Ranking 5 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce w sezonie 2023/2024

Emilia Kołsut
Udostępnij:
5

W wyborze najlepszego miejsca na szusowanie pomocny będzie nasz ranking 5 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce w sezonie 2023/2024.

Ranking 5 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce w sezonie 2023/2024

W Polsce doskonałe warunki do jazdy na nartach znajdą zarówno doświadczeni, jak i początkujący narciarze. W wyborze najlepszego miejsca na szusowanie pomocny będzie nasz ranking, w którym opisujemy najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce w sezonie 2023/2024.

W naszym kraju nie brakuje ośrodków oferujących doskonałe warunki do jazdy – zarówno dla zupełnych amatorów, jak i zaawansowanych narciarzy. Przygotowując ranking 5 najlepszych, pod uwagę wzięliśmy m.in. długość i poziom trudności tras zjazdowych, liczbę wyciągów czy ceny skipassów. Sprawdziliśmy również dostępność wypożyczalni sprzętu oraz szkół nauki jazdy.

Czy warto wybrać się na narty w Polsce?

Narty w Polsce – na to rozwiązanie coraz częściej decydują się zarówno doświadczeni sportowcy, jak i osoby, które z tras narciarskich korzystać będą po raz pierwszy. Choć idealne warunki do szusowania zależą od kapryśnej w naszym kraju pogody, Polacy chętnie i tak korzystają z uroków rodzimych kurortów – i nie ma w tym niczego zaskakującego.

Dlaczego warto wybrać się na narty w Polsce?

 • Coraz nowocześniejsze ośrodki narciarskie. Nasze kurorty zmierzają w stronę ośrodków alpejskich. Infrastruktura jest stale modernizowana, powstają nowoczesne i duże stacje narciarskie, a do dyspozycji narciarzy dodawane są nowe trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. Obecnie niemal każdy polski ośrodek oferuje narciarzom warunki, które spełniają standardy.

 • Przystępne ceny. Nie oszukujmy się – choć szusowanie w Alpach ma wiele plusów, ceny zdecydowanie nie są jednym z nich. Inaczej jest w Polsce. Ceny skipassów, noclegów, jak i samego transportu na miejsce, są nawet kilkukrotnie tańsze niż w przypadku wypoczynku w Austrii czy Włoszech. W dobie wysokiej inflacji to zdecydowany plus.

 • Odległość. Choć ośrodki narciarskie znajdują się na południu Polski, dojazd do nich dla mieszkańców wielu regionów naszego kraju, jest szybki i bezproblemowy. Możliwy jest też transport autokarowy i kolejowy. To ważne, zwłaszcza gdy jako doświadczeni narciarze, często decydujemy się na spontaniczne wypady i nie chcemy dodawać sobie trudności logistycznych.

 • Piękne widoki i mikroklimat. Górskie powietrze jest niesamowicie korzystne dla naszego układu oddechowego, a górskie widoki – zapierają dech w piersiach. To dodatkowe plusy, o których nie sposób nie wspomnieć!

Dla wielu osób istotną korzyścią z szusowania w Polsce jest możliwość realizacji bonu turystycznego, a także nauka szusowania w rodzimym języku oraz opcja szybkiego powrotu do domu w razie np. zachorowania.

Gdzie na narty w Polsce?

Najlepsze ośrodki narciarskie muszą charakteryzować się kilkoma elementami. Najważniejsze z nich, wpływające na komfort i bezpieczeństwo narciarzy, to:

 • dobra infrastruktura narciarska, w tym zwłaszcza komfortowe wyciągi,

 • wielkość obszaru narciarskiego – w tym m.in.liczba tras narciarskich,

 • dopasowanie do potrzeb osób początkujących i zaawansowanych,

 • system oznakowania tras,

 • dostępność szkół jazdy,

 • dostępność wypożyczalni sprzętu narciarskiego,

 • rozsądna cena karnetów,

 • przystępność dla rodzin z dziećmi i dodatkowe atrakcje dla najmłodszych,

 • dobre zaplecze gastronomiczne,

 • dogodna lokalizacja i ogólna dostępność ośrodka.

Tworząc nasz subiektywny ranking ośrodków narciarskich w Polsce wzięliśmy pod uwagę najistotniejsze elementy z powyższej listy. Choć oferta z roku na rok jest coraz bogatsza, a doskonałych kurortów jest znacznie więcej niż zaledwie pięć, w sezonie 2023/2024 wśród najlepszych ośrodków narciarskich wskazać można resorty takie jak:\

 1. Czarna Góra Resort,
 2. Ski Arena Szrenica Szklarska Poręba,
 3. Zieleniec Ski Arena,
 4. Szczyrk Mountain Resort
 5. Białka Tatrzańska.

1. Czarna Góra Resort – zróżnicowane trasy, komfortowe warunki, nartostrady dla każdego

Położona na Dolnym Śląsku stacja narciarska Czarna Góra Resort to jedno z bardziej nowoczesnych miejsc dla narciarzy i snowboardzistów w Polsce. Czarna Góra osiąga wysokość 1205 m n.p.m, a co warte podkreślenia już na wstępie, to resort z bardzo zróżnicowanymi terenami zjazdowymi – od łagodnych polan dla początkujących i dzieci, po wymagające nartostrady z homologacją FIS. W tym ośrodku narciarskim panują idealne warunki dla każdego miłośnika zimowego szaleństwa.

Jedną z największych atrakcji Czarnej Góry – oprócz stoków – jest najdłuższy w Polsce, dwuosobowy Alpine Coaster „Czarna Żmija”. W jego skład wchodzą wagoniki jadące 950-metrowym torem z prędkością do 40 km/h.

Czarna Góra przez 356 dni w roku jest w Strefie Czystego Powietrza.

Trasy

Łączna długość nartostrad wynosi 14 km. A wśród nich znajdują się:

 • 5 polan narciarskich dla początkujących narciarzy i dzieci – mała różnica wzniesień (15-55 m) i niewielka długość (100-450 m) gwarantują komfortowe warunki do nauki jazdy na nartach/snowboardzie.

 • 5 tras zjazdowych dla średniozaawansowanych narciarzy (od 1020 m do 1680 m).

 • 3 trasy łatwe (420-450 m).

 • 4 stoki o długości ponad 1000 m (z czego najdłuższy to prawie 1700 m).

 • 1 trasa trudna o długości 1600 m.

Wyciągi

Dużą atrakcją ośrodka jest nowoczesna kolej linowa. Czarna Góra Resort oferuje turystom wjazd na stok superszybką, nowoczesną koleją linową o nazwie „Luxtorpeda”. Co ważne, kolej funkcjonuje cały rok, więc korzystać z niej mogą nie tylko narciarze, lecz także piesi oraz rowerzyści (tak, koleją można tez przewieźć rower!).

Z kolei linowych dostępna jest także „Żmija” o długości 1100 m oraz „Efka” o długości 370 m. Ponadto w ośrodku funkcjonuje 6 wyciągów talerzykowych (180-868 m).

Dla początkujących przygotowane zostały taśmy do szkolenia – komfortowe i wygodne wyciągi dywanowe, które bardzo ułatwiają naukę jazdy na nartach.

Skipassy

W Czarnej Górze jazda na nartach nie zrujnuje doszczętnie portfela, mimo że resort to centralny ośrodek sportu w regionie. W sezonie zimowym 2023/2024 normalny karnet na dwa dni kosztuje 256,50 zł, 7 h jeżdżenia – 126 zł, a krótki karnet 2-godzinny to koszt 81 zł. Korzystnie prezentują się karnety rodzinne. Za 7 godzin zjazdów rodzic + dziecko zapłacą 225 zł, a dwojga rodziców + dziecko – 337,50 zł.

Karnety ulgowe to odpowiednio: 216 zł za dwa dni szusowania, 108 zł za 7 h zjazdów oraz 72 zł za krótki karnet na dwie godziny jazdy.

Wypożyczalnie

W tak prężnie działającym ośrodku, jakim jest Czarna Góra Resort, nie może zabraknąć wypożyczalni. Do dyspozycji jest chociażby punkt VIP SKI, który ma cztery różne lokalizacje w całym ośrodku. Inne wypożyczalnie mieszczące się w Czarnej Górze to m.in. SKI MAXX oraz FUN SKI.

Wypożyczenie kompletu nart (narty, buty + kijki) kosztuje 50 zł za jeden dzień dla osoby dorosłej oraz 49 zł dla dziecka. Ceny za 7 dni wypożyczenia komplety wynoszą 299 zł dla dorosłego oraz 285 zł dla juniora. Czarna Góra Resort oferuje też możliwość wypożyczenia kurtki i spodni narciarskich, z czego szczególnie chętnie korzystają początkujący miłośnicy sportów zimowych.

Szkoły nauki jazdy

Szkoła Narciarstwa Czarna Góra to doskonałe miejsce, które oferuje szkolenia indywidualne i grupowe. Szkoła posiada licencję Polskiego Związku Narciarskiego. Uczyć się można pod okiem doświadczonych instruktorów, którzy dobierają intensywność treningu, metody nauczania i poziom trudności trasy do potrzeb uczniów. Szkoła kieruje ofertę przede wszystkim do początkujących (np. przedszkole narciarskie), ale nie ma przeciwwskazań, aby w Czarnej Górze instruktorzy zweryfikowali umiejętności również bardziej doświadczonych narciarzy.

Po nauce jazdy można też odpocząć… i postawić na dobrą zabawę. Do dyspozycji szusujących jest Fun Park, w którym znajdziemy m.in. tor snowtubingowy, zimowy plac zabaw i trampoliny.

2. Ski Arena Szrenica Szklarska Poręba – doskonałe nartostrady i wyśmienite trasy do narciarstwa biegowego

Położona w Karkonoszach Szklarska Poręba Ski Arena to znany i powszechnie lubiany ośrodek narciarski. Licząca 1362 m n.p.m. Szrenica oferuje 12 km nartostrad, na które składają się trasy łatwe i zaawansowane, otoczone malowniczymi lasami.

Szklarska Poręba wyróżnia się m.in. kilometrami tras biegowych – są one niezwykle przyjemne i piękne. Nie będzie przesady w nazwaniu Szklarskiej Poręby mekką miłośników nart biegowych. Z tego powodu często bywa resort często bywa zaliczany do najlepszych stoków narciarskich w Polsce, oferujących świetne warunki i wspaniałe widoki dla miłośników różnego typu narciarstwa. Trasy przeznaczone na narciarstwo biegowe znajdują się na Polanie Jakuszyckiej w Górach Izerskich, liczą aż 100 km i tworzą pętle w kształcie koniczyny. Dzięki temu trasy można dowolnie łączyć i dostosowywać do potrzeb indywidualnych.

Na miejscu znajdują się zarówno wypożyczalnie nart biegowych, jak i szkółki z instruktorami, w tym Jakuszycka Akademia Biegowa.

Trasy

Na 12-kilometrowe trasy narciarskie o różnym stopniu trudności składają się:

 • FIS – trasa czarna, bardzo trudna, długość 2000 m, szerokość 30-50 m.

 • LOLOBRYGIDA – trasa trudna, długość 4400 m, szerokość 15-45 m.

 • ŚNIEŻYNKA – trasa trudna, długość 2080 m, szerokość 15-35 m.

 • PUCHATEK – trasa łatwa, długość 1470 m , szerokość 15-35 m.

 • Stok slalomowy HALA SZRENICKA – długość 650 m, szerokość 100-200 m.

 • Stok szkoleniowy BABY LIFT – długość 80 m, różnica poziomów 17 m.

Wyciągi    

Do dyspozycji gości jest aż 5 wyciągów narciarskich (Ściana, Świąteczny Kamień, Hala Szrenicka 1, Hala Szrenicka 2, Baby Lift). Przepustowość, jaką mają koleje linowe i wyciągi prowadzące na Szrenicę, wynosi 10 tysięcy osób na godzinę.

Skipassy

Karnety w Szrenicy nie powinny zrujnować kieszeni narciarzy. Karnet jednodniowy dla dorosłych to koszt 121 zł, a karnety ulgowe na jeden dzień sprzedawane są za 72 zł dla dzieci oraz 98 zł dla seniorów i młodzieży. Wielu narciarzy decyduje się też na karnety czterogodzinne w cenach: 98 zł dla dorosłych, 58 zł dla dzieci oraz 76 zł dla młodzieży i seniorów.

Co ciekawe, dodatkową atrakcją ośrodka narciarskiego jest też jazda nocna po trasie PUCHATEK (dobrze oświetlone trasy to zawsze dodatkowy plus!). Jazda nocna to koszt 89 zł za cały wieczór (godz. 18.00-22.00) dla osób dorosłych oraz 53 zł dla dzieci.

Wypożyczalnie

W Szklarskiej Porębie funkcjonuje niejedna wypożyczalnia sprzętu. Bez problemu można wypożyczyć nie tylko narty, ale nawet cały gotowy komplet narciarski, a także narty biegowe i kijki. Dostępne tu wypożyczalnie to chociażby: Wypożyczalnia Nart w Szklarskiej Porębie, Paulo Sport, Stacja Jakuszyce.

Przykładowe ceny wypożyczenia sprzętu narciarskiego w Szklarskiej Porębie to 45 zł za komplet: narty, buty i kije (taka sama cena obowiązuje w przypadku nart biegowych). Miłośnicy snowboardu za komplet sprzętu do uprawniania tej dyscypliny zapłacą 50 zł. Każdy z elementów – narty, kije, kaski, buty, czy gogle – można też wypożyczyć osobno. Oferta wypożyczalni w Szklarskiej Porębie, na tle innych ośrodków narciarskich w Polsce, wypada naprawdę ciekawie i korzystnie finansowo.

W wypożyczalniach w Szklarskiej Porębie można wypożyczyć także odzież narciarską i snowboardową. Ponownie, to doskonałe rozwiązanie dla początkujących, którzy dopiero sprawdzają, czy zimowe sporty przypadną im do gustu, a nie chcą inwestować w sprzęt i odzież.

Szkoły nauki jazdy

Jazdy na nartach bądź snowboardzie można nauczyć się podczas lekcji indywidualnych lub grupowych w jednej ze szkółek narciarskich, m.in. Snow4Fun, Padaśnieg, czy Sielanaa.

Ceny w szkółkach są zbliżone. Zwykle za indywidualną lekcję z instruktorem (55 minut) zapłacimy ok. 150 zł – w przypadku lekcji dwuosobowej koszt spadnie do 90 zł. Szkoły oferują też zajęcia zorganizowane, np. dla najmłodszych – w cenie 1000 zł za 6 dni kursu. Ciekawa oferta nauki dla dorosłych w Szklarskiej Porębie to Snow Safari – można szkolić się w zakresie jazdy na tradycyjnych nartach zjazdowych, biegówkach, a także skorzystać np. z wycieczki na rakietach śnieżnych.

3. Zieleniec Ski Arena – stolica narciarstwa Ziemi Kłodzkiej i jeden z największych ośrodków w Polsce

Zieleniec znajduje się nieopodal czeskiej granicy, w pobliżu miejscowości Duszniki-Zdrój i Polanicy-Zdrój, a z Kłodzkiem dzieli je ok. 35 km. Resort w Zieleńcu leży na wysokości 850 – 960 m n.p.m. Kiedyś, ten imponująco położony ośrodek narciarski, stanowił najwyżej położoną pruską wieś.

Zieleniec wyróżnia niespotykany gdzie indziej mikroklimat – jest najbardziej zbliżony do mikroklimatu, jaki panuje w Alpach. Miejscowość jest kolebką narciarstwa w Sudetach Środkowych i Wschodnich. To najpopularniejszy i największy kompleks narciarski w regionie.

Dla kogo narty w Zieleńcu? Chciałoby się zawęzić wybór i wskazać jedną grupę, ale w rzeczywistości to ośrodek przystosowany naprawdę dla każdego, kto pasjonuje się sportami zimowymi. Moc rozrywek znajdą tu rodziny z dziećmi i początkujący snowboardziści, którzy marzą, by w końcu dobrze jeździć na desce. Ośrodek narciarski znajdzie jednak również aprobatę wśród zaawansowanych narciarzy, którzy mogą tu skorzystać z pełnego potencjału tras zjazdowych.

Trasy

Ośrodek oferuje 23 km nartostrad, co pozwala na zjazdy w komfortowych i różnorodnych warunkach. Dostępnych jest aż 40 tras narciarskich o różnorodnym stopniu trudności zlokalizowanych na 32 stokach. Stacja jest usytuowana na wysokości 80-960 m n.p.m. Najdłuższa trasa ma 2800 m, a najkrótsza 50 m.

Na 40 tras w Zieleńcu oświetlonych jest 32, więc jazda możliwa jest do godziny 21.00.

Wyciągi

W ośrodku znajduje się 29 różnorodnych wyciągów: wyciągi dydaktyczne/taśmowe dla najmłodszych i początkujących, 6 komfortowych wyciągów kanapowych, kilka wyciągów orczykowych oraz kolej krzesełkowa.

Skipassy

Zieleniec oferuje karnety umożliwiające jazdę kilkugodzinną, dzienną lub kilkudniową. Karnet normalny w sezonie wysokim to koszt 90 zł (2 godziny jazdy), 280 zł (2 dni jazdy), 620 zł (5 dni jazdy) lub 830 zł (6 dowolnych dni jazdy). Karnety ulgowe kosztują odpowiednio 80 zł, 245 zł, 515 zł i 700 zł.

Wypożyczalnie

Na narty do Zieleńca z powodzeniem można jechać nawet bez sprzętu i we wszystko zaopatrzyć się w jednej z wypożyczalni. Wypożyczalnie funkcjonujące na miejscu to m.in. Adam-Ski, Ski-team Zieleniec, Emka Ski&SPA, czy T&T wypożyczalnie – oferta jest tak szeroka, jak cały potencjał narciarski ośrodka.

Ceny za komplet sprzętu narciarskiego to 65 zł za jeden dzień wypożyczenia (osoba dorosła) oraz 50 zł (dziecko). W niemal identycznej cenie można wypożyczyć także sprzęt snowboardowy.

Szkoły nauki jazdy

W Zieleńcu z powodzeniem funkcjonuje wiele szkółek narciarskich. To m.in. Akademia Sportu Gryglówka, Centrum Szkolenia Ski & Snow Bartuś, Ski Team Zieleniec, czy Centrum Nauki Jazdy na Nartach i Snowboardzie „Diamencik”. Szkółki zatrudniają instruktorów z uprawnieniami PZN i MSiT, szkoleniami PZN. W ofercie są szkolenia indywidualne, dla grup, dla firm oraz specjalne szkolenia dedykowane najmłodszym. Choć nie we wszystkich ośrodkach narciarskich jest to standardem, dostępne są tu także lekcje w godzinach nocnych (do 21.00).

Godzina indywidualnych jazd kosztuje średnio ok. 90 zł, a pakiet 6 godzin nauki jazdy to koszt ok. 450-500 zł.

4. Szczyrk Mountain Resort – kultowy ośrodek, który zyskał drugie życie

Położony na wysokości pomiędzy 470 a 1257 m n.p.m Szczyrk od lat cieszy się opinią popularnego ośrodka narciarskiego. Przez wielu bywa określany centralnym ośrodkiem sportu w regionie. Ma jednak trudną historię, ponieważ w pewnym momencie jego świetność zaczęła przygasać. Na szczęście wszystko zmieniło się, gdy ośrodek przeszedł gruntowną modernizację i pod nazwą Szczyrk Mountain Resort oferuje zupełnie nową jakość.

W 2017 roku Szczyrk nawiązał współpracę z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena, dzięki czemu narciarze mają możliwość korzystać ze wspólnego skipassu na 40 km tras. Po renowacji w 2017 roku ośrodek zyskał nowe centrum – Szczyrk-Gondola: duży budynek, gdzie znajduje się wypożyczalnia, serwis, przechowywania, kasy i informacja, a do tego duży parking na 700 aut. Centrum znajduje się przy dolnej stacji nowoczesnej 10-osobowej gondoli.

Trasy

Polskie stoki są różnorodne. Szczyrk Mountain Resort posiada 22 km tras o różnorodnym poziomie trudności oraz ukształtowaniu terenu (nie licząc tras wchodzących w skład wspólnego skipassu).

Do dyspozycji narciarzy są 23 trasy, z czego 5 jest oświetlonych. Wśród nich znajdują się trudne, strome trasy, z których skorzystają zaawansowani narciarze, jak FIS COS, Bieńkula czy Golgota. W ośrodku są jednak również komfortowe, niezbyt trudne trasy jak Świerkowa i Turystyczna.

Wyciągi

Po intensywnej modernizacji w Szczyrku na stoki można się dostać 12 wyciągami. To m.in. 10-osobowa kolej gondolowa, wyciągi talerzykowe i 6-osobowe koleje kanapowe. Te ostatnie są świetną propozycją dla osób, które nie radzą sobie jeszcze z wyjazdami przy pomocy wyciągów orczykowych lub talerzykowych. Jedną z największych atrakcji jest też kolej krzesełkowa na Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt Beskidu.

Skipassy

Skipassy na jazdę w Szczyrku można zakupić na trzy sposoby – w ośrodku, w ośrodku (płatność tylko kartą) oraz online. Od sposobu zakupu zależy cena. Np. 1-dniowy skipass przy płatności w ośrodku kosztuje 159 zł, przy płatności w ośrodku kartą – 144 zł, a przy płatności online – 111 zł. W przypadku karnetów długoterminowych, na 6 dni jazdy, ceny analogicznie wynoszą: 859 zł, 778 zł i 596 zł.

Wypożyczalnie

W Szczyrku funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Można skorzystać z oferty placówek takich jak m.in. Ski Rent Wypożyczalnia Narty & Snowboard & skitur, Szwagier Team – Wypożyczalnia i serwis sprzętu zimowego, czy Wieczorek: serwis i wypożyczalnia nart.

Ceny są podobne do innych polskich kurortów. Za komplet dla osoby dorosłej zapłacimy ok. 55 zł za jeden dzień wypożyczenia, za komplet dla dziecka – 40 zł. Bardziej wymagający dorośli mogą też pokusić się o wypożyczenie zestawu VIP za 100 zł.

Szkoły nauki jazdy

Chcąc podszkolić swoje umiejętności jazdy na nartach, można skorzystać w Szczyrku z pomocy wyspecjalizowanego instruktora. Ofertę nauki jazdy mają m.in. Szkoła Narciarska Szczyrk PROGRESSKI, Szkółka narciarska w Szczyrku NOVA, czy Ski Szkoła Szczyrk. W zasadzie każda z tych szkół ma propozycję zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów, która obejmuje szkolenia indywidualne, grupowe oraz dla dzieci.

Cena za godzinną naukę to średnio ok. 80-100 zł. Im więcej jest osób, tym bardziej cena spada. Przy dwóch osobach uczących się, koszt godziny wynosi 60-80 zł od osoby, a nauka w 3-4 osoby kosztuje 50-60 zł od osoby.

5. Kotelnica Białczańska (Białka Tatrzańska) – największy ośrodek narciarski na Podhalu

Białka Tatrzańska to doskonała destynacja dla turystów, którzy nie chcą wybierać: narty zjazdowe czy narty biegowe. Znajdują się tu bowiem doskonałe trasy zjazdowe w łącznej liczbie 14 km, a do tego kilkanaście kilometrów wyśmienitych tras biegowych. To największa stacja narciarska na Podhalu.

Trasy

W Białce są 23 trasy zjazdowe – to trasy łatwe i średnie. Do dyspozycji są też trasy biegowe. Trasy biegowe to cztery rodzaje pętli od 1250 m do 4380 m. Są naśnieżane i oświetlone, dzięki czemu panują tu bardzo dobre, wręcz doskonałe, warunki.

Wyciągi

Na szczyt tras można dostać się jednym z 21 wyciągów: 12 wyciągów narciarskich i 9 kolejek krzesełkowych.

Skipassy

Ośrodek w Białce Tatrzańskiej oferuje świetne propozycje karnetów, m.in. Tatry Super Ski, który uprawnia do korzystania na stacjach narciarskich TATRYSKI, GÓRAL SKIPASS, PKL Palenica, PKL Mosorny Groń. Ten łączony skipass daje możliwość jazdy na 78 trasach narciarskich o łącznej długości 45 km.

Cena karnetu zależy m.in. od momentu jego zakupu. Jesienią można nabyć karnety na sezon wysoki (rozpoczynający się w styczniu) znacznie taniej. Cena karnetu 1-dniowego wynosi 145 zł (skipass normalny) lub 135 zł (skipass ulgowy). 5-7 dni szusowania to cena 705 zł za karnet normalny i 655 zł za karnet ulgowy. Ciekawą propozycją jest możliwość zakupu karnetu na 14 dowolnych dni w sezonie. Jego realizacja jest możliwa od momentu otwarcia pierwszej stacji należącej do Tatry Super Ski do zakończenia sezonu 2023/2024. Cena za ten skipass to 1699 zł w przypadku karnetu normalnego oraz 1559 zł dla juniora i seniora.

Wypożyczalnie

W wypożyczalniach w Białce Tatrzańskiej można wypożyczyć nie tylko cały sprzęt, ale także strój narciarski, a nawet sanki dla dzieci. Dostępne wypożyczalnie to m.in. Wypożyczalnia Nart u Maćka, Wypożyczalnia nart LIMBA, Wypożyczalnia Dolinka, czy SILVERTON wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Ceny w tych miejscach prezentują się co do zasady podobnie.

Przykładowe ceny za wypożyczenie:

 • Komplet narciarski dla osoby dorosłej – 38 zł//dzień, 168 zł/6 dni.

 • Komplet narciarski dla dziecka – 32 zł/dzień, 162 zł/6 dni.

 • Komplet snowboardowy dla osoby dorosłej – 27 zł/dzień, 246 zł/6 dni.

 • Komplet snowboardowy dla dziecka – 25 zł/dzień, 204 zł/6 dni.

Szkoły nauki jazdy

Liczne szkoły nauki jazdy w Białce Tatrzańskiej pozwolą wykształcić umiejętności narciarskie i snowboardowe nawet u osób, które jeszcze nigdy nie miały nart czy deski na nogach. Warto skorzystać choć z 1-2 godzin nauki przypominającej w sytuacji, gdy przerwa od jeżdżenia na nartach była kilkuletnia, a umiejętności nieco się przykurzyły. Szkoły, z których oferty można skorzystać, to m.in. Szkoła STOK, Szkoła Narciarska i Snowboardowa DOSKONAL, czy Szkoła Narciarska i Wypożyczalnia SkiRyś.

Ile kosztuje nauka z instruktorem?

Dla jednej osoby średnio:

 • 130 zł/1h,

 • 760 zł/ pakiet 6 godzin,

 • 1190 zł/pakiet 10 godzin.

Dla dwóch osób średnio:

 • 160 zł/1h,

 • 940 zł/ pakiet 6 godzin,

 • 1470 zł/pakiet 10 godzin.

Polska nie ma się czego wstydzić, wybór ośrodków narciarskich jest naprawdę imponujący, a z roku na rok – dzięki gruntownym modernizacjom i nowoczesnym rozwiązaniom – zyskują one na jakości.

Jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać?

O jednym należy pamiętać, wybierając się do któregokolwiek z polskich ośrodków narciarskich – mowa o ubezpieczeniu podróżnym. Skoro w Polsce ratownictwo górskie jest finansowane przez NFZ (poszkodowany turysta nie płaci), a dodatkowo narciarz ma ubezpieczenie zdrowotne to wydawać by się mogło, ze ubezpieczenie to zbędny wydatek. Nic bardziej mylnego. Wśród ubezpieczeń turystycznych znajdziemy wiele propozycji dla narciarzy, także tych szusujących w kraju.

Tak naprawdę istnieje szereg sytuacji, w których NFZ nie wystarczy. Można wymienić choćby przypadek kolizji na stoku i uszkodzenia sprzętu, swojego lub cudzego – może to generować ogromne koszty, których narciarz nie był w stanie wcześniej umieścić w swoim budżecie. Ubezpieczenie pokrywa takie niemożliwe do przewidzenia wydatki, zdejmując jednocześnie problem z głowy narciarzowi.

Co więcej, również i w naszym kraju, czasem zdarza się, że najszybciej pomoc medyczną można uzyskać w klinice prywatnej zlokalizowanej niedaleko stoku. Takich kosztów oczywiście rownież nie pokrywa NFZ – pokrywa je natomiast ubezpieczenie. Co więcej, dzięki ubezpieczeniu możemy liczyć również na refundację wydatków na rehabilitację, która staje się niezbędna na skutek w upadku narciarskiego. To pomoc finansowa, z której w trosce o własne bezpieczeństwo finansowe nie należy rezygnować.

To jeszcze nie wszystko. Równie często dochodzi do przypadków, w których narciarz, skuszony bliskością Czech czy Słowacji, na jeden dzień wyrusza ze swojego ośrodka przetestować stoki u sąsiadów… i niefortunny wypadek zdarza się akurat za granicą. Poza granicami Polski nie działa GOPR (za każdą akcję ratowniczą, jeśli nie posiadamy ubezpieczenia, musimy zapłacić sami), nie działa też NFZ. Wówczas jedynym słusznym ratunkiem staje się pomoc ubezpieczyciela.

W takich sytuacjach wystarczy jednak, że narciarz ma wykupioną polisę turystyczną (w prosty sposób można porównać ceny i zakres ochrony w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl). Ubezpieczenie zapewnia spokojną głowę – gwarantuje potrzebne leczenie i wypłatę odszkodowania.

Nie należy zapominać o polisie narciarskiej, nawet gdy planujemy szusować wyłącznie w Polsce!

Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie najlepsze stoki narciarskie w Polsce?

  Najlepsze trasy narciarskie oferują szusującym ośrodki takie jak m.in. Czarna Góra Resort, Ski Arena Szrenica Szklarska Poręba, Zieleniec Ski Arena, Szczyrk Mountain Resort oraz Białka Tatrzańska.

 2. Jaki jest największy ośrodek narciarski w Polsce?

  Największa stacja narciarska, największy kompleks narciarski w Polsce, to Szczyrk Mountain Resort.

 3. Gdzie najlepiej wybrać się na narty?

  Miejsce do szusowania należy dobrać do swoich potrzeb, umiejętności i możliwości finansowych. Bez wątpienia jednak, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z nartami, najlepiej wybrać się do jednego z kurortów w Polsce i tam doskonalić swoje umiejętności.

 4. Gdzie na narty w Polsce dla zaawansowanych?

  Zaawansowani narciarze często wybierają ośrodki takie jak Kasprowy Wierch i Muszyna. Popularnością wśród narciarzy średniozaawansowanych i zaawansowanych cieszą się też Jaworzyna Krynicka, Karpacz Ski Arena oraz Bania Ski, wchodząca w skład Tatry Super

Co warto wiedzieć?
 1. W Czarnej Górze na stok można wjechać superszybką koleją linową „Luxtorpeda”.
 2. W Ski Arena Szrenica Szklarska Poręba jest dostępnych aż 100 km tras biegowych.
 3. W Zieleńcu mikroklimat jest zbliżony do Alp.
 4. Białka Tatrzańska to największa stacja narciarska na Podhalu – narciarze mogą tu korzystać z 23 tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności.
 5. Jadąc na narty w Polsce, warto wykupić ubezpieczenie.
Autor

Emilia Kołsut

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania