Sezon na latanie, czyli co można zabrać do samolotu?

Redakcja
Udostępnij:

Coraz częściej, nawet na weekendowe wyjazdy jako środek transportu wybieramy tanie linie lotnicze – warto więc wiedzieć, co można zabrać na pokład samolotu. Kwestia bagażu pojawia się przy okazji każdego przygotowania do podróży, zwłaszcza wśród mniej doświadczonych pasażerów. Każde linie lotnicze indywidualnie ustalają limit wagowy i rozmiar bagażu. Dlatego przed zakupem biletów należy dokładnie przeanalizować […]

Sezon na latanie, czyli co można zabrać do samolotu?

Coraz częściej, nawet na weekendowe wyjazdy jako środek transportu wybieramy tanie linie lotnicze – warto więc wiedzieć, co można zabrać na pokład samolotu. Kwestia bagażu pojawia się przy okazji każdego przygotowania do podróży, zwłaszcza wśród mniej doświadczonych pasażerów.

Każde linie lotnicze indywidualnie ustalają limit wagowy i rozmiar bagażu. Dlatego przed zakupem biletów należy dokładnie przeanalizować warunki transportu, aby uniknąć dodatkowych opłat. Z pewnością pomoże w tym nasz 4-punktowy poradnik.

1. Bagaż bagażowi nierówny, czyli dopasuj swoją walizkę do standardów

Każdy przewoźnik indywidualnie definiuje zasady dotyczące bagażu podręcznego wnoszonego na pokład samolotu oraz rejestrowanego znajdującego się w luku. U jednego będzie można mieć większą i cięższą torbę lub walizkę, u innego mniejszą. Trzeba przed wylotem sprawdzić to na stronie danej linii lotniczej i dokładnie zmierzyć, czy nasz bagaż spełnia standardy, by nie ponosić dodatkowych opłat na lotnisku. Obliczając dopuszczalne wymiary bagażu trzeba wziąć pod uwagę także elementy wystające – rączki, uchwyty czy kółka

2. Mniej, ale za to za darmo – co można mieć w bagażu podręcznym?

Za bagaż podręczny – o ile spełnia określone przez przewoźnika wymagania – nie płaci się dodatkowych kosztów. Trzeba jednak wiedzieć co można przewozić w bagażu podręcznym. Przede wszystkim ograniczenia dotyczą płynów – dozwolone jest przewożenie maksymalnie 1 litra płynów w pojemnikach do 100 ml. To dotyczy również kosmetyków (szamponów, płynów, balsamów), napojów alkoholowych.

W bagażu podręcznym stanowczo zakazuje się przewożenia narzędzi z ostrymi krawędziami, kolcami czy używanymi jako broń (noże, nożyczki itp.). Wolno mieć ze sobą lekarstwa i akcesoria medyczne, ale pod warunkiem że są one niezbędne pasażerowi podczas lotu. Dokładne informacje na temat wszystkich dozwolonych i zabronionych akcesoriów, które mogą się znaleźć w bagażu podręcznym można znaleźć w szczegółowych tabelach w serwisie esky.pl.

Czy czegoś nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym?

Generalnie w bagażu rejestrowanym, przeznaczonym do przewozu w luku bagażowym (podczas kontroli bagaż będzie odpowiednio prześwietlony i sprawdzony) można mieć wszystko, co legalne. Są jednak wyjątki. Co oczywiste – nie można przewozić substancji chemicznych, toksycznych, wybuchowych i łatwopalnych – tutaj koronnym argumentem są względy bezpieczeństwa, czego nie trzeba wyjaśniać. Zakazane są także takie przedmioty, jak baterie litowo-jonowe, rozpałki z tabliczek węgla drzewnego, latarki gazowe czy butle biwakowe z propanem butanem.

W bagażu podręcznym lepiej nie przewozić przedmiotów wartościowych, a także delikatnych (np. laptop, aparat fotograficzny, pieniądze, biżuteria itp.), by nie ryzykować narażenia ich na zgubienie czy zniszczenie. Warto pamiętać, że:

  • bagaż rejestrowany dla większości linii lotniczych ma maksymalnie 158 cm (sumy trzech krawędzi bagażu),
  • 20-32 kg to przedział wagowy dla tanich i rejsowych linii lotniczych,
  • zazwyczaj można zabrać ze sobą od 1 do 4 sztuk bagażu rejestrowanego,
  • w tanich liniach bagaż rejestrowany jest zawsze dodatkowo płatny, w większości rejsowych lotów wchodzi w skład standardowej ceny biletu.

4. Zabierz do samolotu ubezpieczenie turystyczne

Do samolotu warto zabrać ze sobą ubezpieczenie, które ochroni zarówno nas, jak i nasz bagaż. Zwłaszcza, że cena takiej polisy jest naprawdę niska. Ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym i ochronę bagażu można znaleźć w naszym kalkulatorze od 5 zł za dzień ochrony dla osoby dorosłej. Można je dopasować do swoich potrzeb, możliwości finansowych i rodzaju wyjazdu. Dzięki temu w razie jakichkolwiek kłopotów za granicą będziemy w pełni chronieni – zarówno podczas lotu, jak i całej podróży.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania