Ranking 5 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce w sezonie 2022/2023

Kamil Sztandera
Udostępnij:

W wyborze najlepszego miejsca na szusowanie pomocny będzie nasz ranking 5 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce w sezonie 2022/2023.

Ranking 5 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce w sezonie 2022/2023

W Polsce doskonałe warunki do jazdy na nartach znajdą zarówno doświadczeni, jak i początkujący narciarze. W wyborze najlepszego miejsca na szusowanie pomocny będzie nasz ranking 5 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce w sezonie 2022/2023.

W naszym kraju nie brakuje ośrodków narciarskich oferujących doskonałe warunki do jazdy. Przygotowując ranking 5 najlepszych z nich, pod uwagę wzięliśmy m.in. długość i poziom trudności tras, liczbę wyciągów czy ceny skipassów. Sprawdziliśmy również dostępność wypożyczalni sprzętu oraz szkół nauki jazdy.

1. Czarna Góra Resort – zróżnicowane trasy, komfortowe warunki, nartostrady dla każdego

Położony na Dolnym Śląsku ośrodek Czarna Góra Resort to jedno z bardziej nowoczesnych miejsc dla narciarzy i snowboardzistów w Polsce. Co warte podkreślenia już na wstępie, to ośrodek z bardzo zróżnicowanymi terenami zjazdowymi – od łagodnych polan dla początkujących i dzieci, po wymagające nartostrady z homologacją FIS.

Jedną z największych atrakcji Czarnej Góry – oprócz stoków – jest najdłuższy w Polsce, dwuosobowy Alpine Coaster „Czarna Żmija”. W jego skład wchodzą 33 wagoniki jadące 950-metrowym torem z prędkością do 40 km/h.

Czarna Góra przez 356 dni w roku jest w Strefie Czystego Powietrza.

Trasy

Łączna długość nartostrad wynosi 14 km. A wśród nich znajdują się:

 • 5 polan narciarskich dla początkujących narciarzy i dzieci – mała różnica wzniesień (15-55 m) i niewielka długość (100-450 m) gwarantują komfortowe warunki do nauki jazdy na nartach/snowboardzie.
 • 5 tras średnio trudnych (od 1020 m do 1680 m).
 • 3 trasy łatwe (420-450 m.
 • 4 stoki o długości ponad 1000 m (z czego najdłuższy to prawie 1700 m).
 • 1 trasa trudna o długości 1600 m

Wyciągi

Czarna Góra Resort oferuje turystom wjazd na stok superszybką, nowoczesną koleją linową o nazwie „Luxtorpeda”. Co ważne, kolej funkcjonuje cały rok, więc korzystać z niej mogą nie tylko narciarze, lecz także piesi oraz rowerzyści (tak, koleją można tez przewieźć rower!).

Z kolei linowych dostępna jest także „Żmija” o długości 1100 m oraz „Efka” o długości 370 m. Ponadto w ośrodku funkcjonuje 6 wyciągów talerzykowych (180-868 m).

Dla początkujących przygotowane zostały taśmy do szkolenia – komfortowe i wygodne wyciągi dywanowe, które bardzo ułatwiają naukę jazdy na nartach.

Skipassy

W Czarnej Górze jazda na nartach nie zrujnuje doszczętnie portfela. Jednodniowy normalny karnet kosztuje 110 zł, 7 h jeżdżenia w dni robocze – 60 zł, w weekend – 75 zł, a krótki karnet 2-godzinny to koszt 45 zł. Korzystnie prezentuje się karnet 3-dniowy, który kosztuje 260 zł.

Karnety ulgowe to odpowiednio: 95 zł za dzień, 55 zł za 7h w tygodniu, 70 zł za 7h w weekend, 40 zł za 2h, 225 zł za karnet 3-dniowy.

Wypożyczalnie

W tak prężnie działającym ośrodku, jakim jest Czarna Góra Resort, nie może zabraknąć wypożyczalni. Do dyspozycji jest chociażby punkt VIP SKI, który ma cztery różne lokalizacje w całym ośrodku. Inne wypożyczalnie mieszczące się w Czarnej Górze to m.in. SKI MAXX oraz FUN SKI.

Wypożyczenie kompletu, składającego się z nart, kijków i butów narciarskich kosztuje 50 zł za dobę, dla dzieci – 40 zł. Istnieje także możliwość skompletowania sprzętu dowolnie, np. wypożyczenie jedynie kasku czy gogli.

Szkoły nauki jazdy

Szkoła Narciarstwa Czarna Góra to doskonałe miejsce, które oferuje szkolenia indywidualne grupowe, treningu na tyczkach, zajęcia w Narciarskiej Akademii Malucha oraz Akademię Freestyle’ową dla najmłodszych. Szkoła posiada licencję Polskiego Związku Narciarskiego.

2. Ski Arena Szrenica Szklarska Poręba – doskonałe nartostrady i wyśmienite trasy do narciarstwa biegowego

Położona w Karkonoszach Szklarska Poręba to znany i powszechnie lubiany ośrodek narciarski. Licząca 1362 m n.p.m. Szrenica oferuje 12 km nartostrad, na które składają się trasy łatwe i zaawansowane, otoczone malowniczymi lasami.

Dodatkową atrakcją Szklarskiej Poręby są niezwykle przyjemne i piękne trasy biegowe. Nie będzie przesady w nazwaniu Szklarskiej Poręby mekką miłośników nart biegowych. Trasy przeznaczone na tę aktywność znajdują się na Polanie Jakuszyckiej w Górach Izerskich, liczą aż 100 km i tworzą pętle w kształcie koniczyny. Dzięki temu trasy można dowolnie łączyć i dostosowywać do potrzeb indywidualnych.

Na miejscu znajdują się zarówno wypożyczalnie nart biegowych, jak i szkółki z instruktorami, w tym Jakuszycka Akademia Biegowa.

Trasy

Na 12 km tras narciarskich składają się:

 • FIS – trasa czarna, bardzo trudna, długość 2000 m, szerokość 30-50 m.
 • LOLOBRYGIDA – trasa trudna, długość 4400 m, szerokość 15-45 m.
 • ŚNIEŻYNKA – trasa trudna, długość 2080 m, szerokość 15-35 m.
 • PUCHATEK – trasa łatwa, długość 1470 m , szerokość 15-35 m.
 • Stok slalomowy HALA SZRENICKA – długość 650 m, szerokość 100-200 m.

Wyciągi    

Na Szrenicę transportuje turystów 8 wyciągów: 3 koleje linowe (Szrenica 1, Szrenica 2, Karkonosz Express) oraz 5 wyciągów narciarskich (Ściana, Świąteczny Kamień, Hala Szrenicka 1, Hala Szrenicka 2, Baby Lift).

Przepustowość kolejek linowych i wyciągów narciarskich prowadzących na Szrenicę wynosi 10 tysięcy osób na godzinę.

Skipassy

Karnety uprawniające do zjazdów na Szrenicy zaczynają się od 55 zł, a kończą na 555 zł – istnieje wiele kombinacji cenowych, które uprawniają do zjazdów w określonym czasie. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie karnetu pod długość wyjazdu i preferencje godzinowe zjazdów.

Przykładowe ceny karnetów w Szklarskiej Porębie:

 • 1 dzień (8:30-16:00) – 102 zł,
 • 2 h (14:00-16:00) – 55 zł,
 • 2 dni – 180 zł,
 • 5 dni – 410 zł,
 • 7 dni – 555 zł.

Wypożyczalnie

W Szklarskiej Porębie bez problemu można wypożyczyć nie tylko narty, ale nawet cały gotowy komplet narciarski, a także narty biegowe i kijki. Dostępne tu wypożyczalnie to chociażby: Wypożyczalnia Nart w Szklarskiej Porębie, Paulo Sport, Stacja Jakuszyce.

Koszt wypożyczenia to: narty – 30 zł, buty – 15 zł, kije – 10 zł, kask – 15 zł, gogle – 10 zł; cały komplet (narty, buty, kije) – 40 zł.

Warto wiedzieć, że w wypożyczalniach w Szklarskiej Porębie (np. w Paulo Sport) można wypożyczyć także odzież narciarską i snowboardową. To doskonałe rozwiązanie dla początkujących, którzy dopiero sprawdzają, czy zimowe sporty przypadną im do gustu, a nie chcą inwestować w sprzęt i odzież.

Szkoły nauki jazdy

Jazdy na nartach bądź snowboardzie można nauczyć się podczas lekcji indywidualnych lub grupowych w jednej ze szkółek narciarskich, m.in. Snow4fun, Pada śnieg, A-SKI, Twoje narty.

Koszt: 1 h – 90 zł, pakiet 6 lekcji 450 zł. Taniej wychodzi nauka w dwuosobowych grupach: 1h – 130 zł, pakiet 6 lekcji – 650 zł.

3. Zieleniec Ski Arena – stolica narciarstwa Ziemi Kłodzkiej i jeden z największych ośrodków w Polsce

Zieleniec znajduje się nieopodal czeskiej granicy, w pobliżu miejscowości Duszniki-Zdrój i Polanicy-Zdrój, a z Kłodzkiem dzieli je ok. 35 km. Ośrodek narciarski w Zieleńcu wyróżnia niespotykany gdzie indziej mikroklimat – jest najbardziej zbliżony do mikroklimatu, jaki panuje w Alpach. Miejscowość jest kolebką narciarstwa w Sudetach Środkowych i Wschodnich.

Dla kogo narty w Zieleńcu? Chciałoby się zawęzić wybór i wskazać jedną grupę, ale w rzeczywistości to ośrodek przystosowany naprawdę dla każdego. Moc rozrywek znajdą tu rodziny z dziećmi, zaawansowani narciarze, szukający wyzwań i początkujący snowboardziści, którzy marzą, by w końcu dobrze jeździć na desce.

Trasy

Zieleniec Ski Arena to aż 23 km nartostrad, co pozwala na zjazdy w komfortowych i różnorodnych warunkach. Dostępnych jest aż 40 tras o różnorodnym stopniu trudności zlokalizowanych na 32 stokach. Stacja jest usytuowana na wysokości 80-960 m n.p.m.

Najdłuższa trasa ma 2800 m, a najkrótsza 50 m.

Na 40 tras w Zieleńcu oświetlonych jest 32, więc jazda możliwa jest do godziny 21.

Wyciągi

W ośrodku znajduje się 29 różnorodnych wyciągów: wyciągi dydaktyczne/taśmowe dla najmłodszych i początkujących, 6 komfortowych wyciągów kanapowych, liczne wyciągi talerzykowe.

Skipassy

Zieleniec Ski Arena przygotował atrakcyjne pakiety karnetów, w tym doskonałą promocję – karnet za połowę ceny w sezonie niskim, tj. do 20 grudnia i po 9 marca. Biorąc pod uwagę fakt, że panują tu doskonałe warunki do jazdy na nartach już w listopadzie, a często nawet i w kwietniu, to promocja jest atrakcyjną ofertą.

W promocji „Szusowanko za 50% ceny” za 2 dniowy skipass zapłacimy 99 zł, a za 4-dniowy jedynie 175 zł. Karnety ważne są od 9:00 do 21:00.

Ceny regularne w sezonie wysokim wynoszą:

 • 2h – 60 zł,
 • 7h – 95 zł,
 • 19:00-21:00 – 45 zł,
 • 2-dniowy – 185 zł,
 • 4-dniowy – 330 zł,
 • 6-dniowy – 470 zł.

Wypożyczalnie

Na narty do Zieleńca z powodzeniem można jechać nawet bez sprzętu i we wszystko zaopatrzyć się w jednej z wypożyczalni: ADAM-SKI Wypożyczalnia, AGAL SPORT, Akademia Sportu Gryglówka, Akademicka Szkoła Narciarstwa i Snowboardu, Centrum Narciarsko-Snowboardowe VIP-SKI Wintergroup, Lider SKI, Mieszko Wypożyczalnia, Wypożyczalnia Bartuś.

Ceny za wypożyczenie: narty – 30 zł, buty – 30 zł, kije/kask/gogle – 10 zł, komplet sprzętu narciarskiego – 50 zł.

Szkoły nauki jazdy

Funkcjonujące tu szkoły narciarstwa, m.in. SN LE-SKI, SN ADAM-SKI, SN Akademicka, SN T&T, LIDER-SKI, AT-SNOWBOARD, CENTRUM SZKOLENIA SIGN-X, zatrudniają instruktorów z uprawnieniami PZN i MSiT, szkoleniami PZN. W ofercie są szkolenia indywidualne, dla grup, dla firm, także w godzinach nocnych (czyli do 21:00) oraz specjalne szkolenia dedykowane najmłodszym.

Godzina indywidualnych jazd kosztuje średnio 85 zł, a pakiet 6h to koszt ok. 450 zł.

4. Szczyrk Mountain Resort – kultowy ośrodek, który zyskał drugie życie

Szczyrk od lat cieszy się opinią popularnego ośrodka narciarskiego, ale z czasem jego świetność zaczęła przygasać. Wszystko zmieniło się, gdy ośrodek przeszedł gruntowną modernizację i pod nazwą Szczyrk Mountain Resort oferuje zupełnie nową jakość.

W 2017 roku Szczyrk nawiązał współpracę z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena, dzięki czemu narciarze mają możliwość korzystać ze wspólnego skipassu na 40 km tras.

Po renowacji w 2017 roku ośrodek zyskał nowe centrum – Szczyrk-Gondola: duży budynek, gdzie znajduje się wypożyczalnia, serwis, przechowywania, kasy i informacja, a do tego duży parking na 700 aut. Centrum znajduje się przy dolnej stacji nowoczesnej 10-osobowej gondoli.

Trasy

Szczyrk Mountain Resort posiada 22 km tras o różnorodnym poziomie trudności oraz ukształtowaniu terenu (nie licząc tras wchodzących w skład wspólnego skipassu).

Do dyspozycji narciarzy są 23 trasy, z czego 5 jest oświetlonych. Wśród nich znajdują się trudne, strome trasy dla zaawansowanych jak FIS COS, Bieńkula czy Golgota, a także komfortowe, niezbyt trudne trasy jak Świerkowa i Turystyczna.

Wyciągi

Po intensywnej modernizacji w Szczyrku na stoki można się dostać 12 wyciągami, w tym m.in. 10-osobową koleją gondolową, 6-osobowymi kolejami kanapowymi i wyciągami talerzowymi.

Skipassy

Jak w każdym ośrodku, tak i w Szczyrk Mountain Resort, dostępne są różnorodne karnety w wielu odmiennych kombinacjach, min:

 • 1-dniowy – 99 zł
 • 2-dniowy – 196 zł
 • 3-dniowy – 344 zł
 • 5-dniowy – 540 zł
 • Jazda wieczorna – 49 zł

Wypożyczalnie

W Szczyrku – z racji na dużą liczbę narciarzy – jest także bogata baza sprzętowa. Narty można wypożyczyć m.in. w Iglo Ski Serwis, Motion Rent, Ski Rent Szczyrk, Szkoła Narciarska Ski Town.

Przykładowe ceny to:

 • Cały zestaw dla dorosłych (narty, buty, kijki) – 49 zł/dzień, 216 zł/5 dni
 • Cały zestaw dla dzieci (narty, buty, kijki) – 44 zł/dzień, 194 zł/5 dni
 • Kijki: 15 zł/dzień, 66 zł/5 dni
 • Kask: 15 zł/dzień, 66 zł/5 dni

Szkoły nauki jazdy

Chcąc podszkolić swoje umiejętności jazdy na nartach, można skorzystać w Szczyrku z pomocy wyspecjalizowanego instruktora, m.in. Beskidzka Szkoła Narciarska, Szczyrk Ski School, Maxiland, Winterpassion. W zasadzie każda z tych szkół ma bogatą ofertę zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów, która obejmuje szkolenia indywidualne, grupowe oraz dla dzieci.

Cena za godzinną naukę to 80 zł. Im więcej jest osób, tym cena spada, np. przy dwóch osobach uczących się, koszt godziny wynosi 60 zł od osoby, a nauka w 3-4 osoby kosztuje 50 zł od osoby.

5. Kotelnica Białczańska (Białka Tatrzańska) – największy ośrodek narciarski na Podhalu

Białka Tatrzańska to doskonała destynacja dla turystów, którzy nie chcą wybierać: narty zjazdowe czy narty biegowe. Znajdują się tu bowiem doskonałe trasy zjazdowe w łącznej liczbie 14 km, a do tego kilkanaście kilometrów wyśmienitych tras biegowych.

Trasy

W Białce jest aż 25 bardzo zróżnicowanych tras zjazdowych: 4 trasy trudne, 12 tras łatwych, 4 trasy bardzo łatwe i jeden ogródek dla dzieci. Przeważają trasy dostępne dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy, ale dzięki ciekawym trasom czarnym także bardziej wytrawni narciarze nie będą się tu nudzić.

Trasy biegowe to cztery rodzaje pętli od 1250 m do 4380 m. Są naśnieżane i oświetlone, dzięki czemu panują tu bardzo dobre, wręcz doskonałe, warunki.

Wyciągi

Na szczyt tras można dostać się jednym z 21 wyciągów: 12 wyciągów narciarskich i 9 kolejek krzesełkowych.

Skipassy

Ośrodek w Białce Tatrzańskiej oferuje świetne propozycje karnetów, m.in. Tatry Super Ski, który uprawnia do korzystania na stacjach narciarskich TATRYSKI, GÓRAL SKIPASS, PKL Palenica, PKL Mosorny Groń.

Ten łączony skipass daje możliwość jazdy na 78 trasach narciarskich o łącznej długości 45 km.

Ceny przykładowych karnetów:

 • 2h – 55 zł,
 • 1 dzień – 99 zł,
 • 2 dni: 180 zł,
 • 3 dni – 255 zł,
 • 5 dni – 390 zł,
 • 4h po godz. 16:00 – 65 zł.

Wypożyczalnie

W wypożyczalniach w Białce Tatrzańskiej można wypożyczyć nie tylko cały sprzęt, ale także strój narciarski, a nawet sanki dla dzieci. Dostępne wypożyczalnie to m.in. Waluś Ski, U Maćka, rhSPORT, ZYG ZAK

Przykładowe ceny za wypożyczenie:

 • Narty lub snowboard – 20 zł/2h, 40 zł/dzień
 • Narty lub snowboard (komplet) – 25 zł/2h, 50 zł/dzień
 • Narty biegowe – 20 zł/2h, 40 zł/dzień
 • Buty – 15 zł/2h, 30 zł/dzień
 • Kijki/Kask/Sanki – 8 zł/2h, 15 zł/dzień
 • Kombinezon – 25 zł/2h, 50 zł/dzień

Szkoły nauki jazdy

Liczne szkoły nauki jazdy w Białce Tatrzańskiej pozwolą wykształcić umiejętności narciarskie i snowboardowe nawet u osób, które jeszcze nigdy nie miały nart czy deski na nogach. Warto skorzystać choć z 1-2 godzin nauki przypominającej w sytuacji, gdy przerwa od jeżdżenia na nartach była kilkuletnia, a umiejętności nieco się przykurzyły.

Ile kosztuje nauka z instruktorem?

Dla jednej osoby:

 • 95 zł/1h,
 • 185 zł/2h,
 • 270 zł/3h,
 • 880 zł/ pakiet 10 lekcji,
 • 1720 zł/pakiet 20 lekcji.

Dla dwóch osób:

 • 120 zł/1hm,
 • 230 zł/2h,
 • 330 zł/3h,
 • 1060 zł/pakiet 10 lekcji,
 • 2040 zł/pakiet 20 lekcji

Polska nie ma się czego wstydzić, wybór ośrodków narciarskich jest naprawdę imponujący, a z roku na rok – dzięki gruntownym modernizacjom i nowoczesnym rozwiązaniom – zyskują one na jakości.

Jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać?

O jednym należy pamiętać, wybierając się do któregokolwiek z polskich ośrodków narciarskich – mowa o ubezpieczeniu podróżnym. Skoro w Polsce ratownictwo górskie jest finansowane przez NFZ (poszkodowany turysta nie płaci), a dodatkowo narciarz ma ubezpieczenie zdrowotne to wydawać by się mogło, ze ubezpieczenie to zbędny wydatek. Nic bardziej mylnego.

Tak naprawdę istnieje szereg sytuacji, w których NFZ nie wystarczy. Można wymienić choćby przypadek kolizji na stoku i uszkodzenia sprzętu, swojego lub cudzego, czy rehabilitację niezbędną w wyniku upadku na stoku.

Do tego dochodzi sytuacja, kiedy narciarz skuszony bliskością Czech czy Słowacji na jeden dzień wyrusza ze swojego ośrodka przetestować stoki u sąsiadów i niefortunny wypadek zdarza się akurat za granicą. W takich sytuacjach wystarczy, że narciarz ma wykupioną polisę turystyczną (w prosty sposób można porównać ceny i zakres ochrony w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl) i ma spokojną głowę – ubezpieczenie zapewni mu potrzebne leczenie i wypłatę odszkodowania.

Co warto wiedzieć?
 1. W Czarnej Górze na stok można wjechać superszybką koleją linową „Luxtorpeda”.
 2. W Ski Arena Szrenica Szklarska Poręba jest dostępnych aż 100 km tras biegowych.
 3. W Zieleńcu mikroklimat jest zbliżony do Alp.
 4. Białka Tatrzańska posiada 25 tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności.
Autor

Kamil Sztandera

Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania