Największe lotniska na świecie

Redakcja
Udostępnij:
5

Polacy latają samolotami coraz częściej i chętniej. To niezwykle wygodny środek transportu – w miejscu docelowym leżącym tysiące kilometrów od Polski można się znaleźć w zaledwie kilka godzin. Jakie są największe porty lotnicze? Które obiekty robią naprawdę monstrualne wrażenie? Sprawdź! Największe lotniska na świecie – co to dokładnie znaczy? Zanim dowiesz się, jakie jest największe […]

Kobieta stojąca na lotnisku przy tablicach informujących o odlotach.

Polacy latają samolotami coraz częściej i chętniej. To niezwykle wygodny środek transportu – w miejscu docelowym leżącym tysiące kilometrów od Polski można się znaleźć w zaledwie kilka godzin. Jakie są największe porty lotnicze? Które obiekty robią naprawdę monstrualne wrażenie? Sprawdź!

Największe lotniska na świecie – co to dokładnie znaczy?

Zanim dowiesz się, jakie jest największe lotnisko na świecie oraz które porty lotnicze znajdują się w ścisłej czołówce, warto się zastanowić, jakie kryteria przyjąć do stworzenia takiego rankingu.

Lotniska można sklasyfikować przede wszystkim ze względu na powierzchnię. Ta jednak może być dość mało miarodajnym wyznacznikiem. Niektóre porty lotnicze mają stosunkowo małe terminale, natomiast obszar, jaki zajmują pasy startowe czy manewrowe, jest ogromny.

Kolejną kwestią, jaka ma znaczenie przy wyborze największego lotniska na świecie, jest z pewnością liczba obsługiwanych pasażerów. Ta zmienna mówi już znacznie więcej. Dużo podróżujących oznacza bowiem:

  • bardziej rozbudowaną infrastrukturę,
  • więcej terminali,
  • więcej gate’ów (czyli bramek, którymi przechodzi się do samolotu),
  • obszerniejsze strefy oczekiwania na lot,
  • więcej punktów obsługi podróżnych, sklepów i pozostałych standardowych elementów wyposażenia portu lotniczego.

Niektóre z największych lotnisk mają naprawdę pokaźne rozmiary. To sprawia, że przejście z ich jednego końca na drugi może zajmować nawet… pół godziny. Nie jest to optymistyczna wiadomość dla spóźnialskich pasażerów, ale jednocześnie świadczy o rozmachu inwestycji. On z kolei jest wymuszony zainteresowaniem podróżnych, którzy chcą latać właśnie z- i do tych konkretnych miast.

Największe lotniska a liczba pasażerów

Z pewnością nie będzie zaskoczeniem, że w czołówce największych portów lotniczych ulokowały się te zlokalizowane w USA. Kraj jest bardzo duży, dlatego poruszanie się w jego obrębie właśnie samolotami jest dla wielu osób domyślną formą transportu. Do tego dochodzą oczywiście loty zagraniczne.

Zobacz, które największe lotniska mogą się poszczycić najwyższymi liczbami obsłużonych pasażerów.

  1. Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport w USA – 93,7 mln
  2. Dallas Fort Worth International Airport w USA – 73,3 mln
  3. Denver International Airport w USA – 69,3 mln
  4. O’Hare International Airport w USA – 68,3 mln
  5. Dubai International Airport w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – 66 mln
  6. Los Angeles International Airport w USA – 65,9 mln
  7. Istanbul Airport w Turcji – 64,3 mln
  8. Heathrow Airport w Londynie, w Wielkiej Brytanii – 61,6 mln
  9. Indira Gandhi International Airport w Delhi, w Indiach – 59,5 mln
  10. Charles de Gaulle Airport w Paryżu, we Francji – 57,4 mln

W zestawieniu znalazły się także największe porty lotnicze z innych krajów i kontynentów – nie tylko z USA. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie Stany Zjednoczone są prawdziwym liderem, jeśli chodzi o liczbę obsługiwanych pasażerów. Idzie ona w parze z powierzchnią samych obiektów. Wiele terminali, liczne korytarze, poczekalnie i centra handlowe obejmują niekiedy obszar odpowiadający polskim miastom.

Dla osoby podróżującej po raz pierwszy poruszanie się po takim lotnisku może być nie lada wyzwaniem. Należy jednak zauważyć, że oznaczenia na największych lotniskach są bardzo dobrze przygotowane, więc zgubić się nie jest tak łatwo. To konieczność – bez właściwej organizacji w takich molochach zapanowałby prawdziwy chaos.

Największe porty lotnicze pod względem powierzchni

W tym rankingu, co zrozumiałe, także nie zabrakło lotnisk amerykańskich. Nie uplasowały się one jednak na pierwszym miejscu. Liderem jest bowiem lotnisko King Fahd International Airport (DMM) w Dammam, w Arabii Saudyjskiej.

Jest to największy port lotniczy na świecie, o powierzchni bagatela 780 km2. To więcej niż zajmuje Gdańsk, który od kilku lat jest największym powierzchniowo miastem Polski. Arabskie lotnisko jest o połowę większe niż Warszawa!

Nieco skromniej wypadają przy nim Denver International Airport (DEN) w Denver w USA (ponad 135 km2 – nieco więcej niż Rzeszów) oraz Dallas/Fort Worth International Airport (DFW) w tym samym kraju.

Lotniska o powierzchni odpowiadającej największym polskim miastom muszą robić wrażenie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że większość miejsca zajmują obszary, które nie są dostępne dla podróżujących. Nie można również zapominać, że wznoszący się lub siadający samolot potrzebuje na ziemi bardzo długich pasów startowych/do lądowania. Duża powierzchnia jest więc w pełni uzasadniona. Nie zmienia to jednak faktu, że największe lotniska świata to prawdziwe kolosy.

Największe lotniska w Polsce

Polskie lotniska nie są nawet w połowie tak duże jak te opisane powyżej. Wynika to przede wszystkim z braku rozbudowanych potrzeb związanych z transportem lotniczym. Polacy stosunkowo rzadko korzystają z lotów krajowych, choć można zaobserwować pewną zmianę na plus.
Natomiast najczęściej odbywają podróże do niezbyt oddalonych krajów europejskich. Już od lat prym wiedzie Hiszpania, do której nasi rodacy wybierają się przeważnie z Balic (Kraków), Okęcia (Warszawa) lub Modlina (Warszawa). Inne popularne kierunki to Francja i Chorwacja.

Które polskie lotniska są największe? Ranking pod względem liczby obsłużonych pasażerów prezentuje się następująco.

  1. Lotnisko Chopina w Warszawie (Okęcie) – 18 844 591
  2. Lotnisko Kraków-Balice – 8 402 859
  3. Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – 5 361 134
  4. Lotnisko Katowice-Pyrzowice – 4 843 65
  5. Lotnisko Wrocław-Starachowice – 3 543 398
  6. Lotnisko Warszawa-Modlin – 3 104 277
  7. Lotnisko Poznań-Ławica – 2 372 184
  8. Lotnisko Rzeszów-Jesionka – 769 252
  9. Lotnisko Szczecin-Goleniów – 580 479
  10. Lotnisko Bydgoszcz-Szwederowo – 413 472

Warto mieć świadomość, że dwa ostatnie lotniska swoim wyglądem przypominają raczej dworce autobusowe w niewielkich miastach. Ze wspomnianymi wyżej molochami z krajów arabskich czy USA nie mają zbyt wiele wspólnego – oczywiście oprócz przeznaczenia.

Jak się odnaleźć na największych lotniskach na świecie?

Ogrom przestrzeni i tysiące podróżujących mogą przytłaczać. Jeśli jednak czeka Cię wizyta na jednym z największych lotnisk na świecie, nie wpadaj w panikę. Pamiętaj, że są to miejsca, które codziennie odwiedza wiele osób – takich samych jak Ty. Do korzystania z portów lotniczych nie trzeba mieć zatem żadnych specjalnych umiejętności. Ważne jednak, by zachować rozsądek i zadbać o odpowiednią organizację podróży. Jak to zrobić?

Poznaj zasady, które warto wdrożyć podczas każdej podróży lotniczej, niekoniecznie z największego lotniska świata.

  1. Zjaw się na lotnisku odpowiednio wcześniej. Port lotniczy to nie dworzec kolejowy ani autobusowy. Zanim wsiądziesz do samolotu, czeka Cię odprawa paszportowa i kontrola celna. Musisz uwzględnić je w swoim planie podróży. Jeśli na Twoim bilecie jest adnotacja, że powinieneś przybyć na miejsce 2 godziny wcześniej, nie lekceważ tego – taka informacja nie bierze się „znikąd”.
  2. Uwzględnij wyjątkowe okoliczności. Pojawienie się na lotnisku „na styk” nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli zdążysz na samolot, narazisz się na niepotrzebny stres. Weź pod uwagę, że w drodze do portu lotniczego mogą złapać Cię korki, taksówka może nie przyjechać, a pociąg jak na złość zatrzyma się pomiędzy stacjami lub będzie po prostu opóźniony. Zadbaj o odpowiedni zapas czasu – na wszelki wypadek.
  3. Nie trać czasu po przybyciu na miejsce. Jeśli jesteś już na lotnisku, jak najszybciej znajdź miejsce, od którego powinieneś się udać w pierwszej kolejności (punkt kontroli celnej, stanowisko odprawy bagażu itp.). To ważne szczególnie w dużych portach lotniczych, gdzie sam spacer pomiędzy poszczególnymi częściami obiektu może zająć dłuższą chwilę. Na zakupy, przepakowanie bagażu czy napicie się kawy przyjdzie odpowiednia chwila. Najpierw „załatw ważne sprawy”, potem i tak będziesz mieć sporo czasu na relaks.
  4. Stosuj się do zasad ustalonych przez linie lotnicze. Jeśli możesz mieć ze sobą jedynie niewielki bagaż podręczny, dokładnie sprawdź, jakie wymiary są dopuszczalne. Nie licz na to, że pracownik lotniska „przymknie oko” na ponadwymiarową walizkę. Zwykle po prostu będziesz musiał za nią dopłacić – i to nie mało. Upewnij się, jakich przedmiotów nie możesz wziąć na pokład. To ważne – w przeciwnym razie buteleczkę drogich perfum, czy pamiątkową zapalniczkę będziesz musiał wyrzucić do śmietnika.

Powyższe zasady sprawdzą się zawsze, nie tylko na największych lotniskach świata. Stosuj je przede wszystkim po to, aby Twoja podróż przebiegła spokojnie i bez niespodzianek. Nie ma sensu narażać się na niepotrzebny stres

FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania

  1. Jak przygotować się do podróży samolotem?

    Przede wszystkim pamiętaj o zabraniu ze sobą wszystkich dokumentów (paszport, dowód osobisty, polisa turystyczna). Sprawdź, jakie wymiary bagażu możesz wziąć na pokład. Obsługa lotniska zwykle dokładnie je sprawdza. Jeśli Twoja walizka będzie za duża lub za ciężka, słono za to dopłacisz.

  2. Ile przed lotem trzeba być na lotnisku?

    Taką informację znajdziesz na bilecie lub na stronie www portu lotniczego. Czas może się różnić w zależności od wielkości obiektu i innych czynników. Przykładowo linie lotnicze LOT zalecają pojawienie się na miejscu minimum 2 godziny przed lotem w przypadku mniejszych lotnisk. Na tych większych warto być jeszcze wcześniej – czyli 3 godziny przed wyruszeniem w drogę.

  3. Co robić, jeśli zgubię się na lotnisku?

    Przede wszystkim nie wpadaj w panikę, tylko zwróć się do obsługi portu lotniczego. Takie osoby są tam właśnie po to, aby Ci pomóc i zrobią to z przyjemnością. Nie obawiaj się zapytać o drogę, upewnić, czy czekasz we właściwej kolejce lub poprosić o wskazanie gate’u. Zdecydowanie lepiej zasięgnąć sprawdzonej informacji niż w stresie samodzielnie szukać rozwiązania.

Podsumowanie
  • Największe lotniska mieszczą się przede wszystkim w USA i krajach arabskich.
  • Największy powierzchniowo port lotniczy w King Fahd International Airport (DMM) w Arabii Saudyjskiej jest większy niż Warszawa i Gdańsk.
  • Najwięcej pasażerów rocznie obsługuje lotnisko Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport w USA. Na kolejnych miejscach również uplasowały się amerykańskie porty lotnicze.
  • Polskie lotniska w tym porównaniu wypadają słabo – są znacznie mniejsze i mniej uczęszczane
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania