Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyspę Zanzibar wybrać?

Redakcja
Udostępnij:
4.7

Przed wyjazdem na Zanzibar, który należy do Tanzanii, koniecznie trzeba zakupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. MSZ ostrzega, że polisa może nam uratować życie.

Wyspa Zanzibar

Przed wyjazdem na Zanzibar, który należy do Tanzanii, koniecznie trzeba zakupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Jak ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), polisa może nam uratować życie. Turyści powinni również pamiętać o szczepieniu chroniącym przed chorobami tropikalnymi.

Zanzibar nazywany również Ungują to wyspa o powierzchni 1 658 km²położona na Oceanie Indyjskim. Należy do Tanzanii, której stanowi autonomiczną część. Przez wieki znajdował się pod panowaniem Arabów, Persów, Portugalczyków oraz sułtanatu Omanu. W XIX wieku o wpływy w Zanzibarze walczyli Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy. W 1963 roku wraz z inną wyspą Pembą odzyskał niepodległość.

Miejsce urodzenia Freddiego Mercury’ego jest w pierwszej kolejności kojarzone z miękkim piaskiem, błękitnie czystą wodą oceanu czy egzotycznymi palmami kokosowymi. Jednak Zanzibar jest nie tylko wymarzonym miejscem dla plażowiczów, lecz również światową stolicą przypraw oraz ojczyzną… żółwi, które na wyspie żyją ponad 100 lat!

Plażowanie, zabawa z delfinami i aromat przypraw

Na Zanzibarze długie plaże zachęcają nie tylko do beztroskiego leżenia i cieszenia się urokami słońca, lecz także do długich spacerów. Temperatura wody na wyspie przez większą część roku przekracza 25 stopni Celsjusza. W takich warunkach można pływać godzinami. Wypoczynek może uprzyjemnić  blue safari, czyli jedna z największych atrakcji turystycznych autonomicznej części Tanzanii. To nurkowanie po dnie oceanu, gdzie możemy spotkać żółwie morskie czy pobawić się z sympatycznymi delfinami.

Mało kto wie, że stolica Zanzibaru Stone Town to miejsce urodzenia legendarnego lidera rockowej grupy Queen Freddiego Mercury’ego. Miasto słynie z bardzo wąskich uliczek, w gąszczu których można się zgubić niczym w labiryncie. Wieczorami warto spędzić czas ze szklanką lokalnego rumu w ręce przy dźwiękach miejscowej muzyki w jednym z klubów przy plaży.

Podróż na Zanzibar – elementarz turysty

Polacy podróżujący do Zanzibaru muszą posiadać wizę. Można ją uzyskać w przedstawicielstwie dyplomatycznym Tanzanii w Berlinie, a także na głównych przejściach granicznych w tym kraju (na lotniskach w Zanzibarze, Dar es Salaam oraz Kilimandżaro. Jednorazowo trzeba za nią zapłacić 50 dolarów. Co ważne, turysta musi posiadać paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.

Wycieczka na Zanzibar organizowana przez biuro podróży kosztuje około 4000-5000 zł. Koszty wyjazdu można obniżyć organizując go na własną rękę. Lot na wyspę w jedną stronę kosztuje około 2000 zł, a rezerwowany z dużym wyprzedzeniem często mniej. Połączenia lotnicze dla turystów z Polski są bardzo wygodne, ponieważ są dostępne na największych polskich lotniskach, a także we Frankfurcie nad Menem czy Monachium.

Lokalną walutą jest szyling tanzański. Dolary amerykańskie są także akceptowane w wielu lokalach. Na Zanzibarze jest jednak mało bankomatów, które są dostępne tylko w dużych miastach. Dlatego najwygodniej będzie płacić kartą lub wcześniej zadbać o posiadanie odpowiedniej liczby gotówki.

Przebywając na wyspie należy pamiętać, że ruch uliczny jest na niej lewostronny. Na miejscu najbezpieczniejszym środkiem transportu są taksówki. Wysokość opłat za przejazd zawsze warto negocjować z kierowcą. Można również wynająć samochód za około 40 dolarów za dzień. Najczęściej do dyspozycji turystów są Suzuki Escudo oraz Toyota Rav4. Dodatkowo trzeba wnieść wkład własny w ubezpieczenie pojazdu w kwocie 100 dolarów, a także 10 dolarów na lokalne pozwolenie na prowadzenie aut. Urzędnik wydaje je na podstawie polskiego prawa jazdy.

Wyjazd na Zanzibar – największe zagrożenia

Przed podróżą należy skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej, najpóźniej 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Wizyta jest konieczna w celu poddania się zalecanym szczepieniom na takie choroby, jak:

 • żółta gorączka (żółta febra),
 • żółtaczka zakaźna,
 • malaria,
 • denga,
 • cholera.

Do innych zagrożeń należy skażenie bakteryjne wody (ameba, pałeczki duru brzusznego) czy, śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse. Około 5 proc. obywateli Tanzanii jest również nosicielami wirusa HIV. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca polskim turystom picie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Inne napoje również powinniśmy kupować wyłącznie w butelkach bądź puszkach.

Na Zanzibarze niemal 100 proc. mieszkańców wyznaje islam. W większości przypadków są przyjaźnie nastawieni do turystów. MSZ stan bezpieczeństwa na wyspie ocenia jako stabilny. Jednak miejscowa ludność oczekuje poszanowania jej kultury. Niemile widziane jest ubieranie się w krótkie szorty, minispódniczki czy strój plażowy poza plażą. W czasie Ramadanu w ciągu dnia nie należy również ostentacyjnie spożywać posiłków i napojów w miejscach publicznych. Zgodnie z tanzańskim prawem, zabroniony jest homoseksualizm, wywóz muszli, korali, kości słoniowej oraz skór dzikich zwierząt.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar?

Polski MSZ ostrzega, że opieka zdrowotna w państwowych szpitalach w Tanzanii stoi na bardzo niskim poziomie. O wiele lepiej ta kwestia wygląda w szpitalach misyjnych i prywatnych. Jednak pacjenci, którzy wymagają skomplikowanego leczenia, muszą być transportowani do Kenii lub RPA. Resort zaleca, aby przed wyjazdem na Zanzibar wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Inaczej szpital będzie domagał się od nas lub od naszej rodziny pokrycia kosztów leczenia.

Dlatego kupując ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy posiada odpowiednio wysokie koszty leczenia. Będzie bardzo przydatne, gdy w razie wypadku bądź choroby konieczny okaże się transport lotniczy do innego kraju. Jak ostrzega MSZ, w przypadku braku państwowej opieki medycznej w Tanzanii, może uratować nam życie. Kompleksowa polisa powinna zawierać następujące elementy:

 • koszty leczenia,
 • koszty ratownictwa,
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC),
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • usługi Assistance,
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego,
 • w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, rozszerzenie związane z tego typu aktywnościami.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne w przypadku wyjazdu do Tanzanii, do której należy Zanzibar, kosztuje 4,24 zł za dzień ochrony ubezpieczeniowej dla osoby dorosłej. Jednak wyjeżdżając w tak dalekie i egzotyczne miejsce oszczędzać na zakupie polisy. Zwłaszcza, że jedno z towarzystw ubezpieczeniowych oferuje sumy gwarancyjne kosztów leczenia i ratownictwa bez limitu za zaledwie 23,07 zł za jeden dzień ochrony!

Przykładowa oferta jednodniowej ochrony dla osoby dorosłej jednego z towarzystw

Zakres ochrony ubezpieczeniowejSuma gwarancyjna
Koszty leczeniabez limitu
Koszty ratownictwabez limitu
OC w życiu prywatnym1 500 000 zł
OC sportowe1 500 000 zł
NNW150 000 zł
Ubezpieczenie bagażu3 000 zł
Ubezpieczenie sprzętu sportowego3 000 zł
Sporty objęte polisą92
Zdarzenia pod wpływem alkoholuZa dopłatą
Cena polisy23,07 zł

Źródło: rankomat.pl

Najwygodniej ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar kupić przez internet bez wychodzenia z domu. Najprościej będzie to zrobić za pomocą naszego kalkulatora, który umożliwia porównanie ze sobą cen ofert kilkunastu towarzystw. Do każdej z nich jest dołączony plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Możemy go dokładnie i wygodnie przeczytać w domowym zaciszu. Po zakupie polisy, na wskazany przez użytkownika adres e-mail zostanie wysłana umowa. Następnie wystarczy ją wydrukować i cieszyć się blaskiem afrykańskiego słońca!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania