Ubezpieczenie turystyczne na Białoruś

Redakcja
Udostępnij:
4.2

Białoruś to także wspaniały folklor i smaczna kuchnia. Warte zobaczenia są także liczne cerkwie. Szukający odpoczynku i atrakcji turystycznych, powinni wybrać się na Brasławszczyznę i relaksować się nad jeziorami. Dobrym pomysłem będzie też zwiedzenie Białorusi tuż za naszą granicą – tamtejsze części Puszczy Białowieskiej i najbardziej polskiego miasta w tym kraju – Grodna. Przed wyjazdem do Białorusi, pamiętaj żeby kupić ubezpieczenie!

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Białoruś?

Białoruś, choć sąsiaduje z Polską, wciąż jest niedoceniana przez turystów z naszego kraju. A nie brak tam pięknych zabytków, licznych cerkwi, sielskich krajobrazów i polskich śladów. 

Podróż na Białoruś to niesamowite przeżycie. Piękne pejzaże, mokradła, lasy i wioski pozwolą na chwilę oddechu od codziennego zgiełku. W zamkach i dworkach można podziwiać dzieła sztuki i odkrywać polskie ślady na Białorusi. Warto wybrać się na wycieczkę szlakiem bohaterów historycznych i literackich.

Białoruś to także wspaniały folklor i smaczna kuchnia. Warte zobaczenia są także liczne cerkwie. Szukający odpoczynku i atrakcji turystycznych, powinni wybrać się na Brasławszczyznę i relaksować się nad jeziorami. Dobrym pomysłem będzie też zwiedzenie Białorusi tuż za naszą granicą – tamtejsze części Puszczy Białowieskiej i najbardziej polskiego miasta w tym kraju – Grodna.

Zagrożenia – na co uważać na Białorusi?

Przestępczość na Białorusi jest porównywalne do tej występującej w Polsce. Zdarzają się przypadki naciągania turystów, w hotelach położonych na peryferiach, a czasem dochodzi do kradzieży.

Szczególną ostrożność należy zachować  w mniejszych miejscowościach. Lepiej unikać opuszczonych terenów i nie zapuszczać się poza centra miast po zmroku.

Zagrożenie chorobami jest takie samo jak w naszym kraju. Warto uważać na kleszcze.

Koszty leczenia na Białorusi – czy obowiązuje nas EKUZ?

Białoruś nie należy do Unii Europejskiej, ani do EFTA, w związku z tym podczas podróży do tego kraju nie obowiązuje nas EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za koszty leczenia będziemy musieli zapłacić samodzielnie.

Doba w szpitalu to koszt około 30 dolarów, czyli 120 zł. Warto też mieć na uwadze, że publiczna służba zdrowia w Białorusi stoi na dość niskim poziomie. W razie problemów ze zdrowiem, warto skorzystać z prywatnych usług medycznych – te z kolei są zdecydowanie wyższe.

Obowiązek ubezpieczenia do wizy na Białoruś

Z informacji  na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że polscy obywatele wnioskujący w urzędach konsularnych Republiki Białoruś w Polsce o wydanie wizy, mają obowiązek przedstawić polisę ubezpieczenia medycznego honorowaną na terytorium Białorusi.

Ubezpieczenie zostanie skontrolowane podczas wjazdu na terytorium Białorusi, na przejściach granicznych, podczas rejestracji w hotelach i urzędach meldunkowych, czyli w rejonowych Wydziałach ds. Obywatelstwa i Migracji.

Dodatkowo, osoby planujące wyjazd na Białoruś samochodem powinny wykupić w Polsce międzynarodową zieloną kartę.

Ubezpieczenie turystyczne na Białoruś – co powinno zawierać?

Każda polisa turystyczna powinna obejmować koszty leczenia. Warto też sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czy jest ono honorowane na terenie Białorusi.

Suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być mniejsza niż 20 000 euro. Dodatkowo każda polisa zapewnia także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Można zainwestować także w OC w życiu prywatnym, które okaże się niezwykle pomocne, jeśli to my wyrządzimy komuś nieumyślnie krzywdę, powodując kłopoty zdrowotne lub straty finansowe.

Ze względu na ryzyko kradzieży, dobrym pomysłem będzie wybór polisy z ubezpieczeniem bagażu w razie jego utraty lub zniszczenia.

Ubezpieczenie na Białoruś dla aktywnych

Jeśli podczas podróży do Białorusi, planujesz dodatkowe aktywności, np. uprawianie sportów podwyższonego ryzyka lub uznanych jako ekstremalne to musisz zadbać o rozszerzenie ubezpieczenia. Zapewni ono ochronę na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Ubezpieczyć można też swój sprzęt sportowy.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne na Białoruś››

Jak znaleźć tanią i dobrą polisę?

Ubezpieczenie, które zapewni dobrą ochronę na czas wyjazdu na Białoruś i pozwoli na otrzymanie wizy nie jest wcale drogie. Polisę można znaleźć od 3,24 zł za dzień.

Tak naprawdę cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników: długości pobytu, charakteru wyjazdu, zakresu ochrony czy wybranych dodatków Każdy może zdecydować się na pakiet dopasowany do swoich potrzeb i wymogów, który odpowiada mu cenowo.

Zakres i cenę ubezpieczenia turystycznego można sprawdzić w naszym kalkulatorze. Tam też wybraną polisę można zakupić online. Poniżej przygotowaliśmy kilka przykładowych kalkulacji:

  • Ubezpieczenie turystyczne na Białoruś dla jednej osób planującej tygodniowy wyjazd połączony z wycieczkami w opuszczone miejsca:

Cena: 68,04 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 209 sportów objętych polisą

  • Ubezpieczenie dla dwóch osób na dziesięciodniową podróż po Białorusi:

Cena: 64,80 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 92 sporty objęte polisę

  • Ubezpieczenie turystyczne na Białoruś dla trzech osób na weekend w Grodnie:

Cena: 51 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu

Podane przykłady  tylko szacunkowe propozycje – najlepiej samodzielnie oblicz koszt i zakres swojej polisy.

Przypominamy: aby otrzymać wizę na Białoruś, konieczne jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego zapewniającego pokrycie kosztów leczenia.

Warto sprawdzić, czy polisa na 100% chroni na Białorusi – taką informację znajdziesz w OWU. Jeśli tak, śmiało możesz wykupić ubezpieczenie, złożyć wniosek o wizę i podróżować po wschodnich ostępach.  

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania