Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacje? [Analiza cen]

Redakcja
Udostępnij:

Zanim wyjedziesz na wakacje, pomyśl o swoim bezpieczeństwie. Lepiej wrócić z wakacji tylko z dobrymi wspomnieniami niż ze słonym rachunkiem za wizytę u lekarza. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

Choć wakacje kojarzą nam się przede wszystkim z przyjemnościami, podczas każdego wyjazdu może przytrafić nam się choroba, wypadek, lub inne nieszczęście. Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać, aby w takiej sytuacji nie stracić pieniędzy oraz ile kosztuje polisa turystyczna w różnych wariantach. 

Nieszczęścia zdarzają się wszędzie – również na urlopie. Wakacje za granicą mogą się w związku z tym okazać o wiele bardziej kosztowne niż planowaliśmy. Krótki pobyt w szpitalu, transport medyczny, a także szkody wyrządzone osobom trzecim z naszej winy – wszystko to może znacząco odbić się na naszym portfelu. Podpowiadamy, jak się przed tym uchronić, jaką polisę na zagraniczny urlop wybrać, a także z jakimi kosztami musimy się liczyć. 

Po co ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to bardzo ważny element każdego zagranicznego wyjazdu. Kompleksowa i odpowiednio dopasowana do potrzeb urlopu polisa zapewni bowiem ochronę i wsparcie, jeśli podczas podróży przytrafi nam się wypadek, choroba, lub inne nieszczęśliwe zdarzenie. 

Dobre ubezpieczenie turystyczne nawet w swojej podstawowej wersji gwarantuje między innymi pokrycie kosztów leczenia, pakiet assistance, ubezpieczenie OC, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a nawet ubezpieczenie bagażu, czy sprzętu sportowego. Jeśli wyjazd ma charakter nie tylko wypoczynkowy, polisa może objąć ochroną również pracę fizyczną, czy uprawianie sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka. Polisa na urlop jest szczególnie istotna również w związku z pandemią COVID-19. 

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który uprawnia obywateli państw członkowskich UE i EFTA do korzystania z nieodpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele tych krajów. 

Na stronie gov.pl czytamy:

„Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu”. 

W większości przypadków EKUZ pozwoli uniknąć płacenia za usługi medyczne związane z ratowaniem życia, leczeniem COVID-19, czy podstawowymi świadczeniami w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Warto jednak pamiętać, że w innych sam przewóz poszkodowanego karetką, czy doba spędzona w szpitalu, mogą wiązać się ze sporymi kosztami. 

Czego EKUZ najczęściej nie refunduje?

 • Prywatna opieka medyczna – jeśli po wypadku lub podczas choroby konieczna będzie nagła interwencja medyczna, konieczne może okazać się skorzystanie z prywatnej opieki lekarskiej. W wielu miejscach zwykła wizyta u specjalisty może kosztować kilkadziesiąt euro, nie wspominając o specjalistycznych badaniach, czy pobycie w prywatnych klinikach. Ostatecznie pełne leczenie bez refundacji może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. 
 • Transport poszkodowanej osoby do kraju – najczęściej transport osoby poszkodowanej w wypadku do kraju będzie naprawdę bardzo kosztowny. Jeśli nieubezpieczony turysta nie będzie w stanie samodzielnie wrócić do Polski, taka usługa może okazać się natomiast konieczna. Cena będzie wyjątkowo wysoka, gdy podczas takiej podróży konieczne będzie wykorzystanie specjalistycznego sprzętu w karetce lub lot helikopter – ta ostatnia usługa może wiązać się z kosztami sięgającymi aż kilkudziesięciu tysięcy euro. 
 • Koszty związane z zachorowaniem na COVID-19 – choć na terenie EU i UEFTA  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego najczęściej pokrywa tylko podstawowe leczenie w razie zachorowania na COVID-19. Bez ubezpieczenia turysta najczęściej będzie natomiast musiał samodzielnie zapłacić za kwarantannę, izolację, powrótt do kraju, czy opiekę nad chorym dzieckiem. 
 • Akcje ratownictwa i akcje poszukiwawcze – praktycznie wszędzie poza naszym krajem ratownictwo górskie jest w pełni odpłatne i – niestety – wyjątkowo drogie. EKUZ nie pokrywa tej usługi nawet częściowo, dlatego wszelkie wynikające z tego typu akcji koszty turysta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. 
 • Leczenie stomatologiczne – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zagwarantuje najczęściej także zwrotu kosztów leczenia stomatologicznego. 

Przykładowe koszty leczenia w europejskich krajach:

Kraj Wizyta lekarska (nagłe przypadki) Pobyt w szpitaluStomatolog Transport karetkąTransport medyczny do Polski Ratownictwo górskie
Czechy 30 koron czeskich90 koron czeskich90 koron czeskich90 koron czeskich100% ceny100% ceny
Słowacjabezpłatnie2-10 euro2 euro0,10 euro/km 100% ceny100% ceny
Austriabezpłatnie12-20 euro częściowa opłatabezpłatnie100% ceny100% ceny
Francja7-8 euro18 euro7-8 euroczęściowa opłata100% ceny100% ceny
Włochy bezpłatnie lub 36,15 euro w przypadku specjalistybezpłatnie100% cenybezpłatnie w nagłych przypadkach100% ceny100% ceny
Szwajcaria33 franków szwajcarskich dla dzieci i młodzieży, 92 franków szwajcarskich dla osób dorosłych 33 franków szwajcarskich dla dzieci i młodzieży, 92 franków szwajcarskich dla osób dorosłych; dodatkowa hospitalizacja - 15 franków szwajcarskich za dzień dla osób po 26 roku życia 33 franków szwajcarskich dla dzieci i młodzieży, 92 franków szwajcarskich dla osób dorosłych 50% ceny 100% ceny100% ceny

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne?

 • Ubezpieczenie Kosztów Leczenia (KL) – zapewni zwrot kosztów związanych z leczeniem (także w przypadku zachorowania na COVID-19), badaniami, hospitalizacją, czy zakupem leków 
 • Transport medyczny i transport do kraju – jeśli po wypadku lub w związku z chorobą konieczny będzie przewóz poszkodowanego karetką lub jego transport powrotny do Polski, ubezpieczyciel pokryje związane z tym – najczęściej naprawdę bardzo wysokie –  koszty 
 • Koszty ratownictwa – szczególnie jeśli planujemy spędzić urlop na stoku, ponieważ poza Polską akcje poszukiwawcze i ratownicze są odpłatne i – niestety – bardzo drogie 
 • NNW – to zabezpieczenie dla ubezpieczonej osoby, jeśli w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia podczas wyjazdu dozna ona trwałego uszczerbku na zdrowiu lub gdy będzie konieczne dalsze leczenie czy np. rehabilitacja 
 • OC – jeżeli podczas pobytu za granicą w wyniku naszego działania ucierpią osoby trzecie lub ich mienie, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pozwoli pokryć związane z tym koszty (np. leczenie poszkodowanego lub naprawa uszkodzonego podczas wypadku sprzętu) 
 • Assistance – dzięki temu pakietowi otrzymamy pierwszą, najbardziej podstawową pomoc i wsparcie, np. pomoc tłumacza, wsparcie prawnika, organizacja przyjazdu bliskiej osoby do poszkodowanego, a nawet opieka nad dzieckiem, gdy jego opiekunowie nie są w stanie jej sprawować. 

O jakich rozszerzeniach warto pamiętać?

 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – warto wykupić takie rozszerzenie ochrony zwłaszcza w sytuacjach, gdy na zagraniczny wyjazd zabieramy ze sobą drogi sprzęt, np. sportowy czy elektroniczny. Ubezpieczenie bagażu okaże się przydatne gdy dojdzie do zniszczenia, kradzieży, a czasem również opóźnienia bagażu. 
 • Klauzula alkoholowa – bardo praktyczne rozszerzenie, szczególnie istotne podczas zagranicznego wyjazdu. Dzięki niemu ubezpieczony turysta będzie mógł uniknąć ponoszenia kosztów za szkody wyrządzone na osobach trzecich lub ich mieniu pod wpływem alkoholu. 
 • Choroby przewlekłe – jeśli osoba wyjeżdżający w zagraniczną podróż choruje przewlekle, w zasadzie konieczne będzie rozszerzenie ubezpieczenia o tego typu choroby. To szczególnie ważne w przypadku starszych turystów. 
 • Sporty ekstremalne – to rozszerzenie, które będzie szczególnie przydatne dla osób planujących spędzać urlop aktywnie. Jeśli wakacyjny wypoczynek równa się uprawianiu sportów, które w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danego ubezpieczyciela zostały uznane za ekstremalne, zwykła polisa będzie niewystarczająca. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacyjny wyjazd?

To, ile będziemy musieli zapłacić za ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wyjazd, zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich są oczywiście sumy gwarantowane polisy oraz jej zakres. Nie bez znaczenie pozostaje również kierunek podróży oraz ewentualne dokupione do polisy rozszerzenia

Ubezpieczenie na weekendowy odpoczynek niedaleko polskiej granicy, bez rozszerzeń i z niższymi sumami gwarantowanymi poszczególnych elementów polisy, można kupić już za niecałe 4 złote za dzień. Wiosenny wyjazd na narty, jeśli planujemy aktywny wypoczynek na stoku, będzie wymagał nieco sroższego ubezpieczenia. W przypadku krajów poza Europą, szczególnie tych, w których koszty leczenia są wyjątkowo wysokie, warto rozważyć wybór droższej polisy, która zagwarantuje szeroką i dostosowaną do potrzeb wyjazdu ochronę. 

Obecnie warto zwrócić uwagę także na zakres pomocy w razie zachorowania na COVID-19 – nie każdy ubezpieczyciel oferuje bowiem wsparcie finansowe w razie kwarantanny, izolacji, czy opieki nad chorym dzieckiem. 

Najtańsza vs najdroższa polisa na podróż po Europie – porównanie

Poniżej przedstawiamy porównanie najtańszej i najdroższej polisy turystycznej na jeden dzień, dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej do Chorwacji (bez dodatkowych rozszerzeń): 

Ubezpieczyciel AllianzEuropa Ubezpieczenia
Cena 3,74 zł20 zł
COVID-19 TAKTAK
Koszty leczenia80 000 zł300 000 zł
Transport medyczny do kraju TAKTAK
Stomatolog 1 000 zł300 euro
Ubezpieczenie bagażu -
OC w życiu prywatnym- 100 000 euro
NNW14 000 zł10 000 euro
Ubezpieczenie dla aktywnych TAKTAK
AssistanceTAKTAK

Takie ubezpieczenie można porównać w naszym kalkulatorze. Wystarczy wpisać tylko dane dotyczące wyjazdu i podróżujących, a następnie zapoznać się z przedstawionymi ofertami. Wybraną polisę można zakupić online – zostanie wysyłana na maila.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie na podróż zagraniczną jest obowiązkowe?

  Nie jest obowiązkowe, ale bezwzględnie zalecane dla każdej osoby wyjeżdżającej za granicę. Bez odpowiedniej polisy turysta naraża się na ogromne koszty, jeśli podczas podróży dojdzie do wypadku, choroby, lub innego nieszczęśliwego zdarzenia.

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?

  Najtańsze jednodniowe ubezpieczenie na wyjazd do Europy można kupić już za 3,74 zł od osoby.

 3. Czy EKUZ nie wystarczy na podróż?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego podczas zagranicznej podróży zapewnia ochronę w bardzo ograniczonym zakresie, dlatego w większości przypadków będzie niewystarczająca, jeśli dojdzie do wypadku lub choroby. Trzeba również pamiętać, że dokument obowiązuje tylko na terenie państw członkowskich UE i EFTA.

Co warto wiedzieć?
 1.  Ubezpieczenie turystyczne powinien wykupić każdy, kto planuje zagraniczny wyjazd, niezależnie od kierunku i charakteru podróży. 
 2. Kompleksowa polisa na zagraniczne wakacje powinna obejmować między innymi: ubezpieczenie KL, NNW, OC, KR, czy pakiet assistance. 
 3. Karta EKUZ zapewnia jedynie podstawową, nieodpłatną opiekę medyczną i to tylko w krajach członkowskich UE i EFTA. 
 4. Cena polisy zależy przede wszystkim od zakresu ubezpieczenia, jego sum gwarantowanych, kierunku podróży oraz ewentualnych rozszerzeń ochrony.
 5. Najtańszą polisę na wyjazd do Europy można kupić już za 3,74 PLN za dzień. Najdroższa opcja kosztuje natomiast 20 PLN dziennie. 
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania