Ubezpieczenie dla dziecka na szkolne wycieczki – jak wybrać?

Redakcja
Udostępnij:
5

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest co do zasady oferowane wszystkim uczniom w ramach fakultatywnego ubezpieczenia. Ma chronić dzieci w drodze do/ze szkoły, w trakcie lekcji oraz na szkolnych wycieczkach. Czy ubezpieczenie NNW jest obowiązkowe i wystarczające? Zobacz, jakie ubezpieczenie dla dziecka wybrać.

Ubezpieczenie dla dziecka na szkolne wycieczki - jak wybrać?

W Polsce nie istnieje obowiązek ubezpieczenia dziecka, zarówno podczas pobytu w szkole, jak i szkolnych wycieczek krajowych. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, którego wykupienie należy do indywidualnej decyzji rodziców. Jedynym wyjątkiem jest szkolny wyjazd zagraniczny, podczas którego posiadanie ubezpieczenia NNW jest obowiązkowe.  

Rodzice często decydują się jednak na dodatkową ochronę dla dziecka, obawiając się – słusznie zresztą – że ubezpieczenie NNW na niskie kwoty nie wystarczy.  

Czy EKUZ dla dziecka na wycieczkę wystarczy? 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument przysługujący każdemu ubezpieczonemu Polakowi, który potwierdza prawo do ubezpieczenia w ramach kasy chorych. EKUZ umożliwia skorzystanie z podstawowej, bezpłatnej pomocy medycznej za granicą – w krajach Unii Europejskiej i EFTA.  

Karta EKUZ wymaga wcześniejszego wyrobienia w najbliższym oddziale NFZ. To niewielki plastikowy dokument bez zdjęcia przypominający wielkością dowód osobisty. Jeśli chcesz, aby dziecko za granicą mogło skorzystać z bezpłatnej podstawowej opieki medycznej, musi posiadać fizyczną kartę ze sobą.  

Z pewnością warto, aby dziecko posiadało wyrobioną kartę EKUZ i zabierało ją ze sobą podczas wyjazdów zagranicznych, zarówno szkolnych, jak i tych z rodzicami. Niemniej, nie ma co ukrywać – takie zabezpieczenie nie jest pełne i w wielu sytuacjach okaże się niewystarczające.  

W ramach karty EKUZ za granicą niedostępne są takie elementy ochrony jak: 

 • Ratownictwo 
 • Leczenie w placówkach prywatnych, wizyty prywatne 
 • Ubezpieczenie OC 
 • Ubezpieczenie NNW 
 • Ubezpieczenie bagażu 
 • Transport medyczny do kraju 
 • Transport zwłok do kraju 
 • Zwrot kosztów pobytu w przypadku przedłużonego pobytu spowodowanego zarażeniem COVID-19. 

Pełną ochronę za granicą, zawierającą wszystkie powyższe elementy, da wyłącznie ubezpieczenie turystyczne.  

Przykład:
10-letni Leon wyjechał ze swoją klasą na szkolną wycieczkę do Hiszpanii. Podczas wyjazdu doszło do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego chłopiec musiał przebywać kilka dni w miejscowym szpitalu, a jego powrót wymagał transportu medycznego. Jego rodzice nie musieli pokryć kosztów jego przyjazdu ambulansem medycznym wraz z asysta lekarską, gdyż wykupili synowi ubezpieczenie turystyczne na wycieczkę szkolną. Ubezpieczyciel pokrył nie tylko koszt transportu medycznego kraju, ale też przyjazd matki dziecka, która mogła towarzyszyć Leonowi w szpitalu.  

Czy NNW szkolne wystarczy na wycieczkę dla dziecka? 

Polisa podróżna obejmuje więcej usług niż tylko koszty leczenia. Warto zadbać, by zawierała też NNW (nawet, jeśli dziecko posiada jego szkolną wersję, w razie ewentualnego wypadku, odszkodowanie zostanie wypłacone z obu źródeł) oraz OC w życiu prywatnym (jeśli dziecko spowoduje wypadek, w którym zostaną zniszczone rzeczy należące do osoby trzeciej lub jeśli zostanie ktoś poszkodowany, to ewentualnym odszkodowaniem nie zostaną obciążeni rodzice dziecka, będzie ono wypłacane z ubezpieczenia).  

Dobrym pomysłem będzie także ubezpieczenie bagażu dziecka – od kradzieży, zniszczenia lub zgubienia.  

Szkolne grupowe ubezpieczenie NNW dotyczy tylko sytuacji nieszczęśliwego wypadku. Zazwyczaj też obejmuje niezbyt wysokie kwoty, co bezpośrednio przekłada się na niewielką sumę odszkodowania – ubezpieczyciel liczy procent uszczerbku na zdrowiu i proporcjonalnie wypłacana jest wskazana kwota. Czym wyższa suma ubezpieczenia, tym otrzymana kwota będzie wyższa.  

Przykład:
12-letnia Zuzia jechała z klasą na wycieczkę do zoo. Był to lokalny wyjazd do miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów. Rodzice Zuzi nie wykupili grupowego NNW oferowanego przez szkołę, nie posiadali też własnego ubezpieczenia. Autokar, którym podróżowali uczniowie uległ wypadkowi, a dziewczynka odniosła liczne obrażenia. Wiele miesięcy trwała rehabilitacja złamanej poważnie ręki, aby Zuzia mogła powrócić do pełnej sprawności. Brak ubezpieczenia wiązał się z tym, że rodzice Zuzi nie otrzymali żadnego odszkodowania oraz musieli samodzielnie pokrywać koszt wizyt u fizjoterapeuty.  

Czy ubezpieczenie dziecka od organizatora nie wystarczy?

Organizator wycieczki ma obowiązek zapewnić uczestnikom ubezpieczenie NNW. Mowa tu zarówno o biurach podróży oferujących zagraniczne wczasy all inclusive, jak i podmiotach organizujących wycieczki szkolne. Jednak zazwyczaj są to ubezpieczenia obejmujące niewysokie kwoty, które w razi „W” nie zapewnią wysokiej kwoty ubezpieczenia i nie pokryją dłuższej rehabilitacji. 

Pamiętaj! Ubezpieczenie to nie tylko formalność, którą należy uwzględnić na zasadzie „jakieś trzeba mieć, to kupmy obojętnie jakie, najlepiej najtańsze”. Ubezpieczenie turystyczne to realna pomoc w razie wypadku, choroby czy innych niespodziewanych zdarzeń. Nie doprowadzaj do sytuacji, w której już po wypadku okaże się, że wykupione ubezpieczenie prawie nic nie pokrywa. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na wyjeździe i dobrze przeanalizuj zakres polisy.

Przykład:
Pani Kamila zawsze dba o dobre ubezpieczenie za granicą, bo nie raz już zdarzyło się jej korzystać z leczenia czy np. bezpłatnej pomocy prawnika na wyjeździe (co też wchodzi w skład większości polis). Dlatego kupiła swojej córce odpowiednie ubezpieczenie na zagraniczny szkolny wyjazd. Okazało się, że jako jedyna wykazała się przezornością. Na wyjeździe rozbrykane dzieciaki doprowadziły do niegroźnego wypadku, w wyniku którego ucierpiało mienie osoby trzeciej. Rodzice pozostałych uczestników zdarzenia musieli pokryć koszty z własnych środków. Panią Kamilę wyręczył ubezpieczyciel. Jeszcze raz podziękowała sobie w myślach za swoją roztropność 

Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka na szkolne wycieczki?

To, jakie ubezpieczenie dla dziecka na szkolne wycieczki wybrać, w dużej mierze zależy od indywidualnej sytuacji dziecka i rodziny. Ogromnym plusem polis podróżnych jest możliwość ich niemal dowolnego spersonalizowania.  

Jeśli Twoje dziecko choruje na choroby przewlekłe, np. cukrzyce lub astmę, konieczne będzie wykupienie odpowiedniego rozszerzenia o choroby przewlekłe. Dzięki temu, jeśli stan dziecka podczas wyjazdu pogorszy się w wyniku choroby przewlekłej, koszt leczenia czy hospitalizacji pokryje ubezpieczyciel.  

W przypadku wyjazdu sportowego, np. na obóz narciarski, piłkarski, konny, koniecznie wykup rozszerzenie od uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Każdy ubezpieczyciel inaczej określa zakres i rodzaj tych sportów, więc zapoznaj się Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.  

Wyjazd odbywający się do krajów z drogimi usługami medycznymi będzie z kolei wymagał zadbania o wysokie sumy kosztów leczenia.  

Jak widać, jest dużo sytuacji, które mogą wymagać indywidualnego podejścia, stąd tak duża przewaga ubezpieczenia turystycznego nad szkolnym ubezpieczeniem NNW.  

Przed zakupem ubezpieczenia dla dziecka na szkolną wycieczkę, przede wszystkim należy przeanalizować te wyjątkowe sytuacje i potrzeby dziecka. Kolejno należy wybrać ubezpieczenie z odpowiednio wysokimi sumami kosztów leczenia. Kwota 200 000 zł powinna być odpowiednia w większości przypadków. W skład ubezpieczenia powinno też wchodzić: ratownictwo, ubezpieczenie OC i OC sportowe (w przypadku wyjazdu sportowego), ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu (gdy podróż odbywa się lotniczo).  

Ile kosztuje ubezpieczenie dla dziecka na szkolne wycieczki?

Polisy turystyczne nie należą do najdroższych produktów tego typu, a dodatkowo osoby do ukończenia 18. roku życia mogą liczyć na zniżki od ubezpieczycieli ze względu na ich młody wiek. Najtańsze ubezpieczenie dla dziecka na szkolne wycieczki można znaleźć już od 2,313,02 zł zł za dzień ochrony. Obejmuje kwotę 200 000 zł w ramach kosztów leczenia, NNW- 20 000 zł, jednak nie posiada ubezpieczenia OC i bagażu.

Dlatego koniecznym jest przeanalizowanie oferty, a nie kupowanie pierwszej, najtańszej. Tym bardziej, że nieco droższe, kosztujące 5 zł za dzień ubezpieczenie zapewnia już i OC, i ubezpieczenie bagażu. Dla porównania najdroższe ubezpieczenie to koszt 37,20 zł za dzień ochrony, gdzie suma kosztów leczenia wynosi ponad 470 000 zł.  

Ubezpieczenie dla dziecka na 7-dniowy obóz letni w Chorwacji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
19,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Signal Iduna
Koszty leczenia
93 950 zł
Ratownictwo
32 883 zł
Bagaż
0 zł
22,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 83
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
26,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
40,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19
Ubezpieczenie dla dziecka na 7-dniowy obóz letni w Chorwacji
AXA
19,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Signal Iduna
22,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
93 950 zł
Ratownictwo
32 883 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 83
Allianz
26,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49
Generali
40,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19

Najlepiej jednak dopasować pakiet pod kątem potrzeb wyjeżdżającego ucznia i charakteru wycieczki. Tylko takie spersonalizowane ubezpieczenie zagwarantuje pełną ochronę. Cenę i zakres polis można sprawdzić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wybrane ubezpieczenie dla dziecka na szkolne wycieczki można kupić online, zajmie to dosłownie 5 minut. Polisę wystarczy wydrukować, zapakować dziecku do plecaka i życzyć młodemu podróżnikowi szczęśliwej podróży. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie dla dziecka na szkolną wycieczkę jest obowiązkowe?

  Na wycieczkę szkolną w obrębie kraju ubezpieczenie nie jest konieczne, choć jak najbardziej wskazane. Obowiązek jego posiadania pojawia się, gdy wycieczka jest poza granicami Polski.

 2. Czy można wykupić polisę tylko dla dziecka?

  Tak, możesz wykupić polisę dla osoby małoletniej. Osobą ubezpieczającą jest wtedy rodzic lub opiekun.

 3. Co powinna zawierać polisa dla dziecka?

  Polisę warto dobrać w zakresie specyficznych potrzeb dziecka oraz miejsca i charakteru wyjazdu. Odpowiednie rozszerzenie będzie konieczne np. na wyjazd sportowy, w przypadku chorób przewlekłych. Wyższa suma kosztów leczenia jest wskazana w krajach, w których opieka medyczna jest droga, a także tam, gdzie może nie być możliwości skorzystania z leczenia w ramach kasy chorych.

Co warto wiedzieć?
 1. Ubezpieczenie NNW dla dziecka jest fakultatywne na co dzień oraz podczas wycieczek krajowych. Obowiązkowe jest wyłącznie w zakresie wyjazdów zagranicznych. 
 2. Szkoły oferują zbiorcze pakiety ubezpieczenia NNW dla uczniów, jednak zazwyczaj uwzględniają one niewielkie kwoty i nie stanowią dobrego ubezpieczenia. 
 3. Warto ubezpieczyć dziecko na szkolny wyjazd indywidualnie, wykupując ubezpieczenie turystyczne. A szczególnie, gdy sytuacja jest specyficzna, np. dziecko choruje przewlekle lub wyjeżdża na wyjazd sportowy, gdzie ryzyko kontuzji jest większe.  
 4. Ubezpieczenie turystyczne zawiera dodatkowo ubezpieczenie OC, OC sportowe, NNW, ubezpieczenie bagażu, ratownictwo oraz oczywiście koszty leczenia.  
 5. Najtańsze ubezpieczenie kosztuje ok. 3 zł za dzień ochrony. W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych porównasz kilkanaście ofert i zakup wybrana przez internet.  
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania