Karta EKUZ dla dziecka – jak ją wyrobić?

Małgorzata Tabak
Udostępnij:
5

Planujesz wyjazd zagraniczny z rodziną? Pamiętaj, że karta EKUZ dla dziecka, to dokument, który zapewni mu dostęp do opieki medycznej podczas podróży. Dowiedz się, jak wyrobić kartę EKUZ dla swojego dziecka i bądź spokojny o jego bezpieczeństwo w razie kłopotów ze zdrowiem.

karta ekuz dla dziecka

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem, który umożliwia korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej. Każdy członek rodziny osoby ubezpieczonej ma prawo do takiej ochrony. Proces wyrobienia karty EKUZ dla dziecka  jest prosty i bezpłatny.

Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i karta po wygenerowaniu, zostanie wysłana na wskazany adres. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku wyrobić kartę EKUZ dla swojego dziecka i przede wszystkim, dlaczego warto to zrobić.

Wyrobienie karty EKUZ – dlaczego warto?

Rodzinna podróż, czy też samodzielny wyjazd starszego dziecka to wspaniała przygoda i cenne doświadczenia, ale także ryzyko zdarzeń zagrażających zdrowiu, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć – szczególnie jeżeli chodzi o naszych bardzo ruchliwych najmłodszych.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i EFTA. Dzięki karcie EKUZ masz gwarancję, że Twoje dziecko otrzyma bezpłatną opiekę medyczną w ramach publicznej służby zdrowia tych krajów w razie nagłej choroby lub wypadku.

Ważne! EKUZ jest wydawana bezpłatnie po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Czego EKUZ dla dziecka nie refunduje?

EKUZ dla dziecka to ważny dokument podczas podróży zagranicznej, ale należy wiedzieć, że uprawnia on tylko do świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia, np. nagłe pogorszenie stanu zdrowia lub wypadek.

W ramach EKUZ nie można dokonać zatem refundacji planowanych zabiegów czy operacji. EKUZ nie pokrywa także kosztów transportu medycznego do Polski.

Ważne! EKUZ za granicą daje dostęp do usług medycznych na takich samych prawach, jakie dotyczą obywateli kraju, w którym przebywamy. Zatem jeżeli w danym kraju obowiązuje współpłacenie za jakieś świadczenia, to także będziemy zobowiązani ponieść takie koszty.

EKUZ nie obejmuje również leczenia w placówkach prywatnych czy odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Dlatego, jeśli zależy Ci na szerszej ochronie, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego dla dziecka, które zapewni pełny zakres pomocy medycznej.

EKUZ dla dziecka – gdzie obowiązuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz w czterech krajach EFTA (Norwegia, Liechtenstein, Islandia, Szwajcaria) i Wielkiej Brytanii (łącznie 32 kraje). Jest to zatem bardzo szeroki zakres terytorialny, obejmujący najbardziej popularne kierunki wakacyjnych wyjazdów, gdzie na podstawie EKUZ dziecko ma zapewnioną bezpłatnie podstawową opiekę medyczną na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju.

Ważne! W innych krajach, takich jak np. Turcja, Tunezja czy Egipt EKUZ nie obowiązuje, dlatego konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Kto może wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?

Kartę EKUZ dla dziecka może wyrobić rodzic lub opiekun prawny, a obecność dziecka (jeżeli wniosek składamy w oddziale NFZ) nie jest konieczna.

Ważne! Należy pamiętać, że EKUZ dla dziecka jest honorowana jedynie z ważnym dowodem tożsamości.

Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?

Proces wyrobienia EKUZ dla dziecka jest taki sam jak dla dorosłego, ale wymaga kilku dodatkowych kroków. Ponieważ EKUZ dla dziecka możemy wyrobić tylko w ramach własnego ubezpieczenia, to na wniosku o wydanie karty EKUZ w rubryce „Dane osoby” musimy umieścić dane dziecka, a w miejscu „Status osoby” – wybrać „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”.

Ważne! Nie jest to karta dla całej rodziny. Dla poszczególnych członków rodziny muszą zostać złożone osobne wnioski i każdy z nich otrzyma swoją własną kartę.

Karta EKUZ dla dziecka – gdzie wyrobić?

Wniosek o wydanie karty EKUZ możemy złożyć na kilka sposobów:

 • osobiście w oddziale NFZ,
 • wysłać go mailowo do wydziału NFZ,
 • wysłać go pocztą tradycyjną,
 • przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP),
 • przez Internetowe Konto Pacjenta,
 • w aplikacji mojeIKP.

Jakie dokumenty są wymagane we wniosku o kartę EKUZ dla dziecka?

Aby złożyć wniosek o kartę EKUZ dla dziecka w placówce NFZ, potrzebne są następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek o wydanie karty EKUZ (dostępny na miejscu lub wcześniej pobrany ze strony  pacjent.gov.pl/ekuz),
 • dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość,
 • ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki dla dzieci powyżej 18. r.ż.

Jak złożyć wniosek EKUZ dla dziecka?

Proces złożenia wniosku o EKUZ dla dziecka odbywa się w kilku prostych krokach.

 1. Należy wypełnić wniosek w formie papierowej pobrany ze strony NFZ lub wypełnić go elektronicznie po zalogowaniu się do IKP lub aplikacji mojeIKP.
 2. W rubryce „Dane osoby” należy wpisać dane dziecka, a w rubryce „Status osoby” wybrać opcję „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”.
 3. Wniosek w formie papierowej musi być podpisany przez jednego z rodziców lub opiekuna prawnego.
 4. Po uzupełnieniu formularza można złożyć go osobiście, wysłać pocztą na adres NFZ, przesłać mailowo albo przez ePUAP lub zaakceptować wysłanie wniosku w IKP.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przez internet – ile czeka się na wydanie?

Kartę EKUZ możemy dostać „od ręki” jeżeli wniosek złożymy osobiście w oddziale NFZ. Jeżeli wniosek wyślemy elektronicznie to czas oczekiwania na wydanie EKUZ wyniesie kilka dni (5-7 dni roboczych). W przypadku wysłania wniosku pocztą czas ten może wynieść nawet do 30 dni roboczych.

Ważne! W okresie od czerwca do września czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku może się wydłużyć nawet do kilkunastu dni.

Karta EKUZ – ile ważna?

Karta EKUZ dla dziecka zgłoszonego do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny jest ważna do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. W przypadku dzieci starszych (powyżej 18 r.ż.) zgłoszonych także do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny ważność karty wynosi 18 miesięcy.

Tyle samo czasu będzie ona ważna w przypadku uczniów w wieku powyżej 18 r.ż., jeżeli posiadają własny tytuł do ubezpieczenia oraz studentów czy doktorantów. Karta EKUZ będzie miała ważność przez 5 lat jeżeli zostanie wydana dla dzieci i młodzieży, które nie mają skończonych 18 lat i ubezpieczenia, ale mają polskie obywatelstwo.

Ważne! Kartę EKUZ można wyrobić także dla dzieci, które uzyskały status uchodźcy lub zezwolenie na pobyt czasowy i mieszkają na terytorium Polski. Jej okres ważności wynosi 6 miesięcy.

EKUZ dla dziecka a ubezpieczenie w podróży

Przed planowanym wyjazdem zawsze warto porównać obie opcje i rozważyć co będzie najlepsze dla bezpieczeństwa dziecka podczas podróży.

Karta EKUZ dla dziecka to bardzo ważny dokument w trakcie jego podróży zagranicznej. Daje on poczucie bezpieczeństwa, ale niestety nie daje pełnej ochrony w razie problemów zdrowotnych. Gwarantuje bowiem dostęp jedynie do podstawowej opieki medycznej i tylko na terenie Unii Europejskiej oraz EFTY.

Nie pokrywa także wszystkich kosztów związanych z leczeniem i ochrona ogranicza się tylko do nagłych problemów zdrowotnych. Dodatkowo z EKUZ nie jest możliwe leczenie w placówkach prywatnych.

Ubezpieczenie turystyczne oferuje znacznie szerszą ochronę. Pokrywa ono wszelkie koszty leczenia i jest ważne na całym świecie. Umożliwia także dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej. Co więcej, daje dodatkową ochronę na czas podróży – transport medyczny, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu, Assistance.

Taką polisę znajdziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Kup ją online, zapisz lub wydrukuj i zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Ubezpieczenie na tygodniowe wakacje dla dziecka
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
23,52 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19 sporty objęte polisą: 52
Signal Iduna
Koszty leczenia
170 595 zł
Ratownictwo
29 854 zł
Bagaż
1 000 zł
26,83 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19 sporty objęte polisą: 83 sprzęt sportowy: 1000 zł
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
33,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł zachorowanie COVID-19 sporty objęte polisą: 54
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
40,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na tygodniowe wakacje dla dziecka
Uniqa
23,52 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19 sporty objęte polisą: 52
Signal Iduna
26,83 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
170 595 zł
Ratownictwo
29 854 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19 sporty objęte polisą: 83 sprzęt sportowy: 1000 zł
Allianz
33,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł zachorowanie COVID-19 sporty objęte polisą: 54
Proama
40,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak zdobyć EKUZ dla dziecka?

  Ponieważ EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny, to każdy jej członek (w tym dziecko, niezależnie od wieku) otrzymuje swoją własną kartę na podstawie złożonego wniosku.

 2. Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego dla dziecka?

  Aby wyrobić EKUZ dla dziecka, rodzic musi złożyć wniosek w imieniu dziecka np. online przez swoje Internetowe Konto Pacjenta. We wniosku w rubryce "Status osoby" należy zaznaczyć opcję "Członek rodziny osoby ubezpieczonej".

 3. Jak wyrobić kartę EKUZ krok po kroku?

  Należy wypełnić wniosek o wydanie EKUZ i złożyć go osobiście w oddziale NFZ lub elektronicznie (ePUAP, Internetowe Konto Pacjenta) lub wysłać go pocztą tradycyjną. Po złożeniu wniosku, karta EKUZ zostanie wygenerowana i można ją odebrać osobiście w placówce NFZ lub zostanie ona wysłana na wskazany adres (w zależności od zaznaczonego sposobu odbioru dokumentu).

 4. Jak sprawdzić czy dziecko jest zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego?

  Status ubezpieczenia zdrowotnego dziecka sprawdzimy logując się na swoje Internetowe Konto Pacjenta lub przez platformę PUE ZUS.

Co warto wiedzieć?
 1. Z kartą EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) nasze dziecko ma zapewniony dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i EFTA.
 2. Złożenie wniosku o wydanie EKUZ jest możliwe w placówce NFZ, poprzez ePUAP, Internetowe Konto Pacjenta albo pocztą.
 3. Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie.
 4. Posiadanie karty EKUZ oraz dodatkowe ubezpieczenie turystyczne to gwarancja pełnego bezpieczeństwa podczas podróży.
Autor

Małgorzata Tabak

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania