Wiza turystyczna – gdzie jest wymagana?

Redakcja
Udostępnij:
5

Podróżowanie nigdy nie było prostsze niż obecnie. Wyjazdy w obrębie Unii Europejskiej oraz krajów należących do strefy Schengen odbywają się tylko na podstawie dowodu osobistego.

wiza turystyczna w paszporcie

Do wielu państw, w tym dwóch europejskich, nie tylko konieczny będzie paszport, ale także wiza. To dokument, który wymaga spełnienia wielu formalności. Podpowiadamy, jak ją wyrobić i gdzie jest konieczna do przekroczenia granicy.

Polacy bez wizy wjadą do 119 krajów na świecie, w tym niemal do wszystkich w Europie. Wiza wymagana jest natomiast do 79 krajów i terytoriów zależnych. Każde państwo niezależnie określa zasady, na jakich wydawana jest wiza.

W niektórych miejscach jest to formalność, gdzie indziej potrzebny jest łut szczęścia i spełnienie szeregu wymogów, gdyż nie jest ona wydawana z automatu, a w jeszcze innych – jak np. Sudan, Libia, Korea Północna, Turkmenistan – jest to niemal niemożliwe w celach czysto turystycznych.  

Wiza – co to jest i jak wyrobić?

Wiza jest to dokument – fizyczny lub elektroniczny – który zezwala na wjazd do danego kraju. Niezbędny jest zarówno na pobyt, jak i podróż tranzytową. Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne lub konsulaty. Może się zdarzyć, że dany kraj, do którego chcemy się udać, nie posiada konsulatu w Polsce.

Wtedy należy szukać placówki, która jest akredytowana na Polskę. Zazwyczaj będzie znajdować się w którymś z krajów sąsiadujących. Obecnie do części krajów możliwe jest także wyrobienie wizy elektronicznej. 

Wyrobienie wizy polega na:

  • wypełnieniu wniosku,
  • dostarczeniu fotografii
  • oraz uiszczeniu opłaty wizowej.

Wiele krajów wymaga dostarczenia potwierdzenia ubezpieczenia turystycznego i to w określonej kwocie (np. suma kosztów leczenie nie niższa niż 30 000 euro).

Czasami do wniosku należy dołączyć bilet lotniczy. Co do kosztów samej wizy to rozkładają się bardzo różnorodnie. Opłata wizowa do Stanów Zjednoczonych to koszt ok. 600 zł, tymczasem wiza do Rosji wyniesie nas ok. 150 zł. Ceny uzależnione są także od jej rodzaju. W tym przypadku podawane były ceny za wizę turystyczną, która zazwyczaj jest najtańsza. 

PAMIĘTAJ! Aplikacja „Polak za granicą” to przydatne narzędzie, które jasno wskaże wszelkie formalności, jakich należy dopełnić, wyjeżdżając do danego kraju. Wymagane dokumenty czy termin ważności paszportu może się różnić, gdyż kraje indywidualnie regulują takie kwestie. 

Jaką wizę potrzebuję? Rodzaje wiz dla Polaków

Wybór wizy uzależniony jest przede wszystkim od celu i długości podróży, ale też faktu, czy odbywa się na czyjeś zaproszenie (firmy/osoby prywatnej/instytucji).

Rodzaje wiz:

  • Wiza turystyczna – dla osób podróżujących w celach turystycznych lub służbowych,
  • Wiza biznesowa – dla podróżujących w celach służbowych (negocjacje biznesowe, podpisanie umów, spotkania służbowe, badanie rynku itp.), 
  • Wiza pracownicza – wydawana w calach zarobkowych,
  • Wiza tranzytowa – dla osób, które przejeżdżają przez dany kraj, aby dostać się do kraju docelowego,
  • Wiza studencka – wydawana w celach edukacyjnych i naukowych,
  • Wiza imigracyjna – dla osób, które starają się o stały pobyt w danym kraju. 

Istnieje także możliwość uzyskania wizy w formie elektronicznej, co zwalnia z konieczności osobistej wizyty w urzędzie konsularnym. Całość formalności, jak i przesłanie wizy, odbywa się elektronicznie. Powyższe rozróżnienie jest to podstawowy podział.

Do samych Stanów Zjednoczonych funkcjonuje 5 wiz pracowniczych, w zależności od rodzaju zatrudnienia, poziomu wykształcenia, tego czy jest to praca nowa czy w filii dotychczasowego pracodawcy itp. 

Do jakich krajów należy mieć wizę?

Planując podróż po Europie, wizę należy wyrobić wyłącznie do dwóch krajów: na Białoruś i do Rosji. Zdecydowanie więcej utrudnień czeka przy wjeździe do krajów znajdujących się w Azji, Afryce czy Australii i Oceanii.  

Oprócz wizy każdy z krajów indywidualnie określa wymogi, jakie musi spełniać podróżny, aby legalnie przebywać na danym terytorium. Należą do nich m.in.:

  • obowiązek meldunkowy,
  • karta migracyjna,
  • pisemne zaproszenie od organizacji/osoby prywatnej,
  • zazwyczaj 6-miesięczna ważność paszportu w momencie wyjazdu.

Z uwagi na fakt, że formalności te każdy z krajów ustala niezależnie, należy zapoznać się z nimi odpowiednio wcześniej, planując podróż. 

Pamiętaj! Do niektórych krajów, np. do Rosji, konieczne jest posiadanie przy sobie karty migracyjnej przez cały okres pobytu. Kartę przekazuje na granicy funkcjonariusz służby granicznej. Część państw wymaga dopełnienia obowiązku meldunkowego, jeśli pobyt przekracza określony czas – niekiedy jest to nawet tylko 7 dni. 

Inne kraje, do których niezbędna jest wiza, w podziale na kontynenty:

AZJA:

Afganistan, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Chiny, Indie, Indonezja, Irak, Jemen, Jordania, Kambodża, Katar, Kazachstan, Korea Północna, Kuwejt, Laos, Liban, Malediwy, Myanmar, Nepal, Oman, Pakistan, Sri Lanka, Syria, Tadżykistan, Timor Wschodni, Turcja, Turkmenistan, Uzbekistan, Wietnam, Zjednoczone Emiraty Arabskie. 

AFRYKA:

Algieria, Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etopia, Gabon, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Lesotho, Liberia, Libia, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauretania, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Tongo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Św. Tomasza i Księżyca, Zambia, Zimbabwe. 

AMERYKA PÓŁNOCNA:

Stany Zjednoczone Ameryki, Kuba, Montserrat.

AMERYKA POŁUDNIOWA:

Gujana, Surinam.

AUSTRALIA I OCENIA:

Australia, Fidżi, Mikronezja, Nauru, Palau, Papu-Nowa Gwinea, Tonga, Tuvalu, Wyspa Marshalla, Wyspy Salomona. 

Ubezpieczenie a otrzymanie wizy

Wśród wymogów wizowych 14 krajów wskazuje konieczność wykupienia ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem. Co ważne, często placówki dyplomatyczne lub konsularne wskazują określoną sumę gwarantowanych kosztów leczenia (min. 30 000 euro), szczegółowo określony w polisie zakres pomocy, a dokumenty dostarczone muszą być w j. polskim i j. angielskim. 

Kraje, które wymagają wykupienia ubezpieczenia w związku z wnioskowaniem o wizę, to: Afganistan, Białoruś, Benin, Egipt, Ghana, Gujana, Indie, Iran, Kuba, Nepal, Nigeria, Timor Wschodni, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej. 

PAMIĘTAJ! Przed wykupieniem ubezpieczenia, sprawdź czy na polisie będą znajdować się poszczególne usługi i zakres pomocy. Nie jest to standardem, a może okazać się problemem przy wyrabianiu wizy. 

W zawiązku z pandemią koronawirusa, licznymi obostrzeniami i utrudnieniami związanymi z zachorowaniem na COVID-19 za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wykupienie ubezpieczenia turystycznego na każdy wyjazd zagraniczny, bez względu na to, czy w danym kraju obowiązuje karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego) oraz czy ubezpieczenie jest wymagane w związku z procesem wizowym. 

Odpowiednia polisa zapewni zwrot kosztów za zmianę terminu wyjazdu, przedłużony pobyt czy leczenie wynikłe w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych szybko porównasz poszczególne oferty ubezpieczenia za granicę, z uwzględnieniem kosztów związanych z COVID-19.

Co warto wiedzieć?
  1. Wiza to dokument, który uprawnia do przebywania na terytorium danego kraju. Wydawana jest przez placówkę dyplomatyczną lub konsularną.
  2. Do wniosku o wizę należy dołączyć fotografię, potwierdzenie opłaty wizowej, a także bardzo często – wykupione ubezpieczenie turystyczne na wyjazd. 
  3. W zależności od celu pobytu, można wnioskować o wizę: turystyczną, biznesową, pracowniczą, imigracyjną, tranzytową, studencką.
  4. Każdy kraj indywidualnie określa wymogi związane z wizą. Sprawdzaj je każdorazowo przed wyjazdem.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania