Wakacje pod namiotem – co zabrać?

Redakcja
Udostępnij:
5

Planujesz wyjazd nad jezioro, nad morze albo w góry? Zamiast zamkniętych ośrodków i hoteli lepiej wybrać nocleg pod namiotem: blisko natury, tanio, może mniej wygodnie, za to z przygodą w tle. Wyjeżdżasz pod namiot pierwszy raz? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, co ze sobą zabrać!

Co zabrać pod namiot? Poradnik turysty

Nie każdy lubi podczas urlopu zamykać się w hotelu. Jedni odpoczywają tylko w komfortowych warunkach, drudzy zaś do szczęścia potrzebują wolności i bliskości natury. Wakacje pod namiotem to doskonały pomysł zarówno na rodzinny wyjazd, jak i wypad z przyjaciółmi. Żeby wszystko przebiegło sprawnie i z urlopu pozostały tylko miłe wspomnienia, warto się do niego odpowiednio przygotować.

Zaplanowanie tego, co zabrać z sobą na taki wyjazd jest szczególnie ważne jeśli nie podróżowałeś wcześniej w ten sposób. Musisz pamiętać, że będzie Ci potrzebnych o wiele więcej rzeczy, niż gdy zatrzymujesz się w apartamencie lub w hotelu. Nie oznacza to, że musisz spakować pod namiot cały swój dobytek. Zrób to rozsądnie i zabierz to, co najpotrzebniejsze.

Dlaczego warto wybrać się na wakacje pod namiot?

ABC obozowicza - co zabrać pod namiot?

Nawet jeśli do tej pory raczej stroniłeś od tej formy wypoczynku, to pobyt pod namiotem ma tyle plusów, że warto rozważyć tę opcję. Największy plus to oczywiście bliskość natury. Spędzając czas w hotelu będzie Ci z pewnością wygodnie, ale sporo czasu spędzisz pod dachem. Nie chodzi przecież o to, aby wyjeżdżając powielać to, co robi się w domu.

Przebywanie na świeżym powietrzu przez cały czas mobilizuje do tego, aby wszelkie czynności wykonywać zgodnie z rytmem natury. Obudzisz się tuż po wschodzie słońca i zjesz śniadanie przy akompaniamencie ptasiego śpiewu. Potem możesz skorzystać z kąpieli w okolicznym jeziorze lub rzece. Gdy poczujesz się zmęczony, możesz uciąć sobie drzemkę w hamaku.

Takie warunki są wprost wymarzone do spędzania czasu z dziećmi. Nie musisz wymyślać im kolejnych atrakcji, ponieważ sama natura podpowie, co można robić. To okazja do zbierania owoców, grzybów, łowienia ryb. Bliskość innych osób spędzających czas w ten sam sposób zachęca do zawierania znajomości i wspólnych aktywności.

Dla wielu osób największym plusem będzie też to, że jest to jedna z najtańszych opcji wakacyjnych wyjazdów. Miejsce na polu namiotowym nie kosztuje zbyt dużo. Do tego w takich warunkach łatwo jest samodzielnie przygotować posiłki. Poprawiło się też zaplecze sanitarne, więc pobyt na kempingu jest nie tylko ekonomiczny, ale też komfortowy.

Najlepsze miejsca do biwakowania w Polsce i w Europie

W Polsce nie brakuje ciekawych miejsc, w których można rozbić namiot. Biwakowanie pod chmurką ma w kraju długą tradycję. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu taka forma wyjazdów była niezwykle popularna. Obecnie wiele znanych miejsc zostało zmodernizowanych. Powstały też nowe, atrakcyjnie położone kempingi. Gdzie warto udać się na pole namiotowe?

  • Ten półwysep rozciągający się między Bałtykiem a Zatoką Pucką to prawdziwa mekka spania wśród natury. Bliskość morza, liczne ścieżki rowerowe oraz udogodnienia dla turystów, co roku przyciągają rzesze fanów biwakowania. Jeśli lubisz spędzać wakacje nad morzem, a do tej pory nie spałeś tam pod namiotem, koniecznie spróbuj.
  • W Krainie Wielkich Jezior nie brakuje ciekawie położonych pól namiotowych. Można zdecydować się na pobyt tuż nad brzegiem jeziora lub na obrzeżach tamtejszych miasteczek. Mazury kuszą swoim sielskim klimatem i możliwością różnorodnego spędzania czasu. Pływanie w jeziorach, wędkowanie i wieczorne ogniska spodobają się nawet tym, którzy do tej pory nie byli przekonani do takiej formy spędzania czasu.
  • Nie musisz od razu rzucać wszystkiego i przeprowadzać się tam na stałe, ale spędzenie kilku dni na położonych tam polach namiotowych może być doskonałą okazją do relaksu. Ze swojej kwatery możesz wybrać się wprost na górskie wędrówki. Bieszczady to teren, który spodoba się tym, którzy nie lubią zatłoczonych i typowo turystycznych miejsc. Nadal można odkryć tu dzikie obszary i spać tam pod gwiazdami.

Masz ochotę ruszyć z namiotem gdzieś dalej? Spróbuj biwaku na jednym z dziesiątek tysięcy pól namiotowych rozlokowanych w całej Europie. Jest wiele ciekawych miejsc, ale na szczególną uwagę zasługują:

  • Czeski Raj. Swoją namiotową, europejską przygodę możesz zacząć od wizyty u naszych sąsiadów. Kilkanaście kilometrów od granicy z Polską zaczyna się pasmo formacji skalnych znane, jak Czeski Raj. Nie brakuje w nim dobrze wyposażonych pól namiotowych. Bliskość natury, czeskie piwo, czego można chcieć więcej?
  • Czarnogóra. Według wielu podróżników to jedno z najciekawszych miejsc w całej Europie. Ten niewielki pod względem powierzchni kraj oferuje wszystko, czego można oczekiwać od biwakowego raju. Jest tu ciepło i słonecznie, a w letnich miesiąca suma opadów nie jest zbyt wysoka. Tym samym raczej nie trafisz tu na deszczowy tydzień. Okolice Parku Narodowego Lovcen to teren z liczną siecią szlaków turystycznych zachęcającą do pieszych wędrówek.
  • Włochy. Sprawdzony klasyk. Włosi sami chętnie biwakują i są bardzo otwarci na turystów korzystających z tej formy wypoczynku. Sieć pól namiotowych jest tak duża, że nie sposób polecić jednego regionu. Zaplecze jest nowoczesne i bardzo zadbane. Możesz zatrzymać się na kempingu w okolicach jezior lub na włoskiej prowincji.
  • Wyspa nie kojarzy się jako oczywiste miejsce do spędzania czasu pod namiotem. Jest tu chłodno, deszczowo i wietrznie. Jednak bliskość natury i perspektywa tego, że w promieniu kilku lub nawet kilkunastu kilometrów będziesz praktycznie sam może być wyjątkowym przeżyciem

Co trzeba zabrać pod namiot? Lista niezbędnych rzeczy

Jak przygotować wyjazd i co zabrać pod namiot?

Udane wakacje pod namiotem zależą przede wszystkim od dobrego przygotowania się do takiej wyprawy. Lista rzeczy do zabrania będzie nieco dłuższa, niż gdy planujesz zatrzymać się w hotelu lub w apartamencie. Warto jednak spakować się w przemyślany sposób, żeby przygotować się na każdą sytuację.

Pod namiot trzeba z sobą zabrać:

  • śpiwór przystosowany do warunków, w których będziesz spać,
  • karimatę,
  • ciepłą odzież, nawet gdy jedziesz na wyprawę latem,
  • szybkoschnące ręczniki,
  • kosmetyki i akcesoria ułatwiające utrzymanie higieny w takich warunkach,
  • klapki, które można użyć pod prysznicem,
  • odzież nadającą się do prania ręcznego,
  • kuchenkę elektryczną,
  • latarkę,
  • zapalniczkę,
  • nożyk lub scyzoryk,
  • środek ochronny na komary i kleszcze,
  • apteczkę wyposażoną w środki odkażające, opatrunki oraz tabletki przeciwbólowe,
  • składany stolik i krzesła,
  • podstawowe naczynia i sztućce.

Podany zestaw to baza, którą można modyfikować w zależności od tego, jak planujesz spędzać czas. Ważne jest też to, czy zamierzasz gotować samodzielnie, czy też będzie korzystać z oferty lokali gastronomicznych. W zależności od tego dostosuj to, co spakujesz.

Na co uważać będąc na wczasach pod namiotem?

Pobyt na polu namiotowym jest bezpieczny, nawet jeśli planujesz udać się tam z dziećmi. Jednak jak w każdym przypadku możesz spotkać się z różnymi sytuacjami. Wielu z nich można uniknąć, gdy zachowasz środki ostrożności.

Uważaj na swój dobytek. Dokumenty oraz cenne rzeczy takie jak sprzęt elektroniczny zabieraj zawsze ze sobą. Jeśli jedziesz samochodem może wykorzystać go, jako schowek na czas, gdy oddalasz się z namiotu. Część obiektów oferuje też płatne skrytki. Sprawdź, czy kemping, do którego się udajesz udostępnia je turystom.

Pobyt na świeżym powietrzu to też kontakt z naturą, a więc zwierzętami. Trzeba przygotować się na możliwość spotkania zaskrońca, bezpańskich psów lub innych mieszkańców danych terenów. Jeśli spotkasz na swojej drodze jakieś zwierzę, zachowaj spokój. Nie uciekaj i nie krzycz. Pamiętaj, że wiele gatunków atakuje tylko, gdy czują zagrożenie. Nie stwarzaj zatem takich sytuacji.

Legalne czy nielegalne biwakowanie? Za co można dostać mandat?

Mniej doświadczeni amatorzy biwakowania mogą mieć problem z określeniem, w których miejscach mogą się zatrzymać bez ryzyka, że dostaną mandat. Zawsze bezpiecznie i legalnie będzie na wyznaczonych polach namiotowych pobierających opłaty za użyczenie miejsca. Można także rozbić namiot w lasach oraz nad jeziorem, ale tylko w specjalnie oznaczonych strefach. Jeśli nie masz pewności, zawsze możesz to sprawdzić na stronach internetowych udostępniających takie informacje

Zakazem biwakowania objęte są:

  • parki narodowe;
  • rezerwaty przyrody;
  • obszary chronione;
  • lasy – poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśnictwo;
  • miejsca należące do osób prywatnych.

Ile kosztują wakacje pod namiotem?

Doba na polu namiotowym kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Opłata naliczana jest za każdą osobę. Czasami trzeba też zapłacić za samo postawienie namiotu. To ile zapłacisz za takie wakacje zależy w dużej mierze od miejsca, w którym się zatrzymasz. Najdroższe pola namiotowe to te zlokalizowane w popularnych rejonach i miejscowościach. Zawsze najwięcej wydasz nad morzem, na Mazurach lub w najbardziej obleganych górskich pasmach. Tanio będzie za to nad jeziorami lub w mniejszych miasteczkach. Na ostateczną cenę ma też duży wpływ zaplecze udostępniane turystom. Im bogatsza infrastruktura, tym więcej zapłacisz za nocleg.

Sprawdź: Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd?

Ubezpieczenie pod namiot – jak wybrać?

Wśród niezbędnego wyposażenia pod namiot nie powinno zabraknąć  jeszcze jednej rzeczy: mianowicie ubezpieczenia turystycznego na czas wyjazdu, które będzie wsparciem w razie jakichkolwiek problemów, zwłaszcza podczas pobytu za granicą. Standardowo każda polisa zagraniczna powinna obejmować pokrycie kosztów leczenia (wszystkie usługi medyczne, z jakich korzysta się poza krajem, w tym również zakup leków i transport powrotny do kraju), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz dodatkowo ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Jeśli na pole namiotowe, dotrzesz własnym samochodem, a nie masz AC, warto zakupić polisę z Auto Assistance.

Biwakujący na łonie natury, z dala od cywilizacji koniecznie muszą sprawdzić, czy takie nocowanie nie jest wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej albo czy nie wymaga dokupienia dodatkowej zwyżki (bo taka aktywność może być traktowana jako sport ekstremalny lub podwyższonego ryzyka) oraz czy polisa zawiera koszty ratownictwa (niezbędne w górach, nad jeziorami i nad morzem). Koszt i zakres ubezpieczenia pod namiot można sprawdzić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych – i od razu zakupić wybraną polisę online.

Jedziemy pod namiot!

Wakacje z naturą, czyli co zabrać pod namiot?

Wakacje pod namiotem to świetna przygoda, pod warunkiem, że się odpowiednio do nich przygotujemy. Nie ma więc na co czekać, trzeba się pakować. Jeśli uwzględnisz nasze rady, to wyjazd z pewnością będzie niezapomniany i dostarczy wielu wrażeń. Chyba warto się odważyć i porzucić wygodne hotelowe pokoje i wakacje all inclusive na rzecz śpiwora, karimaty i odpoczynku na łonie natury, prawda?

FAQ - najczęściej zadawane pytania o wakacje pod namiotem

  1. Czy w Polsce można legalnie biwakować w lasach?

    Tak, ale tylko w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. W Internecie można sprawdzić listę takich obszarów. O ile grupa nocujących w lesie nie przekracza dziewięciu osób, a nocleg nie trwa dłużej niż dwie noce, specjalna zgoda na rozbicie namiotu nie będzie Ci potrzebna.

  2. Czy pod namiot trzeba zabrać gruby śpiwór?

    Jego grubość i ochronę przed chłodem należy dostosować do warunków panujących o danej porze roku. Sprawdź, jaka jest zazwyczaj temperatura w nocy i zdecyduj się na śpiwór zapewniający optymalną ochronę.

  3. Czy w lesie można rozpalić ognisko?

    Można to zrobić, ale tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Dodatkowo zawsze sprawdzaj ostrzeżenia o zagrożeniu pożarowym. Latem, w okresach suszy jakakolwiek próba rozpalenia ognia stanowi duże niebezpieczeństwo.

Podsumowanie

Przygotowując się do wyjazdu pod namiot powinieneś:

  • Przygotować listę rzeczy do zabrania uwzględniając wyposażenie miejsca, do którego się wybierasz.
  • Zaplanować, w jaki sposób będziesz przechowywać cenne przedmioty.
  • Zdecydować, czy będziesz samodzielnie gotować i jeśli tak, to zabrać potrzebny do tego sprzęt.
  • Sprawdzić, czy w miejscu, które wybrałeś możesz legalnie się zatrzymać.
  • Opuszczając miejsce dokładnie po sobie posprzątać, aby kolejni turyści też mogli z niego bez problemu skorzystać.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania