Jazda na nartach po alkoholu – co za to grozi?

Małgorzata Tabak
Udostępnij:
Oceń tę stronę

Jazda na nartach to świetna zabawa, ale czy wiesz, że szusowanie na stoku po alkoholu może Cię drogo kosztować? Nie tylko narażasz się na poważne obrażenia lub śmierć, ale także na surowe kary prawne, odszkodowania i utratę ubezpieczenia.

jazda na nartach po alkoholu

W Polsce obowiązują przepisy zabraniające uprawiania narciarstwa, w górach i na zorganizowanych terenach, pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Jeśli złamiesz ten zakaz, możesz podlegać karze grzywny. Prawo dopuszcza jedynie minimalną ilość alkoholu we krwi dla narciarzy, czyli poniżej 0,5 promila.

Pamiętaj, że przekroczenie tego poziomu może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla Ciebie, ale także dla innych korzystających ze stoku.

Jazda na nartach po alkoholu – czy to zabronione?

Alkohol i narty to niebezpieczne i nielegalne połączenie. W Polsce, jak i na zagranicznych stokach, prawo zabrania jeździć na nartach na zorganizowanych terenach narciarskich, jeśli jest się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków. W Polsce narciarz, który ma ponad 0,5 promila alkoholu we krwi, może zostać ukarany wysoką grzywną – nawet do 5 tysięcy złotych w przypadku postępowania sądowego.

Alkohol i narty to także drogie połączenie. Jeśli narciarz spowoduje wypadek, w którym zrani siebie lub kogoś innego musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Może być zobowiązany pokryć koszty leczenia, transportu, odszkodowania lub naprawy infrastruktury stoku z własnej kieszeni. Nawet jeżeli posiada ubezpieczenie narciarskie, w takiej sytuacji ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Rozwiązaniem jest polisa z klauzulą alkoholową, czyli dodatkowym zabezpieczaniem, które chroni narciarza w przypadku zdarzeń spowodowanych pod wpływem alkoholu. Nie każde ubezpieczenie turystyczne lub narciarskie ma klauzulę alkoholową, dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem na narty, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie.

I w końcu alkohol i narty to połączenie psujące całą przyjemność z uprawiania sportów zimowych. Alkohol pogarsza zdolności ruchowe, zaburza równowagę, ocenę odległości i prędkości, co może skutkować upadkami i kolizjami. Pijany narciarz stwarza zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych.

Jazda na nartach po alkoholu w różnych krajach – jakie są konsekwencje?

W większości krajów maksymalna dopuszczalna dawka stężenia alkoholu we krwi dla narciarzy jest taka sama jak dla kierowców. Przykładowo w Polsce, Austrii, Francji i Włoszech to 0,5 promila, gdy w Czechach, Niemczech lub Szwajcarii taki limit nie obowiązuje.

We Włoszech wprowadzono także całkowity zakaz konsumpcji alkoholu na stokach narciarskich. Narciarzowi zatrzymanemu na stoku w stanie nietrzeźwym grożą sankcje analogiczne jak dla kierowców – mandat od 250 do 1 000 euro lub areszt. W Polsce jazda na nartach lub snowboardzie na terenie narciarskim przez osoby będące pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego jest przestępstwem podlegającym grzywnie (nawet do 5 000 zł).

Na stokach w USA, nietrzeźwy narciarz, jeżeli spowoduje zagrożenie dla osób trzecich, może trafić nawet do więzienia lub w najlepszym wypadku ponieść odpowiedzialność finansową i otrzymać wysoką grzywnę (od 200 do 1 000 dolarów).

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu na narty – co zapewnia?

Jeśli chcesz uprawiać sporty zimowe na zorganizowanym terenie narciarskim, powinieneś wybrać ubezpieczenie narciarskie z klauzulą alkoholową. Jest ono dodatkowym elementem polisy narciarskiej rozszerzającym jej ochronę o zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Klauzula alkoholowa chroni narciarzy, którzy spożyli alkohol przed lub podczas jazdy na nartach. Jeżeli polisa posiada takie rozszerzenie, to ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i wypłaci odszkodowanie za następstwa nieszczęśliwych wypadków, nawet jeśli badanie wykaże stan nietrzeźwości.

Należy jednak pamiętać, że klauzula alkoholowa nie zwalnia z odpowiedzialności prawnej za jazdę na nartach po alkoholu. Narciarz może zostać ukarany wysoką grzywną lub więzieniem, jeśli przekroczy dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi lub zachowa się niebezpiecznie. Klauzula alkoholowa nie obejmuje też ubezpieczenia OC, więc narciarz będzie musiał zapłacić za szkodę wyrządzoną osobom trzecim lub ich mieniu z własnych środków.

Czego nie wolno robić na stoku? Zakazy i mandaty

Na stokach narciarskich obowiązują określone zasady i przepisy, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Dlatego pamiętaj aby:

  • unikać brawurowej jazdy, aby nie stwarzać zagrożenia sobie i innym na stoku,
  • nie stwarzać niebezpieczeństwa, gdy wyprzedza się innych podczas zjazdu,
  • wybierać trasy dostosowane do swoich umiejętności,
  • nie zjeżdżać z wyznaczonej trasy,
  • nie schodzić ani podchodzić trasą narciarską,
  • zadbać o ubrania w jaskrawych kolorach, z obowiązkowymi elementami odblaskowymi.

Naruszenie tych zasad może prowadzić do różnych konsekwencji, w tym do nałożenia mandatu. Dodatkowo należy liczyć się także z kosztami ewentualnego wypadku, np. odszkodowaniem, które będzie trzeba zapłacić z własnych środków.

Wszystkie dzieci poniżej 16 roku życia mają obowiązek jazdy w kaskach. Opiekunom grozi mandat w wysokości od 500 zł lub kara grzywny do 5 000 zł za niedopilnowanie tego nakazu.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty?

Wybór ubezpieczenia na narty jest kluczowy dla bezpiecznego i bezstresowego wyjazdu na stok. Przede wszystkim należy sprawdzić czy ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i transportu medycznego w przypadku zachorowania lub następstw nieszczęśliwych wypadków rozszerzone o uprawianie sportów zimowych. Ważne jest, aby ubezpieczenie pokrywało również koszty ewentualnej ewakuacji helikopterem.

Na zorganizowanych terenach narciarskich jazda na nartach pod wpływem alkoholu jest nie tylko nielegalna i podlega karze grzywny. Przede wszystkim zwiększa ryzyko spowodowania niebezpieczeństwa na stoku. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji sprawca wypadku odszkodowanie dla osób trzecich będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Wiele polis narciarskich zawiera klauzulę alkoholową, która jest dodatkowym rozszerzeniem, chroniącym ubezpieczonego w sytuacji, gdy on ulegnie wypadkowi na stoku będąc w stanie po spożyciu alkoholu.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można pić alkohol na stoku narciarskim?

    Takie zachowanie jest bardzo nieodpowiedzialne. Uprawianie sportów zimowych pod wpływem alkoholu może prowadzić bowiem do niebezpiecznych sytuacji, a w razie wypadku jego sprawca może zostać ukarany wysoką grzywną.

  2. Ile można mieć na stoku promili?

    W Polsce za stan nietrzeźwości uznaje się sytuację, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila.

  3. Czym jest klauzula alkoholowa?

    Klauzula alkoholowa jest opcją rozszerzenia ochrony w ubezpieczeniu turystycznym o zdarzenia, które powstały po spożyciu alkoholu.

Co warto wiedzieć?
  1. Jazda na nartach po spożyciu alkoholu jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna, ponieważ zagraża życiu i zdrowiu własnemu oraz innych osób.
  2. Wybierając się na narty za granicę należy sprawdzić jaki limit stężenia alkoholu we krwi obowiązuje dla narciarzy i snowboardzistów w kraju, do którego jedziemy.
  3. Jeśli sprawca wypadku na stoku będzie pod wpływem alkoholu i wyrządzi szkodę innym osobom, może być zobowiązany do zapłaty odszkodowania, a także ponieść konsekwencje karne.
  4. Rozszerzenie o klauzulę alkoholową wiąże towarzystwo ubezpieczeniowe w zakresie pokrycia kosztów leczenia i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, gdy ubezpieczony był nietrzeźwy.
  5. Nawet obecność klauzuli alkoholowej nie zwolni narciarza z odpowiedzialności za naruszenie prawa.
Autor

Małgorzata Tabak

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania