Ubezpieczenie do Rosji – jak wybrać?

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Rosja to ogromny kraj, pełen sprzeczności i różnorodności. Ciągnie się przez całą Europę Wschodnią, olbrzymią część Azji aż po Pacyfik. Wielkie metropolie, wyjątkowe zabytki przeplatają się z zapomnianymi wioskami i dzikimi ostępami. A wszystko to okraszone słowiańską gościnnością i specyficzną rosyjską duszą. Podróż do tego kraju na pewno będzie inspirująca. Warto się do niej odpowiednio […]

Ubezpieczenie do Rosji – jak wybrać?

Rosja to ogromny kraj, pełen sprzeczności i różnorodności. Ciągnie się przez całą Europę Wschodnią, olbrzymią część Azji aż po Pacyfik. Wielkie metropolie, wyjątkowe zabytki przeplatają się z zapomnianymi wioskami i dzikimi ostępami. A wszystko to okraszone słowiańską gościnnością i specyficzną rosyjską duszą. Podróż do tego kraju na pewno będzie inspirująca. Warto się do niej odpowiednio przygotować!

Wyjazd do Rosji – co trzeba wiedzieć?

Aby wjechać na teren Rosji, konieczne jest posiadanie paszportu (ważnego przez 180 dni przynajmniej) oraz wizy dla podróżujących planujących pobyt nie dłuższy niż 90 dni. Koszt rozpatrzenia wniosku wizowego to 35 euro. Z tej opłaty zwolnieni są jedynie bliscy krewni obywateli Unii Europejskiej lub Federacji Rosyjskiej legalnie zamieszkujący na terytorium Rosji lub państw członkowskich. Bezpłatnie wizę otrzymają także studenci, którzy odbywają podróż w celu podjęcia nauki lub odbycia szkoleń. Zwolniene z kosztów sa także osoby biorące udział w działaniach naukowych, kulturalnych i artystycznych, w tym w programach uniwersyteckich, imprezach sportowych, uczestników oficjalnych programów wymiany miast partnerskich oraz osób wyjeżdżających z przyczyn humanitarnych.

Po przyjeździe należy bezzwłocznie dopełnić obowiązku meldunkowego, czyli rejestracji dokonywanej na podstawie karty migracyjnej – najpóźniej do trzech dni roboczych. Można to zrobić w urzędzie pocztowym – trzeba się tam wybrać ze swoim gospodarzem, u którego będziemy nocować i poprosić o odpowiedni formularz. Należy okazać swój paszport i paszport gospodarza oraz kartę imigracyjną otrzymaną na granicy i uiścić stosowną opłatę w wysokości około 200 rubli. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie goście hotelowi. Warto podróż do Rosji dokładnie zaplanować: przemyśleć co chce się zobaczyć, w jaki sposób przemieszczać (koniecznie trzeba uwzględnić Kolej Transsyberyjską!). Rosja należy do stosunkowo tanich państw, więc nawet dłuższy pobyt w ojczyźnie Puszkina i Bułhakowa nie zrujnuje nam budżetu.

Ubezpieczenie na wyjazd do Rosji – jak wybrać polisę?

russia-1383421

Rozsądne planowanie podróży do Rosji wiąże się także z wyborem odpowiedniego ubezpieczenia na czas wyjazdu. Jak je wybrać? Na jakie elementy szczególnie zwrócić uwagę? Podpowiadamy i doradzamy, która polisa turystyczna najlepiej sprawdzi się w Rosji.

Koszty leczenia w Rosji – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na terenie Rosji obowiązuje umowa między naszym krajem a Federacją gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków i zachorowań – coś na wzór EKUZ-u. Jednakże w przypadku dłuższego leczenia i skomplikowanych zabiegów należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu lekarstw i środków medycznych. W podróż trzeba więc zabrać ze sobą ubezpieczenie na wyjazd do Rosji, które pokryje ewentualne koszty leczenia. Suma gwarantowana powinna być odpowiednio wysoka – minimum na 30 000 euro wzwyż. Tym bardziej, że na terenie Federacji odnotowano ogniska ptasiej grypy, a na prowincji istnieje ryzyko zarażenia się gruźlicą oraz chorobami układu pokarmowego. Przed wyjazdem warto się zaszczepić – zalecane są szczepienia przeciwko dyfterytowi, tężcowi, gruźlicy, żółtaczce typu A i B oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy. Odradza się także zakup alkoholu w kioskach i przydrożnych straganach ze względu na ryzyko zatrucia.

Bezpieczeństwo w Rosji – pamiętaj o NNW oraz ubezpieczeniu bagażu

city-1480564

Nie ma się co czarować – na terenie Rosji występuje dość spore zagrożenie przestępczością pospolitą – niczym dziwnym nie są kradzieże, włamania, napady rabunkowe czy pobicia. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność, mieć oczy dookoła głowy, zwłaszcza w środkach transportu komunikacji miejskiej, na dworcach i lotniskach. Wszędzie kręcą się różnej maści oszuści, którzy próbują niczego nieświadomych turystów naciągnąć na podejrzane interesy lub zakupy. Oprócz ostrożności i oczu dookoła głowy warto mieć ze sobą ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (gdy poniesiemy jakiś uszczerbek na zdrowiu, możemy ubiegać się o odszkodowanie) oraz ubezpieczenie bagażu od kradzieży, zagubienia czy zniszczenia.

Dodatkowy zakres ubezpieczenia na wyjazd do Rosji – OC w życiu prywatnym i rozszerzenia

Polisę ubezpieczeniową warto rozszerzyć o dodatkowe elementy. Przyda się OC w życiu prywatnym – jeśli spowodujemy szkodę na osobie trzeciej, a ta pozwie nas o odszkodowanie, nie będziemy musieli pokrywać go z własnej kieszeni – zapłaci za nas towarzystwo ubezpieczeniowe. Planujący podczas podróży do Rosji ekstremalne aktywności, np. samotną wyprawę po Syberii, skok na bungee, lot balonem itp. powinni zaopatrzyć się w rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o uprawianie takich właśnie sportów i im podobnych.

Porównaj ubezpieczenia turystyczne do Rosji››

 

Koszt ubezpieczenia na wyjazd do Rosji

road-730193

Cena polisy turystycznej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim do długości pobytu, charakteru wyjazdu, wybranego pakietu, sum gwarantowanych, dodatkowych rozszerzeń…. Takie podstawowe ubezpieczenie do Rosji (zawierające koszty leczenia, NNW oraz podstawowe sporty) na tygodniowy wyjazd to koszt około 22 zł. „Full opcja” (polisa obejmująca najwyższe sumy gwarantowane kosztów leczenia, ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym, jak również ubezpieczenie bagażu i ochronę podstawowych sportów) to koszt około 87 zł. Te same opcje z rozszerzeniem o sporty ekstremalne będą kosztować odpowiednio 68 zł oraz 171 zł. Nie są to wygórowane ceny, a dzięki polisie można podróżować bez obaw i zdecydowanie bezpieczniej. Szczegółowy koszt oraz zakres ubezpieczenia na wyjazd do Rosji można sprawdzić w naszym kalkulatorze. Podróżuj po Rosji, zwiedzaj Federację od Moskwy, przez Ural, Syberię aż po Ocean spokojny – ale z pomysłem, głową i polisą w kieszeni!

 

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania