Wyjazd samochodem na Słowację. O czym pamiętać, na co zwrócić uwagę i co ze sobą warto zabrać?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
4.2

Granica Polski ze Słowacją ciągnie się przez 541 km, głównie przez pasma Tatr i Beskidów. Samochodem granicę najczęściej przekracza się w Zwardoniu, Chyżnem lub Barwinku. Podpowiadamy, jak zaplanować trasę autem na Słowację, co ze sobą zabrać i na co uważać w podróży.

samochodem na Słowację

Słowacja to najczęściej wybierany przez Polaków kraj tranzytowy. Sieć autostrad i dróg ekspresowych pozwala nam się szybko i bezpiecznie dostać na Węgry, Chorwację czy do Austrii. Coraz częściej też wybieramy się do Bratysławy, Tatralandii czy do Słowackiego Raju.

Podróż samochodem na Słowację warto dobrze zaplanować. Podpowiadamy, którą trasę najszybciej się dostać, ile kosztują winiety i jak wyposażenie samochodu jest obowiązkowe, a także co zobaczyć u naszych południowych sąsiadów.

Jaką trasę na Słowację wybrać?

Osoby podróżujące z Polski wschodniej powinny kierować się na Barwinek i stamtąd dalej na Słowację, w kierunku Koszyc. Jeśli w kierunku naszych południowych sąsiadów jedzie się z centralnej lub południowej części naszego kraju, granicę można przekroczyć w Chyżnym. Z kolei wyjeżdżający na Słowację z zachodniej części Polski mogą kierować się na Zwardoń. Wybór trasy należy też ustosunkować od tego, w które miejsce Słowacji dokładnie chce się dotrzeć.

Ile kosztuje trasa samochodem na Słowację? Ceny winiet

Część trasy może przebiegać przez drogi płatne. Koszt winiety 10 dniowej na terenie Słowacji wynosi 10 euro, czyli około 45 zł. Można też zakupić winietę 30-dniową (kosztuje 14 euro, czyli około 63 zł) lub w przypadku częstych wyjazdów lub przejazdów przez Słowację roczną (cena wynosu 50 euro, czyli około 225 zł). Są one dostępne w sprzedaży internetowej lub na stacjach benzynowych.

Przepisy drogowe na Słowacji – jakie dokumenty należy ze sobą mieć i na co uważać?

Dzięki temu, że Słowacja znajduje się w Strefie Schengen, nie obowiązują nas kontrole graniczne. Trzeba jednak posiadać dowód osobisty lub paszport oraz ważne prawo jazdy. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą dokumenty rejestracyjne pojazdy oraz polisę OC, nie potrzeba za to Zielonej Karty.

Przepisy drogowe naszych południowych sąsiadów niewiele różnią się od tych znanych nam z Polski. Kierowcy mają obowiązek jeździć na światłach mijania przez cały rok, wszyscy przebywający w pojeździe muszą mieć zapięte pasy.

Rodzaj drogi Dopuszczalna prędkość
Autostrada poza terenem zabudowanym 130 km/h
Autostrada w terenie zabudowanym 90 km/h
Droga ekspresowa poza terenem zabudowanym 130 km/h
Droga ekspresowa w terenie zabudowanym 90 km/h
Teren niezabudowany 90 km/h
Teren zabudowany 50 km/h

Żadna ilość alkoholu we krwi kierowcy nie jest dozwolona w czasie prowadzenia samochodu. Za przekroczenie prędkości trzeba liczyć się z mandatem od 50 euro do nawet  800 euro.

Wyposażenie samochodu na Słowacji

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską w samochodzie powinno znajdować się wyposażenie wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu. Często jednak lokalna policja nie stosuje się do tych przepisów. Jeśli chcemy uniknąć dyskusji z przedstawicielami prawa i odwoływania się w sprawie mandatu, lepiej mieć ze sobą:

 • gaśnicę,
 • apteczkę,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • żarówki i bezpieczniki,
 • kamizelkę odblaskową,
 • koło zapasowe i narzędzia do jego zmiany,
 • linkę holowniczą.

Apteczka powinna być wyposażona zgodnie z niemiecką normą DIN 13164.

Co warto zobaczyć na Słowacji?

Na Słowacji można spędzić weekend lub zaplanować dłuższy urlop. Po drugiej stronie Tatr czeka nas masa atrakcji. Z pewnością warto zwiedzić Bratysławę, Koszyce czy Bańską Bystrzycę, zobaczyć piękny park krajobrazowy Słowacki Raj z prawie 200 trasami spacerowymi czy eksplorować liczne jaskinie. Atrakcją dla całej rodziny będzie wypad do Tatralandii, czyli parku wodnego zlokalizowanego na ternie gorących źródeł.

Na terenie tego niewielkiego kraju znajduje się aż 13 tysięcy kilometrów oznakowanych tras turystycznych,180 zamków i 425 klasztorów. Na smakoszy piwa czekają liczna browary, a miłośnicy wina powinno odwiedzić winnice w rejonie winiarskim Tokaj.

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację – jak je wybrać?

Podróżując na Słowację, warto mieć ze sobą polisę turystyczną. Choć w razie zagrożenia zdrowia lub życia możemy skorzystać z karty EKUZ, to nie pokryje ona wszystkich kosztów. Na terenie naszych południowych sąsiadów samodzielnie trzeba pokryć koszty ratownictwa w górach (a koszt jednej akcji to około 5 000 euro!), transport powrotny do kraju czy transport medyczny na trenie kraju (naliczana jest opłata w wysokości 0,10 EUR/km).

Dobre ubezpieczenie turystyczne na Słowację powinno więc zapewniać pokrycie kosztów leczenia na przynajmniej 30  000 euro oraz kosztów ratownictwa na 6 000 euro. Przyda się także ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym. Warto mieć też Auto Assistance, czyli ochronę w razie wypadku, awarii czy jakichkolwiek problemów z samochodem. Ochroną można objąć też bagaż, uprawianie sportów, choroby przewlekłe czy zdarzenia, do których dojedzie pod wypływem alkoholu.

Taką polisę można znaleźć w naszym kalkulatorze już od 3,27 zł dziennie. Wystarczy wypełnić krótki formularz i zapoznać się z różnymi wariantami ubezpieczenia. Wybraną ofertę można zakupić online, a dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na maila. Dzięki temu podróż na Słowację będzie o wiele bardziej bezpieczna i komfortowa.

Co warto wiedzieć?
 1. Granica Polski ze Słowacją ciągnie się przez 541 zł.
 2. Na terenie Słowacji obowiązują podobne przepisy jak w Polsce.
 3. Koszt 10-dniowej winiety wynosi około 45 zł.
 4. Na podróż na Słowację warto zabrać ze sobą ubezpieczenie turystyczne z dodatkiem Auto Assistance, które można mieć od 3,27 zł dziennie.
Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania