Podróż samochodem do Czech – o czym trzeba wiedzieć? Co ze sobą zabrać i jak się przygotować?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
4.5

Planując podróż samochodem do Czech, przygotuj się na odkrywanie malowniczych krajobrazów, bogatej historii i wyjątkowej kultury naszych południowych sąsiadów. Od zabytkowych miast pośród gór, przez urokliwe wioski z tradycyjnymi browarami, aż po zielone lasy i tajemnicze zamki – Czechy oferują niezliczone atrakcje, które czekają, aby je odkryć. W naszym artykule znajdziesz praktyczne porady dotyczące podróży samochodem.

Podróż samochodem do Czech – o czym trzeba wiedzieć? Co ze sobą zabrać i jak się przygotować?

Droga z Warszawy do Pragi w Czechach wynosi ok. 688 km i trwa niecałe  7 godzin. Bliskość naszego południowego sąsiada sprawia, że Polacy chętnie jeżdżą do Czech samochodem.

Jednak przed wyruszeniem w podróż musisz wiedzieć, ile kosztują autostrady w Czechach, gdzie kupić winietę i w co koniecznie należy wyposażyć samochód. Te i wiele innych informacji odnośnie podróży autem do Czech znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Podróż samochodem do Czech – dlaczego warto?

Czechy, a zwłaszcza urokliwa stolica Praga, są częstym celem polskich turystów. To doskonały kierunek na popularne ostatnio wyjazdy typu city break, czyli kilkudniowe zwiedzane miasta. A w Pradze zdecydowanie jest co zwiedzać – nikt nie powinien być zawiedziony.

Pamiętaj też, że Czechy to nie tylko stolica, ale też inne urokliwe miasta jak Český Krumlov, Brno czy Karlowe Wary, a także przepiękne krajobrazy w takich miejscach jak Park Narodowy Czeska Szwajcaria czy Góry Izerskie. Samochód umożliwia łatwe i wygodne odkrywanie różnych regionów.

Czechy to też wiele malowniczych dróg, które są idealne do zwiedzania samochodem, takie jak słynna trasa wzdłuż rzeki Wełtawy czy przez historyczne regiony Moraw.

Czechy są łatwo dostępne autem z Polski, co sprawia, że podróż jest stosunkowo krótka i nie wymaga przesiadek czy długich oczekiwań na lotniskach. Podróż samochodem pozwala na bezpośredni kontakt z lokalną kulturą. Możesz spróbować czeskich specjałów kulinarnych w małych lokalnych restauracjach, odkrywać lokalne festiwale lub zatrzymać się na noc w urokliwych pensjonatach.

Osoby udające się samochodem do Chorwacji, Węgier, Austrii czy Włoch też w większości przypadków wybiorą drogę przez Czechy. Sieć autostrad jest tu bardzo dobrze rozwinięta. Łączą one największe czeskie miasta: Pragę, Brno, Ostrawę, Ołumuniec, Pilzno i wyprowadzą do przejść granicznych. Bezpłatnych jest jedynie część obwodnic miejskich – jednak są to krótkie odcinki.

Wyjazd do Czech autem – jakie dokumenty ze sobą zabrać?

Republika Czeska jest członkiem Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, więc do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Poruszając się samochodem, należy mieć przy sobie także prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC pojazdu.

W Czechach akceptowane jest polskie ubezpieczenie pojazdu i zazwyczaj nie ma większych problemów z wypłatą w razie zdarzenia na drodze. Warto zabrać także ubezpieczenie turystyczne, które ma dużo szersze zastosowanie niż ubezpieczenie na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ile kosztują winiety w Czechach?

W Czechach każdego roku przybywa płatnych odcinków autostrad, należy liczyć się więc z opłatami. Obecnie dostępnych jest 955 km płatnych autostrad  (oznaczone literą D oraz znakiem, na którym znajduje się szary sześciobok z czarną kropką w środku).

Istnieją 3 rodzaje winiet obowiązujących w Czechach:

 • 10-dniowa – kosztuje około 50 zł,
 • miesięczna – kosztuje około 100 zł,
 • roczna – kosztuje około 500 zł.

Brak winiety karany jest wysokim mandatem – nawet do 800 zł. Policja czeska kontroluje uiszczenie opłaty za autostradę tylko w trakcie osobistych kontroli. Nie funkcjonuje tu kontrola elektroniczna.

UWAGA! Z opłat zwolnione są motocykle, samochody elektryczne i wykorzystujące wodór.

Turyści zastanawiający się, gdzie kupić winietę do Czech, powinni strzec się pośredników oferujących zakup winiety – zwykle opłata za nią jest znacznie zawyżona. Winietę najlepiej kupić na stacji benzynowej tuz przed wjazdem na autostradę w Czechach. Winiety do Czech są także dostępne w Polsce, ale ich ceny potrafią być nawet 30% wyższe. 

Po zakupie winiety należy ją wypełnić, jedną część nakleić na przednią szybę w aucie (prawy, dolny róg patrząc od wnętrza samochodu), a drugą nosić przy sobie w razie kontroli. 10-dniowa i miesięczna winieta powinna zostać przedziurkowana w dniu, od którego obowiązuje.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach

Przepisy czeskie nieco bardziej rygorystycznie określają, jakie powinno być wyposażenie auta. Obowiązkowo należy posiadać w pojeździe:

 • trójkąt ostrzegawczy
 • apteczkę
 • gaśnicę
 • koło zapasowe
 • komplet żarówek
 • kamizelkę odblaskową. 

UWAGA! W Czechach obowiązuje Konwencja Wiedeńska o Ruchu Drogowym, według której przepisy dotyczące wyposażenia auta w danym kraju obowiązują jedynie w przypadku samochodów zarejestrowanych w tym kraju. Niemniej jednak ze względu na własne bezpieczeństwo, a także na różne interpretacje miejscowych policjantów lepiej dopasować wyposażenie do kraju, przez który będzie się podróżowało. 

Przepisy drogowe w Czechach

Przepisy obowiązujące u naszych południowych sąsiadów są bardzo podobne do polskich. Najważniejsze przepisy w Czechach to:

 • Ograniczenie prędkości do 130 km/h na autostradzie, 90 km/h poza terenem zabudowanym i 50 km/h w obrębie terenu zabudowanego.
 • Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązująca cały rok i całą dobę.
 • Korzystanie z CB radia jest dozwolone.
 • Podczas opuszczania pojazdu na terenie niezabudowanym i autostradzie konieczne jest włożenie kamizelki odblaskowej,
 • Uwaga: limit alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,00 promila.
 • Rozmawianie przez telefon jest dozwolone tylko z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego.
 • Zabronione jest parkowanie pod prąd, nawet na ulicach o niewielkim ruchu.

Policja w Czechach – co musisz wiedzieć?

Wielu kierowców powiela mit, według którego czeska policja nie lubi polskich kierowców. Jednak prawdą jest, że policjanci w Czechach są zwyczajnie bardziej skrupulatni niż w Polsce. Jeśli na danym terenie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h to kierowca otrzyma mandat już przy jeździe 53 km/h.

W Polsce ta tolerancja jest znacznie większa, przez co tak niewielkie przekroczenie prędkości, skutkujące otrzymaniem mandatu, polscy kierowcy odczytują jako złośliwość.

W Czechach bardzo rygorystycznie podchodzi się do takich zasad jak: nieuzasadnione parkowanie w miejscu dla inwalidów, jazda bez winiety czy wyprzedzanie innego użytkownika drogi bez włączenia kierunkowskazu. Mandaty są bardzo wysokie a funkcjonariusze skrupulatnie je wystawiają, bez względu na narodowość kierowcy.

Mandat można otrzymać także za nieprawidłowe ustawienie świateł w pojeździe, które oślepia kierowców jadących z naprzeciwka. W Polsce duża część kierowców, a nawet policja, nie zwracają na to uwagi.

Jakie ubezpieczenie do Czech wybrać?

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne do Czech. Jako kraj członkowski Unii Europejskiej Czechy akceptują Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), jednak w wielu przypadkach może ona okazać się niewystarczająca.

EKUZ zapewnia bowiem jedynie podstawową opiekę medyczną w placówkach, które mają podpisaną umowę z Kasą Chorych. Nie obejmuje wielu istotnych zdarzeń i usług, np. ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, usługi ratownictwa czy assistance. Nie pokrywa kosztów ratownictwa, powrotu do kraju  czy wizyt u specjalisty.

Jadąc autem w dalszą podróż, szczególnie ważne jest posiadanie samochodowego Assistance. Dobre ubezpieczenie zapewni nie tylko holowanie zepsutego samochodu, ale także auto zastępcze czy hotel dla podróżujących, gdyby konieczne było oczekiwanie na naprawę pojazdu.

Jakie ubezpieczenie do Czech wybrać? Cena zaczynają się od około 4 zł za dzień. Wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia i dostępności pakietów.  Warto porównać dostępne opcje ubezpieczeń w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Ubezpieczenie turystyczne do Czech
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
16,00 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 zł sporty objęte polisą: 67 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
20,00 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
28,00 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
44,45 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+17,50 zł)
Europa
Koszty leczenia
430 441 zł
Ratownictwo
30 131 zł
Bagaż
4 304 zł
45,00 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 43 044 zł OC: 430 441 zł OC sportowe: 430 441 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Czech
mtu24.pl
16,00 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: OC: 50 000 zł sporty objęte polisą: 67 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
20,00 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
28,00 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
44,45 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+17,50 zł)
Europa
45,00 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
430 441 zł
Ratownictwo
30 131 zł
Bagaż
4 304 zł
Dodatkowo: NNW: 43 044 zł OC: 430 441 zł OC sportowe: 430 441 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19

Podróż samochodem do Czech bądź przez Czechy to bezpieczne i komfortowe rozwiązanie. Należy mieć tylko na uwadze większą skrupulatność tamtejszej policji i częściej zdejmować nogę z gazu, co nie tylko pozwoli uniknąć wysokiego mandatu, ale przede wszystkim zapewni bezpieczną i udaną podróż.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Co muszę mieć w aucie, jadąc do Czech?

  Jadąc do Czech samochodem, musisz mieć przy sobie dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny i ważne ubezpieczenie OC), prawo jazdy oraz dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty). W Czechach obowiązkowe jest również posiadanie w aucie kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego, apteczki pierwszej pomocy oraz gaśnicy.

 2. Czy w Czechach wystarczy zestaw naprawczy?

  W Czechach nie jest wymagane posiadanie koła zapasowego, wystarczy zestaw naprawczy do opon. Jednak zawsze zaleca się, aby przed dłuższą podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu i mieć przy sobie podstawowe narzędzia do drobnych napraw, aby uniknąć problemów w razie awarii na drodze.

 3. Czy jadąc do Czech trzeba wykupić ubezpieczenie?

  Jadąc do Czech, nie musisz wykupywać dodatkowego ubezpieczenia, jeśli posiadasz ważne ubezpieczenie OC, które jest akceptowane w całej Unii Europejskiej, w tym w Czechach. Jednak warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia Assistance, które zapewni pomoc w razie awarii czy wypadku oraz ubezpieczenie NW, które pokryje koszty leczenia w razie wypadku. Warto mieć tez ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia, ratownictwa, zapewni ochronę NNW, bagażu i OC w życiu prywatnym.

 4. Czy polskie OC działa w Czechach?

  Tak, polskie ubezpieczenie OC jest ważne w Czechach oraz we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki temu masz gwarancję pokrycia ewentualnych szkód wyrządzonych innym użytkownikom dróg podczas pobytu w Czechach.

Co warto wiedzieć?
 1. Podróż samochodem do Czech ze stolicy Polski trwa około 7 godzin, a trasa liczy sobie 688 km.
 2. Czechy mają doskonale rozwiniętą sieć autostrad.
 3. 10-dniowa winieta kosztuje około 50 zł.
 4. Jadąc do Czech, w samochodzie trzeba mieć trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, gaśnicę, koło zapasowe, kamizelkę odblaskową oraz komplet żarówek.
 5. Ubezpieczenie na podróż do Czech można mieć od około 4 zł dziennie.
Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania