Przygotowaliśmy listę 5 sprawdzonych miejsc, do których można pojechać na narty w listopadzie z gwarancją śniegu i doskonałych warunków pogodowych. Przekrój jest szeroki – od najlepszych alpejskich kurortów po ukryte perełki, które nie nadwyrężą budżetu. Wybierz miejsce dla siebie i rozpocznij szusowanie, zanim jeszcze większość ludzi pomyśli o wyciąganiu nart z piwnicy.
Listopad to miesiąc, w którym wielu narciarzy zaczyna odczuwać głód śnieżnych szaleństw. Niestety, polskie warunki pogodowe często nie pozwalają jeszcze na korzystanie z uroków zimowych sportów. Jednak dla tych, którzy nie chcą czekać do grudnia, istnieje idealne rozwiązanie – alpejskie kurorty narciarskie. W tym artykule znajdziesz informacje na temat polecanych ośrodków i miejsc, cen karnetów, dostępnych atrakcji i noclegów oraz wskazówki dotyczące dojazdu.
Dlaczego warto jechać na narty w listopadzie?
Jazda na nartach w listopadzie może niektórym wydawać się dziwna. Jednakże ma wiele zalet, które przekonują coraz więcej narciarzy do rozpoczęcia sezonu zimowego wcześniej. Jakich?
- Unikniesz tłumów. Listopad to miesiąc, kiedy większość ludzi jeszcze nie myśli o zimowych wyjazdach, co oznacza mniejsze kolejki do wyciągów i więcej miejsca na stokach.
- Wcześniejsze rozpoczęcie sezonu narciarskiego pozwala na lepsze przygotowanie się do intensywniejszych zjazdów w późniejszych miesiącach. Listopad to doskonały czas na rozgrzewkę i poprawę techniki przed głównym sezonem zimowym.
- Listopadowe wyjazdy na narty często wiążą się z atrakcyjnymi cenami. Niektóre z ośrodków oferują niższe ceny karnetów i zakwaterowania na początku sezonu, co pozwala zaoszczędzić pieniądze.
- Warunki narciarskie w listopadzie mogą być zaskakująco dobre. Wiele alpejskich kurortów, takich jak Val Thorens we Francji czy Zermatt-Matterhorn w Szwajcarii gwarantuje śnieg już w listopadzie.
Gdzie na narty w listopadzie? Polecamy 5 najlepszych ośrodków
1. Val Thorens (Francja)
Val Thorens to najwyżej położony kurort narciarski w Europie, na wysokości 2300 metrów n.p.m., w sercu Trzech Dolin – największego na świecie połączonego obszaru narciarskiego. Dzięki swojemu położeniu, Val Thorens gwarantuje doskonałe warunki śniegowe już od połowy listopada. Pod koniec listopada odbywa się „The Grande Première” – wydarzenie z darmowymi testami sprzętu łączące narciarzy i marki. To okazja do rozgrzewki, doskonalenia techniki i zapoznania się z nowościami przed sezonem zimowym.
W kurorcie można liczyć na świetne trasy, bogatą infrastrukturę i atrakcje poza stokami, jak snowpark, trasy freeride’owe i zjazdy saneczkowe. Po całym dniu na stoku można zrelaksować się w jednym z licznych spa i wellness.
Szeroki wybór noclegów jest dostosowany do różnych budżetów, a ceny w listopadzie są niższe niż w szczycie sezonu. Dojazd samochodem z Polski zajmuje około 14 godzin. Najlepiej wybrać trasę przez Monachium, Zurych i Genewę. Alternatywnie, można skorzystać z lotów do Chambéry, Lyonu lub Genewy i przesiąść się na transfer autobusowy lub wynająć samochód.
Ceny karnetów 23.11-20.12.2024:
- jednodniowy: dziecko (5-17 lat) – 50,10 euro, dorosły (18-74 lata) – 61,20 euro, dorosły >75 lat – 15,30 euro,
- 6-dniowy: dziecko (5-17 lat) – 250,90 euro, dorosły (18-74 lata) – 306 euro, dorosły >75 lat – 76,50 euro.
2. Obergurgl-Hochgurgl (Austria)
Obergurgl-Hochgurgl, znany również jako Gurgl to jeden z pierwszych ośrodków narciarskich w Austrii poza lodowcami., które otwierają się na początku sezonu. Sezon narciarski trwa od listopada do kwietnia. Wysokie położenie (1800-3030 m n.p.m.) ośrodka sprawia, że już o tej porze roku można liczyć na doskonałe warunki śniegowe. W listopadzie często można zjeżdżać ze szczytu aż do dolnej stacji gondoli.
Ośrodek składa się z tras Hochgurgl i Obergurgl, które połączone są kolejką gondolową „Top Express”. To raj dla miłośników sportów zimowych z 112 km tras, 25 wyciągami, 13 chatami i 12 restauracjami z alpejską kuchnią.
Atrakcje poza stokiem to bar Top Mountain Star na 3030 m n.p.m. z panoramicznymi widokami oraz Hohe Mut Alm na 2670 m n.p.m. z widokiem na 21 trzytysięczników. Turyści mogą odwiedzić także wyjątkowe Top Mountain Motorcycle Museum.
Baza noclegowa to szeroki przekrój ofert – luksusowe hotele, apartamenty idealne dla rodzin, pensjonaty i B&B oraz domki, które zapewniają nieco więcej prywatności.
Podróż samochodem z Warszawy trwa około 11-12 godzin przez Czechy i Austrię. Można też polecieć do Innsbrucka (100 km od Obergurgl) i wynająć samochód lub skorzystać z transferu z lotniska. Ewentualnie zaplanuj podróż pociągiem do Innsbrucka, a potem dalsza drogę samochodem lub autobusem.
Ceny karnetów przed sezonem (14.11-06.12.2024):
- dorośli: karnet jednodniowy – 70,00 euro, karnet 6-dniowy – 407,50 euro,
- młodzież: karnet jednodniowy – 56,50 euro, karnet 6-dniowy – 326 euro,
- dzieci: karnet jednodniowy – 38,50 euro, karnet 6-dniowy – 224 euro.
3. Zermatt-Matterhorn (Szwajcaria)
W listopadzie Zermatt to pewniak dla narciarzy w Szwajcarii. Urocza, malownicza wioska, na granicy Szwajcarii i Włoch zachwyca swoim alpejskim urokiem. Lodowiec Matterhorn Glacier Paradise gwarantuje śnieg przez cały rok, a warunki narciarskie są doskonałe już od listopada. Dostępnych jest tutaj aż 360 km tras, w tym 74 km niebieskich, 227 km czerwonych, 20 km czarnych i 36 km tras freeride’owych.
W Zermatt turyści mogą korzystać z atrakcji takich jak: najwyżej położona stacja kolejki linowej w Europie (3883 m n.p.m.), wędrówki po lodowcach z przewodnikiem, zwiedzanie pałacu lodowego oraz liczne restauracje serwujące lokalne i międzynarodowe przysmaki.
Gościnność, jakość i tradycja sprawiają, że zakwaterowanie w Zermatt cieszy się dużą popularnością. Znajdziemy tutaj zarówno luksusowe hotele jak np. Cervo Mountain Boutique Resort czy Mont Cervin Palace, ale także przytulne pensjonaty, apartamenty i budżetowe opcje, takie jak Youth Hostel Zermatt.
Dojazd do Zermatt z Polski jest prosty. Najbliższe lotniska to Zurych i Genewa, skąd można wsiąść w pociąg do Zermatt (3-4 godziny). Można też dojechać samochodem. Na uwadze należy mieć jednak, że Zermatt jest strefą wolną od samochodów i pojazd trzeba zostawić w Täsch, a stamtąd kontynuować podróż pociągiem.
W sezonie niskim (01.11.2024-29.11.2024 i 22.04.2025-04.05.2025) ceny skipassów są bardzo atrakcyjne:
- 1-dniowy skipass – 68 CHF,
- 6-dniowy skipass – 376 CHF.
4. Val Senales – Maso Corto (Włochy)
Alpin Arena Senales położony w malowniczej dolinie Val Senales we Włoszech to jedno z niewielu miejsc, w których można cieszyć się jazdą na nartach już od października! Dzięki lodowcowi śnieg jest tutaj gwarantowany praktycznie przez cały rok. Idealne warunki do treningów przyciągają zarówno zawodowych narciarzy, jak i amatorów, którzy chcą rozpocząć sezon wcześniej.
Miejsce oferuje także mnóstwo atrakcji poza narciarstwem. Możesz wybrać się na wędrówki po pięknych, górskich szlakach, czy odwiedzić lokalne muzea, takie jak Muzeum Archeologiczne Ötzi, gdzie można zobaczyć słynnego „człowieka lodu”. Tym, którzy chcą się zrelaksować polecamy wizytę w jednym z licznych spa i wellness.
Szeroki wybór miejsc noclegowych z bezpośrednim dostępem do stoków, jest ogromnym udogodnieniem dla narciarzy. Nocleg warto zarezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ zainteresowanie także na początku sezonu jest zawsze ogromne.
Najwygodniejsza będzie podróż samochodem, a trasa jest bardzo malownicza i dobrze utrzymana. Z Warszawy do Val Senales jest około 1200 km, co zajmuje 12-14 godzin jazdy. Najlepiej wybrać trasę przez Czechy i Austrię. Najbliższe lotnisko znajduje się w Bolzano i oddalone jest od Alpin Arena Senales o około 1,5 godziny. Niestety z Polski można dolecieć tam jedynie z przesiadką.
Ceny karnetów w terminie 16.11.2024 do 24.12.2024:
- skipass jednodniowy: dorośli – 48 euro, młodzież – 34 euro, dzieci – 31 euro, seniorzy – 42 euro,
- skipass 6-dniowy: dorośli – 241 euro, młodzież – 169 euro, dzieci – 154 euro, seniorzy – 212 euro.
5. Verbier (Szwajcaria)
Verbier położone w sercu Alp Szwajcarskich to jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich na świecie. Znajduje się w regionie 4 Vallées, w którym można szusować na ponad 410 km tras narciarskich. Dzięki swojemu wysokiemu położeniu (1500-3330 m n.p.m.) oraz nowoczesnym systemom naśnieżania, Verbier zapewnia doskonałe warunki do jazdy od listopada do końca kwietnia. Trasy są różnorodne – od łatwych dla początkujących po wymagające dla zaawansowanych narciarzy. Warto wspomnieć o licznych snowparkach i trasach freeride.
Po dniu na stoku narciarze mogą zrelaksować się w spa, skosztować tradycyjnych szwajcarskich potraw w licznych restauracjach lub udać się na zakupy. Zimą okolice Verbier oferują także malownicze ścieżki do spacerów na rakietach śnieżnych. W Verbier regularnie odbywają się również koncerty, wystawy oraz inne wydarzenia kulturalne.
Dla osób szukających najwyższego standardu dostępne są pięciogwiazdkowe hotele. Rodziny i większe grupy mogą wybrać przestronne apartamenty oraz tradycyjne domki alpejskie. Dla tych, którzy szukają bardziej ekonomicznych rozwiązań, dostępne są przytulne pensjonaty i hostele.
Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Verbier z Polski jest podróż samolotem do Genewy, a następnie transfer do ośrodka. Podróż samochodem to świetna opcja dla osób ceniących niezależność. Trasa z Warszawy do Verbier wynosi około 1400 km i prowadzi przez Niemcy oraz Szwajcarię. Warto pamiętać o konieczności posiadania winiety na autostrady w Szwajcarii oraz o przygotowaniu samochodu na zimowe warunki drogowe.
Ceny skipassów w Verbier różnią się w zależności od długości pobytu i wieku narciarza. Przykładowe ceny na listopad:
- dorosły: 1 dzień – około 70 CHF, 6 dni – około 350 CHF,
- dziecko: 1 dzień – około 35 CHF, 6 dni – około 175 CHF.
Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w listopadzie?
Skoro wiemy już, że nie trzeba czekać do grudnia, aby wyruszyć na stoki, warto przypomnieć, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas takiego wyjazdu. Ubezpieczenie na narty to coś więcej niż tylko formalność – to gwarancja, że w razie nieprzewidzianych zdarzeń otrzymamy najlepszą opiekę, która jednocześnie nie obciąży naszego portfela.
Ochrona zdrowia to absolutna podstawa. Wyobraź sobie, że podczas zjazdu na stoku ulegasz wypadkowi i potrzebujesz natychmiastowej pomocy medycznej. Koszty leczenia za granicą mogą być ogromne, dlatego warto mieć pewność że posiadane ubezpieczenie pokryje wszystkie niezbędne wydatki.
Podstawowe ubezpieczenie obejmujące ochronę zdrowia i sprzętu można kupić już za ok. 30 zł za tydzień. Warto jednak pomyśleć także o dodatkowej ochronie i rozszerzeniu polisy o OC sportowe oraz NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków). Cena będzie wtedy wyższa, ale otrzymujemy znacznie szerszą ochronę.
Jeżeli na stoku zderzysz się z innym narciarzem, powodując u niego kontuzję, to OC sportowe pokryje koszty odszkodowania. NNW natomiast zapewni wsparcie finansowe w przypadku, gdy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. To środki, które mogą pomóc w trudnych chwilach i zagwarantować fundusze np. na rehabilitację.
Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, często bardzo kosztownego, jest również niezwykle ważne. W ramach takiego ubezpieczenia, w sytuacji uszkodzenia lub kradzież sprzętu, otrzymamy finansową rekompensatę.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż 0 zł | 65,38 zł 2 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł) | ||||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 0 zł | 121,38 zł 2 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 250 000 zł | Ratownictwo 250 000 zł | Bagaż 2 000 zł | 134,68 zł 2 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 500 000 zł OC sportowe: 500 000 zł sprzęt sportowy: 5 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 426 744 zł | Ratownictwo 64 012 zł | Bagaż 2 000 zł | 280,00 zł 2 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 170 697 zł OC sportowe: 170 697 zł sprzęt sportowy: 4 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu |
65,38 zł 2 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł) | |||
121,38 zł 2 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 | |||
134,68 zł 2 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 250 000 zł | Ratownictwo 250 000 zł | Bagaż 2 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 500 000 zł OC sportowe: 500 000 zł sprzęt sportowy: 5 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 | |||
280,00 zł 2 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 426 744 zł | Ratownictwo 64 012 zł | Bagaż 2 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 170 697 zł OC sportowe: 170 697 zł sprzęt sportowy: 4 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
Taką polisę można zakupić przy pomocy naszego kalkulatora. Zajmie to kilka minut, a dokumenty zostaną wysłane na maila. Wystarczy je zapisać w telefonie lub wydrukować i zabrać ze sobą na narty.
Najczęściej zadawane pytania
-
Gdzie tanio na narty za granicę?
Jedna z opcji to Val Senales – Maso Corto we Włoszech. Sezon narciarski startuje tutaj już w październiku, a ceny są niższe niż np. w Austrii.
-
Kiedy jechać na narty do Austrii?
Najlepszy czas na ski trip do Austrii to styczeń i luty, kiedy warunki na stokach są idealne i można cieszyć się długimi dniami na nartach.
-
Gdzie najbliżej z Bergamo na narty?
Najbliżej Bergamo znajduje się Foppolo (około 1,5 godziny jazdy samochodem), a z większych ośrodków, na przykład Val di Fiemme (około 230 km).
-
Gdzie najtaniej na narty w grudniu?
W grudniu najtaniej można pojechać na narty do Czech. Polecamy region Szpindlerowy Młyn, który oferuje dobre warunki na stokach i liczne promocje na zakwaterowanie oraz karnety narciarskie.
- Listopad to idealny czas na rozpoczęcie sezonu narciarskiego.
- Można liczyć na mniejsze tłumy i atrakcyjne ceny, a wysoko położone kurorty alpejskie gwarantują doskonałe warunki już w listopadzie.
- Duże ośrodki narciarskie zapewniają także wiele atrakcji dodatkowych, takich jak snowparki, trasy saneczkowe, wellness i inne atrakcje après-ski.
- Val Thorens to najwyżej położony kurort narciarski w Europie, który jest idealnym miejscem, jeśli chcemy wybrać się na narty już w listopadzie.
- Do kurortów austriackich można dotrzeć z Polski samochodem w około 10-12 godzin.