechy mają doskonale rozwiniętą sieć autostrad.
 3. 10-dniowa winieta kosztuje ok. 53,50 zł.
 4. W samochodzie, jadąc do Czech, trzeba mieć trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, gaśnicę, koło zapasowe, kamizelkę odblaskową oraz komplet żarówek.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania