Ubezpieczenie do Jordanii

Anna Świątecka
Udostępnij:
5

Bardzo ważnym aspektem przy planowaniu wyjazdu do Jordanii jest znalezienie dobrej polisy na czas podróży. Zobacz, jak znaleźć najlepszą polisę i nie przepłacać.

Jordaia

Jordania to dość oryginalny pomysł na urlop – nie jest to najpopularniejszy kierunek turystyczny, choć mimo to corocznie w okresie wakacyjnym na ulicach Jordanii spotkamy wielu obcokrajowców. Jordania to jedno z państw Bliskiego Wschodu: położona jest w Azji, na wschodnim brzegu rzeki Jordan (której zresztą zawdzięcza swoją nazwę). Charakteryzuje się rezerwatami przyrody, pięknymi nadmorskimi kurortami i starożytnymi zabytkami, które przeniosą nas tysiące lat wstecz i zrobią wrażenie nawet na tych, którzy nie są pasjonatami historii.

Planując podróż do Jordanii, warto przygotować z wyprzedzeniem odpowiednie dokumenty (paszport, wiza), zabukować lot (który swoją drogą trwa nawet kilkanaście godzin) oraz znaleźć hotel (warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w danej dzielnicy). Bardzo ważnym aspektem przy planowaniu wyjazdu jest również znalezienie dobrej polisy na czas podróży. Posiadanie ubezpieczenia za granicą jest niezwykle istotne, aby czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. W poniższym artykule prezentujemy jak znaleźć odpowiednią ofertę ubezpieczenia, jak dostosować ją do swoich potrzeb oraz co warto zobaczyć w Jordanii.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Jordanii?

Ubezpieczenie turystyczne to ochrona, którą możemy wykupić na czas pobytu za granicą w większości towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Należy zadbać o to jeszcze przed wyjazdem, jednak w ostateczności ostatnim dzwonkiem na zakup polisy jest dzień wyjazdu. 

Podróżując z biurem podróży ubezpieczenie często posiadamy w cenie wycieczki, jednak zazwyczaj taka oferta zawiera ograniczony zakres ochrony. Musisz mieć świadomość, że nie każde ubezpieczenie to 100% ochrony. Ważne jest, aby zawierało elementy takie jak:

 • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im więcej, tym lepiej),
 • Ratownictwo medyczne (czyli koszty pokrycie kosztów wezwania karetki, transportu medycznego itd.),
 • pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej, transportu zwłok do kraju,
 • OC – ochronę cywilną – (dzięki której otrzymasz m.in. wypłatę świadczenia, z którego pokryjesz wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej, jeśli nieumyślnie spowodujesz wypadek),
 • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (w tym ochronę na wypadek śmierci),
 • pakiet Assistance,
 • Ochronę wypadek śmierci i zapewnienie transportu zwłok),
 • ochronę COVID-19,
 • ubezpieczenie bagażu

Oferta, która zawiera wszystkie powyższe elementy to oferta, którą śmiało można zakupić i być pewnym, że jesteś przygotowany na każdą ewentualność.

Często można się spotkać z mylnym stwierdzeniem, że posiadając kartę EKUZ, czyli Międzynarodową Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie musisz wykupować polisy. Nie jest to absolutnie prawda, bowiem karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne to dwie, zupełnie różne rzeczy. 

EKUZ honorowany jest jedynie na terenie Europy, w państwach, które należą do Unii Europejskiej i/lub EFTA. W Jordanii zatem z karty EKUZ nie skorzystasz. W dodatku z EKUZ otrzymujesz dostęp jedynie publicznej ochrony zdrowia w takim zakresie, w jakim jest ona refundowana dla obywateli danego kraju. Za nierefundowane w danym kraju usługi i tak zapłacimy z własnej kieszeni (a w wielu krajach publiczna służba zdrowia oferuje bardzo wąski zakres usług). Ubezpieczenie turystyczne z kolei zapewnia pełen zakres ochrony, pokrycie kosztów leczenia również w prywatnych ośrodkach, a ponadto również pomoc na drodze czy świadczenia OC. To zdecydowanie lepszy wybór, nawet w podróży po Europie, gdzie EKUZ jest honorowana. 

O jakie elementy można rozszerzyć ubezpieczenie do Jordanii?

Wiesz już, jakie elementy powinna zawierać dobra polisa turystyczna. Powinieneś wiedzieć zatem również o tym, w jaki sposób możesz zwiększyć swoją ochronę i dostosować ubezpieczenie do swoich potrzeb oraz okoliczności wycieczki. Taką możliwość dają właśnie rozszerzenia do polisy. Są one dodatkowo płatne, jednak wzrost ceny jest nieznaczny, zazwyczaj to zaledwie kilka groszy więcej dziennie. W większość towarzystw znajdziesz takie rozszerzenia, jak: 

 • Rozszerzenie pakietu Assistance

Podstawowy pakiet Assistance stanowi obecnie standardowy element prawie każdej polisy. To ochrona szczególnie na drogach, bowiem w ramach pakiet ubezpieczyciel pokryje koszty holowania auta, napraw czy wypożyczenia auta zastępczego w przypadku awarii pojazdu. Warto wiedzieć, że Assistance można poszerzyć o dodatkowe usługi lub zwiększyć sumy gwarantowane. 

 • Ochrona na wypadek zdarzeń mających miejsce pod wpływem alkoholu

Takie rozszerzenie najczęściej określa się mianem klauzuli alkoholowej. Klauzula alkoholowa jest niezbędną ochroną w przypadku, gdy turysta znajduje się pod wpływem alkoholu. Nawet minimalne ilości promili we krwi może wstrzymać wypłatę świadczeń za leczenie przez ubezpieczyciela. Jeśli zatem na wakacjach kuszą się kolorowe drinki i nie jesteś abstynentem, zdecydowanie powinieneś się wybrać to rozszerzenie.

 • Rozszerzenie dla osób przewlekle chorych

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny zadbać o rozszerzenie swojej polisy o dodatkową ochronę, ponieważ zazwyczaj tego rodzaju schorzenia wiążą się z pozostaniem pod stałą opieką specjalistów, również (a może szczególnie), z dala od domu. Dzięki temu dodatkowi do polisy, odległe podróże mogą być bezpiecznym odpoczynkiem bez dodatkowych kosztów również dla osób chorujących przewlekle. 

 • Rozszerzenie narciarskie (na uprawianie sportów wysokiego ryzyka)

Uprawianie sportów zimowych jest popularną formą rozrywki podczas zimowych wyjazdów w góry, a wśród aktywności króluje narciarstwo czy snowboard. Wypadki na stokach są częste, a ryzyko urazów większe, zatem tego rodzaju rozszerzenie to dobry wybór. A chociaż zwykle nazywa się je “ubezpieczeniem narciarskim” to zapewnia ochronę podczas aktywności związanej z wieloma sportami tzw. wysokiego ryzyka (np. wakeboarding, windsurfing, kitesurfing czy trekking na wysokościach powyżej 2 500 metrów nad poziomem morza).

 • Rozszerzenie na okoliczność uprawiania sportów ekstremalnych

Jeśli planujesz uprawianie sportów, w których nie brakuje adrenaliny, prawdopodobnie należą one do grupy sportów wysokiego ryzyka. Ze względu na większe ryzyko wypadków podczas tych aktywności, konieczne jest posiadanie rozszerzonej ochrony. Sporty ekstremalne to dyscypliny wymagające ponadprzeciętnych umiejętności i odwagi, np. skoki na bungee. O dokładną listę tego rodzaju aktywności i ochronę w przypadku podjęcia się jednej z nich warto spytać towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kupujemy polisę.

Koszty leczenia w Jordanii

Ochrona zdrowia w Jordanii uchodzi za profesjonalną opiekę na wysokim poziomie. Prawdopodobnie ma to związek z tym, że koszty leczenia nie należą do najniższych. Pobyt w szpitalu to koszt nawet 500 złotych za dobę, zaś za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacisz około 300 złotych. Za leki oczywiście również zapłacisz z własnej kieszeni i nie są one refundowane nawet częściowo, dlatego warto zabrać z domu apteczkę z podstawowymi lekarstwami. 

By uniknąć takich kosztów w Jordanii, lepiej w naszym kalkulatorze ubezpieczenia turystycznych wybrać odpowiednią polisę. Zajmie to kilka minut, a można oszczędzić sobie wielu problemów i wydatków.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
4,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
8,36 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Signal Iduna
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
4,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
8,36 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
8,89 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Co warto zobaczyć w Jordanii?  

Jordania jest przepięknym krajem, jednak jego zwiedzanie w wielu przypadkach okazuje się całkiem drogą sprawą ze względu na wysokie ceny biletów wstępu. Oczywiście, zwiedzanie dobrze zacząć od stolicy kraju, miasta Amman. Co jednak dalej? Poniżej podpowiadamy, jakie miejsca odwiedzić, aby dobrze się bawić, ale jednocześnie nie zbankrutować.

 • Morze Martwe – paradoksalnie, wcale nie jest to morze, a jezioro graniczące od wschodu z Jordanią, a od zachodu z Zachodnim Brzegiem i Izraelem. To najniżej położony zbiornik wodny na świecie (leży ponad 400 metrów poniżej poziomu morza), co czyni go naprawdę wyjątkowym miejscem. Widoki zapierają dech w piersiach, a fakt, że to jedyne takie miejsce na Ziemi sprawia, że koniecznie nie można pominąć tego punktu zwiedzając Jordanię. Pamiętaj, że ze względu na wysoką zawartość soli, w Morzu Martwym nie wolno się kąpać.
 • Góra Nebo – to wzniesiony grzbiet położony około 700 metrów nad poziomem morza. Miejsce zostało wymienione w Biblii jako góra, ze szczytu której Mojżesz ujrzał ziemię obiecaną. Wstęp kosztuje zaledwie 12 złotych, a widoki i klimat miejsca to coś niepowtarzalnego. 
 • Petra – miejsce jest najpopularniejszą atrakcją w kraju, jednak ceny za wstęp do tego miejsca zwalają z nóg, bowiem to aż 300 złotych za osobę. Warto jednak odwiedzić Petrę, gdyż to słynne stanowisko archeologiczne na południowo-zachodniej pustyni Jordanii pochodzi z około 300 roku przed naszą erą i kiedyś było stolicą Królestwa Nabatejczyków. Mimo upływu lat, wiele budowli zostało nienaruszonych, a miasteczko naprawdę pozwala poczuć się jak w historycznym filmie. 
 • Rezerwat biosfery Dana – wstęp do rezerwatu to koszt około 60 złotych za osobę, zaś widoki na skaliste szczyty i Wadi Dana zapierają dech w piersiach i zdecydowanie są warte swojej ceny.

Pogoda i średnia temperatura w Jordanii – kiedy warto jechać?

Jeśli chodzi o najcieplejsze miesiące w Jordanii, to jest to sierpień (średnia temperatura w dzień wynosi 32 stopnie Celsjusza, a średnia temperatura wody dochodzi do 26 stopni). Na drugim miejscu plasuje się lipiec (średnia temperatura w dzień: 31 stopni, średnia temperatura wody 25 stopni), zaś na trzecim – czerwiec (30 stopni w dzień, a temperatura wody to około 23 stopni). Podobne temperatury odnotowuje się w maju i wrześniu, zatem fani wysokich temperatur zdecydowanie powinni planować wycieczkę na okres od maja do września.

W najzimniejszym miesiącu w Jordanii (styczeń) temperatura oscyluje wokół 12 stopni w dzień, a woda zdecydowanie jest zbyt zimna na kąpiele. Mimo wszystko, całym rokiem w Jordanii większość dni jest słonecznych, zatem jeśli marzy Ci się wycieczka poza sezonem w nieco niższych cenach i nie przeszkadzają mu niższe temperatury, śmiało może bukować loty również w zimę.

Ubezpieczenie turystyczne do Jordanii: pytania i odpowiedzi

 1. Ile kosztuje polisa turystyczna do Jordanii?

  Koszt dobrej polisy turystycznej do Jordanii oscyluje między 8 a 15 złotych za dzień, w zależności od wybranego pakietu, wysokości sum gwarantowanych i dodanych rozszerzeń.

 2. Jak ubezpieczyć samochód w Jordanii?

  OC dla pojazdu w Jordanii powinno zostać nabyte już na terenie kraju, gdyż nie jest uznawane polskie ubezpieczenie samochodu, co warto mieć na uwadze poruszając się po kraju pojazdem z zagranicy. 

 3. Czy do Jordanii potrzebna jest wiza?

  Tak, obywatele polski wjeżdżając do Jordanii potrzebują zarówno paszportu, jak i wizy. Wizę na jednorazowy pobyt można otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych, a jej koszt to około 250 złotych. 

Co warto wiedzieć?
 1. Wyjeżdżając do Jordanii (jak i każdego innego kraju) warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.
 2. Ubezpieczenie turystyczne to ochrona na czas wyjazdu, dzięki której możemy korzystać z opieki zdrowotnej w danym kraju bez obaw o wysokie koszta.
 3. Dobra polisa zawiera konkretne elementy i sumy gwarantowane dobrane do cen leczenia za granicą.
 4. Aby polisa chroniła Cię w każdej sytuacji należy rozważyć poszerzenie jej o dodatkowe pakiety jak klauzula alkoholowa czy ochrona na uprawianie sportów wysokiego ryzyka. 
Autor

Anna Świątecka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania