Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacje? Analiza cen

Jakub Walicki
Udostępnij:
4.1

Zanim wyjedziesz na wakacje, pomyśl o swoim bezpieczeństwie. Lepiej wrócić z wakacji tylko z dobrymi wspomnieniami niż ze słonym rachunkiem za wizytę u lekarza. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

Choć wakacje kojarzą nam się przede wszystkim z przyjemnościami, podczas każdego wyjazdu może przytrafić nam się choroba, wypadek, lub inne nieszczęście. Sprawdź, jaką ochronę wybrać, aby w takiej sytuacji nie stracić pieniędzy oraz ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w różnych wariantach. 

Nieszczęścia zdarzają się wszędzie – również na urlopie. Wakacje za granicą mogą się w związku z tym okazać o wiele bardziej kosztowne niż planowaliśmy. Krótki pobyt w szpitalu, transport medyczny, a także szkody wyrządzone osobom trzecim z naszej winy – wszystko to może znacząco odbić się na naszym portfelu. Podpowiadamy, jak się przed tym uchronić, jaką polisę na zagraniczny urlop wybrać, a także z jakimi kosztami musimy się liczyć. 

Po co ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to bardzo ważny element każdego zagranicznego wyjazdu. Kompleksowa i odpowiednio dopasowana do potrzeb urlopu polisa zapewni bowiem ochronę i wsparcie. Jeśli podczas podróży przytrafi nam się wypadek, choroba lub inne nieszczęśliwe zdarzenie, możemy liczyć na pomoc.

Dobre ubezpieczenie turystyczne nawet w swojej podstawowej wersji gwarantuje między innymi pokrycie kosztów leczenia, pakiet Assistance, ubezpieczenie OC, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W zakres wchodzi także nawet ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego.

Jeśli wyjazd ma charakter nie tylko wypoczynkowy, polisa może objąć ochroną również pracę fizyczną czy uprawianie sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka.

Największe atuty ubezpieczenia turystycznego:

  1. Zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa w podróży. Wiemy, że w razie nieprzewidzianych sytuacji uzyskamy wsparcie finansowe.
  2. Pomaga chronić nasze zdrowie i pokrywa koszty opieki medycznej w przypadku wypadków, chorób czy nagłych zachorowań.
  3. Zapewnia wsparcie w razie utraty lub kradzieży bagażu. A to pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków na nowe rzeczy.
  4. Pomaga w sytuacjach awaryjnych, takich jak odwołanie lotów lub opóźnienia, umożliwiając uzyskanie odszkodowania.
  5. Pokrywa koszty ewakuacji medycznej, zwłaszcza w odległych lub trudno dostępnych miejscach.
  6. Zapewnia pomoc w przypadku utraty ważnych dokumentów podróżnych, takich jak paszport czy wiza.
  7. Zabezpiecza nas przed sytuacjami, gdy musimy odwołać lub przerwać podróż. Umożliwi  nam odzyskanie części kosztów.
  8. Zapewnia wsparcie prawników w przypadku sporów związanych z podróżą.
  9. Umożliwia skorzystanie z pomocy tłumaczy w razie trudności językowych za granicą.
  10. Zapewnia ochronę od odpowiedzialności cywilnej, zwalniając nas z konieczności pokrywania kosztów nieumyślnego spowodowania szkód osób trzecich.

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który uprawnia obywateli państw członkowskich UE i EFTA do korzystania z nieodpłatnej opieki medycznej. Dzieje się to na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele tych krajów. 

Na stronie gov.pl czytamy:

„Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu”. 

W większości przypadków EKUZ pozwoli uniknąć płacenia za usługi medyczne związane z ratowaniem życia, leczeniem COVID-19, czy podstawowymi świadczeniami w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Warto jednak pamiętać, że w innych sam przewóz poszkodowanego karetką czy doba spędzona w szpitalu, mogą wiązać się ze sporymi kosztami. 

Czego EKUZ najczęściej nie refunduje?

  • Prywatna opieka medyczna – jeśli po wypadku lub podczas choroby konieczna będzie nagła interwencja medyczna, konieczne może okazać się skorzystanie z prywatnej opieki lekarskiej. W wielu miejscach zwykła wizyta u specjalisty może kosztować kilkadziesiąt euro. I to nie wspominając o specjalistycznych badaniach czy pobycie w prywatnych klinikach. Ostatecznie pełne leczenie bez refundacji może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. 
  • Transport poszkodowanej osoby do kraju – najczęściej transport osoby poszkodowanej w wypadku do kraju będzie naprawdę bardzo kosztowny. Jeśli nieubezpieczony turysta nie będzie w stanie samodzielnie wrócić do Polski, taka usługa może okazać się natomiast konieczna. Cena będzie wyjątkowo wysoka, gdy podczas takiej podróży konieczne będzie wykorzystanie specjalistycznego sprzętu w karetce lub lot helikopter – ta ostatnia usługa może wiązać się z kosztami sięgającymi aż kilkudziesięciu tysięcy euro. 
  • Koszty związane z zachorowaniem na COVID-19 – choć na terenie EU i UEFTA  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego najczęściej pokrywa tylko podstawowe leczenie w razie zachorowania na COVID-19. Bez ubezpieczenia turysta najczęściej będzie natomiast musiał samodzielnie zapłacić za kwarantannę, izolację, powrótt do kraju, czy opiekę nad chorym dzieckiem. 
  • Akcje ratownictwa i akcje poszukiwawcze – praktycznie wszędzie poza naszym krajem ratownictwo górskie jest w pełni odpłatne i – niestety – wyjątkowo drogie. EKUZ nie pokrywa tej usługi nawet częściowo. Dlatego wszelkie wynikające z tego typu akcji koszty turysta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. 
  • Leczenie stomatologiczne – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zagwarantuje najczęściej także zwrotu kosztów leczenia stomatologicznego. 

Jak to wygląda w praktyce?

Dla przykładu, wyobraźmy sobie, że w czasie pobytu w Hiszpanii obywatel polski nagle doznaje poważnej infekcji i wymaga specjalistycznej opieki medycznej. W tym przypadku Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może pomóc w pokryciu kosztów leczenia, takich jak opieka ambulatoryjna, hospitalizacja lub leczenie farmakologiczne.

Warto jednak wiedzieć, że podobnie jak wiele innych krajów europejskich, Hiszpania stosuje system dopłat za usługi medyczne.

W zależności od rodzaju leczenia i zasad panujących w danym regionie, dopłata za wizytę u lekarza może wynosić nawet kilkadziesiąt, natomiast za pobyt w szpitalu kilkaset euro dziennie.’

Jeśli miejscowy lekarz zdecyduje o przeprowadzeniu zabiegów lub procedur medycznych, które nie są objęte ochroną EKUZ, pacjent będzie musiał pokryć ich pełny koszt. Koszty organizacji transportu medycznego do Polski mogą być jeszcze wyższe, sięgając nawet kilku tysięcy euro.

Przykładowe koszty leczenia w europejskich krajach:

Kraj Wizyta lekarska (nagłe przypadki) Pobyt w szpitaluStomatolog Transport karetkąTransport medyczny do Polski Ratownictwo górskie
Czechy bezpłatnie90 koron czeskich90 koron czeskich90 koron czeskich100% ceny100% ceny
Słowacjabezpłatnie2-10 euro2 euro0,10 euro/km 100% ceny100% ceny
Austriabezpłatnie12-20 euro częściowa opłatabezpłatnie100% ceny100% ceny
Francja25 euro20 euro lub 24 euro7-8 euroczęściowa opłata100% ceny100% ceny
Włochy 36,15 euro bezpłatnie100% cenybezpłatnie w nagłych przypadkach100% ceny100% ceny
Szwajcaria33 franków szwajcarskich dla dzieci i młodzieży, 92 franków szwajcarskich dla osób dorosłych 33 franków szwajcarskich dla dzieci i młodzieży, 92 franków szwajcarskich dla osób dorosłych; dodatkowa hospitalizacja - 15 franków szwajcarskich za dzień dla osób po 26 roku życia 33 franków szwajcarskich dla dzieci i młodzieży, 92 franków szwajcarskich dla osób dorosłych 50% ceny 100% ceny100% ceny

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne?

W podróżach zagranicznych warto mieć pewność, że jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno oferować wszechstronną ochronę. Zapewni nam spokój i możliwość komfortowego wypoczywania.

Oto kilka podstawowych usług, które stanowią jego nieodzowne elementy:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – zapewni zwrot kosztów związanych z leczeniem (także w przypadku zachorowania na COVID-19), badaniami, hospitalizacją, czy zakupem leków,
  • transport medyczny i transport do kraju – jeśli po wypadku lub w związku z chorobą konieczny będzie przewóz poszkodowanego karetką lub jego transport powrotny do Polski, ubezpieczyciel pokryje związane z tym – najczęściej naprawdę bardzo wysokie –  koszty,
  • koszty ratownictwa – szczególnie ważne, jeśli planujemy spędzić urlop na stoku. To dlatego że poza Polską akcje poszukiwawcze i ratownicze są odpłatne i – niestety – bardzo drogie,
  • NNW – to zabezpieczenie dla ubezpieczonej osoby, jeśli w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia podczas wyjazdu dozna ona trwałego uszczerbku na zdrowiu lub gdy będzie konieczne dalsze leczenie czy np. rehabilitacja,
  • OC – jeżeli podczas pobytu za granicą w wyniku naszego działania ucierpią osoby trzecie lub ich mienie, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pozwoli pokryć związane z tym koszty (np. leczenie poszkodowanego lub naprawa uszkodzonego podczas wypadku sprzętu),
  • Assistance – dzięki temu pakietowi otrzymamy pierwszą, najbardziej podstawową pomoc i wsparcie, np. pomoc tłumacza, wsparcie prawnika, organizacja przyjazdu bliskiej osoby do poszkodowanego. W zakres ochrony wychodzi nawet opieka nad dzieckiem, gdy jego opiekunowie nie są w stanie jej sprawować. 

O jakich rozszerzeniach warto pamiętać?

  • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – warto wykupić takie rozszerzenie ochrony zwłaszcza w sytuacjach, gdy na zagraniczny wyjazd zabieramy ze sobą drogi sprzęt, np. sportowy czy elektroniczny. Ubezpieczenie bagażu okaże się przydatne gdy dojdzie do zniszczenia, kradzieży, a czasem również opóźnienia bagażu. 
  • Klauzula alkoholowa – bardzo praktyczne rozszerzenie, szczególnie istotne podczas zagranicznego wyjazdu. Dzięki niemu ubezpieczony turysta będzie mógł uniknąć ponoszenia kosztów za szkody wyrządzone na osobach trzecich lub ich mieniu pod wpływem alkoholu. 
  • Choroby przewlekłe – jeśli osoba wyjeżdżający w zagraniczną podróż choruje przewlekle, w zasadzie konieczne będzie rozszerzenie ubezpieczenia o tego typu choroby. To szczególnie ważne w przypadku starszych turystów. 
  • Sporty ekstremalne – to rozszerzenie, które będzie szczególnie przydatne dla osób planujących spędzać urlop aktywnie. Niektóre dyscypliny przez danego ubezpieczyciela mogą zostać uznane za ekstremalne. Zatem jeśli wakacyjny wypoczynek równa się uprawianiu sportów, zwykła polisa będzie niewystarczająca. 

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Najtańszą polisę ubezpieczeniową możemy uzyskać już za kilka złotych za dzień ochrony. Jednak jej cena zawsze pozostaje uzależniona od kilku czynników.

Czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia:

  • Okres trwania podróży – im dłuższy czas wyjazdu, tym wyższa składka, ponieważ dłuższy pobyt za granicą zwiększa ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń.
  • Zakres ochrony – ubezpieczenie z szerszym zakresem, obejmujące m. in. wyższe sumy ubezpieczenia medycznego czy dodatkowe opcje, może być droższe od podstawowego planu.
  • Wiek ubezpieczonego – w przypadku osób starszych, które mogą być bardziej narażone na problemy zdrowotne, składka również wzrasta.
  • Kierunek podróży – koszty medycznej opieki w niektórych krajach mogą być znacznie wyższe, co wpływa na cenę ubezpieczenia.
  • Rodzaj aktywności turystycznej – planujesz uprawiać ekstremalne sporty lub aktywności o podwyższonym ryzyku? To ubezpieczenie może być droższe z uwagi na zwiększone ryzyko wypadków.

Pamiętajmy, że wybierając ubezpieczenie turystyczne, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Ale przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby polisa zapewniała ochronę idealnie skrojoną pod nasze potrzeby.

Chcesz wybrać najlepszą ofertę dosłownie w kilka minut? Zawsze możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Kto zapłaci za polisę mniej? Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne po zniżkach?

Jak wynika z powyższego zestawienia, wiele osób może liczyć na niższe ceny ubezpieczenia. Kogo one dotyczą? W jakich przypadkach koszty polisy spadają?

Grupy osób, które mogą korzystać ze zniżek na ubezpieczenia:

  • Młodzi podróżnicy – niektóre polisy przewidują zniżki dla młodych ludzi. np. studentów. Wiąże się to również z ich statystycznie lepszym stanem zdrowia oraz mniejszym ryzykiem konieczności interwencji medycznej.
  • Rodziny – ubezpieczyciele często oferują zniżki dla rodzin podróżujących razem. Dzięki temu płacą oni mniej za każde ubezpieczenie dla poszczególnych członków rodziny.
  • Często podróżujący – osoby, które podróżują często i kupują ubezpieczenie roczne.
  • Grupy turystyczne – w przypadku, gdy większa liczba osób podróżuje razem (np. wycieczka szkolna lub firmowa), ubezpieczyciel może zaoferować specjalne zniżki.
  • Kupujący ubezpieczenie online – jeżeli kupujemy ubezpieczenie turystyczne przez Internet, w niektórych przypadkach możemy zyskać niższe ceny. Wiąże się to z faktem, że taki rodzaj dystrybucji polisy jest dla ubezpieczyciela najwygodniejszy.

Kto zapłaci za polisę więcej? Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne po zwyżkach?

Te same czynniki sprawiają, że niektórzy muszą być gotowi zapłacić za ubezpieczenie nieco więcej. Wyższa cena wynika przede wszystkim z zakresu usług ubezpieczeniowych, a także ryzyka finansowego, które dokładnie oblicza ubezpieczyciel.

Czynniki wpływające na wyższą cenę ubezpieczenia:

  • Wyższy wiek – potencjalnie większe ryzyko zachorowania sprawia, że starsi podróżnicy mogą podlegać wyższym składkom ubezpieczeniowym.
  • Kierunek wyjazdu – ubezpieczenie do krajów europejskich jest tańsze niż to do pozostałych części świata.
  • Aktywności o podwyższonym ryzyku – jeśli w czasie podróży planujemy uprawianie sportów ekstremalnych lub aktywności o podwyższonym ryzyku wypadków, składki ubezpieczeniowe wzrosną ze względu na zwiększone ryzyko wypadku.
  • Dodatkowe opcje ubezpieczenia – jeżeli przy zakupie polisy wybieramy określone rozszerzenia ochrony, jej cena stanie się proporcjonalnie wyższa.
  • Ubezpieczenia dla chorób przewlekłych – osoby z chorobami przewlekłymi, które wymagają stałej opieki medycznej, również podlegają wyższym składkom.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacyjny wyjazd?

To, ile będziemy musieli zapłacić za ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wyjazd, zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich są oczywiście sumy gwarantowane polisy oraz jej zakres. Nie bez znaczenie pozostaje również kierunek podróży oraz ewentualne dokupione do polisy rozszerzenia

Ubezpieczenie na weekendowy odpoczynek niedaleko polskiej granicy, bez rozszerzeń i z niższymi sumami gwarantowanymi poszczególnych elementów polis można kupić już za niecałe 4 złote za dzień.

Wiosenny wyjazd na narty, jeśli planujemy aktywny wypoczynek na stoku, będzie wymagał nieco sroższego ubezpieczenia. W przypadku krajów poza Europą, szczególnie tych, w których koszty leczenia są wyjątkowo wysokie, warto rozważyć wybór droższej polisy. Ta zagwarantuje szeroką i dostosowaną do potrzeb wyjazdu ochronę. 

Najtańsza vs najdroższa polisa na podróż po Europie – porównanie

Poniżej przedstawiamy porównanie najtańszej i najdroższej polisy turystycznej na jeden dzień. To kalkulacja dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej do Chorwacji (bez dodatkowych rozszerzeń): 

Ubezpieczyciel

Europa Ubezpieczenia

Ergo Ubezpieczenia Podróży

Cena

4,00 zł

37,20 zł

COVID-19 

Tak

Tak

Koszty leczenia

30 000 euro

100 000 euro

Transport medyczny do kraju 

Tak

Tak

Stomatolog 

300 euro

250 euro

Ubezpieczenie bagażu 

300 euro

2 000 zł

OC w życiu prywatnym

Brak

100 000 euro

NNW

3 000 euro

40 000 zł

Ubezpieczenie dla aktywnych 

Tak (10 dyscyplin sportowych)

Nie

Assistance

Ubezpieczenie pomocy w Podróży – Wariant Standard

Assistance pełny

Takie ubezpieczenie można porównać w naszym kalkulatorze. Wystarczy wpisać tylko dane dotyczące wyjazdu i podróżujących, a następnie zapoznać się z przedstawionymi ofertami. Wybraną polisę można zakupić online – zostanie wysyłana na maila.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
128 017 zł
Ratownictwo
21 336 zł
Bagaż
1 280 zł
4,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 12 802 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
4,62 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 darzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
9,16 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
9,18 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Europa
4,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
128 017 zł
Ratownictwo
21 336 zł
Bagaż
1 280 zł
Dodatkowo: NNW: 12 802 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Uniqa
4,62 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 darzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
9,16 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
9,18 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy ubezpieczenie na podróż zagraniczną jest obowiązkowe?

    Nie jest obowiązkowe, ale bezwzględnie zalecane dla każdej osoby wyjeżdżającej za granicę. Bez odpowiedniej polisy turysta naraża się na ogromne koszty, jeśli podczas podróży dojdzie do wypadku, choroby, lub innego nieszczęśliwego zdarzenia.

  2. Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?

    Najtańsze jednodniowe ubezpieczenie na wyjazd do Europy można kupić już za 3,74 zł od osoby.

  3. Czy EKUZ nie wystarczy na podróż?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego podczas zagranicznej podróży zapewnia ochronę w bardzo ograniczonym zakresie, dlatego w większości przypadków będzie niewystarczająca, jeśli dojdzie do wypadku lub choroby. Trzeba również pamiętać, że dokument obowiązuje tylko na terenie państw członkowskich UE i EFTA.

Co warto wiedzieć?
  1.  Ubezpieczenie turystyczne powinien wykupić każdy, kto planuje zagraniczny wyjazd, niezależnie od kierunku i charakteru podróży. 
  2. Kompleksowa polisa na zagraniczne wakacje powinna obejmować między innymi: ubezpieczenie KL, NNW, OC, KR, czy pakiet assistance. 
  3. Karta EKUZ zapewnia jedynie podstawową, nieodpłatną opiekę medyczną i to tylko w krajach członkowskich UE i EFTA. 
  4. Cena polisy zależy przede wszystkim od zakresu ubezpieczenia, jego sum gwarantowanych, kierunku podróży oraz ewentualnych rozszerzeń ochrony.
  5. Najtańszą polisę na wyjazd do Europy można kupić już za 3,74 PLN za dzień. Najdroższa opcja kosztuje natomiast 20 PLN dziennie. 
Autor

Jakub Walicki

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania