Podróż samochodem do Włoch – jak się przygotować?

Redakcja
Udostępnij:
4.7

Miejscem, które bez wątpienia warto zobaczyć są Włochy. To niezwykle różnorodny kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Z naszego poradnika dowiesz się co zrobić, aby zabezpieczyć się przed skutkami ewentualnych, nieprzewidzianych zdarzeń.

samochodem do Włoch

Włoskie wakacje to marzenie niejednego europejskiego turysty. Gorący, śródziemnomorski klimat, niezapomniane widoki i przepyszne jedzenie to tylko niektóre z atrakcji tego regionu. Aby w pełni cieszyć się urokami nowego miejsca, warto docenić wolność, jaką daje podróżowanie samochodem.

Taka wyprawa wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami. Co zrobić, aby zabezpieczyć się na ich ewentualność? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Dlaczego warto wybrać się do Włoch?

Niezależnie od tego, o jakiej porze roku wybieramy się na wakacje, jaki tryb ich spędzania preferujemy oraz miłośnikami jakich aktywności jesteśmy, włoska oferta powinna zadowolić każdego z nas. Latem czekają na nas rozgrzane plaże, nad brzegiem lazurowego morza, a zimą zimowe szaleństwo w Dolomitach. 

Włochy są skarbnicą zabytków o nieocenionej wartości historycznej i artystycznej – w Rzymie, Florencji, Wenecji i wielu innych miastach. Także włoska kuchnia jest znana na całym świecie. Pizza w Neapolu, risotto w Mediolanie czy świeże owoce morza na Sycylii to tylko niektóre z kulinarnych atrakcji, które można tam odkryć.

Włochy oferują niesamowitą różnorodność naturalnych krajobrazów – od alpejskich szczytów na północy po słoneczne plaże na południu, przez malownicze wzgórza Toskanii. Do tego na turystów czeka bogata oferta kulturalna – muzea, galerie oraz opery.

Włosi są znani ze swojej gościnności i ciepła. Żywa kultura kawiarniana, festiwale i lokalne święta dodają uroku, czyniąc każdą wizytę niezapomnianym przeżyciem.

Podróż samochodem do Włoch a dokumenty

Wyjeżdżając do Włoch musimy posiadać podstawowe dokumenty potwierdzające tożsamość, których ważność nie wygasła. Może to być dowód osobisty lub paszport. W przypadku tego pierwszego, powinien być on ważny minimum sześć miesięcy. Ważność paszportu nie może być natomiast niższa niż 3 miesiące. W przypadku wjazdu na teren Włoch, dla polskiego turysty wymagany jest jedynie dowód osobisty.

Jeśli chodzi o samodzielne poruszanie się po terenie tego kraju samochodem, wymagane jest prawo jazdy. To polskie stanowi wystarczające uprawnienie, jeżeli nie straciło ważności.

Jeśli podróżujemy autem, nie możemy zapomnieć o obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu, czyli OC. Przydatne będzie także ubezpieczenie Assistance.

Turyści z Polski powinni mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do korzystania z publicznej opieki medycznej. Nie gwarantuje jednak pełnej refundacji, dlatego warto dokupić też ubezpieczenie turystyczne.

Jaką trasę do Włoch wybrać? Podróż samochodem do Włoch

Są trzy główne trasy, którymi można bezpiecznie dotrzeć z Polski do Włoch:

  • Wariant pierwszy prowadzi przez Czechy. Wybierając tę trasę, granicę z Czechami przekroczymy jadąc autostradą A1 jadąc przez Śląsk. Dalej W Brnie, jadąc drogą krajową, przekraczamy granicę z Austrią, kierując się w stronę Wiednia. Austrię pokonujemy jadąc najpierw autostradą A5, a później autostradą A2 przez Graz. Do Włoch wjeżdżamy autostradą A23, kierując się na Wenecję.
  • Wariant druga to droga przez Niemcy. Granicę przekraczamy już w Zgorzelcu, jadąc autostradą A4. W okolicach Monachium, jadąc autostradą 93, dojeżdżamy do austriackiej granicy, dalej kierując się autostradą A12 i A13 aż do granicy z Włochy. Wybierając tę trasę, musimy przejechać przez przełęcz Brenner, na wysokości prawie 1400 m n.p.m.
  • Trzecia opcja to podróż przez Słowację. Polską granicę przekraczamy w Zwardoniu, jadąc drogą ekspresową S1. Wybierając krajowe, słowackie drogi kierujemy się autostradą D1 do Bratysławy. Przez Austrię przejeżdżamy głównymi autostradami: A6, A4 i drogą S1. Do granicy włoskiej w Tarvisio dojeżdżamy autostradą A2.

Ile kosztują winiety w drodze do Włoch?

Wjeżdżając na Słowację, należy kupić winietę w cenie 10 euro na 10 dni, lub 14 euro na miesiąc.

Jeśli chodzi o Czechy, winiety również są obowiązkowe. Co ważne, należy je zakupić jeszcze na terenie Polski, przed granicą czeską, lub w samych Czechach, płacąc mobilnie lub w lokalnej walucie, jaką są korony czeskie. Winieta na 10 dni kosztuje 310 koron, natomiast miesięczna 440 koron.

Przejazd przez Austrię również wiąże się z obowiązkiem zakupu winiety. Jej koszt na 10 dni to 9,40 euro, natomiast taka, która obowiązuje 2 miesiące, to wydatek rzędu 27,40 euro.

Niemieckie autostrady dla samochodów osobowych są bezpłatne. Jeśli wybierzemy przejazd przez przełęcz Brenner, będącą jedną z najważniejszych przełęczy alpejskich mieszczących się na granicy Austrii i Włoch, zapłacimy dodatkowe 10 euro. Ominąć ją jednak można lokalnymi drogami.

Przepisy drogowe we Włoszech – jakie obowiązują?

Podobnie po polskiego, włoskie prawo drogowe nakłada na kierowców pewne podstawowe nakazy i zakazy. Najważniejsze z nich, takie jak zapinanie pasów, trzeźwość kierowcy, czy posiadanie odpowiedniego wyposażenia pojazdu, praktycznie nie różnią się od znanych nam ograniczeń.

Prędkości, jakie trzeba zachować poruszając się autem po terenie Italii, to:

  • w obszarze zabudowanym – 50 km/h,
  • na obwodnicach miejskich – 70 km/h,
  • poza obszarem zabudowanym – 90 km/h,
  • na drogach ekspresowych – 110 km/h.

Podróż samochodem do Włoch to niezapomniane doświadczenie, które umożliwia przeżycie urlopu pełnego zapierających dech w piersiach widoków i atrakcji. Turyści, którzy planują zwiedzanie Italii na własną rękę, muszą jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami i zasadami.

Jazda autostradami jest bowiem płatna, a wysokość opłaty zależy między innymi od rocznika, modelu i stanu samochodu oraz długości przejechanego odcinka. Dodatkowe opłaty mogą wiązać się z przejazdami tunelem lub wjazdem do centrum większego miasta.

Wyjeżdżając autem do Włoch, należy również pamiętać o odpowiednim wyposażeniu pojazdu. Obowiązkowym elementem jest kamizelka odblaskowa oraz trójkąt ostrzegawczy. Przydatna okaże się także apteczka, gaśnica, linka holownicza czy komplet zapasowych żarówek.

Jeśli chodzi o prawne obostrzenia obowiązujące we Włoszech, należy pamiętać przede wszystkim o kilku:

  • dopuszczalna ilość alkoholu we krwi: 0,5%,
  • konieczność jazdy z włączonymi światłami mijania,
  • jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa,
  • dzieci o wzroście niższym niż 150 cm i poniżej 12 roku życia muszą odbywać podróż w foteliku bezpieczeństwa,
  • zewnętrzne i wewnętrzne lusterko wsteczne są wymagane.

Co warto zobaczyć we Włoszech?

  • Rzym – obok Wenecji, najbardziej charakterystyczne, kojarzone w Włochami miasto, w którym znaleźć można wiele zabytków i symboli ważnych dla kultury i sztuki europejskiej. Stolica Włoch to niezaprzeczalna atrakcja turystyczna, której nie może zabraknąć na szlaku żadnej wakacyjnej wyprawy. Miasto to, poza swoim niezwykłym klimatem, jest jednocześnie połączeniem sięgającej starożytności historii i nowoczesności.
  • Wenecja – czyli drugie najbardziej rozpoznawalne włoskie miasto. Choć w sezonie bywa zatłoczona i hałaśliwa, ma swój niepowtarzalny czar i urok. Po Wenecji poruszać można się gondolami i łódkami, ponieważ sieć komunikacyjna miasta stanowi zespół wodnych kanałów i mostów. 
  • Krzywa wieża w Pizie – zdecydowany symbol włoskich wakacji. Znajdująca się na pizańskim Polu Cudów krzywa wieża to chyba najpopularniejsza atrakcja Toskanii. Wieża to tak naprawdę przechylona dzwonnica, znajdująca się obok bazyliki św. Piotra i tamtejszego Koloseum. Obowiązkowa atrakcja podczas zwiedzania Włoch.
  • Rawenna – to tu znajdują się wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO mozaiki. W Rawennie znajduje się tak zwanych siem zabytków Rawenny: mauzoleum Galli Placydii, baptysterium Ortodoksów, kościół Sant’Apollinare Nuovo, baptysterium ariańskie, kaplica arcybiskupia w kompleksie Palazzo Arcivescovile), mauzoleum Teodoryka, bazylika San Vitale, kościół Sant’Apollinare in Classe.
  • Miasto sztuki – czyli Florencja. To niekwestionowany, obowiązkowy punkt na turystycznej mapie każdego miłośnika szeroko rozumianej sztuki. To kolebka renesansu, miasto najwybitniejszych malarzy, poetów, humanistów i architektów. Zapierające dech w piersiach kościoły, liczne muzea, które mieszczą w sobie kulturowe dziedzictwo Europy, to tylko jedne z niewielu atrakcji, akie czekają na turystów w tym magicznym miejscu.
  • Mediolan – raj dla miłośników mody, miasto, które wyznacza światowe trendy. Tętniąca życiem metropolia, pełna kontrastów. Z jednej strony barwne, oryginalne i przepełnione kulturowym dziedzictwem, z drugiej biedne i zaniedbane. Jedno jednak jest pewne – pobyt w Mediolanie to niezapomniane przeżycie, zarówno wizualne jak i estetyczne.
  • Włoskie wyspy – szczególnie Sycylia i Sardynia. To wymarzone miejsce do spędzenia rajskiego, letniego urlopu. Gorące plaże, ciepłe, przejrzyste morze i śródziemnomorski klimat zachwycą wszystkich tych, którzy we Włoszech szukają odpoczynku i typowo wakacyjnej atmosfery. Rozbudowana oferta turystyczna łączy się tu z wolnością zwiedzania na własną rękę, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak wybrać ubezpieczenie na podróż samochodem do Włoch?

Wyjeżdżając na urlop do Włoch, warto zadbać o swoją ochronę, wykupując wcześniej turystyczne ubezpieczenie. Niezależnie od tego, czy planujemy zimowe szaleństwo we włoskich Dolomitach czy wakacyjny wypoczynek na gorących, włoskich plażach, polisa pozwoli nam spędzić urlop nie martwiąc się o ewentualne konsekwencje nieprzewidzianych, nieszczęśliwych zdarzeń.

Zimowi sportowcy są bowiem wyjątkowo narażeni na poważne kontuzje podczas uprawiania jazdy na nartach czy snowboardzie. Ci, którzy wolą kąpiele w morzu i zwiedzanie, są narażeni na innego rodzaju wypadki. Dlatego aby móc w pełni cieszyć się urlopem i sportem, trzeba odpowiednio się zabezpieczyć, wybierając dostosowaną do indywidualnych potrzeb polisę.

Co takie ubezpieczenie powinno obejmować?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia – pokrywa nierefundowane przez EKUZ usługi, w tym leczenie prywatne, powrót do kraju po chorobie, opiekę specjalistów itp. Suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa nić 30 000 euro.
  • Assistance – pomoc prawna, informacyjna oraz medyczna, wsparcie tłumacza oraz możliwość konsultacji telefonicznej, na przykład w celu znalezienia najbliższego szpitala.
  • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – zapewni ubezpieczonemu zwrot kosztów poniesionych w wyniku trwałego uszczerbku na zdrowiu doznanego w trakcie wypadku. W przypadku śmierci poszkodowanego, zapewni odszkodowanie jego najbliższym. Warto jednak upewnić się, że suma ubezpieczenia jest odpowiednio wysoka i wynosi minimum 50 tysięcy złotych.
  • OC – ubezpieczenie pokryje koszty ewentualnych szkód oraz leczenia osób trzecich, które ucierpią w wyniku naszego nieumyślnego działania.
  • Koszty ratownictwa – ważny element polisy ubezpieczeniowej, jeżeli urlop we Włoszech planujemy spędzić aktywnie wypoczywając na stoku. We Włoszech za kilkugodzinną akcje poszukiwawczą oraz transport helikopterem można zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego też przy wyborze polisy warto zwrócić uwagę na limity, jakie ubezpieczyciel ustala w tym zakresie. Dobrze, jeśli są one jak najwyższe, a suma gwarantowana to przynajmniej 40-50 tysięcy.

Jeśli chcesz znaleźć i kupić polisę indywidualnie dobraną do Twoich potrzeb, skorzystaj z naszego kalkulatora. Zestawi on ze sobą oferty kilku ubezpieczycieli, porównując sumy gwarantowane oraz zakres poszczególnych ubezpieczeń. Dzięki temu dopasujesz polisę do swoich wymagań, a na koniec w kilka minut w łatwy sposób kupisz ją online. 

Tygodniowe wakacje w Europie
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
129 038 zł
Ratownictwo
21 506 zł
Bagaż
1 290 zł
30,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 12 904 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
41,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
64,28 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
71,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Tygodniowe wakacje w Europie
Europa
30,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
129 038 zł
Ratownictwo
21 506 zł
Bagaż
1 290 zł
Dodatkowo: NNW: 12 904 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Allianz
41,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
64,28 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
71,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Najczęściej zadawane pytania

  1. Co trzeba wiedzieć jadąc samochodem do Włoch?

    Przed podróżą do Włoch samochodem upewnij się, że posiadasz ważne dokumenty: prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie ubezpieczenia OC). We Włoszech i w krajach do nich prowadzących wymagane są opłaty za przejazd autostradami. Dodatkowo warto sprawdzić lokalne przepisy dotyczące wyposażenia samochodu i ruchu drogowego, jak obowiązkowe odblaskowe kamizelki czy trójkąt ostrzegawczy.

  2. Ile kosztuje podróż samochodem do Włoch?

    Koszt podróży samochodem do Włoch zależy od kilku czynników, w tym odległości, zużycia paliwa, opłat za autostrady i tuneli oraz kosztów noclegów, jeśli są planowane przystanki. Przykładowo wyjeżdżających z centralnej Polski do północnych Włoch takie koszty mogą wynieść około 600-800 zł w jedną stronę.

  3. Jak jechać z Polski do Włoch?

    Jedna z popularnych tras z Polski do Włoch prowadzi przez Niemcy i Austrię. Można jechać autostradami A4 przez Wrocław i Drezno do Niemiec, a następnie kierować się na Monachium i przez Austrię (np. przez Innsbruck) w kierunku Brennero/Brenner, przekraczając Alpy.

  4. Ile paliwa do Włoch?

    Zużycie paliwa zależy od typu samochodu i stylu jazdy. Dla przeciętnego samochodu osobowego podróż z Polski do północnych Włoch może wymagać około 250-300 litrów paliwa w obie strony, zakładając, że średnie spalanie to około 8 litrów na 100 km. Koszt paliwa będzie więc stanowić znaczną część wydatków związanych z podróżą.

Co warto wiedzieć?
  1. Włochy to jeden z ulubionych kierunków podróżnych Polaków, ma wiele do zaoferowania różnym typom turystów.
  2. Na Półwysep Apeniński można dostać się, wybierając jedną z trzech wariantów tras.
  3. Warto pamiętać o zakupie winiet, zabraniu dowodu, prawa jazdy i OC.
  4. Trzeba mieć ze sobą też ubezpieczenie, dostępne już od około 4 zł dziennie.
  5. Można je zakupić za pomocą naszego kalkulatora.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania