Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na wakacje

Redakcja
Udostępnij:
4.4

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka to gwarancja, że w najbardziej nawet niespodziewanej sytuacji, otrzymamy pomocną dłoń. Zobacz jaką ochronę wybrać, aby dziecko było na wakacjach bezpieczne, a Wy spokojni.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na wakacje

Właśnie wystartował sezon wyjazdów na „zielone szkoły”, wycieczki klasowe, kolonie i obozy. Coraz bliżej także do wakacyjnych podróży. Twoje dziecko również wyjeżdża w tym czasie? Koniecznie sprawdź, jakie ubezpieczenie ma zapewnione w pakiecie i czy zagwarantuje ono bezpieczny i bezkosztowy powrót z odpoczynku!

NNW szkolne nie gwarantuje pełnej ochrony podczas wyjazdów

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że jeśli wysyłają dziecko na wycieczkę ze szkoły bądź z biura podróży, to ubezpieczenie jest już w cenie wyjazdu i nie trzeba się tą kwestią w ogóle zajmować. Do tego dodajmy ubezpieczenie NNW, które na początku roku szkolnego opłaca większość rodziców – i już możemy myśleć, że dziecko jest w pełni bezpieczne. Ale czy na pewno?

Przede wszystkim warto pamiętać, że szkolna polisa NNW to tylko zabezpieczenie w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, gwarantuje jedynie wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Poza tym warto zapoznać się z jej Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) – nie mamy tego w zwyczaju, a przecież może się okazać że w wyłączeniu ochrony ubezpieczeniowej zaznaczone zostały np. wyjazdy zorganizowane czy wycieczki zagraniczne.

Po drugie: szkolne NNW to tylko jeden element ubezpieczenia, a podczas dalszego wyjazdu przyda się także ochrona bagażu, OC w życiu prywatnym czy w przypadku wycieczek za granicę również koszty leczenia.

Ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy

Zorganizowany wyjazd to gwarancja dopięcia wszystkich szczegółów – a przynajmniej taką mamy nadzieję. Tymczasem okazuje się, że ubezpieczenie które dołączane jest do ceny wycieczki to grupowa polisa lub ubezpieczenie z minimalnymi sumami gwarantowanymi i niepełnym zakresem.

Koniecznie trzeba sprawdzić, w jakiej formie jest ubezpieczenie zapewniane przez organizatora wyjazdu i czy jego cena idzie w parze z jakością oraz zawartością. Bardzo często taka ochrona to tylko koszty leczenia (w dodatku na sumę 5000 – 10 000 euro, czyli naprawdę minimalną) i niewielkie NNW.

To zdecydowanie za mało – wtedy warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym przeznaczonym dla dziecka na czas wyjazdu.

EKUZ na wyjazd dla dziecka – czy wystarczy?

Karta EKUZ to często jedyna ochrona, na której polegamy podczas wakacji. Niesłusznie. EKUZ gwarantuje pomoc jedynie w podstawowym zakresie, ograniczając się do granic UE i EFTA. Chcąc więc zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo, komfort, ale i spokój samemu sobie- najlepiej postawić na odpowiednie ubezpieczenie. Dlaczego?

 • EKUZ zapewnia tylko podstawową opiekę medyczną w takim zakresie jaki obowiązuje obywateli danego kraju – jeśli więc będą potrzebne dodatkowe badania, konsultacje, czy leczenie – rodzic dziecka zapłaci za nie sam.
 • EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej, a trzeba pamiętać, że koszty takich przedsięwzięć za granicą nie należą do najtańszych (koszt za godzinę to ok. 6 000 zł).
 • W zakres EKUZ nie wchodzi transport medyczny.
 • EKUZ nie posiada ubezpieczenia OC, co oznacza, że jeśli dojdzie do zniszczenia cudzego mienia przez dziecko – rodzic w 100% będzie musiał zapłacić za ni z własnej kieszeni.

Jak więc widać, wakacje jedynie z kartą EKUZ są rozwiązaniem dla śmiałków lubiących ryzyko. Wybierając się na wakacje z pociechą, najrozsądniej jest wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne dla dziecka. Polisa turystyczna powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz kierunku i czasu wyjazdu. Zobaczmy, na jakie czynniki szczególnie zwrócić uwagę.

Dobra polisa to właściwie dobrana polisa – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?

Zakres ubezpieczenia turystycznego powinien obejmować podstawowe elementy, do których zaliczamy:

 • koszty leczenia (oczywiście, tylko w przypadku wyjazdów zagranicznych) – pokrywają wszystkie usługi medyczne nierefundowane przez EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), m.in. wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, transport sanitarny i potworny do kraju, koszty leków, zabiegów, operacji itp., optymalna bezpieczna suma gwarantowana powinna wynosić od 20 000 – 50 000 euro (na terenie Europy) do 100 000 euro – sumy nielimitowane (kraje poza Europą);
 • NNW – konieczne, o ile szkolne ubezpieczenie tego typu nie zapewnia ochrony podczas wyjazdów lub suma gwarantowana jest niewielka; standardowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków powinno posiadać sumę gwarantowaną od 10 000 do 100 000 zł;
 • OC w życiu prywatnym – czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – to ochrona bardziej dla rodziców niż dziecka, zapewnia pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez pociechę – zarówno na mieniu, jak i na osobach trzecich. Innymi słowy: gdy dziecko coś przeskrobie, to nie będziemy musieli ponosić kosztów naprawy czy leczenia, takie wydatki pokryje ubezpieczenie;
 • ochronę bagażu – w razie uszkodzenia, zgubienia czy kradzieży rzeczy osobistych można liczyć na odszkodowanie pokrywające poniesione straty. UWAGA – dotyczy to tylko bagaży odpowiednio zabezpieczonych, w OWU ubezpieczyciele podają, kiedy bagaż nie jest chroniony ubezpieczeniem – warto się zapoznać z tymi informacjami i odpowiednio pouczyć dziecko;
 • ubezpieczenie podczas uprawiania sportów – jeśli dziecko podczas wyjazdu będzie brało udział w aktywnościach definiowanych jako sporty podwyższonego ryzyka czy ekstremalne, warto zadbać by polisa obejmowała taką aktywność, dodatkowo można rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie sprzętu sportowego;

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka a COVID-19

Pomimo znoszonych obostrzeń, nie warto tracić czujności, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie najmłodszych.

Kiedy dojdzie do zakażenia koronawirusem, liczy się przede wszystkim odpowiednio szybkie i skuteczne działanie. Większość ubezpieczycieli oferuje w raz z polisą ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19, a wraz z nią szeroki wachlarz usług, dzięki którym mamy pewność, że dziecko zostanie otoczone najlepszą opieką:

 • pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji w razie zarażenia koronawirusem,
 • pokrycie kosztów testów,
 • zakup leków,
 • pokrycie kosztów noclegu i wyżywienia w przypadku koniecznej izolacji, kwarantanny lub wydłużenia pobytu spowodowanego leczeniem,
 • organizacje transportu powrotnego.

Bardziej rozbudowane warianty ubezpieczeń zawierają także pokrycie kosztów dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia i powrotu rodziców, którzy w sytuacji zachorowania będą towarzyszyć dziecku.

Dobre ubezpieczenie wcale nie musi być drogie. Ile kosztuje polisy turystycznej dla dziecka?

Wiemy już, co powinna zawierać dobrze dobrana polisa. Teraz warto zastanowić się, jaki powinien być jej koszt. Mitem jest, że im polisa droższa, tym lepsza. Najważniejszy jej zakres i sumy gwarantowane oraz dopasowanie ich do charakteru wyjazdu oraz potrzeb dziecka.

Dlatego warto skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i porównać kilkanaście różnych ofert, pakietów i ubezpieczycieli. Warto też pamiętać, że w większości towarzystw ubezpieczeniowych dzieci mają zniżki.

Zobaczmy, ile kosztuje ubezpieczenie dla dziecka na 7-dniowy obóz letni w Chorwacji.

Ubezpieczenie dla dziecka na 7-dniowy obóz letni w Chorwacji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
19,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Signal Iduna
Koszty leczenia
93 950 zł
Ratownictwo
32 883 zł
Bagaż
0 zł
22,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 83
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
26,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
40,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19
Ubezpieczenie dla dziecka na 7-dniowy obóz letni w Chorwacji
AXA
19,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Signal Iduna
22,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
93 950 zł
Ratownictwo
32 883 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 83
Allianz
26,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49
Generali
40,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19

Pierwsza oferta obejmująca ubezpieczeniem dziecko przez 7 dni to koszt zaledwie 19 zł. Mamy w tym pakiecie koszty leczenia i ratownictwo do 200 000 zł. W ofercie innego ubezpieczyciela za 40 zł na tydzień zyskujemy gwarancję OC do 50 000 zł.

Cenę oraz zakres ubezpieczenia turystycznego dla dziecka można dobrać bardzo precyzyjnie pod kątem wymagań i indywidualnej sytuacji, jak chociażby choroby przewlekłe lub cel wyjazdu dziecka. Koszt ubezpieczenia waha się od kilku do kilkunastu złotych dziennie – w zależności od wybranego pakietu, zakresu oraz ubezpieczyciela

Polisę możesz kupić online

Nie musisz odwiedzać agenta ubezpieczeniowego ani planować wycieczki po placówkach firm ubezpieczeniowych.

Wystarczy, że w naszym kalkulatorze wyliczysz koszt ubezpieczenia i przejdziesz do jego zakupu online. Podajesz dane dziecka, opłacasz polisę za pomocą płatności internetowych i do kilkunastu minut dokument ubezpieczenia jest już na Twojej poczcie e-mail.

Wystarczy wydrukować i schować razem z dokumentami dziecka. Zero zbędnych formalności, bez wychodzenia z domu, a szybko i wygodnie zapewnisz swojej pociesze bezpieczeństwo na czas wyjazdu.

Nie ryzykuj, ubezpiecz dziecko na wakacje

To naturalne, że chcemy chronić nasze dzieci – również wtedy, gdy wysyłamy je na wakacje. Nie możemy ich pilnować sami, za to możemy zadbać o ich bezpieczeństwo.

Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu otrzymają pomoc w razie potrzeby, a z wyjazdu przywiozą tylko miłe wspomnienia i zdjęcia, a nie rachunek za leczenie za granicą.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka - pytania i odpowiedzi

 1. Czy dziecko może mieć własną kartę EKUZ?

  Tak. Można ją wyrobić dla każdego dziecka powyżej 3. miesiąca życia. We wniosku o wydanie EKUZ dla dziecka należy zaznaczyć opcję „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”. Wniosek powinien być podpisany przez któregoś z rodziców.

 2. Co z ochroną kiedy dziecko choruje przewlekle?

  Ubezpieczyciele oferują możliwość dokupienia rozszerzenia o choroby przewlekłe. Jeśli więc na wakacjach dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia w efekcie choroby przewlekłej, koszty usługi medycznej pokryje ubezpieczyciel.

 3. Czy jeśli wysyłam dziecko na zorganizowane wakacje lub obóz, ma ono zapewnione jakiekolwiek ubezpieczenie?

  Organizator wyjazdów, obozów, wycieczek zorganizowanych dla dzieci ma obowiązek zapewnić ubezpieczenie NNW. Jednak należy pamiętać, że w przypadku wyjazdów zagranicznych ogranicza się ona wyłącznie do następstw nieszczęśliwych wypadków. Nie obejmuje kosztów leczenia, ratownictwa czy OC.

Co warto wiedzieć?
 1. NNW szkolne zapewnia jedynie zabezpieczenie w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, gwarantuje jedynie wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.
 2. Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka gwarantuje takie rozszerzenia jak OC w życiu prywatnym, pomoc w przypadku zachorowania na COVID-19, czy pokrycie kosztów dodatkowego leczenia.
 3. Karta EKUZ to zdecydowanie za mało dla dziecka na wakacje.
 4. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl pozwala porównać zakres polis, ceny oraz zapoznać się z OWU prze zakupem ubezpieczenia turystycznego dla dziecka.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania