Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na wakacje – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Redakcja
Udostępnij:

Właśnie wystartował sezon wyjazdów na „zielone szkoły”, wycieczki klasowe, kolonie i obozy. Coraz bliżej także do wakacyjnych podróży. Twoje dziecko również wyjeżdża w tym czasie? Koniecznie sprawdź, jakie ubezpieczenie ma zapewnione w pakiecie i czy zagwarantuje ono bezpieczny i bezkosztowy powrót z odpoczynku! 1. NNW szkolne nie gwarantuje pełnej ochrony podczas wyjazdów Wielu rodziców wychodzi […]

...

Właśnie wystartował sezon wyjazdów na „zielone szkoły”, wycieczki klasowe, kolonie i obozy. Coraz bliżej także do wakacyjnych podróży. Twoje dziecko również wyjeżdża w tym czasie? Koniecznie sprawdź, jakie ubezpieczenie ma zapewnione w pakiecie i czy zagwarantuje ono bezpieczny i bezkosztowy powrót z odpoczynku!

1. NNW szkolne nie gwarantuje pełnej ochrony podczas wyjazdów

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że jeśli wysyłają dziecko na wycieczkę ze szkoły bądź z biura podróży, to ubezpieczenie jest już w cenie wyjazdu i nie trzeba się tą kwestią w ogóle zajmować. Do tego dodajmy ubezpieczenie NNW, które na początku roku szkolnego opłaca większość rodziców – i już możemy myśleć, że dziecko jest w pełni bezpieczne. Ale czy na pewno?

Przede wszystkim warto pamiętać, że szkolna polisa NNW to tylko zabezpieczenie w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, gwarantuje jedynie wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Poza tym warto zapoznać się z jej Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) – nie mamy tego w zwyczaju, a przecież może się okazać że w wyłączeniu ochrony ubezpieczeniowej zaznaczone zostały np. wyjazdy zorganizowane czy wycieczki zagraniczne.

Po drugie: szkolne NNW to tylko jeden element ubezpieczenia, a podczas dalszego wyjazdu przyda się także ochrona bagażu, OC w życiu prywatnym czy w przypadku wycieczek za granicę również koszty leczenia.

2. Ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy

Zorganizowany wyjazd to gwarancja dopięcia wszystkich szczegółów – a przynajmniej taką mamy nadzieję. Tymczasem okazuje się, że ubezpieczenie które dołączane jest do ceny wycieczki to grupowa polisa lub ubezpieczenie z minimalnymi sumami gwarantowanymi i niepełnym zakresem.

Koniecznie trzeba sprawdzić, w jakiej formie jest ubezpieczenie zapewniane przez organizatora wyjazdu i czy jego cena idzie w parze z jakością oraz zawartością. Bardzo często taka ochrona to tylko koszty leczenia (w dodatku na sumę 5000 – 10 000 euro, czyli naprawdę minimalną) i niewielkie NNW.

To zdecydowanie za mało – wtedy warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym przeznaczonym dla dziecka na czas wyjazdu.

3. Dobra polisa to właściwie dobrana polisa – jak wybrać ubezpieczenia na wakacje dla dziecka?

Zakres ubezpieczenia turystycznego powinien obejmować podstawowe elementy, do których zaliczamy:

  • koszty leczenia (oczywiście, tylko w przypadku wyjazdów zagranicznych) – pokrywają wszystkie usługi medyczne nierefundowane przez EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), m.in. wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, transport sanitarny i potworny do kraju, koszty leków, zabiegów, operacji itp., optymalna bezpieczna suma gwarantowana powinna wynosić od 20 000 – 50 000 euro (na terenie Europy) do 100 000 euro – sumy nielimitowane (kraje poza Europą);
  • NNW – konieczne, o ile szkolne ubezpieczenie tego typu nie zapewnia ochrony podczas wyjazdów lub suma gwarantowana jest niewielka; standardowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków powinno posiadać sumę gwarantowaną od 10 000 do 100 000 zł;
  • OC w życiu prywatnym – czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – to ochrona bardziej dla rodziców niż dziecka, zapewnia pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez pociechę – zarówno na mieniu, jak i na osobach trzecich. Innymi słowy: gdy dziecko coś przeskrobie, to nie będziemy musieli ponosić kosztów naprawy czy leczenia, takie wydatki pokryje ubezpieczenie;
  • ochronę bagażu – w razie uszkodzenia, zgubienia czy kradzieży rzeczy osobistych można liczyć na odszkodowanie pokrywające poniesione straty. UWAGA – dotyczy to tylko bagaży odpowiednio zabezpieczonych, w OWU ubezpieczyciele podają, kiedy bagaż nie jest chroniony ubezpieczeniem – warto się zapoznać z tymi informacjami i odpowiednio pouczyć dziecko;
  • ubezpieczenie podczas uprawiania sportów – jeśli dziecko podczas wyjazdu będzie brało udział w aktywnościach definiowanych jako sporty podwyższonego ryzyka czy ekstremalne, warto zadbać by polisa obejmowała taką aktywność, dodatkowo można rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie sprzętu sportowego;

4. Dobre ubezpieczenie wcale nie musi być drogie – jaki jest koszt polisy turystycznej dla dziecka?

Wiemy już, co powinna zawierać dobrze dobrana polisa. Teraz warto zastanowić się, jaki powinien być jej koszt. Mitem jest, że im polisa droższa, tym lepsza. Najważniejszy jej zakres i sumy gwarantowane oraz dopasowanie ich do charakteru wyjazdu oraz potrzeb dziecka.

Dlatego warto skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i porównać kilkanaście różnych ofert, pakietów i ubezpieczycieli. Warto też pamiętać, że w większości towarzystw ubezpieczeniowych dzieci mają zniżki.

Koszt ubezpieczenia waha się więc od około 15 zł do 120 zł – w zależności od wybranego pakietu, zakresu oraz ubezpieczyciela. Można zdecydować się na polisę dopasowaną według swoich wymogów.

5. Polisę możesz kupić online

Nie musisz odwiedzać agenta ubezpieczeniowego ani planować wycieczki po placówkach firm ubezpieczeniowych.

Wystarczy, że w naszym kalkulatorze wyliczysz koszt ubezpieczenia i przejdziesz do jego zakupu online. Podajesz dane dziecka, opłacasz polisę za pomocą płatności internetowych i do kilkunastu minut dokument ubezpieczenia jest już na Twojej poczcie e-mail.

Wystarczy wydrukować i schować razem z dokumentami dziecka. Zero zbędnych formalności, bez wychodzenia z domu, a szybko i wygodnie zapewnisz swojej pociesze bezpieczeństwo na czas wyjazdu.

Nie ryzykuj, ubezpiecz dziecko na wakacje

To naturalne, że chcemy chronić nasze dzieci – również wtedy, gdy wysyłamy je na wakacje. Nie możemy ich pilnować sami, za to możemy zadbać o ich bezpieczeństwo.

Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu otrzymają pomoc w razie potrzeby, a z wyjazdu przywiozą tylko miłe wspomnienia i zdjęcia, a nie rachunek za leczenie za granicą.

Autor

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania