Gdzie na narty na Słowację – najlepsze ośrodki narciarskie

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Nie trzeba wyjeżdżać w alpejskie szczyty, aby cieszyć się zimowymi sportami na najwyższym poziomie, korzystając z nowoczesnej infrastruktury i wielu turystycznych udogodnień. To wszystko znajdziemy u naszych słowackich sąsiadów – blisko i tanio. Warto się o tym przekonać na własnej skórze.

Słowacja zimą

Alpy za daleko i za drogo? Wcale nie musisz wyjeżdżać do Austrii czy Szwajcarii, by poszusować na dobrych stokach. W oddalonej o rzut beretem od naszej granicy Słowacji ośrodki narciarskie wręcz kuszą, by je odwiedzić. Tamtejsze stoki nie ustępują infrastrukturą alpejskim, także baza noclegowa i gastronomiczna stoi na odpowiednim poziomie.

Cenom za to bliżej do polskich realiów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem trzech najlepszych ośrodków narciarskich na Słowacji!

Czy można jechać w góry na Słowację zimą 2022 r.?

Obecnie nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o podróżowanie do Słowację. Zniesione zostały wszelkie obostrzenia związane z COVID-19, dlatego podróżujący z Polscy turyści mogą swobodnie przekraczać słowacką granicę.

„Z dniem 6 kwietnia 2022 roku zniesiono ograniczenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 przy wjeździe do Republiki Słowackiej i trakcie tranzytu przez jej terytorium” możemy przeczytać na stronie gov.pl

Oznacza to, że niezależnie od statusu szczepienia, podróżni nie muszą wykonywać testów na obecność COVID-19 przed wyjazdem ani po przybyciu do Słowacji.

Nie obowiązuje również kwarantanna wjazdowa, zarówno w przypadku osób zaszczepionych, jak i tych, którzy szczepienia nie posiadają. Nie trzeba także wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Miejsce idealne na rodzinny wyjazd –  Jasna Nizke Tatry, Liptowo

Dziesiątki kilometrów tras o najłatwiejszym poziomie trudności, wiele kilometrów tras dla doświadczonych, liczne szkółki narciarskie dla najmłodszych narciarzy, największy na Słowacji  snowpark oraz znakomite tereny do uprawiania freeridu – tak w skrócie można opisać ośrodek Jasna, położony w Niskich Tatrach, będący największym tego typu u naszych południowych sąsiadów. Co ciekawe, na terenie stacji znajdują się dwa oświetlone stoki, idealne do wieczornej jazdy. Takiej atrakcji nie można przegapić!ceny_tras_jasna

Dla kogo?

Ośrodek oferuje aż 28 tras o różnym stopniu trudności (20 tras niebieskich, 13 tras czerwonych i 5 tras czarnych), dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Bez względu na to, czy uprawiamy klasyczne narciarstwo, snowboard czy sporty ekstremalne – w Niskich Tatrach będziemy bawić się świetnie. Ośrodek Jasna może pochwalić się infrastrukturą na naprawdę najwyższym poziomie (odbywają się tam międzynarodowe imprezy sportowe).

Atrakcje poza stokiem:

Również w przerwach między zjazdami lub po intensywnym dniu spędzonym na jeździe, w ośrodku Jasna nie sposób się nudzić. Kurort szczyci się bowiem wieloma restauracjami z najlepszym jedzeniem, w których można spróbować lokalnych potraw, czy wypić  grzane wino, podziwiając górski krajobraz.

Miłośnicy nocnego życia i dłuższej zabawy, z pewnością znajdą coś dla siebie w jednym z licznych pubów i klubów muzycznych. W dniu wolnym od szusowania, warto natomiast całą rodziną wybrać się do pobliskiej Tatralandii.

Ceny:

Przykładowe ceny skipassów w wysokim sezonie, w poprzednich latach:

Rodzaj karnetuOsoba dorosłaDziecko
1-dniowy ski pass46 euro34 euro
2-dniowy ski pass90 euro66 euro
3-dniowy ski pass134 euro98 euro
4-dniowy ski pass175 euro129 euro
5-dniowy ski pass207 euro152 euro
6-dniowy ski pass237 euro174 euro
1 zjazd24 euro17 euro

Sezon wiecznie żywy – Tatrzańska Łomnica, Wysokie Tatry

Tatrzańska Łomnica to prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa. Narciarzy można spotkać tutaj niemal przez cały rok – bo sezon trwa od listopada aż do maja. To bowiem najwyższej położony ośrodek narciarski na Słowacji leżący u stóp Łomnicy, jednego z najwyższych tatrzańskich szczytów.

Na jego terenie leżą dwa duże tereny narciarskie – Jamy i Skalnate Pleso. Okolica zachwyca – nie tylko ośnieżonymi szczytami, ale otaczającymi kurort parkami, lasami i rozsianymi dosłownie wszędzie pensjonatami i sanatoriami, z których najstarsze pamiętają jeszcze XIX wiek.

ceny_tras_tatrzanskalomnica

Dla kogo?

Na terenie Łomnicy znajduje się kilkanaście kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu trudności, dlatego jest to świetne miejsce zarówno dla osób doświadczonych, jak i początkujących.

Amatorzy zimowych sportów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami lub deską, będą mogli skorzystać nie tylko z wypożyczalni sprzętu, ale także profesjonalnej pomocy instruktora, czy oferty jednej ze szkółek narciarskich (głównie dla dzieci).

Atrakcje poza stokiem:

W okolicy znajdują się także inne obiekty sportów zimowych – skocznie narciarskie, lodowisko oraz tor bobslejowy. To świetna lokalizacja dla tych, którzy szukają mocniejszych wrażeń po dniu spędzonym na zjazdach.

Po całym dniu na stoku warto także udać się na lokalny obiad w jednej z miejscowych, klimatycznych restauracji. Wieczorem można natomiast wybrać się do ekskluzywnego baru albo klubu muzycznego. Tatrzańska Łomnica z roku na rok próbuje bowiem dorównać swoją ofertą après-ski najlepszym alpejskim ośrodkom – jak potwierdzają turyści, udaje jej się to z dużym powodzeniem.

Ceny:

Przykładowe ceny skipassów w poprzednich latach, w wysokim sezonie:

Rodzaj karnetuOsoba dorosłaDziecko
1-dniowy ski pass44 euro31 euro
2-dniowy ski pass86 euro61 euro
3-dniowy ski pass128 euro90 euro
4-dniowy ski pass168 euro118 euro
5-dniowy ski pass198 euro139 euro
6-dniowy ski pass227 euro159 euro
1 zjazd22 euro16 euro

Na bogato – Park Snow Donowaly, Wielka Fatra

16 nowoczesnych wyciągów, dobrze naśnieżane stoki, rozwinięta infrastruktura turystyczna i dziesiątki kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu zaawansowania – tak prezentuje się jeden z najlepszych i najczęściej odwiedzanych w Słowacji ośrodków – Park Snow Donowaly, zlokalizowany niedaleko Bańskiej Bystrzycy.

W ośrodku znajdziemy aż 18 tras o zróżnicowanym poziomie trudności, w tym 13 niebieskich – najłatwiejszych, 4 czerwone – dla średnio zaawansowanych narciarzy, oraz 1 czarną – najtrudniejszą, dla najbardziej wymagających sportowców, szukających ekstremalnych wrażeń.

Park Snow Donowaly to także przepiękne widoki, ponieważ w jego otoczeniu znajdują się liczne malownicze lasy, łąki, a także źródła termalne, które warto odwiedzić.

ceny_tras_snowdonovaly

Dla kogo?

Ośrodek kusi doskonałym warunkami do jazdy na nartach oraz snowboardzie, a liczne trasy są świetnie przygotowane pod kątem potrzeb zarówno amatorów, jak i doświadczonych miłośników narciarstwa.

Wiele atrakcji poza stokiem, liczne szkółki narciarskie, wiele łagodnych zjazdów, a także atrakcyjna cenowo baza noclegowa – to tylko niektóre z powodów, dla których Park Snow Donowaly jest miejsce chętnie wybieranym przez rodziny z dziećmi.

Atrakcje poza stokiem:

Po całym dniu spędzonym na stoku, w kurorcie Donowaly można spróbować wielu innych sportów zimowych, takich jak choćby saneczkarstwo na specjalnie przygotowanym torze, łyżwiarstwo, freeride, czy zabawa w snow parku. Na turystów spragnionych większej dawki adrenaliny czekają natomiast kursy oraz loty paralotnią z instruktorem.

Po zimowych aktywnościach, można natomiast odpocząć w jednej z licznych, bardzo klimatycznych restauracji, albo kontynuować dobrą zabawę w pubie czy muzycznym klubie. Nie można również pominąć wizyty w termalnych źródłach.

Ceny:

Przykładowe ceny w poprzednich latach, w wysokim sezonie:

Rodzaj karnetuDorośliMłodzież Dzieci
1-dniowy35 euro28 euro25 euro
2-dniowy69 euro55 euro48 euro
3-dniowy103 euro82 euro72 euro
4-dniowy132 euro106 euro92 euro
5-dniowy157 euro126 euro110 euro
6-dniowy179 euro143 euro125 euro

Świetne miejsca na weekendowy wypad – Skipark Ružomberok, Malinô Brdo

Amatorzy szusowania, którzy szukają miejsca na krótki, weekendowy wypad, z pewnością docenią miejsce, jakim jest Skipark Ružomberok. Ośrodek jest świetnie przygotowany dla turystów i znajduje się zaledwie 2km od miasta o tej samej nazwie. Co więcej, w bliskiej odległości znajduje się miasteczko Hrabovo, z którego kolejką linową można dojechać bezpośrednio właśnie do Malinô Brdo.

Kurort do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów oddaje aż 7 stoków o zróżnicowanym stopniu trudności. Wśród nich znajdziemy między innymi łagodną trasę niebieską dla początkujących, a także trzy trasy czarne o dużym stopniu trudności, dla zaawansowanych narciarzy. Najdłuższy zjazd liczy aż 2 900 m.

Dla kogo?

Dzięki temu, że ośrodek posiada bardzo szeroką ofertę, dopasowaną do potrzeb w zasadzie wszystkich miłośników białego szaleństwa, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zaawansowani sportowcy na pewno docenią trudne trasy i możliwość skorzystania z bardziej ekstremalnych atrakcji.

Rodziny z dziećmi, a także początkujący narciarze również będą zadowoleni. Pośród wszystkich tras znajduje się bowiem łagodna, szeroka łąka, która świetnie sprawdzi się jako miejsce do nauki jazdy na nartach lub desce.

Atrakcje poza stokiem:

Skipark Ružomberok to także świetne miejsce dla tych, którzy szukają ciekawych atrakcji poza stokiem. W bliskiej odległości od ośrodka znajduje się bowiem Jezioro Liptowskie, będące największym sztucznym jeziorem na Słowacji, a także znany oraz uwielbiany przez turystów aquapark Tatralandia.

Dodatkowo w przerwie między uprawianiem zimowych sportów, warto zakosztować odrobiny relaksu w jednym z basenów termalnych w kompleksie GINO Paradise Bešeňová, skorzystać z oferty uzdrowiska Aqua-Vital Parku Lúčky, czy wybrać się do parku linowego Tarzania.

Ceny:

Przykładowe ceny karnetów w wysokim sezonie w 2021/2022:

Rodzaj karnetuDorośliMłodzież Dzieci
2-godzinny25 euro20 euro18 euro
4-godzinny28 euro22 euro20 euro
1-dniowy35 euro28 euro25 euro
2-dniowy68 euro54 euro48 euro
3-dniowy97 euro78 euro68 euro
4-dniowy127 euro102 euro89 euro
5-dniowy152 euro122 euro106 euro
6-dniowy174 euro139 euro122 euro
10-dniowy224 euro179 euro157 euro

Ile kosztuje wyjazd z Polski na Słowację na narty?

Jeśli planujemy podróż na narty do Słowacji, zwłaszcza całą rodziną, lub po prostu większą grupą, najbardziej korzystna cenowo będzie podróż własnym samochodem. Ceny paliwa na terenie Słowacji są podobne jak w Polsce, a dojazd do ośrodków narciarskich jest wygodny i dość szybki.

Warto jednak pamiętać, że podróżując drogami szybkiego ruchu, trzeba wykupić winiety, których ceny wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu euro, w zależności od okresu obowiązywania.

Z Polski do Słowacji można dotrzeć także samolotem. Lot do Koszyc w grudniu zarezerwować można już od około 380 PLN/osobę w dwie strony, natomiast do Bratysławy – od nieco ponad 400 PLN. Jeśli wybieramy lot samolotem, do ceny biletu należy oczywiście doliczyć koszty transportu z miasta, w którym znajduje się lotnisko, bezpośrednio do ośrodka narciarskiego.

Jeśli chodzi o noclegi, większość ośrodków narciarskich posiada własną bazę noclegową. Ceny uzależnione są oczywiście od standardu hotelu, odległości o stoków, a także dodatkowych udogodnień. Ceny w takich miejscach są jednak zazwyczaj sporo wyższe niż w kwaterach prywatnych, lub hotelach czy pensjonatach nieco oddalonych od głównego kurortu.

Podobnie wygląda kwestia wyżywienia. Restauracje zlokalizowane bezpośrednio przy stokach narciarskich, zazwyczaj mają o wiele wyższe ceny niż te mniejsze, nieco oddalone od kurortów. Nie zmienia to faktu, że za obiady czy kolacje w słowackich ośrodkach dla narciarzy nie zapłacimy fortuny. Ceny są zbliżone do tych, z jakimi można spotkać się w polskich kurortach.

Jeśli zależy nam nam na jak najtańszej opcji wyżywienia, możemy oczywiście zadbać o nie we własnym zakresie. W takim przypadku warto jednak zrobić większe zakupy jeszcze przed przyjazdem do ośrodka, ponieważ na miejscu często brakuje większych, dobrze zaopatrzonych sklepów.

Ubezpieczenie na narty w Słowacji – jak wybrać?

Zakup odpowiedniej polisy turystycznej to obowiązkowy punkt na liście przygotowań przed wyjazdem na narty do Słowacji. Ryzyko wypadku lub choroby istniej zawsze (szczególnie na stoku), a jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Ubezpieczenie narciarskie nie kosztuje wiele (najtańszą polisę można kupić już za nieco ponad 4 PLN/dzień ochrony), a zapewnia pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, a nawet ochronę bagażu i sprzętu sportowego.

Warto jednak pamiętać, że dobre ubezpieczenie powinno być dopasowane do charakteru i potrzeb naszego wyjazdu. Co ważne, choć w Słowacji obowiązuje europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), nie zapewnia on refundacji wszystkich kosztów związanych z ewentualnym leczeniem, czy kosztów ratownictwa.

Dlatego też warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia, które zagwarantuje pokrycie kosztów leczenia na sumę gwarantowaną minimum 30 000 euro. Jeśli natomiast chodzi o koszty ratownictwa, suma gwarantowana ochrony nie powinna być niższa niż 7 000 euro.

Osoby, które na słowackich stokach zamierzają uprawiać sporty ekstremalne lub o podwyższonym ryzyku (przynajmniej według definicji ubezpieczyciela), na pewno powinny skorzystać z rozszerzenia ochrony na taką okoliczność.

Co jeszcze zagwarantuje odpowiednie ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów?

  • Assistance – pakiet assistance to podstawowa pomoc i wsparcie dla osoby ubezpieczonej i jej najbliższych, w razie choroby, wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia – czy to na stoku, czy poza nim. Zapewni np. wsparcie tłumacza, pomoc prawną, a często również pokrycie kosztów takich jak choćby wcześniejszy powrót do kraju, przyjazd członka rodziny do chorego, czy opiekę nad dzieckiem, którego rodzice lub opiekunowie są poszkodowani.
  • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – w ramach ochrony, jaką zapewnia NNW, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z tytułu poniesionych szkód osobowych lub szkody w mieniu. Wysokość zadośćuczynienia będzie zależna od wielkości szkody (np. chwilowy, lub trwały uszczerbek na zdrowiu). NNW to także zabezpieczenie finansowe dla bliskich ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. Warto więc pamiętać, by suma gwarantowana tego elementu polisy była odpowiednio wysoka.
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – zarówno w życiu prywatnym, jak i OC sportowe. Taka ochrona będzie niezbędna, jeżeli na skutek spowodowanego przez nas wypadku ucierpią osoby trzecie lub ich mienie. OC sportowe zadziała natomiast podczas wypadków na stoku. To bardzo istotne, ponieważ skutki takich zdarzeń mogą być naprawdę kosztowne. Osoby nieubezpieczone za leczenie lub rehabilitację poszkodowanych turystów, a także za naprawę ich sprzętu sportowego, będą musieli zapłacić z własnej kieszeni.
  • Ubezpieczenie bagażu – przyda się podczas każdej podróży zagranicznej, szczególnie takiej, w którą zabieramy ze sobą drogi sprzęt, czy to sportowy, czy elektroniczny. Ten element polisy zagwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia, kradzieży, a nawet opóźnienia bagażu.
  • Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka – to wspomniane już rozszerzenie, które zagwarantuje ochronę miłośnikom bardziej ekstremalnych wrażeń na stoku. To ważne, ponieważ wielu ubezpieczycieli za szczególnie ryzykowane uznaje takie dyscypliny jak np. freeride, heliskiing, freeskiing, czy narciarstwo akrobatyczne.
  • Klauzula alkoholowa – to kolejna dodatkowa opcja ochrony, o której powinni pamiętać wszyscy turyści, którzy poza stokiem planują zrelaksować się przy drinku czy grzanym winie. Dzięki rozszerzeniu jakim jest klauzula alkoholowa, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie również wtedy, gdy ubezpieczona osoba podczas wypadku będzie pod wpływem alkoholu.

Przykładowe ceny ubezpieczenia na narty w Słowacji:

Ubezpieczenie na narty do Słowacji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
4,67 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
8,47 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 71 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
12,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 100 000 zł OC sportowe: 100 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
18,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na narty do Słowacji
AXA
4,67 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
8,47 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 71 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Proama
12,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 100 000 zł OC sportowe: 100 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
18,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Przykładowe ceny ubezpieczenia na narty w Słowacji z rozszerzeniem o sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne:

Ubezpieczenie na narty do Słowacji z rozszerzeniem o sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
16,94 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 250 000 zł 181 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
26,99 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 150 000 zł 106 sportów objętych ochroną
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
27,26 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 100 000 zł 126 sportów objętych ochroną
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
27,40 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 1 500 000 zł 181 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
27,26 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł ochrona Covid-19 OC sportowe: 100 000 zł 126 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Ubezpieczenie na narty do Słowacji z rozszerzeniem o sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne
AXA
16,94 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 250 000 zł 181 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
26,99 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 150 000 zł 106 sportów objętych ochroną
Allianz
27,26 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 100 000 zł 126 sportów objętych ochroną
AXA
27,40 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 1 500 000 zł 181 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Allianz
27,26 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł ochrona Covid-19 OC sportowe: 100 000 zł 126 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy

Pamiętaj! Choć amatorska jazda na nartach czy desce, to dyscypliny uznawane za stosunkowo bezpieczne, niektóre odmiany takich aktywności przez ubezpieczycieli traktowane są jako bardziej ryzykowne, a przez to wymagające rozszerzonej ochrony. Każde TU może jednak dowolnie określać, które sporty należy dodatkowo ubezpieczyć. Listę sportów zaliczanych do ekstremalnych lub o podwyższonym ryzyku znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw.

Wcale nie trzeba wyjeżdżać  w alpejskie szczyty, żeby zakosztować szusowania na najwyższym poziomie, korzystając z nowoczesnej infrastruktury i udogodnień, o jakich naszym góralom się nie śniło. Mamy to po sąsiedzku – na Słowacji, blisko i tanio. Warto się o tym przekonać na własnej skórze.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy aktualnie można jechać na Słowację na narty?

    Tak. Nie ma przeciwwskazań ani dodatkowych obostrzeń dla turystów podróżujących z Polski. Niezależnie od statusu szczepienia, nie trzeba wykonywać testów na obecność COVID-19 przed i po przyjeździe ani przechodzić kwarantanny.

  2. Jakie dokumenty są wymagane przy wjeździe na Słowację?

    Aby przekroczyć słowacką granicę, polscy turyści potrzebują ważnego dowodu osobistego lub paszportu (zwykłego albo tymczasowego). Nie ma obowiązku wyrabiania wizy.

  3. Czy EKUZ wystarczy na Słowacji?

    Nie, zwłaszcza w przypadku wyjazdów na narty czy snowboard. europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bowiem bezpłatny dostęp tylko do podstawowych usług medycznych. Aby czuć się bezpiecznie i uniknąć ponoszenia wysokich kosztów w razie choroby lub wypadku, także na stoku, trzeba wykupić odpowiednio dobraną polisę turystyczną na zagraniczny wyjazd.

  4. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe na Słowacji?

    Nie, posiadanie polisy narciarskiej nie jest obowiązkowe na słowackich stokach, jednak bez odpowiedniego ubezpieczenia nie otrzymamy odszkodowania w razie choroby lub wypadku (także podczas uprawiania sportów zimowych), a ewentualne koszty powstałe w wyniku takich sytuacji będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Co warto wiedzieć?
  1. Słowacja to doskonały kierunek dla narciarzy.
  2. Najlepsze miejsca do szusowania można znaleźć w Niskich Tatrach, Tatrzańskiej Łomicy czy w Wielkiej Fatrze.
  3. Na terenie Słowacji obowiązuje EKUZ, ale karta nie pokryje wszystkich kosztów leczenia, w tym akcji ratowniczych.
  4. Warto więc mieć ubezpieczenie na narty, które można znaleźć już od 4,31 zł dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów