Jedzenie w bagażu podręcznym w samolocie

Redakcja
Udostępnij:
5

Do podróży samolotem warto dobrze się przygotować. Zasady związane z tym, co można, a czego nie powinno się zabierać ze sobą w bagażu, zmieniają się. Dlatego warto wiedzieć, jaki zakres produktów, a szczególnie jedzenia, można zabrać ze sobą w podróż. Czy w bagażu podręcznym można mieć kanapki, owoce i przekąski? Co z napojami? Tego dowiesz […]

samolot lecący w trakcie zachodu słońca

Do podróży samolotem warto dobrze się przygotować. Zasady związane z tym, co można, a czego nie powinno się zabierać ze sobą w bagażu, zmieniają się. Dlatego warto wiedzieć, jaki zakres produktów, a szczególnie jedzenia, można zabrać ze sobą w podróż. Czy w bagażu podręcznym można mieć kanapki, owoce i przekąski? Co z napojami? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Głód to częsty towarzysz wielu wycieczek i podróży. Co zjeść w trakcie lotu? Co zabrać ze sobą na czas oczekiwania na planowany lub opóźniony przelot? Warto wiedzieć, jak przygotować bagaż podręczny, jeżeli planujesz zabrać na pokład jedzenie.

Posiłki w podróży lotniczej — przyjemne z pożytecznym

Niezależnie od kierunku lotu, jej długości i rodzaju, każdy pasażer może zgłodnieć w trakcie podróży. Posiłki są ważnymi elementami zarówno prywatnych, jak i służbowych wyjazdów. Wielu pasażerów zastanawia się, co można wziąć ze sobą na pokład samolotu i czy np. niedokończone w hali odlotów kanapki muszą wyrzucić przed wejściem na pokład. Nie bój się korzystać z własnych zapasów pożywienia i właściwie przygotuj się do posilenia żołądka w podróży!

Bagaż podręczny z jedzeniem i piciem

Co można wnieść ze sobą na pokład samolotu? Jakie produkty spożywcze i które napoje są dozwolone, a których nie należy pakować do bagażu podręcznego? Szczegółowa rozpiska pomoże Ci właściwie przygotować się do lotu.

1. Rodzaje jedzenia, które można przewozić na pokładzie samolotu:

  • przekąski — sucharki, chipsy, orzechy, suszone owoce, batony zbożowe, ciastka;
  • owoce i warzywa – jabłka, banany, marchewki, papryka: pokrojone i przechowywane w pojemnikach;
  • kanapki i wrapy — przechowywane w folii lub pojemnikach, ale bez płynnych dodatków;
  • sery i wędliny — pokrojone na kawałki i zapakowane w hermetyczne pojemniki.

2. Jedzenie i napoje, których nie można wkładać do bagażu podręcznego:

  • produkty w słoikach i konserwy — pasty, dżemy, marynaty — powyżej 100 ml;
  • płynne i półpłynne produkty — jogurty, zupy, sosy, masło orzechowe powyżej 100 ml;
  • napoje w opakowaniach o pojemności powyżej 100 ml.

Czy istotne jest to, w jaki sposób jedzenie zostanie spakowane do walizki lub plecaka?

Ważne jest nie tylko to, jaki rodzaj jedzenia czy picia weźmiesz na pokład samolotu. Konieczne jest przyjrzenie się bliżej temu, w jaki sposób je zabezpieczysz i zapakujesz na czas podróży. Zabierając ze sobą jedzenie, skorzystaj z odpowiednich produktów:

  • używaj małych, szczelnych pojemników na sosy i dipy, ale pamiętaj, aby żaden z nich nie miał pojemności powyżej 100 ml,
  • włóż produkty płynne i półpłynne do przezroczystej torebki o pojemności max. 1 l – tylko wówczas uda Ci się je przenieść przez kontrolę bezpieczeństwa;
  • napoje, które kupisz już po kontroli bezpieczeństwa, z powodzeniem wniesiesz na pokład bez limitu pojemności; dlatego nie musisz ograniczać się, kupując butelkę wody czy innego napoju w strefie bezcłowej.

Czy istnieje żywność, której nie możesz spakować do bagażu podręcznego?

Skoro wiesz już, jak spakować napoje, które zabierzesz do torby podręcznej, warto również zastanowić się nad tym, jakiego jedzenia z pewnością lepiej nie pakować w ogóle.
Należy unikać zabierania ze sobą do bagażu podręcznego płynów w opakowaniach o pojemności większej niż 100 ml. Wyjątkami są jedzenie i mleko przeznaczone dla noworodków, niemowląt i małych dzieci. Warto wspomnieć, że jako płyny traktowane są również wszystkie sosy i dipy.

Jedzenie w bagażu podręcznym a normy prawne

Wszystko to, co transportujesz w bagażu podręcznym, powinno być przeznaczone do użytku własnego. Przemieszczając się między krajami Unii Europejskiej, możesz przewozić wyroby mięsne, produkty mleczne, owoce i warzywa, które wykorzystasz na osobisty użytek. Żywność ta musi pochodzić z krajów Unii Europejskiej, Andory, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino lub Szwajcarii.

Inne zasady obowiązują w przypadku lotów poza Unię Europejską. W trakcie takich podróży w bagażu podręcznym zabronione jest umieszczanie w mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, oraz warzyw i owoców. Dodatkowo, zanim zdecydujesz się na zapakowanie konkretnych produktów żywnościowych do swojej torby lub plecaka, sprawdź przepisy celne kraju, do którego się wybierasz. Czasami zabronione jest przewożenie świeżej żywności w ogóle, dlatego warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi konkretnego państwa.

Ograniczenie związane z transportem jedzenia dotyczy również samej wartości produktów, które znajdą się w bagażu. Przed pakowaniem żywności, warto dokładnie sprawdzić wszystkie wytyczne kraju, do którego się udajesz. W niektórych z nich obowiązują ścisłe zasady dotyczące eksportu żywności.

Nie ograniczaj się w transporcie tych produktów — zabierz ze sobą ulubione jedzenie na pokład

Masz ochotę na coś słodkiego, chcesz przegryźć kanapkę, owoc lub słoną przekąskę podczas lotu? Nie musisz się ograniczać. Oto lista produktów spożywczych, które z powodzeniem możesz przewozić między krajami Unii Europejskiej, oraz między krajami UE a Andorą, Liechtensteinem, Norwegią, San Marino, czy Szwajcarią:

  • domowe wyroby cukiernicze,
  • owoce, warzywa, zioła,
  • kiełbasy, wędliny i konserwy,
  • słodycze oraz słone przekąski, takie jak cukierki, ciastka, chrupki, batony, chipsy,
  • żywność dla niemowląt,
  • sosy, zupy, kisiele,
  • miody (te, które nie przekraczają dozwolonej ilości 100 ml w jednym opakowaniu)
  • żywność zamkniętą w puszkach lub słoikach,
  • przyprawy orientalne w postaci płynnej
  • twarde sery,
  • kanapki
  • przekąski takie jak herbatniki, batoniki zbożowe, orzechy,
  • słoiki z suszonymi grzybami.

W przypadku, gdy podróżujesz poza Unię Europejską, musisz liczyć się z tym, że nie wszystkie wymienione wyżej produkty zabierzesz ze sobą na pokład. Lecąc z lub do kraju nienależącego do UE, nie możesz przewozić żadnych produktów mięsnych lub mlecznych. Ograniczenia związane są również z transportem owoców i warzyw. Zanim zdecydujesz się na pakowanie danego jedzenia do torby, dokładnie sprawdź, jakie zasady i przepisy celne obowiązują w kraju, do którego zmierzasz.

Jako pasażer, musisz upewnić się, że żywność, szczególnie płynna lub sypka, jest dobrze zamknięta i zapakowana w szczelnych pojemnikach. Używając plastikowych woreczków lub pojemników, będziesz mieć lepszą kontrolę nad tym, co dzieje się z Twoim jedzeniem w bagażu. Jeśli przewozisz kanapki, owoce lub inne produkty, które mogą ulec uszkodzeniu lub wyciekowi, warto owinąć je folią aluminiową lub śniadaniową. Unikaj szklanych naczyń i butelek, a w zamian wykorzystuj te plastikowe.

Podróżujesz konkretnymi liniami lotniczymi? Sprawdź ich wytyczne związane z przewożeniem jedzenia

Znasz już ogólne zasady związane z pakowaniem jedzenia do bagażu podręcznego. Musisz wziąć pod uwagę, że każda linia lotnicza może dodatkowo ograniczać pasażerów. Zasady związane z podróżowaniem mogą zmieniać się w szybkim tempie i niekiedy nieoczekiwanie. Zanim zdecydujesz się zabrać do bagażu podręcznego konkretne produkty żywnościowe, sprawdź, czy w ostatnim czasie prawo nie zmieniło się. Zobacz, jakie zapisy o przewożeniu jedzenia pojawił się na stronie internetowej linii lotniczej, z którą podróżujesz.

Kilka przydatnych wskazówek, zanim zapakujesz do bagażu podręcznego swoje jedzenie

Jedzenie w bagażu podręcznym w samolocie może być przydatne podczas długich lotów, szczególnie wtedy, gdy chcesz mieć dostęp do ulubionych przekąsek. Warto jednak zastosować się do kilku zasad, które poprawią komfort podróży, nie tylko Twojej, ale również innych pasażerów.

  1. Wybierz przekąski, które nie wymagają specjalnych warunków przechowywania ani przygotowania. Mogą to być na przykład owoce, suchary, batony energetyczne, sucharki, orzechy, suszone owoce czy kanapki.
  2. Przygotowując się do podróży lotniczej, unikaj zabierania płynów w większych ilościach niż dozwolony limit. Dzięki temu ominą Cię nieprzyjemności w tracie kontroli bezpieczeństwa.
  3. Jeśli zabierasz ze sobą jedzenie, które może się rozlać, upewnij się, że jest ono umieszczone w szczelnym opakowaniu, aby zapobiec wyciekowi. Włóż je do plastikowego pojemnika lub zabezpiecz folią.
  4. Zadbaj przede wszystkim o higienę. W warunkach lotniczych szczególnie istnieje duże ryzyko transmisji chorób.
  5. Jeśli nie masz czasu na pakowanie jedzenia przed lotem, większość lotnisk oferuje szeroki wybór przekąsek i posiłków do kupienia po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa. Możesz korzystać z nich bez ograniczeń.
  6. Pamiętaj, że niektóre przekąski mogą mieć intensywny zapach, a sam dźwięk otwierania szeleszczących opakowań bywa uciążliwy dla innych pasażerów. Warto być świadomym swojego otoczenia i zachować odpowiednią kulturę podróżowania. Zwracaj uwagę również na potrzeby innych pasażerów.

Ubezpieczenie turystyczne na podróż samolotem — które wybrać?

Już wiesz, co możesz spakować do bagażu podręcznego i jaki rodzaj żywności w nim przewozić. Warto również odpowiednio zabezpieczyć się przed podróżą i przygotować na wypadek zagubienia lub zniszczenia bagażu albo problemów zdrowotnych. Polisa ubezpieczeniowa pozwoli Ci podróżować z większym spokojem. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą pochwalić się szeroką ofertą, dzięki czemu każdy klient dopasuje zakres ochrony do własnych potrzeb. Jeśli nie wiesz, która polisa będzie najkorzystniejsza dla Ciebie, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Wprowadź dane związane z kierunkiem lotu, jego datą i celem podróży, a następnie porównaj oferty polis ubezpieczeniowych różnych firm i wybierz tę najkorzystniejszą dla siebie.

FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania

  1. Jak pakować jedzenie przewożone w bagażu podręcznym?

    Produkty stałe, takie jak kanapki, ciasta, owoce, warzywa warto odpowiednio zabezpieczyć i włożyć do foliowych woreczków z zamknięciem. Można w tym celu wykorzystać również specjalne, szczelne pojemniki. Zrezygnuj ze szklanych naczyń, które łatwo mogą się potłuc, stanowiąc niebezpieczeństwo dla pasażerów.

  2. Czy jedzenie dla dziecka można zabrać do bagażu podręcznego?

    Żywność dla niemowląt oraz jedzenie i napoje niezbędne ze względu na specjalne potrzeby dietetyczne mogą być przewożone, nawet jeśli ich objętość przekracza 100 ml. Fakt ten należy jednak zgłosić obsłudze lotniska. Przy kontroli bezpieczeństwa warto wyciągnąć produkty na taśmę i wskazać, że jest to żywność dla najmłodszych.

  3. Co z napojami i jedzeniem kupionym w strefie bezcłowej?

    Napoje i jedzenie zakupione w strefie bezcłowej po przejściu kontroli bezpieczeństwa mogą być przewożone w bagażu podręcznym bez ograniczeń. Żywność, która kupowana jest na lotnisku, musi być specjalnie zapakowana. To jedyne wytyczne, których należy się trzymać.

Podsumowanie
  1. Do bagażu podręcznego możesz zabrać produkty płynne i półpłynne, pod warunkiem że będą przewożone w pojemnikach do 100 ml i umieszczone w przezroczystej torebce o maksymalnej pojemności 1 l.
  2. Produkty stałe, takie jak przekąski, kanapki, ciastka, sery, możesz przewozić w bagażu podręcznym bez ograniczeń, stosując się do zaleceń związanych z limitem bagażowym.
  3. Warto pamiętać o starannym pakowaniu żywności, tak, aby utrzymać jej świeżość przez cały czas podróży samolotem i aby zapobiec jej wyciekaniu.
  4. Jako pasażer musisz również mieć świadomość tego, że nie wszystkie produkty spożywcze (np. wyroby mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego) możesz przewozić do i z krajów znajdujących się poza Unią Europejską. Warto wcześniej zapoznać się z dokładnymi przepisami celnymi państwa, do którego lecisz.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania