Strefa bezcłowa – co to jest? Ceny w sklepach

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Na każdym lotnisku jest miejsce, gdzie można zrobić zakupy po odprawie. To strefa bezcłowa, bogata w przysmaki, kosmetyki, ubrania i alkohol. Jak to działa? Czy warto tam kupować? Jakie są ceny?

Terminal, lotnisko - strefa bezcłowa

Na każdym lotnisku znajduje się strefa bezcłowa. Mogą w niej zrobić zakupy pasażerowie, którzy już się odprawili. Dostępnych jest tam mnóstwo produktów: od słodyczy, poprzez kosmetyki, ubrania aż po alkohol. Jak działają strefy bezcłowe, czy warto w nich robić zakupy i w końcu – jakie są tam ceny? Wyjaśniamy!

Czym jest strefa bezcłowa?

Strefa wolna od cła jest opisywana na lotniskach jako „duty free”. To obszar, gdzie sklepy oferują towary bez doliczonych dodatkowych podatków i opłat. Z zasady ceny są tam więc niższe. Tego typu strefy spotkać głównie na lotniskach, które obsługują ruch międzynarodowy, w miejscowościach przygranicznych oraz na statkach.

Dostęp do sklepów bezcłowych mają pasażerowie, którzy przeszli odprawę oraz kontrolę bezpieczeństwa i czekają już bezpośrednio na swój samolot. Działanie stref bezcłowych w Europie regulują unijne przepisy i są jednakowe dla wszystkich państw członkowskich.

Co można kupić w strefach bezcłowych?

Co kupisz w strefie wolnocłowej? Rozmaite produkty, w tym:

  • artykuły spożywcze,
  • alkohol,
  • pamiątki,
  • biżuterię i zegarki,
  • torebki i akcesoria,
  • odzież,
  • lokalne wyroby.

Czy więc są produkty, których nie kupisz w sklepie bezcłowym? W strefach wolnocłowych można kupić właściwie wszystko – mowa oczywiście o legalnych towarach. Trzeba pamiętać, że ilości, które możesz zakupić w takiej strefie są limitowane. Podróżując poza Unię Europejską, w bagażu podręcznym możesz przewieźć następujące ilości:

  • 16 litrów piwa,
  • 4 litry wina,
  • 2 litry napoju alkoholizowanego (Sherry, Likier, Porto)
  • 1 litr napoju spirytusowego,
  • 200 papierosów,
  • 250 g tytoniu.

Skąd wzięły się strefy wolnocłowe na lotniskach?

Pierwszą strefę wolnocłową utworzono na lotnisku Shannon w Stanach Zjednoczonych. Szybko zrobiła się bardzo popularna, więc na kolejnych lotniskach USA również zaczęto otwierać sklepy duty free. Ich popularność rosła, dlatego w niedługim czasie niemal w każdym porcie lotniczym na świecie pojawił się przynajmniej jeden tego typu sklep.

Sklepy wolnocłowe – czy opłaca się w nich kupować?

Jak kupować w sklepach wolnocłowych, żeby nie „naciąć się” na zawyżone ceny? Sposób jest tylko jeden – trzeba orientować się w cenach produktów. Jeśli chcesz kupić jakiś alkohol, zegarek czy perfumy, warto sprawdzić (np. w internecie), ile kosztują w normalnych sklepach. Czasem bowiem w strefach wolnocłowych narzuca się na towary bardzo wysoką marżę, która sprawia, że produkt jest dużo droższy niż w sklepie poza lotniskiem. Analitycy twierdzą, że na lotniskach najbardziej opłaca się kupować alkohol i perfumy – ich ceny mogą być niższe nawet o 50-80%.

Do sklepów wolnocłowych warto zaglądać, jeśli poszukujesz niedostępnych nigdzie perfum czy limitowanej serii jakiegoś kosmetyku. Czasem właśnie w strefach bezcłowych można je dostać! Także alkohol sprzedawany bez akcyzy jest o wiele tańszy, dlatego strefy dute free oferują w tej kwestii bardzo korzystne ceny. Stawki za napoje z procentami mogą być o połowę (albo i więcej) niższe niż w tradycyjnych sklepach. Można więc zaoszczędzić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych na jednej butelce.

Czego z pewnością nie warto kupować w strefie wolnocłowej? Pamiątek! Magnesy, figurki, kubki czy breloczki są tam bardzo drogie, a przy tym najczęściej niezbyt ciekawe… i wszędzie takie same. Poza tym, jeśli planujesz komuś przywieźć pamiątkę z podróży, chyba warto kupić coś w lokalnym sklepie czy od miejscowego rękodzielnika, a nie na lotnisku!

Czy zakupy ze strefy bezcłowej wliczają się do bagażu podręcznego?

Zakupy w strefie wolnocłowej robi się po nadaniu bagażu rejestrowanego, co oznacza, że zakupy należy zabrać ze sobą do samolotu. Czy liczą się one zatem jako bagaż podręczny czy nie wliczają się do tego limitu? To zależy od linii lotniczych. Kwestia zakupów w strefie wolnocłowej jest opisana na stronie internetowej konkretnych linii.

W informacjach na temat bagażu podręcznego na pewno znajdziesz odpowiedź na pytanie, co z zakupami ze strefy wolnocłowej. Opcje są dwie:

  • muszą zmieścić się w bagażu podręcznym,
  • można wnieść je na pokład samolotu w osobnej reklamówce.

W przypadku pierwszej opcji, trzeba pamiętać podczas zakupów o konieczności znalezienia w torbie lub walizce dodatkowego miejsca. Jeżeli można wnieść zakupy jako osobny pakunek, zwykle pojawia się wymóg, aby były one zamknięte, specjalnie zabezpieczone razem z paragonem i nieotwierane od momentu zakupu aż do końca lotu. Przestrzeganie tej procedury jest szczególnie istotne podczas lotu z przesiadkami.

Twój bagaż podręczny musi zmieścić się albo w schowku na górze, albo pod siedzeniem – robiąc zakupy w strefie wolnocłowej trzeba o tym pamiętać. Lot z butelkami na kolanach (czy z innymi dużymi produktami) jest nie tylko niewygodny, ale przede wszystkim niebezpieczny.

Zakupy w strefie wolnocłowej online

Naturalne jest, że strefy wolnocłowe to wydzielone przestrzenie na lotniskach, w których można kupić produkty fizycznie. Co ciekawe, nie jest to jedyna możliwość zrobienia zakupów bezcłowych. W wielu sklepach na lotniskach wprowadzono opcję zaopatrzenia się online z dostawą do domu (wówczas zakupy przez Internet należy zrobić na 72 godziny przed odlotem) lub do samolotu.

Strefa bezcłowa – ceny

Jakich cen należy spodziewać się po strefach wolnych od cła? Oczywiście niższych! Jest tu jednak jeden haczyk – taniej będzie tylko wtedy, gdy podróżujesz poza Unią Europejską. Czy oznacza to więc, że kupisz perfumy czy torebkę taniej niż w internecie albo galerii handlowej? Niekoniecznie. Do zakupów w strefach duty free trzeba podejść racjonalnie. Są to bowiem sklepy, do których pasażerowie często idą z nudów, mając przed sobą kilkadziesiąt minut oczekiwania na samolot. Kupują więc czasem nie z potrzeby, ale dlatego, że nie mają co zrobić z wolnym czasem. Właściciele takich stref doskonale o tym wiedzą, dlatego niejednokrotnie narzucają na sprzedawane towary bardzo wysokie marże. Wówczas nawet mimo braku cła, cena może być znacznie wyższa niż w sklepach poza lotniskiem.

Strefy bezcłowe w Polsce – regulują je przepisy unijne

Czy na każdym lotnisku znajduje się strefa bezcłowa? Niekoniecznie. O tym, gdzie takie sklepy mogą powstać, decydują przepisy. W przypadku Polski, kraju członkowskiego Unii Europejskiej, są to przepisy unijne. Gdzie znajdują się takie strefy?

W Polsce strefy bezcłowe znajdują się w miejscowościach portowych i przygranicznych, ale przede wszystkim na międzynarodowych lotniskach. Oto kilka z nich:

  • strefa bezcłowa Katowice,
  • strefa bezcłowa Wrocław (są tu sklepy takie jak Baltona Duty Free, Baltona Duty Free Non Schengen, Baltona Fashion Boutique, Baltona Spirit of Poland),
  • strefa bezcłowa Modlin,
  • strefa bezcłowa Warszawa,
  • strefa bezcłowa Kraków (znajduje się tu sklep Aelia Duty Free oraz Toys Store będący połączeniem placu zabaw ze sklepem z zabawkami),
  • strefa bezcłowa Gdańsk.

Ubezpieczenie też możesz kupić na lotnisku

Choć o ubezpieczeniu na podróż warto pamiętać dużo wcześniej niż przed samym wylotem, czasem z różnych przyczyn nie zdążysz go kupić. Nic straconego! Poza perfumami czy alkoholem, na lotnisku możesz kupić także polisę. Zakupu ubezpieczenia musisz jednak dokonać online – łatwo to zrobisz, korzystając z popularnych kalkulatorów ubezpieczeń.

Jest jednak jedna pułapka zakupu ubezpieczenia w ostatniej chwili – okres karencji. Twoje ubezpieczenie może obowiązywać dopiero kilka godzin albo nawet kilka dni po rozpoczęciu podróży. Niezależnie od tego, lepiej jest kupić polisę i mieć ochronę po kilkudziesięciu godzinach niż nie mieć jej wcale!

Strefy wolnocłowe kusiły niegdyś niskimi cenami i dużym wyborem produktów, których często nie można było dostać w Polsce. Dzisiaj, gdy mamy dostęp niemal do wszystkiego, w sklepach duty free jest to samo, co na stronach internetowych. W przypadku podróżowania na terenie Unii Europejskiej nie jest też taniej.

FAQ

  1. Strefa bezcłowa a wolnocłowa - czym się różnią?

    Niczym – obie nazwy dotyczą tego samego, czyli sklepów, w których można zrobić zakupy bez nałożonego na nie podatku akcyzowego oraz cła.

  2. Czy każdy może zrobić zakupy w sklepie bezcłowym?

    Niestety nie. Taką możliwość mają wyłącznie pasażerowie oczekujący na lot, czyli osoby, które przeszły kontrolę bezpieczeństwa. Nie ma możliwość wejść do takiego sklepu z zewnątrz.

  3. Gdzie w Polsce znajdują się strefy bezcłowe?

    O tym, gdzie mogą znajdować się strefy bezcłowe (jeśli chodzi o Unię Europejską) mówią przepisy unijne. W związku z nimi, w Polsce strefy wolnocłowe są między innymi na lotnisku Chopina w Warszawie, lotnisku Modlin oraz lotniskach w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku.

  4. Czy w strefach bezcłowych jest taniej?

    Nie zawsze. Choć można w nich kupić towary, których cena jest pomniejszona o cło, często takie sklepy narzucają wysokie marże. W rezultacie cena może być podobna albo wyższa od tej, która obowiązuje w normalnym sklepie.

Podsumowanie
  • Sklepy wolnocłowe to miejsca na lotniskach, statkach i w miejscowościach przygranicznych, w których można kupić produkty, których cena jest obniżona o cło.
  • W sklepach wolnocłowych możesz kupić odzież, torebki, artykuły spożywcze, alkohol, perfumy, pamiątki i wiele innych.
  • Z oferty sklepów wolnocłowych mogą skorzystać tylko pasażerowie, którzy przeszli odprawę celną i czekają bezpośrednio na swój samolot. Aby sfinalizować zakupy, potrzebna jest karta pokładowa.
  • Ceny w sklepach bezcłowych są niższe tylko wtedy, gdy podróżujesz poza Unię Europejską. Zwykle najbardziej opłaca się kupować w strefach duty free alkohol – bywa tańszy nawet o 50% w stosunku do tradycyjnych sklepów.
  • Produkty takie jak alkohol i papierosy mają limity wniesienia na pokład samolotu w bagażu podręcznym.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania