
Święta wielkanocne to dobry pretekst do zorganizowania rodzinnej wycieczki w miejsce, które dostarczy niezapomnianych wrażeń. Jeśli marzy Ci się wyjątkowy czas początkiem wiosny, nie czekaj do ostatniej chwili z rezerwacją hotelu lub wycieczki. Już dziś sprawdź, gdzie jechać na Wielkanoc.
Chcesz spędzić Wielkanoc na wyjeździe? Dobrze trafiłeś! Podpowiadamy, dokąd warto się wybrać i jakie miejsca odwiedzić. Sprawdź też, jak zaplanować taką podróż i jakie ubezpieczenie na świąteczny wyjazd zabrać ze sobą.
Dlaczego warto wyjechać na wielkanocny wyjazd?
Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia. Dni stają się coraz dłuższe, a pogoda pozwala na spacery i aktywny wypoczynek w górach czy nad morzem. Wycieczki rowerowe, zwiedzanie zabytków, wędrówki i pobyt z rodziną to idealna opcja na zregenerowanie sił po długiej zimie.
Poza tym Wielkanoc to okres, w którym wiele osób ma wolne od pracy, a dzieci od szkoły, dlatego warto wykorzystać ten moment i pojechać na urlop. Pobyt w innym otoczeniu pozwala oderwać się od codziennych obowiązków, zobaczyć wiele ciekawych miejsc i poznać przy okazji kulturę i sposób obchodzenia świąt w innym regionie czy kraju.
Wiosna to również czas Świąt Wielkanocnych. Wielu Polaków spędza święta w domu, odpoczywa i korzysta z okazji do wspólnych spotkań z rodziną przy stole. Jednak są osoby, dla których rzeczony okres jest doskonałym czasem na wyjazd.
Dlaczego w ogóle warto rozważyć wyjazd na święta? Prosta sprawa – dorośli mają wolne od pracy, dzieci od szkoły, a pobyt w innym otoczeniu to świetny sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków, odpoczynek w zupełnie innym otoczeniu i oczywiście możliwość poznania mnóstwa ciekawych miejsc.
Ponadto – co dla wielu jest ogromnym plusem – odpada gruntowne, świąteczne sprzątanie czy przygotowywanie posiłków. Zamiast tego wyjazd daje możliwość poznania kultury oraz sposobu obchodzenia Świąt Wielkanocnych w innym regionie czy kraju.
Słoneczna plaża zamiast porządków? Wędrówka po górach w otoczeniu pięknych krajobrazów zamiast stania przy garach? Oglądanie wyjątkowych eksponatów w muzeach czy zachodu słońca po drugiej stronie globu zamiast corocznych powtórek w telewizji?
Trzeba przyznać – chociaż wszystko zależy od indywidualnych preferencji czy przyzwyczajeń taki scenariusz brzmi po prostu świetnie. Dlatego zdecydowanie warto zaserwować sobie urlop z dala od domu.
Gdzie jechać na Wielkanoc w Polsce?
Święta wielkanocne wypadają zazwyczaj pod koniec marca lub kwietniu. W Polsce znajdziesz wiele miejsc, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Jak się okazuje, Wielkanoc w naszym kraju wcale nie musi być nudna, wystarczy wybrać odpowiednią lokalizację. Gdzie zatem warto pojechać?
Wyjątkowe święta w górach – Bieszczady
Święta wypadają poza sezonem turystycznym, dlatego za nocleg w hotelu zapłacimy o wiele mniej niż w szczycie sezonu, a i turystów jest niewielu. Ciekawą opcją może też być zarezerwowanie pobytu na Wielkanoc w gospodarstwie agroturystycznym.
Wielkanoc, np. w Bieszczadach to doskonała okazja do spokojnego wypoczynku i kontaktu z naturą. Ta malownicza i nieco dzika część Polski to krajobrazy, które wiosną są szczególnie piękne. Przyroda budzi się do życia, a zielone wzgórza i kwitnące łąki tworzą idealne tło dla wiosennych spacerów i wycieczek.

Bieszczady są również doskonałe dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta i znaleźć chwilę ciszy. Dodatkowo region ten kultywuje wiele lokalnych tradycji, serwując święta z regionalnymi potrawami i zwyczajami.
A co z noclegami? Przykładowe ceny prezentują się następująco: pokój dwuosobowy w miejscowości Ustrzyki Dolne można znaleźć już od 100 zł/noc, ceny najczęściej oscylują między 120-200 złotych/noc. W Rymanowie-Zdroju ceny noclegów dla dwóch osób zaczynają się od 60 złotych za dobę (agroturystyka). Najczęściej jednak można spotkać oferty, zaczynające się od 120 złotych w górę.
Wielkanoc w Sudetach – Góry Izerskie
Pozostańmy jeszcze chwilę w temacie gór, bo jak zostało już wspomniane, wiosna w górach jest wyjątkowo piękna. Sudety dzielimy z Czechami. A ściślej rzecz ujmując, to urokliwe pasmo górskie stanowi naturalną granicę pomiędzy tymi krajami. Jako, że Sudety są mniej popularne niż Karkonosze czy Tatry, można liczyć na mniejsze tłumy.
Jeśli chcemy aktywnie spędzić świąteczny czas w spokoju i kontakcie z naturą, urlop w Górach Izerskich to naprawdę świetny wybór. Dość łagodne stoki w malowniczym otoczeniu, budzące się do życia rozległe łąki, uspokajająco szumiące strumienie – idealny przepis na udany wypoczynek.
Góry Izerskie są doskonałym wyborem na wypad z dziećmi. Znajdziemy tam również wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności i długości, więc planując rodzinną wyprawę, można zabrać ze sobą rowery bądź wypożyczyć je na miejscu.
Jeżeli chcemy pozachwycać się urokami Gór Izerskich, mamy do wyboru przede wszystkim dwa górskie miasta wypoczynkowe, a mianowicie Świeradów Zdrój oraz Szklarska Poręba. Tam bez większego problemu można znaleźć komfortowy nocleg. Na przykład w Świeradowie Zdrój pokój w pensjonacie dla dwóch osób możemy mieć już od 100 złotych za noc. W Szklarskiej Porębie ceny są podobne i zaczynają się od 90 złotych za noc dla dwóch osób.
Świąteczny czas nad morzem
Jak góry, to i morze. Spędzanie Wielkanocy nad Bałtykiem to świetny sposób na doświadczenie świąt w nieco inny, orzeźwiający sposób. Morze wiosną jest pełne uroku. Możemy cieszyć się spokojnymi, długimi spacerami brzegiem morza, oddychając świeżym powietrzem bogatym w jod i zachwycać się pięknymi widokami. To doskonała okazja do wyciszenia i oderwania się od codziennego zgiełku i rutyny, a także naprawdę dobra opcja dla rodzin z dziećmi.
Poza sezonem jest spokojnie, nie ma kolejek ani tłumów na plażach. Hotele oferują atrakcyjne ceny, jakich próżno szukać latem. Nad polskim Bałtykiem najlepiej zaplanować święta wielkanocne w większym kurorcie – w Trójmieście czy Kołobrzegu.

Mówiąc o atrakcyjnych cenach, wcale nie przesadzamy, nocleg w przykładowym Kołobrzegu możemy mieć już od 45 złotych za noc dla dwóch osób, większość ofert natomiast oscyluje między 140-200 złotych/noc.
Mazury cud natury
Woda, cisza, spokój… Brzmi jak wielkanocny plan idealny, prawda? Pobyt na Mazurach to nie tylko las i jeziora, ale również mnóstwo innych atrakcji. W tym regionie Polski znajdziemy wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. W pobliżu znajduje się między innymi Zamek Krzyżacki w Działdowie, Promenada w Mikołajkach oraz Twierdza Boyen położna w Giżycku.
Wielkanoc na Mazurach to również znakomita okazja, żeby poznać świąteczne tradycyjne tego regionu. Warto w tym celu zarezerwować nocleg w pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym, a takich ofert nie brakuje. Przykładowo w Giżycku znajdziemy noclegi już od 100 zł/noc. Natomiast stricte pokój w gospodarstwie agroturystycznym można mieć już od 140 zł/noc.
Wielkanoc na Kaszubach
Kaszuby, czyli region kulturowy Pomorza Gdańskiego to wyjątkowe miejsce z bogatą historią i oryginalnym folklorem. Jeśli marzy nam się, żeby pojechać na Wielkanoc w miejsce przepełnione przepięknymi krajobrazami, parkami, plażami oraz jeziorami — lepszej opcji nie znajdziemy.
Na Kaszubach odpoczniemy od zgiełku miasta i przede wszystkim poznać wyjątkowe tradycje i dania dla tego regionu. Ponadto możemy zobaczyć takie miejsca, jak Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Ośrodek Folkloru Kaszubskiego oraz Kaszubski Park Krajobrazowy.

Historia Kaszubów to całe mnóstwo wyjątkowych tradycji wielkanocnych, a niektóre z nich są obchodzone do dziś. W okresie wielkanocnym w Kaszubskim Parku Etnograficznym (Wdzydze Kiszewskie) każdego roku jest organizowany Wielki Tydzień w oryginalnej, kaszubskiej tradycji.
Noclegi na Kaszubach są nieco droższe od poprzednich propozycji. Na przykład ceny pokojów dwuosobowych w Bytowie zaczynają się od 180 zł/noc. Natomiast w Gdańsku powszechnie uznawanym za stolicę regionu można wynająć pokój w hostelu od 133 zł/noc. Pokoje w hotelach zaczynają się od 222 zł/noc.
Małopolska na Święta Wielkanocne
Małopolska, a w szczególności wiekowy Kraków, to kolejny, świetny kierunek na wielkanocny wyjazd. Rodzinne spacery uliczkami Starego Miasta czy wzdłuż bulwarów wiślanych, masa zabytków i ciekawych miejsc do odwiedzenia to idealny sposób aby oderwać się od codziennej rutyny. Ponadto w Krakowie jest organizowany jarmark wielkanocny z rękodziełem, a we wtorek po Wielkanocy odbywa się tradycyjny festyn, a mianowicie Święto Rękawki.
Wielkanoc w Małopolsce nie kończy się na Krakowie, Wieliczka bowiem również jest świetnym miejscem do spędzania rodzinnych świąt nie tylko ze względu na słynną kopalnię soli, którą zdecydowanie warto odwiedzić, ale i świąteczne tradycje, jak „Siuda Baba”. To taki lany poniedziałek, ale zamiast wody w grę wchodzi sadza – ubrudzenie ponoć przynosi szczęście! Spokój i relaks czeka natomiast w Krynicy Zdroju, miejscu idealnym, jeśli chcemy po prostu wypocząć.
Małopolska jest świetnie przygotowana na turystów. Ceny noclegów również nie są szczególnie wygórowane, na przykład pokój w krakowskim hostelu można mieć już od 100 zł/noc. Koszt pokoju w trzygwiazdkowym hotelu dla dwóch osób to 217 zł/noc. W Wieliczce natomiast ceny noclegów zaczynają się od 80 zł/noc, a w Krynicy Zdroju od 150 zł/noc.
Lubelszczyzna na Wielkanoc
Naszą wędrówkę po mapie Polski kończymy na Lubelszczyźnie. Ten region jest zdecydowanie mniej oblegany w okresie świątecznym aniżeli inne, popularne kierunki – miejscowości górskie, nadmorskie czy większe, popularne miasta.
Czy warto poświęcić długi weekend na odwiedzenie tej wyjątkowej części Polski? Oczywiście, że tak! Spacer Starówką w Zamościu i Lublinie, Poleski Park Narodowy, cieszące oko Magiczne Ogrody w Trzciankach, intrygujące Muzeum Wsi Lubelskiej, pełen wiosennej zieleni Ogród Botaniczny w Lublinie – to tylko kilka z licznych atrakcji, jakie czekają na przyjezdnych.

Ponadto w Kazimierzu Dolnym (notabene nazywanym perełką Lubelszczyzny) Lany Poniedziałek obchodzi się na rynku, gdzie przyjeżdżają wozy bojowe ochotniczej straży pożarnej i obficie oblewają zgromadzone osoby.
Na szczęście ceny noclegów na Lubelszczyźnie nie są już tak ekstremalne. Przykładowo pokój dla dwóch osób w Lublinie można mieć już od 120 zł/noc, w Kazimierzu Dolnym ceny pokojów zaczynają się od 140 zł/noc. Warto poświęcić trochę czasu i upolować jakieś korzystne promocje.
Gdzie jechać na Wielkanoc za granicę?
Wielkanoc to idealna pora na krótką podróż zagraniczną. Można nie tylko odpocząć w malowniczych kurortach, ale wziąć udział w lokalnych tradycjach, barwnych procesjach czy rozsmakować się w regionalnych potrawach świątecznych. Przedstawiamy kilka miejsc poza granicami Polski, które są idealne na świąteczny wyjazd.
Turcja
Kwiecień w Turcji jest wyjątkowo ciepły — temperatura sięga tam 25 stopni Celsjusza, a lot trwa zaledwie kilka godzin. Na miejscu możemy cieszyć się przyjemną pogodą i przepięknymi plażami. W Turcji, kraju o głębokich tradycjach muzułmańskich, nie obchodzi Wielkanocy, ale turyści mogą liczyć na szereg innych atrakcji.
Wiosna to idealny czas na zwiedzanie z uwagi na przyjemną pogodę i mniejsze tłumy turystów. Można odkrywać bogatą historię i kulturę w miejscach takich jak Stambuł czy Kapadocja, a także cieszyć się pięknem przyrody, od turkusowych wybrzeży po malownicze krajobrazy wewnętrznej Anatolii.

Ile zapłacimy za nocleg w gorącej Turcji? Ceny są naprawdę przystępne. Za noc w dwuosobowym pokoju ze wspólną łazienką trzeba zapłacić 61 zł. Jednak wiadomo, im wyższy standard tym wyższa cena. Przykładowo za pokój w trzygwiazdkowym hotelu ze śniadaniem i łazienką na wyłączność ok. 2km od centrum Stambułu zapłacimy 146 zł/noc.
Grecja
Spędzenie Wielkanocy w Grecji to wyjątkowe doświadczenie. Możemy połączyć poznawanie starożytnej kultury z tradycjami religijnymi. Tamtejsze obchody Wielkanocy należą do najważniejszych w kalendarzu liturgicznym i charakteryzują się licznymi tradycjami.
W tym okresie Grecja tętni życiem dzięki uroczystym procesjom, świątecznym mszom oraz festiwalom. To też doskonała okazja, aby spróbować tradycyjnych wielkanocnych potraw greckich, które są wyjątkowe i różnią się od tych znanych z innych krajów. Na stołach znajdziesz tsoureki – tradycyjny chleb wielkanocny, słodki i aromatyczny, magiritsę, zupę z podrobów jagnięcych, z dodatkiem cytryny i świeżych ziół lub pieczoną baraninę. Ponadto, wiosenna Grecja zachwyca pięknymi krajobrazami i przyjemnym klimatem.
Noclegi w Grecji są stosunkowo niedrogie, na tapet weźmy Ateny. Hostel (pokój z klimatyzacją, współdzielona łazienka) można mieć już od 78 zł/noc. Natomiast pokój hotelowy dla dwóch osób ze śniadaniem wliczonym w cenę to koszt od 181 zł/noc.
Włochy
Wielkanoc wypada wiosną, kiedy Włochy są szczególnie piękne. Krajobrazy kwitnących kwiatów i zielonych wzgórz stanowią idealne tło dla świątecznych obchodów. Wiele miast, takich jak Trapani na Sycylii czy Chieti w Abruzji słynie z wyjątkowych procesji wielkanocnych, które są często kontynuowane od wieków. Wielkanoc we Włoszech to także wspaniała kuchnia. Na stołach znajdziemy między innymi ciasto wielkanocne Colomba, tradycyjne mięsa (np. jagnięcinę) i pyszne czekoladowe jajka.
Włochy są skarbnicą sztuki i kultury. Wielkanoc to doskonały czas na odwiedzenie słynnych muzeów, galerii i zabytków, które często są mniej zatłoczone niż w szczycie sezonu turystycznego.

Na Scylli już za 77 zł/noc możemy spędzić noc w przyczepie kampingowej, co poza korzystną ceną, dodaje do wyjazdu nutkę przygody. Ceny hosteli natomiast zaczynają się od 171 zł/noc (prywatny pokój, współdzielona łazienka). Pokój dwuosobowy w hotelu ze śniadaniem wliczonym w cenę można znaleźć już od 226 złotych/noc.
Malta
Malta jest jednym z najbardziej katolickich krajów w Europie, a lokalni mieszkańcy spędzają świąteczny czas bardzo uroczyście. Przed Niedzielą Wielkanocną odbywają się uroczyste msze i procesje w setkach kościołów, przez co wiele sklepów jest zamkniętych. W Niedzielę Wielkanocną Maltańskie rodziny spotykają się, organizują pikniki w gronie najbliższych i obdarowują prezentami.
Zresztą wczesna wiosna sprzyja odwiedzaniu tego niewielkiego państewka. Malta bowiem to imponujące klify, rozległe, zielone pola, szum morza i przede wszystkim mnóstwo słońca – doładowanie witaminą D gwarantowane.
Noclegi na Malcie nie należą do najtańszych, ale ceny z pewnością nie będą się śniły po nocach. Ceny hosteli zaczynają się od 158 zł/noc. Natomiast za dwuosobowy pokój ze śniadaniem w hotelu z doskonałym dostępem do plaży trzeba zapłacić od 243 zł/noc.
Egipt
Egipska Wielkanoc (znana jako Sham El-Nessim) jest starożytnym świętem wiosny obchodzonym przez Egipcjan wszystkich wyznań. Ma długą historię, sięgającą czasów faraonów i wiąże się z różnymi tradycjami, takimi jak spożywanie określonych potraw. Egipt to zarówno muzułmańska, jak i chrześcijańska społeczność.
Wielkanoc jest szczególnie ważna dla egipskich Koptów, którzy obchodzą ją z wielką pompą. Uczestniczenie w tych obchodach może być wyjątkowym doświadczeniem kulturowym.

Wiosna jest jednym z najlepszych momentów na odwiedzenie Egiptu. Temperatury są przyjemne, nie jest za gorąca, co sprzyja zwiedzaniu atrakcji turystycznych, takich jak piramidy, świątynie i Dolina Królów. W porównaniu z zimą, która jest szczytem sezonu turystycznego w Egipcie, Wielkanoc jest spokojniejsza, co oznacza krótsze kolejki do popularnych zabytków i mniej zatłoczone plaże.
Mniej zapłacimy również za nocleg, jeżeli zdecydujemy się na wielkanocny urlop w Egipcie. Ceny w hostelach zaczynają się od ok. 40 zł/noc. Chociaż – co dość zaskakujące – można znaleźć jeszcze tańsze oferty, nie przekraczające 20 zł/noc. Jednak warto sprawdzić czy standard wybranego lokum w pełni nam odpowiada. Ceny hoteli w Kairze dla dwóch osób z wliczonym śniadaniem niedaleko centrum można znaleźć już od ok. 50 zł/noc.
Hiszpania
W Hiszpanii Wielkanoc, zwana Semana Santa, jest obchodzona bardzo uroczyście. Najbardziej charakterystyczne są procesje, które odbywają się w różnych miastach, zwłaszcza w Sewilli, Maladze czy Grenadzie. To prawdziwe spektakle z udziałem olbrzymich pasos (figur Jezusa, Maryi i świętych) niesionych przez mężczyzn ubranych w tradycyjne stroje bractw religijnych. Marsze funebre (żałobne) grane przez orkiestry dodają uroczystościom podniosłego charakteru.
Hiszpania ma bogatą kulinarną tradycję wielkanocną. Popularne są torrijas (podobne do francuskich tostów), pestiños (smażone ciasteczka), oraz różnorodne słodycze i desery. Wielkanoc w Hiszpanii zazwyczaj przypada na czas, gdy pogoda jest przyjemna, idealna do zwiedzania i uczestniczenia w wydarzeniach na świeżym powietrzu.
Ceny noclegów w Hiszpanii zależą od lokalizacji. Na przykład w Maladze możemy znaleźć nocleg już od 190 zł/noc, w Grenadzie od 211 zł/noc, natomiast w Sewilli od 259 zł/noc. Ceny dotyczą noclegu dla dwóch osób.
Cypr
Przerwa świąteczna to idealny moment na odwiedzenie Cypru. Temperatury w tym okresie nie są zbyt wysokie, co sprawia, że jest mniej tłoczno i zwiedzanie atrakcji jest zdecydowanie bardziej komfortowe niż w szczycie sezonie. Za odwiedzeniem Cypru przemawia również fakt, że jest to zdecydowanie jeden z najtańszych kierunków turystycznych w okresie wiosennym.
Na Cyprze warto zobaczyć m.in Skałę Afrodyty, czyli słynne miejsce, gdzie zgodnie z legendą narodziła się grecka bogini, Pafos i Grobowce Królewskie czy Lefkarę, malowniczą wioskę z kamiennymi budynkami. A po czym poznać, że na Cyprze nastał wyjątkowy czas Wielkanocny?
Przede wszystkim po domach i kościołach ozdobionych aromatycznymi gałązkami rozkwitających pomarańczy i cytryn. Co ciekawe, w wielu krajach tradycją jest szukanie jajek, malowanie jajek, a na Cyprze… tłuczenie czerwonych jajek mających symboliczny związek ze Zmartwychwstaniem Chrystusa.
Najtańszy nocleg na Cyprze możemy mieć już za 85 zł/noc. Natomiast pokój dla dwóch osób w hotelu ze śniadaniem i komfortowym dostępem do plaży to koszt od 220 zł/noc.
Chorwacja
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Chorwacji z takimi kurortami, jak Dubrownik lub Split na czele. Przyroda budząca się do życia, dłuższe dni, przepiękne krajobrazy i zdecydowanie mniej turystów niż w sezonie – to świetny pomysł na rodzinny wyjazd wielkanocny.
Wiosna to idealny czas na spacer wzdłuż Murów Obronnych, zwiedzenie urokliwej Starówki czy odwiedzenia rozmaitych zabytków. Wielkanocne zwyczaje w Chorwacji niewiele różnią się od naszych – malowanie pisanek, święcenie pokarmów, przyrządzanie tradycyjnych potraw.

Niemniej w regionie Dalmacji istnieje bardzo ciekawa tradycja, a mianowicie pełnienie warty przez mężczyzn przy Grobie Chrystusa (od Wielkiego Czwartku do Wigilii Paschalnej) i może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że… wspomniani mężczyźni są przebrani w stroje rzymskich żołnierzy.
Ceny noclegów w Chorwacji są przystępne. Za 71 zł możemy mieć nocleg w apartamencie. Natomiast pokój dla dwóch osób ze śniadaniem w hotelu z dostępem do plaży, to koszt od 236 zł/noc. Oczywiście można znaleźć tańsze oferty, często bowiem można trafić na bardzo korzystne promocje.
Malediwy
Teraz coś dla tych, którzy w trakcie urlopu wypoczynkowego oczekują naprawdę wysokich temperatur. Na Malediwach bowiem te sięgają aż 29°C za dnia, a ryzyko deszczu jest raczej znikome. Rajskie wyspy często przewijają się w filmach, serialach czy portalach plotkarskich – może pora, aby przewinęły się również w planach na wiosenny urlop?
Krystalicznie czysta woda, kilometry pięknych plaż, tropikalna roślinność, turkusowa woda, rafy koralowe niemal wyjęte z programów przyrodniczych, a przede wszystkim spokój w akompaniamencie relaksującego szumu fal czekają na turystów.
Na Malediwach dominuje islam, dlatego nie obchodzi się tutaj Wielkanocy. Jednakże wiele luksusowych resortów na wyspach organizuje specjalne wydarzenia oraz atrakcje dla swoich gości z okazji tego święta.
Nocleg na Malediwach możemy mieć już od 145 zł/noc. Pokój hotelowy ze śniadaniem wliczonym w cenę oraz prywatną łazienką to koszt od 201 zł/noc.
Wielkanoc z biurem podróży — na co można liczyć?
Wybierając się na wielkanocny wyjazd z biurem podróży możesz liczyć na ciekawe oferty w dobrych i często bardzo atrakcyjnych cenach. Podstawowy pakiet zawiera zazwyczaj nocleg i śniadanie, ale wszystko zależy wybranego regionu podróży oraz hotelu. Pracownicy biura podróży pomogą wybrać Ci najlepszą ofertę dostosowaną indywidualnie do Twoich potrzeb.
Biura podróży często oferują pakiety na Wielkanoc w egzotycznych krajach, takich jak Tajlandia, Malediwy czy Bali. Pakiet może zawierać zakwaterowanie w luksusowych hotelach, wycieczki po lokalnych atrakcjach, a także specjalne uroczystości wielkanocne.
Dla osób zainteresowanych religijnym aspektem Wielkanocy, biura podróży często organizują pielgrzymki do miejsc świętych, takich jak Rzym czy Jerozolima. Popularną ofertą są wycieczki do europejskich krajów z bogatymi tradycjami wielkanocnymi, jak Hiszpania, Grecja czy Włochy. W programie można liczyć na zwiedzanie zabytków, udział w lokalnych obchodach Wielkanocy i degustację tradycyjnych potraw.
Każda z tych ofert będzie różnić się w zależności od biura podróży, dostępności i szczegółów pakietu. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać opis oferty i zrozumieć, co jest wliczone w cenę oraz jakie są opcje dodatkowe.
Ile kosztuje spędzenie świąt wielkanocnych na wyjeździe?
Cena pobytu uzależniona jest od lokalizacji wyjazdu. Za Wielkanoc w Polsce często płacimy tyle samo, co za wyjazd zagraniczny. Przykładowo za 5 dni w domku dwuosobowym w górach — zapłacimy od 800 zł w górę (w zależności od pakietu i lokalizacji), a za 5 dni w hotelu o wysokim standardzie nad morzem dla dwóch osób zapłacimy ok. 2 000 zł z wyżywieniem wliczonym w cenę oraz możliwością trzymania zwierząt w pokoju.
Z kolei pobyt wielkanocny za granicą to ok. 1 600 – 2 000 złotych za osobę (7 dni, Europa). Jeśli hotel zawiera dodatkowo SPA, baseny i inne udogodnienia — stawka automatycznie wzrasta. Do tego trzeba również doliczyć koszty związane z pobytem na miejscu (ewentualny transport publiczny, jedzenie, pamiątki i dodatkowe atrakcje).
Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych ofert na wielkanocny wyjazd z biurem podróży:
Turcja | 7 dni | od 1 496 zł/os.
Wyjazd do ośrodka wypoczynkowego, położonego blisko plaży. Świetna opcja na wakacje dla rodzin z dziećmi ze względu na to, że obiekt dodatkowo oferuje dwa zewnętrzne baseny, z czego jeden z nich przeznaczony jest dla najmłodszych. Do dyspozycji pokoje z balkonem i widokiem na miasto.
Podana cena obejmuje:
- Przelot – wylot: 19/04/2025 Gdańsk (GDN) ➝ Antalya (AYT), powrót: 26/04/2025 Antalya (AYT) ➝ Gdańsk (GDN), klasa ekonomiczna, całkowity czas podróży: 3h 10 min.
- Zakwaterowanie – dwuosobowy pokój w hotelu, oddalonym ok. 100 metrów od plaży ze śniadaniem wliczonym w cenę. Wyposażenie pokoju: TV, prysznic, balkon, minibar, klimatyzacja (dodatkowa opłata ok. ok. 5 €/dzień
- Dodatkowe informacje – Wi-Fi: za opłatą, ok. 2 €/dzień; parasole i leżaki na plaży są dodatkowo płatne ok. 5 €/dzień; brak transferu (lotnisko-hotel, hotel-lotnisko) w cenie imprezy turystycznej.
Grecja | 7 dni | od 1 973 zł/os
Wyjazd do ośrodka wypoczynkowego w miejscowości Malia na północnym wybrzeżu. Hotel oferuje zakwaterowanie w dobrze wyposażonych pokojach z dostępem do basenów, tarasów wypoczynkowych i centrum relaksacyjnego z sauną. Obiekt znajduje się blisko plaży.
Podana cena obejmuje:
- Przelot – wylot: 20/04/2025 Wrocław (WRO) ➝ Heraklion (HER), powrót: 27/04/2025 Heraklion (HER) ➝ Wrocław (WRO), klasa ekonomiczna, całkowity czas podróży: 2h 45 min.
- Zakwaterowanie – pokój dwuosobowy, standardowy, ze śniadaniem wliczonym w cenę, niedaleko plaży. Na wyposażeniu TV, telefon, wanna lub prysznic, WC, Wi-Fi,
- Dodatkowe informacje – opłata klimatyczna (wcześniej podatek turystyczny) w Grecji obowiązuje od dnia 01/01/2025, dla pokoju w hotelu 3-gwiazdkowym opłata wynosi ok. 5 €; brak transferu (lotnisko-hotel, hotel-lotnisko) w cenie imprezy turystycznej.
Tajlandia | 8 dni | 6 171 zł/os.
Wyjazd do ośrodka wypoczynkowego w Phang Nga, położonym około 500 metrów od plaży. Świetny wybór, jeśli chcemy spędzić spędzić wiosenny urlop w egzotycznym klimacie. Do dyspozycji gości są baseny, siłownie oraz strefa wellness.
Podana cena obejmuje:
- Przelot – lot z dwoma przesiadkami. Wylot: 20/04/2025 Warszawa-Chopina (WAW) ➝ Dubai (DXB) ➝ Bangkok (BKK) ➝ Phuket (HKT). Powrót: 29/04/2025 Phuket (HKT) ➝ Singapur (SIN) ➝ Dubai (DXB) ➝ Warszawa-Chopina. Klasa ekonomiczna, całkowity czas podróży: 22h, 20 min.
- Zakwaterowanie – pokój dwuosobowy typu superior ze śniadaniem wliczonym w cenę, niedaleko plaży. Na wyposażeniu TV, Wi-Fi, sejf oraz klimatyzacja w cenie, telefon, lodówka, taras. Room service za dodatkową opłatą.
- Dodatkowe informacje – Bagaż rejestrowany jest wliczony w cenę, wyjątkiem są połączenia obsługiwane przez linię PLL LOT, hotel nie jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością, brak transferu (lotnisko-hotel, hotel-lotnisko) w cenie imprezy turystycznej.
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wielkanocny wyjazd?
Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, należy rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego. W krajach Unii Europejskiej oraz EFTA obowiązuje karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) i jasne, stanowi pewną ochronę. Aczkolwiek zapewnia wyłącznie podstawową opiekę medyczną w publicznych placówkach na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli odwiedzanego kraju.
Decydując się na wycieczkę do krajów spoza Unii Europejskiej, bez dodatkowej polisy, nie mamy żadnej ochrony. Niestety, wypadki się zdarzają, a koszty, jakie możemy ponieść mogą mocno uderzyć po kieszeni. Co oferuje ubezpieczenie turystyczne i dlaczego warto je mieć?
Polisa turystyczna przede wszystkim zapewnia pełną ochronę na czas podróży, pokrywa często wysokie koszty leczenia, a dzięki dodatkom, często wliczonym w cenę, chroni nas również od nieplanowanych wydatków, gdy w wyniku nieuwagi, spowodujemy szkody na zdrowiu lub mieniu osoby trzeciej.
Optymalna polisa turystyczna powinna zawierać:
- koszty leczenia,
- koszty ratownictwa
- ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków,
- prywatne OC,
- ochronę bagażu,
- Assistance.
Uwaga. Osoby, które zmagają się z trwałymi problemami ze zdrowiem (nadciśnienie, astma, cukrzyca) powinny wykupić dodatkowe rozszerzenie tj. „choroby przewlekłe”.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 128 017 zł | Ratownictwo 21 336 zł | Bagaż 1 280 zł | 4,00 zł 1 os. / 1 dni | |
Dodatkowo: NNW: 12 802 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 250 000 zł | Ratownictwo 250 000 zł | Bagaż 2 000 zł | 4,62 zł 1 os. / 1 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 darzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 9,16 zł 1 os. / 1 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł) | ||||
Koszty leczenia 300 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 1 000 zł | 9,43 zł 1 os. / 1 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 |
4,00 zł 1 os. / 1 dni | |||
Koszty leczenia 128 017 zł | Ratownictwo 21 336 zł | Bagaż 1 280 zł | |
Dodatkowo: NNW: 12 802 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 | |||
4,62 zł 1 os. / 1 dni | |||
Koszty leczenia 250 000 zł | Ratownictwo 250 000 zł | Bagaż 2 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 darzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | |||
9,16 zł 1 os. / 1 dni | |||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł) | |||
9,43 zł 1 os. / 1 dni | |||
Koszty leczenia 300 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 1 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | |||
Każde ubezpieczenie możesz rozszerzyć o dodatkowe opcje, np. choroby przewlekłe i sporty wysokiego ryzyka. W naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych dopasujesz polisę do rodzaju Twojej podróży. Zakup zajmie Ci kilka minut, a składkę opłacisz online. Szybko i wygodnie!
Najczęściej zadawane pytania
-
Gdzie wyjechać na Święta Wielkanocne?
Dobrym pomysłem będzie pobyt wielkanocny w ciepłych krajach z ciekawą kulturą i tradycjami, które różnią się od polskich zwyczajów.
-
Gdzie na weekend na Wielkanoc?
Na wielkanocny weekend warto wybrać się w góry i zarezerwować pakiet ze SPA.
-
Gdzie można wyjechać na święta wielkanocne w Polsce?
W Polsce najpopularniejsze kierunki na Wielkanoc to góry i morze, ale sporym zainteresowaniem cieszą się również Mazury.
-
Gdzie spędzić Święta Wielkanocne 2024?
Polacy wybierają najchętniej na Święta Wielkanocne takie kierunki, jak: Grecja, Cypr, Hiszpania, Turcja oraz Egipt.
-
Gdzie pojechać na Wielkanoc 2025?
Na Wielkanoc warto wybrać się na przykład w polskie góry (Góry Izerskie, Góry Sowie) lub nadmorskie miejscowości, dobrym pomysłem są również wycieczki zagraniczne, chociażby do Hiszpanii, Włoch lub na Cypr.
-
Co fajnego można zrobić na Wielkanoc?
Można spędzić Święta Wielkanocne na wyjeździe - relaks z dala od domu to naprawdę świetny sposób na naładowanie baterii, wiele polskich i zagranicznych miast oferuje masę różnych atrakcji, a także możliwość do poznania rozmaitych, wielkanocnych tradycji.
-
Jakie jest oryginalne Święto Wielkanocne?
Jest to święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, będące jednocześnie najważniejszym świętem w kalendarzu chrześcijańskim.
-
Gdzie jest ciepło na Wielkanoc?
O tej porze roku naprawdę ciepło jest głównie poza Europą, na przykład w Egipcie, na Malediwach czy w gorącej Tajlandii.
- Wielkanoc to dobra okazja, żeby zorganizować rodzinny wyjazd i pojechać na wiosenny urlop.
- Koszt wyjazdu uzależniony jest od konkretnej lokalizacji. Ceny za granicą w okresie wielkanocnym bywają bardzo zbliżone do cen w Polsce.
- W naszym kraju warto zaplanować święta w Bieszczadach, nad morzem albo na Mazurach.
- Za granicą Wielkanoc można spędzić w Egipcie czy Turcji albo w słynących z uroczystych obchodów świat Włoszech, Grecji czy Hiszpanii.
- Przed wyjazdem wielkanocnym warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.