Ubezpieczenie do Dubaju – podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Dubaj, jak chyba żadne inne miasto na świecie, kojarzy się z przepychem i luksusem. Drapacze chmur, oryginalne budynki, grupa ponad 200 wysp tworzących mapę świata… Jedno jest pewne - warto wybrać się w podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i zobaczyć Dubaj na własne oczy.

podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Dubaj jest jednym z siedmiu emiratów tworzących razem Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwo leży nad Zatoką Perską i Omańską we wschodniej części Półwyspu Arabskiego, a sąsiaduje z Arabią Saudyjską i Omanem. Metropolia słynie w świecie z innowacyjnych pomysłów i rozwiązań w budownictwie. Inwestuje głównie w nieruchomości, bankowość i turystykę.


Wyświetl większą mapę

Dzięki znacznym środkom pochodzącym z wydobycia ropy naftowej, Dubaj oraz pozostałe emiraty mogą inwestować w inne sektory gospodarki, czego przykładem może być opracowanie innowacyjnej na świecie technologii odsalania morskiej wody oraz projekt Hydropolis czyli podwodnego hotelu.

Dubaj jest najszybciej rozwijającym się miastem w ZEA, nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również kulturowym, dzięki powstającym muzeom, bibliotekom, galeriom, szkołom muzycznym i tanecznym. Miasto słynie również z wielu hoteli, posiadających najwyższe światowe standardy.

Wycieczka do Dubaju – najpopularniejsze atrakcje turystyczne w ZEA

Przygotowaliśmy listę 11 miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc w Dubaju. Znajdują się tam zarówno zabytki, nowoczesne budowle, targi, bazary, jak i rezerwaty przyrody. Sprawdź, xo warto zwiedzić podczas podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

1. Meczet Jumeirah

To jeden z największych meczetów w Dubaju i jednocześnie jedyny otwarty dla turystów. Piękna konstrukcja i wykończenie wykonane w średniowiecznym stylu sprawiają, że budowla robi imponujące wrażenie, szczególnie wieczorami o zachodzie słońca.

Dzięki Centrum Porozumienia Kultur im. Szejka Mohammeda organizowane są wycieczki po meczecie w ramach polityki „Otwarte drzwi, otwarte umysły”, poprzedzone prelekcją mającą na celu przybliżenie zwiedzającym kultury islamu i samą religię. 

UWAGA! Podczas zwiedzania meczetu kobiety muszą mieć zakryte ramiona i kolana oraz posiadać nakrycie głowy w postaci chusty lub kapelusza, a mężczyźni z kolei muszą mieć na sobie długie spodnie i koszulę, ale nie koniecznie z krótkim rękawem.

2. Targowiska w Deirze

Deira jest jedną z najstarszych dzielnic Dubaju i jednocześnie miejscem, w którym tradycja połączona jest z nowoczesnością. W tej dzielnicy mieszczą się 4 najsłynniejsze w całym mieście targowiska, na których można zakupić biżuterię, owoce morza, przyprawy, zioła i wiele innych miejscowych specjałów. 

3. Bazar Złota

Ten niezwykle bogaty i urozmaicony, oferujący praktycznie każdy rodzaj biżuterii, targ istnieje już od lat 40. XX wieku. Można tam znaleźć wszelkiego rodzaju kamienie i metale szlachetne, jak np. złoto, srebro, platyna, diamenty, szmaragdy, rubiny, szafiry i inne drogocenności. Dodatkową atrakcją  jest możliwość targowania się o cenę wyrobów, jednak należy pamiętać, że cena samego złota zależy od światowych cen tego kruszcu w danym dniu. 

UWAGA! Bazar najlepiej odwiedzać późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem.

4. Targ rybny

W przeciwieństwie do bazaru złota, na targ rybny należy wybrać się wczesnym rankiem. Jest jednym z największych tego typu targów w okolicy, a można na nim dostać, każdy gatunek ryb czy owoców morza, jaki dostępny jest w wodach Zatoki Perskiej. Zakupione specjały można od razu przyrządzić na miejscu. Tu również można, a nawet trzeba targować się o cenę ryb

UWAGA! Nabytych na targu owoców morza nie można przewozić metrem. 

5. Targ przypraw

Nazwa może być nieco myląca, ponieważ nie tylko przyprawy są dostępne na tym targu. Można zaopatrzyć się tu również w zioła i bakalie, a zapach jaki roztacza się wokół tej części Deiru jest wprost oszałamiający. To nie zwykły targ – bo artystyczne ułożenie przypraw i ziół zaspokoi także potrzebę estetycznych wrażeń. 

6. Targ włókienniczy

To zdecydowanie najbardziej kolorowy targ, na którym można znaleźć tkaniny we wszystkich kolorach tęczy, czystych oraz haftowanych w najróżniejsze wzory. Klientom oferowane są delikatne płótna, jak również różnego rodzaju dywany.

7. Burdż Chalifa

Jest to najwyższy budynek świata, posiadający 163 piętra użytkowe i mierzący, aż 829 metrów wysokości. Jego budowa rozpoczęła się w 2004 roku, a zakończyła 5 lat później. Koszt wystawienia tak potężnej konstrukcji to 1,5 mld dolarów. Na najwyższych poziomach budynek posiada piętra widokowe, z których rozpościera się niesamowity widok na cały Dubaj i okolice.

8. Rezerwat dzikiej przyrody Ras al Khor

Rezerwat mieści się na podmokłych terenach leżących w północno-wschodniej części Dubaju. Na jego terenie znajdują się specjalne kryjówki pozwalające na bezpieczną obserwację zwierząt. Podziwiać można m.in. sieweczki morskie, rybołowy, błotniaki stawowe, małe siewkowce i flamingi.

9. Stare Miasto Al Fahidi

Jest to jedna z najstarszych części Dubaju, zabytkowa, a na dodatek jako ostatnia posiadająca tradycyjne wieże wentylacyjne. Na Starym Mieście można podziwiać zabytkowe mury i obiekty, tradycyjnie ubogie na zewnątrz i niezwykle barwne i bogate wewnątrz budynku. Obecnie w większości zabytkowych budowli mieszczą się kawiarnie, galerie sztuki i sklepiki.

10. Muzeum Dubaju

Muzeum mieści się w starej części miasta Al Fahidi, w dawnym forcie wzniesionym w 1787 roku. Jest to najprawdopodobniej najstarszy budynek w Dubaju, który w różnych częściach jego historii służył jako pałac, garnizon i więzienie. Obecnie w zbiorach mieszczącego się tam muzeum można podziwiać wykopaliska archeologiczne, przedmioty związane z życiem dubajczyków w przeszłości oraz zdjęcia z lotu ptaka pokazujące jak zmieniało się miasto od lat 50 XX wieku.

11. Ski Dubai

To jeden z najniezwyklejszych obiektów w Dubaju – pierwszy na świecie zamknięty stok narciarski, w pełni wyposażony i ośnieżony. Twórcom tego miejsca udało się stworzyć prawdziwe, zimowe warunki na środku pustyni. W środku Ski Dubai znajduje się 5 różnych tras zjazdowych, o różnym stopniu trudności, o urozmaiconej wysokości i nachyleniu, z których najdłuższy tor ma 400 m. Cała hala została specjalnie zaprojektowana i skonstruowana, składa się z 25 pięter. 

UWAGA! W cenie karnetu otrzymuje się odpowiedni kombinezon, buty i cały niezbędny sprzęt na 2 godziny. Nie są jednak wliczone czapki i rękawiczki, więc należy mieć je ze sobą lub kupić w sklepie narciarskim, gdyż na stoku panuje stała temperatura -2ºC.

Na co uważać w Dubaju? Zasady i przepisy prawa

 • Nie należy pić wody z kranu, należy wystrzegać się także surowych potraw oraz nieumytych owoców i warzyw. 
 • Dubaj to miasto islamskie, należy więc pamiętać o odpowiednim ubiorze. Nie ma oczywiście obowiązku chodzenia zakrytym od stóp do głów, ale nie należy też przesadzać ze zbyt krótkimi i kusymi ubraniami. Należy pamiętać, że to odmienna kultura i obyczaje, które jako goście powinniśmy uszanować. Dobrze jest ubierać się tak, aby zakryte były ramiona, kolana, dekolt i brzuch. 
 • Podczas nurkowania nie należy dotykać koralowców, gdyż mogą wydzielać parzącą substancję powodującą bolesne i długo gojące się rany.
 • Miłośnicy fotografii także muszą mieć się na baczności – podczas robienia zdjęć miejscowym należy zawsze zapytać, czy nie mają oni nic przeciwko, zakazane jest również fotografowanie budynków rządowych.
 • W czasie Ramadanu, czyli trwania świętego miesiąca, zabronione jest jedzenie i picie w miejscach publicznych, nie wolno również w tym czasie palić tytoniu.
 • Zakup i spożywanie alkoholu możliwe jest jedynie w wyznaczonych miejscach. Picie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione.
 • Narkotyki są surowo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zabronione i nawet za posiadanie niewielkiej ilości zakazanych substancji, można trafić do więzienia nawet na 4 lata.
 • W Dubaju obowiązują surowe zasady moralne, nie wolno w miejscach publicznych przytulać się i całować, a dzielenie pokoju, nawet w hotelu, przez osoby nie będące małżeństwem może się skończyć więzieniem. 
 • Taniec jest możliwy jedynie w wyznaczonych miejscach, a podrygiwanie na ulicy w takt jakiejś melodii, uważany może zostać za prowokację.
 • Niecenzuralne wyrażenia, agresywne zachowanie, plucie są niedopuszczalne i podlegają karze więzienia do 6 miesięcy. Przyłapanie turysty na tego typu zachowaniu może skończyć się więzieniem i deportacją.

Dubaj na wakacje – koszt wycieczki z biurem podróży

Prawie każde biuro podróży oferuje przynajmniej kilka ofert wyjazdu do Dubaju i można do woli wybierać spośród hoteli o różnym standardzie oraz atrakcji na miejscu, z których chciałaby się skorzystać. Ceny tygodniowych wycieczek dla jednej osoby zaczynają się od około 2000 zł.

Zgodnie z obowiązującym prawem odpowiedzialność za osobę przyjezdną do ZEA bierze tzw. sponsor, którym może być biuro podróży, hotel lub osoba prywatna, wnioskująca o wydanie promesy w lokalnym urzędzie imigracyjnym z Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

UWAGA! Wybierając się do ZEA należy pamiętać, że paszport osoby podróżującej musi być ważny przez minimum pół roku.

Koszty leczenia w Dubaju i ZEA

Służba zdrowia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich stoi na wysokim poziomie. Jak informuje polskie MSZ – na miejscu działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Standardowa wizyta u lekarza ogólnego wynosi kosztuje 300 AED (około 340 zł), u specjalisty, w tym u stomatologa zapłacimy od 250 do 500 AED (od około 300 zł do 600 zł. Koszt spędzenia doby w szpitalu to od 1 000 do 2 500 AED (od 1 150 zł do 3 000 zł).

Ubezpieczenie podróżne do Dubaju – jak je wybrać?

Jak widać, koszty leczenia w ZEA mogą być naprawdę wysokie. Dlatego przyda się dodatkowe ubezpieczenie, które jest nawet zalecane przez polskie MSZ. Polisa turystyczna w przypadku wyjazdu do Dubaju powinna zawierać koszty leczenia na kwotę przynajmniej 60 000 euro. Oprócz tego warto zadbać, żeby ubezpieczenie zapewniało:

 • koszty ratownictwa
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – 50 000 zł,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 150 000 zł,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • usługi Assistance.

W przypadku osób chorujących przewlekle lub planujących podczas podróży aktywności ekstremalne lub podwyższonego ryzyka (np. nurkowanie, jazdę na nartach, surfowanie, żeglowanie itp.), należy dokupić do polisy odpowiednie rozszerzenie

Ponadto do opisanego przez nas ubezpieczenia turystycznego, które jest dostępne w naszym kalkulatorze, za dopłatą można również dokupić tzw. klauzulę alkoholową. Jest ona dodatkiem do kosztów leczenia oraz NNW. Oznacza to, że jej posiadacze mogą liczyć na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje opłaty medyczne do wysokości sum gwarantowanych określonych w umowie nawet w przypadku, gdy będą znajdować się w stanie nietrzeźwości.

UWAGA! Należy pamiętać, że przy zakupie ubezpieczenia turystycznego do Dubaju nie należy kierować się ceną, a zakresem ochrony. W prosty sposób oferty kilkunastu towarzystw można porównać w naszym kalkulatorze. Do każdej z nich dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), z którym dokładnie można zapoznać się w domowym zaciszu. Następnie po wyborze polisy, na skrzynkę e-mail otrzymamy umowę. Wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie udać się na zwiedzanie Dubaju.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania