Ranking 7 najlepszych ośrodków narciarskich w Południowym Tyrolu

Redakcja
Udostępnij:
5

Południowy Tyrol to marzenie niejednego narciarza i snowboardzisty. Trudno się dziwić, gdyż tutejsze trasy liczą ponad 1200 km, a niezwykły krajobraz Dolomitów, będący częścią Alp, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

narty w Południowym Tyrolu

Południowy Tyrol to marzenie niejednego narciarza i snowboardzisty. Trudno się dziwić, gdyż tutejsze trasy liczą ponad 1200 km, a niezwykły krajobraz Dolomitów, będący częścią Alp, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Tyrol to miejsce o wyjątkowej urodzie i specyfice. Do 1918 roku był wyłącznie w rękach austriackich, obecnie Tyrol Północny i Wschodni należą do Austrii, a region autonomiczny Trydent-Górna Adyga (w tym Tyrol Południowy) wchodzą w skład Włoch. Dlatego nie powinno dziwić, że w części austriackiej są także włoskie nazwy i na odwrót. Tradycja, kuchnia i zwyczaje tych dwóch narodów przenikają się tu nawzajem.

1. 3 Zinnen Dolomites

Centrum sportów zimowych 3 Zinnen Dolomites musiało znaleźć się na 1 miejscu rankingu. Zdecydowanie jest to najciekawszy i największy region narciarski Południowego Tyrolu. W jego skład wchodzi aż 7 ośrodków narciarskich: Monte Elmo, Croda Rossa, Dobbiaco/Rienza, Baranci, Waldheim, Passo Monte Croce, Braies.

Miejsce jest niezwykłe przede wszystkim z uwagi na fantastyczny alpejski krajobraz, który dodatkowo rozpieszcza turystów 300 słonecznymi dniami w roku.

Trasy, infrastruktura, atrakcje: 3 Zinnen Dolomites liczy 115 km tras narciarskich zlokalizowanych na 5 górach. Góra Haund jest dodatkowo oświetlona, więc zjazdy możliwe są do godziny 22:00. 

Karnet jednodniowy dla dorosłych kosztuje ok. 200 zł. Zapewnia dostęp do wszystkich tras i wyciągów w ośrodku. 

Z atrakcji pozanarciarskich do dyspozycji turystów jest 3-kilometrowy tor saneczkowy oraz liczne szlaki piesze, do których dowożą kolejki. Początek szlaków ma miejsce przy górnych stacjach na szczycie Helm, Stiergarten, Rotwand i Haunold.

Najmłodszych ucieszy karmienie reniferów, które odbywa się przy górnej stacji kolejki kabinowej Rotwand.

Centrum narciarskie dysponuje bardzo różnorodnymi trasami, więc zadowoli każdego, kto nie lubi nudy i jest spragniony wciąż nowych wyzwań na stoku. Z pewnością miejsce można polecić rodzinom z dziećmi – mnogość atrakcji dla najmłodszych sprawi, że nawet poza stokiem będą mogli spędzić fantastyczny czas. 

Ciekawostka: Co roku FIS organizuje tu zawody Pucharu Świata w Ski-crossingu. Miejsce jest do tego doskonałe, gdyż dysponuje 200 km tras do ski-crossingu. 

Dla lubiących szybkie tempo atrakcją będzie wycieczka Giro delle Cime – podczas jednego dnia narciarz pokonuje 34 km i 5600 metrów różnicy wysokości, poznając jednocześnie kilka szczytów w Dolomitach. Większość trasy pokonuje na nartach, czasami korzystając ze skibusa.

2. Obereggen – Ski Center Latemar

Region narciarski Obereggen oferuje nie tylko liczne, doskonale przygotowane nartostrady, ale także szereg dodatkowych atrakcji, np. Obereggen Night Show, podczas którego najlepsi freestylerzy w regionie pokazują swoje umiejętności narciarskie i snowboardowe, a zaproszeni goście mogą raczyć się grzanym winem i herbatą. Występ kończy pokaz fajerwerków. Co jeszcze czeka w ośrodku?

Trasy, infrastruktura, atrakcje:

 • 48 kilometrów tras, 18 wyciągów narciarskich,
 • 2 tory saneczkowe,
 • 2 dziecięce parki narciarskie i snowpark

Co istotne, kupując skipass do Obereggen, można jeździć dodatkowo po ośrodkach narciarskich Latemar, Alpe Lusia, Alpe Cermis i Jochgrimm-Oclini, łącznie 111 km tras.

Infrastruktura i przygotowanie terenu są na najwyższym poziomie: 200 armatek śnieżnych dba o odpowiednie naśnieżenie, a 12 schronisk z chęcią podejmuje zmęczonych i głodnych narciarzy. Do dyspozycji jest 18 nowoczesnych wyciągów kabinowych.

Obereggen oferuje także nocną jazdę. W każdy wtorek, czwartek i piątek oświetlone stoki są udostępniane dla turystów od 19:00 do 22:00

Karnet całodniowy dla osoby dorosłej kosztuje ok. 210 zł. 

Ciekawostki: Jeśli karnet Val di Fiemme/Obereggen na 111 km tras to za mało, są jeszcze inne możliwości, np. skipass Prezzi Valle Silver na 390 km tras oraz Dolomiti Superski na 1200 km tras. 

Ośrodek narciarski Obereggen zdecydowanie można polecić całym rodzinom – dzieci zmęczone jazdą na nartach mogą skorzystać z atrakcji snowparków i parków narciarskich, a zaawansowani narciarze z pewnością docenią tutejsze zróżnicowane nartostrady.

3. Alpe di Siusi (Seiser Alm)

Ośrodek Alpe di Siusi Seiser Alm to największy wysokogórski płaskowyż w Europie, a położony jest wokół szczytów Sasso Lungo, Sasso Piato i Punta d’Oro. Łagodne i szerokie trasy oraz duże nasłonecznienie przez większą część roku sprawia, że to doskonałe miejsce na pierwszy zagraniczny wyjazd na narty. Nie zawiodą ani stoki, ani pogoda. 

Trasy, infrastruktura, atrakcje: ponad 60 km doskonale przygotowanych tras narciarskich, z czego przeważają trasy łatwe i średniozaawansowane oraz 20 nowoczesnych wyciągów.

Ośrodek wyróżnia się tym, że trasy są tu szerokie i nieporośnięte drzewami, co sprawia, że doskonale radzą sobie na nich dzieci i osoby mniej zaawansowane w jeździe na nartach. Prawdziwy raj mają tu także wielbiciele carvingu. 

Karnet całodniowy dla osoby dorosłej kosztuje ok. 230 zł. 

Ośrodek Alpe di Siusi / Seiser Alm to zdecydowanie miejsce dla początkujących, średniozaawansowanych i rodzin z dziećmi z uwagi na łagodne, szerokie i niezbyt trudne trasy oraz liczne atrakcje dla najmłodszych, m.in. 22-km tor saneczkowy, lodowisko, baseny, kuligi konne, funparki.

Z myślą o rodzinach z dziećmi przygotowano tu wiele udogodnień: bezpieczne i komfortowe wyciągi dla najmłodszych, szkoły narciarskie dla dzieci. Istnieje nawet możliwość wynajęcia opiekunki do dziecka, np. na czas, gdy rodzice zjeżdżają po bardziej zaawansowanych trasach. 

Dla lubiących freestyle jest tu dostępny ciekawy, choć może nie najbardziej trudny snowpark z przeszkodami. 

Ciekawostki: Alpe di Susi to także mekka narciarzy biegowych, a to za sprawą świetnie przygotowanych dwukierunkowych tras biegowych, liczących 60 km.

4. Alta Badia

Alta Badia znajduje się w samym centrum kompleksu Dolomiti Superski u podnóża masywu Sella, co czyni ośrodek doskonałą bazą wypadową na wiele tras narciarskich i widokowych.

Trasy, infrastruktura, atrakcje: Ośrodek dysponuje 130 km tras, na które składają się 54 nartostrady. Jednak rozrywek uświadczą tu nie tylko narciarze zjazdowi, ale także narciarze biegowi oraz piechurzy: do ich dyspozycji jest 34 km tras biegowych oraz 80 km tras pieszych. 

Jedna z ciekawszych tras to Sellaronda – niemal 40-km trasa widokowa wokół masywu Sella (włączając w to drogę przebytą wyciągami). 

W Alta Badia nigdy nie można narzekać na nudę. Wieczorami odbywają się tutaj kuligi śnieżne, pokazy widowiskowej jazdy na nartach (m.in. zjazd z pochodniami), ogniska, tradycyjne zjazdy nartami z wiązką siana (nawiązujące do czasów, gdy siano zwoziło się z wysokich hal z użyciem koni i powozów).

Różnorodność tras narciarskich sprawia, że jest to doskonałe miejsce zarówno dla zaawansowanych narciarzy (m.in. zjazd z góry Lagazuoi, trasa Sellaronda), jak i dzieci (min. Snowparki, szkółki narciarskie, wyciągi przystosowane do potrzeb najmłodszych).

Skipass jednodniowy kosztuje ok. 235 zł.

Ciekawostki: W Alta Badia znajduje się trasa historyczna śladami I wojny światowej, na której umiejscowione są liczne akcenty przypominające tę historię. Trasa Col di Lana liczy 83 km (część pokonuje się na nartach, część pieszo, a część skibusami).

Co roku w grudniu odbywa się w Alta Badia Wyścigi Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn na Gran Risa Piste. W tym czasie okolica tętni życiem jeszcze bardziej niż zazwyczaj.

5. Val Gardena – Gröden

Ośrodek znajduje się na wysokości 1236 – 2500 m n.p.m. w jednej z 5 dolin w sąsiedztwie miast Ortisei, Selva di Val Gardena i Santa Cristina Valgardena. 

Trasy, infrastruktura, atrakcje: Val Gardena posiada 175 km tras narciarskich, z czego najdłuższa liczy 10,5 km. Większość z nich jest sztucznie naśnieżana, co stwarza naprawdę doskonałe warunki w każdej sytuacji pogodowej. Przeważają trasy zielone i niebieskie, co czyni ośrodek przyjazny osobom mniej zaawansowanym i rodzinom z dziećmi. 

Jedną z ciekawszych tras, a jednocześnie najdłuższą nartostradą w ośrodku jest La Longia, licząca 10 km długości i 1273 m wysokości. Pomimo przeważających tras łatwych i średniozaawansowanych, do Val Gardeny przyciąga rokrocznie wiele osób, także tych wytrwanych narciarzy – tras czarnych jest co prawda mniej, ale są doskonałe. 

Funkcjonują tutaj 3 snowparki, co zapewnia doskonałą zabawę najmłodszym. 

Ceny skipassów dla dorosłych zaczynają się od 180 zł za dzień. Val Gardena wchodzi w skład Dolomiti Superski, dzięki czemu na jednym karnecie można jeździć w różnorodnych ośrodkach wchodzących w skład kompleksu. 

Ciekawostki: Val Gardena Active to program ośrodka mają zapewnić turystom dodatkowe, oryginalne aktywności fizyczne połączone z poznawaniem okolicy i chłonięciem krajobrazu, m.in. spacery z rakietami śnieżnymi, wspinaczka, narty biegowe. Zainteresowani mogą dowolnie wybierać zajęcia, tworząc tym samym swój indywidualny program Val Gardena Active.

6. Plan de Corones / Kronplatz

Ośrodek położony w dolinie Pustertal, pomiędzy Bruneck-Brunico, St.Vigil-San Vigilio i Valdaro-Olang. Znajduje się na wysokości 935m – 2275m.

Trasy, infrastruktura, atrakcje: 119 km tras, 32 nowoczesne wyciągi i szerokie, nieporośnięte drzewami nartostrady – to największe plusy Plan de Corones. Większość tras narciarskich znajduje się na jednej górze, są one szerokie, nieprzeludnione i bezpieczne. Po wschodniej stronie Kronplatz znajdują się niemal wyłącznie trasy niebieskie. 

Każda z tras, w razie potrzeby, może być sztucznie naśnieżana, co zapewni udany urlop i usatysfakcjonuje narciarzy.

Plan de Corones to zdecydowanie ośrodek przyjazny dzieciom. Znajdują się tutaj nie tylko łagodne, szerokie i bezdrzewne stoki z niebieskimi trasami, ale też bardzo wiele atrakcji i udogodnień stworzonych właśnie z myślą o radości najmłodszych adeptów śnieżnych sportów zimowych.

Na potwierdzanie można wymienić choćby: specjalną, dedykowaną dzieciom gondolę oraz Croniworld, czyli strefę dziecięcych przyjemności tj. restauracja dla dzieci, bajkowy zamek dla najmłodszych, plac zabaw, wyciąg taśmowy. Gdy dzieci bawią się w najlepsze, ci bardziej zaawansowani członkowie rodziny mogą spróbować swoich sił na czarnych, stromych trasach, m.in. trasie Piculin.

Skipass całodzienny dla dorosłych kosztuje ok. 215 zł. 

Ciekawostki: Ośrodek słynie z tradycji paralotniarstwa, którego można spróbować w tandemie, z doświadczonym instruktorem. Lot paralotnią zapewnia niesamowite widoki i pozwala podziwiać panoramiczny krajobraz Doliny Pustertal.

7. Solda/Sulden

Solda to jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków Południowego Tyrolu, znajduje się w regionie Ortles, tuż obok ośrodka Trafo i Passo Stelvio (brak niestety połączenia narciarskiego między nimi). Dolna stacja narciarska Solda położona jest na niemal 2 000 m n.p.m., a szczyt Schöntauf znajduje się na 3250 m n.p.m. 

Trasy, infrastruktura, atrakcje: Ośrodek dysponuje ponad 40 km tras narciarskich, z czego najdłuższa ma 12 km. Przeważają trasy średniozaawansowane i łatwe, stąd to chętnie wybierane miejsce wśród rodzin i osób początkujących. Dla spragnionych bajkowych widoków i większych stromizn polecana jest czarna trasa Kanonenrohr. 

Sezon trwa tutaj od listopada do maja, a to dzięki lodowcowi Stelvio i wysokogórskiemu położeniu.

Cena całodniowego skipassu wynosi od ok. 160 do 210 zł w zależności od terminu przyjazdu. 

Ciekawostki: W ośrodku Solda znajdują się tzw. vie ferrate, czyli drogi wspinaczkowe z  drabinkami, łańcuchami i mostami. 

Co roku w maju odbywa się tu Snowboard Festival – tutejsze trasy stwarzają doskonałe warunki dla snowboardzistów. 

Narty w Południowym Tyrolu a ubezpieczenie. Dlaczego potrzebne i jakie wybrać? 

Każdy z ośrodków narciarskim w Południowym Tyrolu to doskonała destynacja na zimowy aktywny urlop. Jednak do każdego z tych miejsc warto zabrać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, tj. polisę narciarską. 

Dlaczego polisa podróżna do Południowego Tyrolu to przydatna rzecz?

 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) choć funkcjonuje we Włoszech to nie daje takiego zabezpieczenia, jakiego potrzebuje narciarz czy snowboardzista, np. EKUZ nie zawiera assistance, kosztów leczenia w dowolnych placówkach czy pokrycia kosztów rehabilitacji.
 • Dla narciarza i snowboardzisty wybierającego tak wysokie stoki poza granicami Polski ważne powinno być ratownictwo i transport medyczny do kraju. Koszt akcji ratowniczej na 2000 m n.p.m to zawrotne sumy, które mogą sprawić, że turysta bez polisy zostanie z ogromnymi długami po zimowym urlopie. W razie skomplikowanego urazu wymagającego transportu medycznego do Polski dobra polisa turystyczna pokryje ten koszt, nie obciążając zupełnie poszkodowanego. 
 • Większość przedstawionych ośrodków to doskonałe miejsca na narty z dziećmi. A gdy w grę wchodzi zdrowie najmłodszych, powinny zostać zachowane najwyższe standardy bezpieczeństwa. Polisa turystyczna, w przeciwieństwie do karty EKUZ, pozwala skorzystać niemal z dowolnej placówki medycznej, a w przypadku choroby dziecka szybkość skorzystania z pomocy lekarskiej jest tym istotniejsza. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla narciarza wybierającego się do Południowego Tyrolu? Porównując poszczególne ofert w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych można dostrzec, że najtańsza, ale też najbardziej podstawowa wersja to 3,70 zł za dzień. Dobre ubezpieczenie zapewniające wysokie sumy leczenia i wymagane usługi to koszt 23 zł za dzień. W skład takiej polisy wchodzą:

 • Koszty leczenia – 800 000 zł
 • Ratownictwo – 800 000 zł
 • NNW – 50 000 zł
 • OC – 300 000 zł
 • OC sportowe – 300 000 zł
 • Bagaż – 3 000 zł
 • Opóźnienie lotu o 6h – ok. 400 zł

Dobra polisa na tygodniowy wyjazd podniesie jego koszt o ok. 160 zł. Tyle wystarczy, aby w razie wypadku na stoku być w pełni zabezpieczonym i uzyskać pomoc medyczną na najwyższym poziomie.

Co warto wiedzieć?
 1. Południowy Tyrol będący częścią Alp, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 2. Trasy liczą ponad 1200 km, a niezwykły krajobraz Dolomitów przyciąga turystów z całego świata.
 3. Do najpopularniejszych kurortów zaliczane są 3 Zinnen Dolomites, Obereggen, Alpe di Susi, Alta Badia, Val Gardena, Plan de Corones i Solda.
 4. Przed wyjazdem do Południowego Tyrolu trzeba zakupić ubezpieczenie narciarskie, które można znaleźć od 3,7 zł dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów