Jak wygląda odprawa na lotnisku? Krok po kroku do wejścia na samolot

Redakcja
Udostępnij:
4.5

Pierwsza podróż samolotem nie musi być straszna! Proces odprawy to zaledwie kilka kroków, które można przejść samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić!

odprawa na lotnisku

Odprawa to niezbędny etap każdej podróży samolotem. Choć dla doświadczonych podróżników nie stanowi problemu, tym, którzy lecą po raz pierwszy, może wydawać się stresująca. Nie musi tak być! Sprawdź, jak uzyskać kartę pokładową i sprawnie przejść przez cały proces odprawy.

Odprawa przed lotem nie ominie nikogo. Choć sama w sobie nie jest skomplikowana, trzeba pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności i zachowaniu wyznaczonych przez linie lotnicze terminów – w przeciwnym razie bilet może zostać anulowany, a wejście na pokład samolotu nie będzie możliwe. Z naszego poradnika dowiesz się, jak się odprawić, jakich zasad przestrzegać, a także jak zabezpieczyć się na wypadek komplikacji na lotnisku.

Jakie są rodzaje odpraw?

Odprawa to jeden z najważniejszych etapów podróży samolotem, bez którego odbycie lotu nie będzie możliwe. Musi przejść ją każdy pasażer. To właśnie podczas odprawy wydana zostaje karta pokładowa, która uprawnia do wejścia na pokład samolotu. Na tym etapie każdemu pasażerowi przydzielane jest również miejsce w samolocie. Każdemu pasażerowi przypisana jest osobna karta pokładowa.

Pamiętaj! Dane osobowe, które są zawarte w karcie pokładowej, muszą być zgodne z tymi, które znajdują się na dokumencie tożsamości. Taka zgodność zostanie sprawdzona podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Odprawy dokonać można na dwa sposoby – na lotnisku, lub przez internet. W pierwszym przypadku proces wydania karty pokładowej odbywa się najcześciej bezpośrednio przed odlotem, przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej (z pomocą obsługi), lub samodzielnie – w specjalnym automacie.

Jeśli natomiast chodzi o odprawę online, wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie przewoźnika, a następnie na jego podstawie wygenerować kartę pokładową, którą następnie trzeba wziąć ze sobą na lotnisko.

Ważne! Niektóre linie lotnicze, między innymi WizzAir, czy Ryanair, pobierają dodatkową opłatę za odprawę na lotnisku.

Jak wygląda odprawa na lotnisku krok po kroku?

  1. Pierwszy krok po przybyciu na lotnisko to odszukanie tablicy odlotów, na której będziemy musieli odszukać nr stanowiska odprawy (check-in) dla interesującego nas lotu.
  2. Konieczne będzie przygotowanie dokumentów, które trzeba okazać przy odpowiednim stanowisku check-in. Poza dokumentem tożsamości (paszport lub dowód osobisty) niezbędny będzie bilet lotniczy (w zależności od wymagań konkretnych linii – wydrukowany, lub w formie elektronicznej), a podczas niektórych podróży również wiza.
  3. Pasażerowie, którzy wykupili (i opłacili) bagaż rejestrowany, będą musieli nadać go przy właściwym stanowisku.
  4. Przy stanowisku check-in, pracownik obsługi lotniska wyda nam kartę pokładową. Możemy również odbyć cały proces samodzielnie, korzystając ze specjalnych automatów do odprawy na lotnisku.

Jak wygląda odprawa online?

Odprawy online można dokonać wchodząc na stronę internetową linii lotniczych, którymi będziemy podróżować, a następnie wybierając właściwą zakładkę. Co dalej?

  1. W pierwszym kroku konieczne będzie podanie swoich danych osobowych, dokładnie tak jak w przypadku tradycyjnej odprawy na lotnisku. Potrzebne będą takie informacje jak imię i nazwisko, czy numer dokumentu tożsamości.
  2. Niezbędny będzie również numer biletu lotniczego (składający się z 13 znaków), lub numer rezerwacji (który składa się z 6 znaków).
  3. W kolejnym kroku należy wybrać miejsce na pokładzie samolotu (chyba że ma ono zostać przydzielone automatycznie), a także ewentualne opcje dodatkowe, jak np. bagaż.
  4. Po zapoznaniu się z polityką bezpieczeństwa, transportu i anulowania lotów, odprawę trzeba będzie potwierdzić.
  5. To już prawie koniec – pozostaje wybór sposobu dostarczenia karty pokładowej (np. wydruk lub wersja elektroniczna).

Pamiętaj! Większość linii lotniczych nie wymaga od pasażerów drukowania karty pokładowej – wystarczy jej wersja elektroniczna.

Kiedy odbywa się odprawa?

Odprawić należy się zawsze przed lotem, jednak dokładne terminy zależą od konkretnego przewoźnika, a często również od tego, czy podczas rezerwacji biletu wybraliśmy miejsce na pokładzie samolotu czy nie. Pasażerowie, którzy dokonali takiego wyboru, najczęściej mogą odprawić się o wiele wcześniej – nawet kilkadziesiąt dni przed wylotem.

W przypadku miejsc przydzielanych automatycznie, odprawa zamyka się najczęściej na 2-3 godziny przed planowanym odlotem.

Jak to wygląda w popularnych liniach lotniczych?

  • WizzAir – odprawa jest możliwa od 30 dni do 3 godzin przed planowanym wylotem (gdy pasażer wykupił miejsce podczas rezerwacji), lub od 48 godzin przed wylotem (dla pasażerów, którzy nie wykupili miejsc w trakcie rezerwacji).
  • Ryanair –  odprawa jest możliwa od 60 dni do 3 godzin przed planowanym wylotem (gdy pasażer wykupił miejsce podczas rezerwacji), lub od 24 godzin przed wylotem (dla pasażerów, którzy nie wykupili miejsc w trakcie rezerwacji).
  • EasyJet – odprawa jest możliwa od 30 dni do 2 godzin przed planowanym wylotem.
  • LOT – odprawa jest możliwa od 36 do 2 godzin przed planowanym wylotem.

Co, jeśli spóźnię się na odprawę?

Na lotnisko warto przybyć odpowiednio wcześnie – nawet z 2-3 godzinnym opóźnieniem (dotyczy to szczególnie dużych, zatłoczonych lotnisk). Jeśli bowiem spóźnimy się na odprawę, lub nie dojdzie do niej z innego powodu, nasz bilet zostanie anulowany, a my nie będziemy mogli wejść na pokład samolotu.

Warto przy tym pamiętać, że w takiej sytuacji ubezpieczenie lotu również nie zadziała.

Odprawa a bagaż. Co można zabrać do samolotu?

Podróżując samolotem, musimy zwrócić szczególną uwagę na bagaż, jaki ze sobą zabieramy. Do dyspozycji mamy dwie opcje przewożenia rzeczy:

  • Bagaż podręczny – to najczęściej plecak, torebka lub mała walizka, którą możemy wnieść na pokład samolotu. Musi się zmieścić pod fotelem lub w schowku umiejscowionym pod sufitem. W zależności od linii lotniczych, jest wliczony w cenę biletu, lub płatny.
  • Bagaż rejestrowany – to rzeczy, które nadajemy do luku bagażowego. Można w nim przewozić więcej rzeczy niż w bagażu podręcznym, także takich, które w tym pierwszym są niedozwolone. Jest jednak dodatkowo płatny.

Uwaga! Bagaż rejestrowany również ma swoje limity. Jeśli okaże się, że waga lub rozmiar walizek jest za duża, konieczna będzie dopłata za nadbagaż. Przed wylotem warto zapoznać się ze szczegółami naliczania opłat przez przewoźników.

Warto pamiętać, że do samolotu nie można wnosić jedzenia i picia, a wszystkie produkty płynne muszą znajdować się w pojemnikach, których pojemność nie przekracza 100ml, najlepiej umieszczonych w przeźroczystych woreczkach.

Na pokład można zabrać maksymalnie w sumie 1 litr płynów. Jedzenie i napoje, które później można wnieść do samolotu, można kupić w hali odlotów.

W bagażu podręcznym nie można przewozić także alkoholu ani ostrych przedmiotów (np. nożyczek, igieł czy korkociągów). Nie można mieć przy sobie również rzeczy, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla innych pasażerów. Listę tego, co można mieć przy sobie w samolocie, znajdziemy w regulaminie każdego z przewoźników.

Kontrola bezpieczeństwa po odprawie – co to takiego?

Po dokonaniu odprawy i otrzymaniu karty pokładowej, każdy pasażer musi przejść kontrolę bezpieczeństwa. Jak to wygląda? Na taśmie do skanowania należy położyć bagaż podręczny, który zamierzamy zabrać ze sobą na pokład samolotu, natomiast w znajdującym się przy taśmie koszyku umieścić trzeba wszystkie metalowe przedmioty (np. pasek do spodni z klamerką, klucze, zegarek, monety itp.), a także sprzęt elektroniczny, jak telefon komórkowy czy tablet.

Następnie każdy podróżny musi przejść przez bramkę skanującą – jeśli ta zacznie piszczeć, konieczne będzie odbycie dodatkowej kontroli, jeśli nie – będziemy mogli zabrać swoje rzeczy osobiste, bagaż i dokumenty, by wraz z nimi przejść do hali odlotów.

Kontrola dokumentów po odprawie – co trzeba wiedzieć?

Na hali odlotów musimy udać się do odpowiedniej dla naszego lotu bramki. W bramce konieczne będzie okazanie pracownikowi obsługi lotniska karty pokładowej. Będziemy mogli udać się do rękawa, który zaprowadzi nas albo bezpośrednio do samolotu, albo do specjalnego autobusu, który podwiezie nas pod jego wejście.

Jakie ubezpieczenia na lot samolotem wybrać?

Przed każdą podróżą samolotem warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które w wielu sytuacjach uchroni nas przed komplikacjami i stratą pieniędzy, np. w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu.

W takich sytuacjach najcześciej konieczny jest zakup posiłków, przyborów toaletowych, odzieży, podróż między lotniskami, a nawet wynajęcie noclegu – bez ochrony ubezpieczeniowej może się okazać, że koszty z tym związane będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Ważne! Warto ubezpieczyć także bagaż, na wypadek jego zagubienia, opóźnienia, lub uszkodzenia w trakcie lotu.

Wybór najleszej polisy turystycznej, która swoim zakresem obejmuje opóźnienie lub odwołanie lotu, a także ochronę bagażu, ułatwi kalkulator ubezpieczeń podróżnych. Dzięki niemu będziemy mogli porównać ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli, wybrać interesujący nas zakres, a następnie szybko i bez wychodzenia z domu kupić polisę online.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czym jest odprawa na lotnisku?

    Odprawa na lotnisku to procedura, podczas której wydana zostaje karta pokładowa, umożliwiająca wejście na pokład samolotu.

  2. Kto musi przejść przez odprawę?

    Przez odprawę musi przejść każdy pasażer.

  3. W jakim czasie należy się odprawić?

    To zależy od przewoźnika. Najczęściej odprawa kończy się na 2-3 h przed odlotem.

  4. Czym różni się odprawa online od tej na lotnisku?

    Odprawy online można dokonać samemu, poprzez formularz na stronie przewoźnika, najczęściej wcześniej niż ma to miejsce w przypadku odprawy na lotnisku. Dodatkowo odprawa na lotnisku w niektórych liniach lotniczych jest dodatkowo płatna.

Co warto wiedzieć?
  1. Każdy pasażer linii lotniczych musi przejść odprawę przed odlotem.
  2. Można to zrobić na lotnisku lub jeszcze przed podróżą – online.
  3. Na lotnisko najlepiej przyjechać około 2,3 godzin przed planowanym odlotem.
  4. Należy nadać bagaż, przejść kontrolę dokumentów oraz bezpieczeństwa.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania