Wakacje we wrześniu – gdzie warto pojechać? Top 5 kierunków

Kamil Sztandera
Udostępnij:
5

Gdzie na wakacje we wrześniu? Odpowiedzi na to pytanie poszukują osoby, które wypoczynek zaplanowały poza szczytem sezonu letniego. Najpopularniejsze wśród Polaków kupujących wycieczki w biurach podróży kierunki wyjazdów, wskazuje Polska Izba Turystyki (PIT). Należą do nich Grecja, Turcja i Bułgaria.Z tego artykułu dowiesz się:1. Grecja – idealna dla rodzin z dziećmi2. Bułgaria – raj dla […]

Wakacje we wrześniu – gdzie warto pojechać? Top 5 kierunków

Gdzie na wakacje we wrześniu? Odpowiedzi na to pytanie poszukują osoby, które wypoczynek zaplanowały poza szczytem sezonu letniego. Najpopularniejsze wśród Polaków kupujących wycieczki w biurach podróży kierunki wyjazdów, wskazuje Polska Izba Turystyki (PIT). Należą do nich Grecja, Turcja i Bułgaria.

PIT przygotował raport „Zagraniczne wakacje Polaków 2018 r.”, który obejmuje okres od 28 kwietnia do 31 sierpnia tego roku. Top 5 krajów, do których najczęściej podróżowali Polacy z biurami podróży stanowią Grecja (31,6%), Turcja (14,9%), Bułgaria (13,6%), Hiszpania (11,1%) oraz Egipt (7,5%). Najlepsze kierunki wakacyjne we wrześniu mogą wyglądać bardzo podobnie, ponieważ nadal panuje w nich wysoka temperatura, a obniżki cen u touroperatorów sięgają nawet 50%.

W I półroczu br. z zorganizowanych wyjazdów skorzystało ok. 4 mln osób, czyli o 14% więcej niż przed rokiem. Jeżeli chodzi o sezon letni 2018 r., to wzrost wyniesie w stosunku do ubiegłego ponad 40% – komentuje wyniki raportu Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

1. Grecja – idealna dla rodzin z dziećmi

W 2018 r. w Grecji w sezonie letnim Polacy najczęściej odpoczywali na Krecie (8,6%), Rodos (5%), Zakynthos (4,8%), a także Korfu i Kos (po 4%) – wynika z raportu PIT. Najchętniej wybierali tygodniowy pobyt w opcji all inclusive oraz podróż samolotem. Zapewne podobnie będzie również we wrześniu. Touroperatorzy nadal oferują liczne oferty wypoczynku na greckich wyspach w atrakcyjnych cenach. Za 7-dniowy urlop w jednym z kurortów trzeba zapłacić około 2000-2500 zł.

Może to być znakomita okazja na rodzinne wakacje. Wiele greckich hoteli zapewnia gościom pokoje rodzinne, brodziki czy aquaparki przeznaczone dla najmłodszych. Specjalnie dla dzieci może zostać przygotowane indywidualne menu, a także zorganizowane zajęcia, nawet w języku polskim. Rodziców może również przekonać krótki czas podróży. Zależnie od miejsca wylotu, trwa około 3 godziny. We wrześniu temperatura w Grecji wynosi około 25-30 stopni Celsjusza.

2. Bułgaria – raj dla studentów

W Bułgarii w sezonie letnim Polacy najczęściej wypoczywali w Słonecznym Brzegu (7,3%). Może to być kusząca propozycja również we wrześniu w opcji last minute niektóre biura podróży oferują tygodniowe wakacje w opcji all inclusive w tym kurorcie nawet poniżej 1000 zł za osobę. Warto, ponieważ o tej porze temperatura wciąż przekracza 25 stopni Celsjusza.

Szczególnie Słoneczny Brzeg to świetne miejsce do zabawy. Bywa określany mianem Ibizy Morza Czarnego. Nic dziwnego, że przyciąga mnóstwo młodych ludzi. Mogą oni liczyć na niskobudżetowe wakacje w świetnych warunkach. Wiele tanich ofert zawiera noclegi w 5-gwiazdkowych hotelach. Ponadto do dyspozycji turystów pozostają liczne dyskoteki, kluby czy beach bary. Wieczorami ulice są pełne roztańczonej młodzieży w rytmie głośnej muzyki. Świetnie mogą tutaj czuć się studenci chcący zyskać energię przed rozpoczęciem zajęć w październiku.

3. Turcja – Riwiera Turecka najczęściej wybieranym przez Polaków regionem turystycznym

Miejscowości turystyczne położone na Riwierze Tureckiej w 2018 r. były najpopularniejsze wśród Polaków w sezonie letnim (11,1%). Może to być jeden z czołowych kierunków podróży również we wrześniu, w którym temperatura w dzień przekracza 30 stopni Celsjusza. Ceny 7-dniowych wycieczek w opcji all inclusive w 4-gwiazdkowym hotelu zaczynają się od około 1300 zł za osobę, a 5-gwiazdkowym poniżej 2000 zł.

Najpopularniejszym kurortem jest stolica Riwiery Tureckiej, Antalya. Otoczona górami oferuje wczasowiczom jedne z najatrakcyjniejszych plaży w całej Europie. Podobne można znaleźć również w mniejszym Marmaris, a najbardziej znane to Turunc i Kumlubuk. W Ölüdeniz turyści najczęściej wypoczywają na Niebieskiej Lagunie. Należy pamiętać, że aby wjechać do Turcji trzeba posiadać wizę oraz paszport ważny co najmniej 180 dni od daty zakończenia planowanego pobytu, jeżeli zamierzamy ją wyrobić na lotnisku po przylocie.

4. Hiszpania – od wyboru kurortu może rozboleć głowa

Hiszpania słynie z wielu słonecznych kurortów położonych zarówno w kontynentalnej części kraju, jak i w należących do jego terytorium wyspach. W sezonie letnim w 2018 r. w tym państwie wypoczywało 11,1% klientów polskich biur podróży. W znajdujących się na lądzie regionach Costa Brava czy Costa del Sol temperatura we wrześniu wynosi powyżej 25 stopni Celsjusza. Ceny 7-dniowych wycieczek w opcji all inclusive z noclegiem w 4-gwiazdkowym hotelu zaczynają się nawet poniżej 2000 zł za osobę.

Popularne wśród turystów są również Wyspy Kanaryjskie, gdzie we wrześniu temperatura wynosi około 25 stopni Celsjusza. Cena 7-dniowego wypoczynku na Gran Canarii, Teneryfie czy Fuerteventurze w opcji all inclusive w 4-gwiazdkowym hotelu zaczyna się od około 2500 za osobę. Z kolei na Balearach w tym okresie temperatura może sięgać nawet 30 stopni Celsjusza. Koszt 7-dniowych wakacji w standardzie all inclusive w 4-gwiazdkowym hotelu to na Majorce od 2500 zł za osobę, a Ibizie powyżej 3000 zł.

5. Egipt – wrzesień wśród afrykańskich upałów

W sezonie letnim w 2018 r. w Hurghadzie wypoczywało 4,3 polskich turystów, którzy skorzystali z usług biur podróży. Podobnie we wrześniu powinny postąpić osoby lubiące opalać się w pełnym słońcu. W tym okresie temperatura w kurorcie wynosi nawet 35-38 stopni Celsjusza. Ceny 7-dniowych wycieczek w opcji all inclusive w 5-gwiazdkowym hotelu zaczynają się od ponad 2000 zł za osobę.

Polacy podróżujący do Egiptu muszą posiadać wizę turystyczną. Można ją wyrobić na lotnisku po przylocie. Za jednokrotną pobierana jest opłata w wysokości 25 dolarów, a wielokrotną 60 dolarów. Dodatkowo paszport powinien posiadać co najmniej półroczną ważność po dacie zakończenia planowanej podróży.

Wakacje we wrześniu pod ochroną z ubezpieczeniem turystycznym

Przed wyjazdem na upragniony urlop we wrześniu za granicę, warto również pomyśleć o swoim bezpieczeństwie. W krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak w wielu przypadkach może okazać się niewystarczająca, ponieważ refunduje wyłącznie podstawową opiekę medyczną. Szczególnie, jeśli wystąpi konieczność transportu medycznego do Polski z powodu odniesionego urazu. EKUZ nie refunduje tego rodzaju świadczeń.

W efekcie planując wakacje w Grecji, Bułgarii czy Hiszpanii, warto samodzielnie kupić ubezpieczenie turystyczne. Ponadto w Egipcie czy Turcji EKUZ nie jest uznawany, ponieważ nie są członkami UE lub EFTA. W efekcie jeżeli polski turysta nie będzie posiadał polisy, za opiekę medyczną będzie musiał zapłacić z własnych środków. Cena najtańszej polisy w celu wypoczynku lub zwiedzania, uzależniona jest od miejsca wyjazdu.

Cena najtańszego ubezpieczenia turystycznego w zależności od miejsca wyjazdu

Kraj podróżyCena najtańszej polisy turystycznej dla osoby dorosłej
Grecja2,84 zł dziennie
Bułgaria2,84 zł dziennie
Turcja3,70 zł dziennie
Hiszpania2,84 zł dziennie
Egipt3,70 zł dziennie

Źródło: rankomat.pl

Nie warto jednak ograniczać wybór ubezpieczenia turystycznego do najtańszej opcji, tylko dopasować je do celu i miejsca wyjazdu. Najważniejszym jego elementem są koszty leczenia, których suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 30 000 euro w Europie, a przynajmniej 60 000 euro poza Starym Kontynentem. Jedna z ofert dostępnych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl, refunduje opiekę medyczną i akcję ratowniczą aż do kwoty 600 000 zł (około 139 000 euro). Jej cena wynosi zaledwie 7,27 zł na terenie państw UE lub EFTA, a także w Egipcie i Turcji. Zakres ochrony polisy obejmuje:

  • koszty leczenia do 600 000 zł,
  • koszty ratownictwa do 600 000 zł,
  • OC w życiu prywatnym do 150 000 zł,
  • NNW do 50 000 zł,
  • ubezpieczenie bagażu do 3000 zł,
  • usługi assistance.

Po wyborze jednej z polis w kalkulatorze, otrzymamy na adres e-mail umowę. Następnie wystarczy ją wydrukować i w pełni korzystać z uroków wakacji we wrześniu.

Autor

Kamil Sztandera

Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania