Zapewnij sobie bezpieczny powrót, czyli czym są koszty repatriacji

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Kupując polisę na narty czy ubezpieczenie podróżne chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo i ochronę na wypadek problemów ze zdrowiem, nieszczęśliwych zdarzeń czy innych kłopotów za granicą. Warto jednak przypomnieć, że istotnym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty powrotu do kraju, w razie gdy sami nie możemy go zorganizować, np. z uwagi na chorobę – czyli tzw. repatriacji.Z […]

Zapewnij sobie bezpieczny powrót, czyli czym są koszty repatriacji

Kupując polisę na narty czy ubezpieczenie podróżne chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo i ochronę na wypadek problemów ze zdrowiem, nieszczęśliwych zdarzeń czy innych kłopotów za granicą. Warto jednak przypomnieć, że istotnym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty powrotu do kraju, w razie gdy sami nie możemy go zorganizować, np. z uwagi na chorobę – czyli tzw. repatriacji.

Repatriacja – co to takiego?

Repatriacja – zgodnie z definicją znajdującą się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia polis turystycznych – wiąże się z powrotem ubezpieczonego do kraju po wypadku lub chorobie, do której doszło podczas pobytu za granicą. Inaczej nazywana jest transportem międzynarodowym lub transportem medycznym. Ubezpieczony nie będzie musiał się martwić o koszty repatriacji karetką czy helikopterem, ponieważ opłacona polisa gwarantuje mu pokrycie tych wydatków przez ubezpieczyciela. Transport do kraju jest organizowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe po dopasowaniu go do:

  • odległości od kraju (jeśli repatriacja będzie z Australii czy Stanów Zjednoczonych do Polski, to wiadomo że wybrany zostanie transport samolotem, a nie statkiem czy promem),
  • stanu zdrowia przewożonego pacjenta.

Podczas przewożenia pacjenta w podróży towarzyszy mu lekarz lub pielęgniarka, który dba o bieżącą pomoc. Wraz z ubezpieczonym wracać mogą osoby bliskie, które razem z nim przebywały za granicą albo przyjechały, aby go wspomóc w odzyskiwaniu zdrowia. Repatriacja najczęściej odbywa się za pośrednictwem samolotu, helikoptera lub karetki.

Koszty repatriacji a EKUZ

ambulance-155854

Koszt transportu powrotnego do kraju nie jest refundowany przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, musi go samodzielnie opłacić pacjent lub jego ubezpieczyciel. A nie są to małe sumy – o ile z kraju położonego blisko Polski koszt repatriacji to około kilku tysięcy euro, to już podróż z drugiej półkuli możne wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Dlatego warto mieć polisę, która takie koszty pokrywa.

Repatriacja a koszty leczenia

 

Koszty repatriacji są nieodłącznym elementem kosztów leczenia, nie trzeba ich specjalnie dokupywać. Każda polisa turystyczna czy narciarska taką opcję posiada niejako z automatu. Jeśli więc masz ubezpieczenia na podróż czy na narty, to możesz być pewien, że w razie potrzeby zostaniesz przetransportowany do kraju. Ale – uwaga! Koszty leczenia są pokrywane do określonej sumy gwarantowanej.

 

Warto pomyśleć o tym, jaka ta suma powinna być, by zapewniła całościowe pokrycie kosztów. Do krajów leżących poza Europą trzeba wybrać polisę z kosztami leczenia na minimum 50 000 EUR. Podobna kwota będzie rozsądnym rozwiązaniem podczas kupna polis na narty do Austrii, Francji, Włoch czy Szwajcarii. Wyższa suma będzie bezpieczniejsza z uwagi na większe ryzyko wypadków podczas uprawiania narciarstwa.

Co obejmują koszty repatriacji?

Koszty repatriacji - jak to wygląda cenowo?

Zakres kosztów transportu powrotnego jest dość szeroki. Towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach polisy organizują powrót ubezpieczonego do kraju – do miejsca zamieszania lub do najbliższej placówki zdrowia, jeśli stan pacjenta tego wymaga. W OWU możemy przeczytać, że koszty repatriacji obejmują:

  • transport do innej placówki służby zdrowia za granicą, ale tylko wówczas gdy jest to zgodne z zaleceniem lekarza prowadzącego leczenie wydanym na piśmie,
  • powrót do kraju w warunkach zgodnych z zaleceniami lekarza prowadzącego leczenie, do miejsca zamieszkania ubezpieczonego lub placówki służby zdrowia (tylko wtedy gdy wymaga tego stan jego zdrowia),
  • transport zwłok w razie śmierci do kraju zamieszkania.

Ile to kosztuje, czyli jak wybrać dobre ubezpieczenie z kosztami repatriacji

 

Koszty repatriacji są integralnym elementem kosztów leczenia, poza nimi dobra polisa podróżna powinna zawierać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (zapewnia odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu), OC w życiu prywatnym (za nieumyślne wyrządzone osobom trzecim szkody zapłaci ubezpieczyciel), Assistance (pomoc prawna, informacyjna czy finansowa w razie problemów za granicą). Dodatkowo warto ubezpieczyć bagaż.

Narciarzom, snowboarderom i innym miłośników białego szaleństwa rekomendujemy także wybranie polisy z kosztami ratownictwa oraz ubezpieczeniem sprzętu sportowego. Koszt polisy zależy od długości wyjazdu, wybranego pakietu, oferty czy dobranych dodatków. Cena więc waha się od kilkunastu do kilkuset złotych. Szczegóły można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Wyjeżdżaj z ubezpieczeniem, wracaj bezpiecznie do kraju

Koszty repatriacji - jaki transport wybrać?

Wyjeżdżając za granicę, czy to na wakacje, czy na narty czy po prostu na wypoczynek, zawsze życzymy sobie bezpiecznego powrotu. Warto mieć nie tylko życzenia powodzenia, ale i parasol ochronny w postaci ubezpieczenia, które pozwoli nam bez przeszkód wrócić do kraju. A zatem – życzymy tyle powrotów, ile wyjazdów z polisą podróżną, oczywiście!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów