Wniosek o paszport. Jak wypełnić? Gdzie składać?[WZÓR]

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Paszport to dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo, umożliwiający Polakom podróżowanie do krajów europejskich niebędących członkiem Unii Europejskiej, a także do pozostałych części świata. Wyrobienie paszportu trwa nawet 30 dni, a w przypadku złożenia wniosku za granicą – nawet dłużej. Gdzie złożyć wniosek o paszport? Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Przygotowaliśmy poradnik, jak wyrobić paszport krok po kroku.

jak wypełnić wniosek o paszport

Obywatele polscy mogą podróżować do krajów członkowskich Unii Europejskiej tylko za okazaniem dowodu osobistego, a podróż do każdego innego miejsca na świecie wymagać będzie posiadania paszportu. Warto wiedzieć, do jakich krajów europejskich wymagany jest paszport. Są to: Ukraina, Kosowo, Białoruś, Rosja, Turcja.

>> UWAGA! Wjazd do większości krajów członkowskich UE jest możliwy wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego, jednak jego ważności musi wynosić co najmniej pół roku.

Wyrabianie paszportu: Jak wyrobić paszport? Co jest potrzebne?

Wyrabianie paszportu wymaga złożenia wypełnionego i podpisanego wniosku, kolorowej fotografii spełniającej wymogi biometrii, dowodu uiszczenia opłaty paszportowej, a także dokumentu potwierdzającego możliwość uzyskania zniżki. Jeśli poprzedni paszport nie utracił jeszcze ważności to należy go zabrać ze sobą zarówno składając wniosek, jak i odbierając dokument.

Wniosek o paszport – gdzie składać?

Wniosek o wydanie paszportu należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym. Nie musi to być punkt przynależny do danego miejsca zamieszkania czy zameldowania. Zazwyczaj punkty paszportowe mieszczą się w urzędach wojewody lub ich oddziałach zamiejscowych.

Dokładny spis punktów paszportowych znajduje się na stronie www.gov.pl, a także na stronach internetowych poszczególnych urzędów wojewódzkich.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Koszt wyrobienia paszportu to 140 zł, a paszportu tymczasowego – 30 zł. Jeśli z winy posiadacza paszportu doszło do jego zniszczenia lub utracenia, opłata za paszport będzie wynosiła 280 zł.

Paszport dla dziecka do 13. roku życia wymaga opłaty w wysokości 60 zł, a dla uczniów od 13. roku – 70 zł.

Wyrobienie paszportu – zniżki. Komu przysługują zniżki na wyrobienie paszportu?

 • Rodzinom posiadającym Kartę Dużej Rodziny – dzieci 75% zniżki, dorośli 50% zniżki,
 • Emerytom, rencistom – 50% zniżki,
 • Osobom niepełnosprawnym – 50% zniżki,
 • Studentom – 50% zniżki,
 • Osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub zakładach opiekuńczych – 50% zniżki,
 • Kombatantom – 50% zniżki
 • Seniorom powyżej 70. roku życia – brak opłaty
 • Osobom, które składają wniosek o paszport z powodu jego wad technicznych – brak opłaty
 • Żołnierzom skierowanym do pełnienia służby za granicą – brak opłaty.

Paszport – wzór wniosku

Wniosek o wydanie paszportu można pobrać wyłącznie w punkcie paszportowym. Natomiast na stronie www.gov.pl lub na stronach urzędów wojewódzkich umieszczone są przykłady, jak wygląda poprawnie wypełniony wniosek o paszport.

Przede wszystkim wniosek o paszport powinien być wypełniony wielkimi literami, a podpis posiadacza musi mieścić się w wyznaczonym okienku. To dwa najważniejsze wymogi. Ponadto musi się w nim znaleźć:

 • imię i nazwisko wnioskodawcy,
 • adres zameldowania,
 • rysopis (wzrost, kolor oczu, znaki szczególne).

Do wniosku o paszport dołącza się fotografię, ważny paszport lub dowód tożsamości, potwierdzenie zniżek na opłaty paszportowe.

Co zrobić w przypadku kradzieży paszportu?

Kradzież paszportu podczas wyjazdy zagranicznego to jeden z czarniejszych scenariuszy urlopowych. Jednak niestety urzeczywistnia się on bardzo często. Paszport pada ofiarą złodzieja, który kradnąc portfel/torebkę/bagaż pozbawia turystę nie tylko gotówki, ale jednocześnie wszystkich dokumentów.

Nierzadko zdarza się także, że turyści sami gubią dokumenty – wakacyjna spontaniczność, brak czujności, czasami zbyt intensywna zabawa i okazuje się, że portfela brak.

Co zrobić w przypadku kradzieży paszportu? Pierwszym krokiem jest zgłoszenie kradzieży paszportu w najbliższym komisariacie policji, a następnie punkcie paszportowym. Jeśli do kradzieży paszportu doszło za granicą, sprawę należy przedstawić w polskim konsulacie.

Jeśli do kradzieży dojdzie za granicą, turysta będzie musiał wyrobić nowy paszport w konsulacie polskim – będzie to paszport tymczasowy, który zostaje wydany w trybie przyśpieszonym po zatwierdzeniu danych osobowych poszkodowanego podróżnika.

Konieczne będzie wypełnienie wniosku, dołączenie zdjęć oraz uiszczenie opłaty.

Nieważny/ukradziony paszport a ubezpieczenie

Odkrycie tuż przed wyjazdem zagranicznym, że paszport jest nieważny, to niestety dość częste zjawisko. W ferworze przygotowań można zapomnieć o tym małym, ale jakże istotnym szczególe, który skutecznie uniemożliwi wyjazd.

W niektórych sytuacjach jest możliwe szybsze niż 30-dniowe uzyskanie paszportu. Nie należą do nich jednak wyjazdy wypoczynkowe a zdarzenia losowe, np. pogrzeb lub wyjazdy zawodowe. Można wtedy wnioskować o tzw. paszport tymczasowy, który jest ważny 12 miesięcy.

Jeśli paszport zostanie skradziony tuż przed urlopem zagranicznym, jego właściciel niestety traci możliwość wyjazdu, a tym samym przepadają wszystkie zainwestowane środki: bilety samolotowe, opłacone rezerwacje hotelu, opłaty za wypożyczenie auta.

Jest jednak możliwość, aby odzyskać co najmniej 80%, a czasami nawet i 100% poniesionych kosztów zaplanowanego wyjazdu – należy wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Obejmuje ono kilka sytuacji, w których turysta uzyska zwrot kosztów wycieczki. Należą do nich:

 • Kradzież dokumentów,
 • Utrata pracy,
 • Wypadek własny lub bliskich,
 • Śmierć lub choroba własna lub bliskich,
 • Konieczność stawienia się w sądzie.

Jaki jest koszt ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży? Opłata za ubezpieczenia jest uzależniona od ceny wyjazdu/wycieczki/biletów, ryzyka rezygnacji i jest ustalana indywidualnie przez ubezpieczyciela.

>> UWAGA! Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży należy wykupić jak najwcześniej po zaopatrzeniu się w bilety lotnicze czy wycieczkę. Część ubezpieczycieli wymaga zakupu takiego ubezpieczenia do 3 dni od wykupienia wyjazdu, który jednocześnie nie powinien mieć miejsca w ciągu co najmniej miesiąca od momentu opłacenia polisy.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży można wykupić jako osobną polisę lub w formie rozszerzenia do ubezpieczenia. Dowiedz się więcej i porównaj różne oferty w naszym kalkulatorze ubezpieczeń.

Co warto wiedzieć?
 1. Wniosek o wydanie paszportu należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym, niezależnie od miejsca zameldowania/zamieszkania.
 2. Koszt wyrobienia paszportu to 140 zł.
 3. Kradzież paszportu należy zgłosić na komisariacie policji i w punkcie paszportowym, lub za granicą – w konsulacie.
 4. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży pokryje wydatki poniesione na wycieczkę w sytuacji, gdy podróżnemu zostanie skradziony paszport tuż przed wyjazdem.

 

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania