Ubezpieczenie do Tanzanii

Anna Świątecka
Udostępnij:
4.7

Podróż do Afryki jest długa, a egzotyczny klimat i lokalne, nieznane w Polsce choroby mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na wyjeździe.

Ubezpieczenie do Tanzanii

Tanzania to państwo Afryki Wschodniej, położone na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Kraj ten powinien kojarzyć się przede wszystkim z przepiękną, dziką przyrodą, niezwykłymi krajobrazami, jeziorami, jak i również wyspami, wśród których najsłynniejszą stanowi Zanzibar. W Tanzanii znajdują się również aż trzy obiekty uznawane za cudy Czarnego Kontynentu. 

Tanzanię zdecydowanie warto wpisać na swoją listę krajów do odwiedzenia. Nie da się jednak ukryć, że podróż do Afryki jest długa, a egzotyczny klimat i lokalne, nieznane w Polsce choroby mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na wyjeździe. Nie oznacza to jednak, że trzeba odpuścić podróż! Należy jedynie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, w tym – co najważniejsze – o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Tanzanii?

Ubezpieczenie turystyczne to nic innego jak polisa na czas podróży, dzięki której będziesz mógł korzystać z pomocy medycznej na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego w ramach określonych warunków umowy.

Pamiętaj❗Ubezpieczenie turystyczne to nie to samo co karta EKUZ! Europejska Karta Ochrony Zdrowia to dokument, który honorowany jest jedynie na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej i/lub EFTA. Poza Europą karta okazuje się być bezużyteczna, i w Tanzanii również z niej nie skorzystasz. 

Warto również mieć na uwadze, że nawet w państwach europejskich EKUZ pozwala na korzystanie z ochrony zdrowia w takim zakresie, w jakim jest ona refundowana w danym kraju, a w większości państw refundacje obejmuje jedynie część kosztów leczenia (np. za pobyt w szpitalu należy dopłacić kilkadziesiąt euro z własnej kieszeni). Jedyną skuteczną ochroną od dodatkowych kosztów na wakacjach jest odpowiednio dobrana polisa.

Nie każde ubezpieczenie turystyczne jest skuteczne. Co to znaczy w praktyce? Że część ofert, szczególnie z niższej półki cenowej, nie zawiera pełnego zakresu ochrony.

Warto uwagę na to, aby ubezpieczenie turystyczne zawierało wszystkie z poniżej wymienionych elementów:

 • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im więcej, tym lepiej),
 • pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej, transportu zwłok do kraju,
 • OC – ochronę cywilną – (dzięki której otrzymasz m.in. wypłatę świadczenia, z którego pokryjesz wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej, jeśli nieumyślnie spowodujesz wypadek),
 • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • pakiet Assistance (podstawowy lub rozszerzony),
 • wypadek śmierci i zapewnienie transportu zwłok),
 • ochronę COVID-19,

Tak skonstruowana oferta to gwarancja bezpieczeństwa w każdym zakątku świata.

O jakie elementy można rozszerzyć ubezpieczenie do Tanzanii?

Każdą polisę można poszerzyć o wybrane elementy. Czemu służą rozszerzenia? Mają one zapewnić maksymalnie spersonalizowaną ofertę, która będzie odpowiadać wszystkim potrzebom podróżnych. Często zdarza się, że np. ubezpieczyciel nie przewiduje w podstawowym pakiecie ochrony na okoliczność uprawiania sportów wysokiego ryzyka, a gdy wypadek zdarzy się właśnie na skutek takiej aktywności, można spotkać się z odmową wypłaty świadczeń. Warto zatem poszerzyć swoją ofertę o dodatkowe elementy, o ile planujesz aktywności, jesteś przewlekle chory czy zdarza Ci się pić alkohol. Szczególnie, że dobranie rozszerzeń zwiększa koszt polisy zazwyczaj o maksymalnie kilkadziesiąt groszy za dzień ochrony, a zatajenie informacji o swoim stanie zdrowia czy planach na wyjazd może Cię kosztować o wiele więcej. 

Najpopularniejsze rozszerzenia to:

 • Klauzula alkoholowa (ochrona zdarzeń mających miejsce pod wpływem alkoholu; większośc towarzystw nie uwzględnia w podstawowym pakiecie wypadków, w których ubezpieczony uczestniczył po spożyciu napojów wyskokowych. Dzięki temu rozszerzeniu wypłata świadczeń na leczenie nie zostanie wstrzymana, gdy trafisz do lekarza pod wpływem nawet niewielkiej ilości alkoholu)
 • Ochrona na uprawianie sportów zimowych (wybierz to rozszerzenie, jeśli planujesz uprawiać narciarstwo, snowboarding, saneczkarstwo, trekking czy inne sporty zimowej; rozszerzenie polecane szczególnie dla osób wyjeżdżających w góry),
 • Ochrona na uprawianie sportów wysokiego ryzyka (wybierz to rozszerzenie, jeśli planujesz uprawiać m.in.: wakeboarding, windsurfing, kitesurfing czy trekking na wysokościach powyżej 2 500 metrów nad poziomem morza),
 • Ochrona na uprawianie sportów ekstremalnych (wybierz to rozszerzenie, jeśli planujesz skoki na bungee, ze spadochronem czy inne, ekstremalne aktywności, wymagające specjalnej odwagi i umiejętności; w razie problemów ze stwierdzeniem czy planowana aktywność zalicza się do sportów ekstremalnych możesz skontaktować się z ubezpieczyciel podczas zawierania umowy na polisę),
 • Ochrona chorób przewlekłych (jeśli chorujesz przewlekle, poinformuj o tym ubezpieczyciela i poszerz swoją ochronę o to rozszerzenie z uwagi na fakt, iż zapewni Ci ono wyższe sumy gwarantowane czy dostęp do specjalistycznej opieki nawet na drugim końcu świata).

Koszty leczenia w Tanzanii

Leczenie w państwowych placówkach w Tanzanii nie jest drogie, jednak prywatna ochrona zdrowia stoi na zdecydowanie lepszym poziomie, dysponuje lepszym sprzętem, większą liczbą specjalistów i o wiele lepszym dostępem do lekarstw i innych środków pomocy. Państwowe punkty medyczne często nie są w stanie udzielić stosownej pomocy, dlatego zaleca się wykupienie polisy (informacje o tym podaje nawet oficjalna strona RP, portal gov.pl). W prywatnych placówkach za podstawowe badanie zapłacimy nawet kilkaset złotych, a często do postawienia diagnozy zleca się kilka badań.

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Tanzanii to zaledwie kilka do maksymalnie kilkunastu złotych za dzień, co przy cenach leczenia stanowi niewielki wydatek. 

By uniknąć takich kosztów, lepiej w naszym kalkulatorze ubezpieczenia turystycznych wybrać odpowiednią polisę. Zajmie to kilka minut, a można oszczędzić sobie wielu problemów i wydatków.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
4,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
8,36 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Signal Iduna
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
4,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
8,36 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
8,89 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Co warto zobaczyć w Tanzanii?  

Skoro wiesz już, jak zaplanować swoje bezpieczeństwo, dowiedz się jak zaplanować atrakcje! Podpowiadamy, gdzie obowiązkowo należy udać się w Tanzanii.

 • Jezioro Wiktorii – to jedno z najsłynniejszych jezior świata, drugie pod względem wielkości jezioro słodkowodne na ziemi, a przy okazji jedno z zaledwie dwóch zbiorników wodnych Afryki Wschodniej, z którego można podziwiać zachód słońca nad wodą. Zdecydowanie warto poświęcić czas na plądrowanie tego niezwykłego miejsca.
 • Ngorongoro – to nieaktywna kaldera wulkaninczna, jeden z przyrodniczych cudów natury. Wycieczka po tym miejscu nienależy do najtańszych i konieczne jest zwiedzanie z przewodnikiem ze względu na niebezpieczeństwa w postaci chociażby dzikich zwierząt. Wycieczka po Serengeti oraz kalderze to koszt około 700 złotych za osobę.
 • Paje – to wioska na Zanzibarze, w której zdecydowanie będziesz miał szansę poczuć iście egzotyczny klimat. To właśnie tutaj kobiety z wodorostów tworzą piękną biżuterię, a sam teren jest idealny do uprawiania kitesurfingu. Jeśli planujesz spędzanie czasu na Zanzibarze, koniecznie zajrzyj do tej wioski! 

Pogoda i średnia temperatura w Tanzanii – kiedy warto jechać?

W Tanzanii ciepło jest całym rokiem, a w najzimniejszych miesiącach w kraju (okres między czerwcem a wrześniem) możemy spodziewać się temperatur powyżej 25 stopni Celsjusza. Najcieplejsze w Tanzanii są miesiące polskiej zimy, czyli grudzień, styczeń, luty i marzec, zatem to idealne miejsce na ucieczkę od mrozów i śniegu.

Skoro wiesz, że wysokich temperatur możesz spodziewać się całym rokiem, warto zwrócić uwagę na dni deszczowe. Tych najwięcej jest w kwietniu, maju i grudniu. Najrzadziej pada z kolei w styczniu, lutym, sierpniu i wrześniu. Zatem jeśli nie chcesz, aby zaskoczył Cię deszcz, warto celować w jeden z tych czterech miesięcy. 

Ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii: pytania i odpowiedzi

 1. Czy na wyjazd do Tanzanii potrzebne są szczepienia?

  Dla podróżnych z Polski żadne szczepienie nie jest obowiązkowe, jednak warto skonsultować się z lekarzem szczególnie w kwestii szczepienia na żółtą gorączkę. Szczepienie na tę chorobę nie jest obligatoryjne, jednak w praktyce często w granicznym punkcie medycznym lub placówce medycznej proszą o zaświadczenie o szczepieniu. Takie zaświadczenie przydaje się również podczas lotu z Tanzanii lądowej na np. Zanzibar. Oczywiście, można dyskutować z faktem, iż prawo nie obliguje turystów z Polski do posiadania takich dokumentów, jednak dla własnego zdrowia i spokoju o wiele lepiej poddać się szczepieniu. Zaleca się również szczepienie na żółtaczkę zakaźną. 

 2. Czy w Tanzanii jest bezpiecznie?

  Największych zagrożeniem w Tanzanii mogą okazać się egzotyczne choroby (właśnie dlatego warto udać się do lekarza i odbyć konsultacje w sprawie szczepień, przyjmowania probiotyków i zapobiegania chorobom). Poza tym w kraju jest stosunkowo bezpiecznie. 

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii?

  Koszt dobrej polisy turystycznej do Tanzanii waha się w granicach od 9 do 16 złotych za dzień ochrony dla osoby dorosłej. 

Co warto wiedzieć?
 1. Tanzania to kraj Afryki Wschodniej, który przywodzi na myśl przede wszystkim niezwykłą przyrodę i rajskie wyspy, w tym znany Zanzibar.
 2. Wyjeżdżając w tak odległą podróż koniecznie zadbaj o wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pozwoli Ci na korzystanie z opieki medycznej w sprawdzonych placówkach za świadczenia wypłacone z polisy.
 3. Publiczna służba zdrowia w Tanzanii nie stoi na najlepszym poziomie, dlatego warto korzystać z prywatnych placówek, co bez wykupionej polisy może być bardzo kosztowne.
 4. Aby ubezpieczenie zapewniało kompletną ochronę dobraną do indywidualnych potrzeb podróżnego, warto przemyśleć rozszerzenie polisy o dodatkowe elementy.
Autor

Anna Świątecka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania