Kosmetyki w bagażu podręcznym – jakie możesz zabrać do samolotu?

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Szampon, odżywka i żel pod prysznic - te nieodłączne towarzysze każdej podróży to podstawa w walizce każdego podróżnika. Jeśli podróżujesz z bagażem rejestrowanym, możesz bez obaw spakować wszystkie ulubione kosmetyki. Jednakże, kiedy planujesz podróżować tylko z bagażem podręcznym, należy wziąć pod uwagę przepisy dotyczące przewozu kosmetyków na pokładzie samolotu.

Kosmetyki w bagażu podręcznym

Szampon, balsam i żel pod prysznic – kilka butelek ulubionych kosmetyków to must have w kosmetyczce każdego podróżnika. Jeśli lecisz z bagażem rejestrowanym, bez problemu zabierzesz wszystko, czego potrzebujesz. Schody zaczynają się, gdy zamierzasz lecieć tylko z bagażem podręcznym, w którym nie wszystko można przewieźć. Co mówią przepisy na temat kosmetyków przewożonych na pokładzie samolotu? Wyjaśniamy.

Bagaż podręczny: kosmetyki – co mówią przepisy?

Planujesz krótką podróż weekendową i nie zamierzasz płacić za duży bagaż? Wyjazd z podręczną walizką to wygodna i sporo tańsza opcja. Poza tym nie musisz stać w kolejce, by nadać bagaż, a potem czekać przy taśmie, by go odebrać. Jeśli chodzi o ubrania, buty czy elektronikę (laptopa, telefon, aparat fotograficzny) – niemal wszystko możesz bez problemu zapakować do podręcznego bagażu i wziąć na pokład samolotu. Ograniczenia w pojemności przewożonych produktów pojawiają się w przypadku produktów spożywczych oraz kosmetyków.

Kosmetyki płynne, który zabierasz ze sobą w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach o pojemności nie większej niż 100 mililitrów. Łącznie nie może być ich więcej niż 1 litr.

O ile napój, którego nie wypiłaś przed odprawą możesz po prostu wyrzucić i nie będzie to duża strata,  o tyle wyrzucenie kilku opakowań kosmetyków to już spora kwota. Jakie kosmetyki w bagażu podręcznym można przewozić, aby na odprawie nie było problemów? Na pokład samolotu wniesiesz bez problemu kosmetyki takie jak:

  • pasty do zębów,
  • płyny do płukania ust,
  • żele,
  • aerozole,
  • emulsje,
  • kremy,
  • szampony,
  • odżywki,
  • błyszczyki w płynie,
  • tusze do rzęs.

Warunkiem jest trzymanie się odpowiedniej pojemności, czyli maksymalnie 100 ml i łącznie 1 litra wszystkich produktów w walizce podręcznej.

Czy jest sposób, aby przewieźć większą ilość kosmetyków w płynie?

Na większości lotnisk maksymalna pojemność 1 opakowania produktu płynnego, jaką możesz przewieźć w bagażu podręcznym to 100 ml. Jeśli wiesz, że będziesz potrzebować więcej szamponu czy balsamu do ciała, zawsze możesz zapakować ten sam kosmetyk do dwóch butelek po 100 ml i mieć łącznie 200 ml. Możesz również kupić kosmetyk w większej pojemności w strefie wolnocłowej, czyli już po odprawie. Jeśli go nie zużyjesz w trakcie pobytu, w drodze powrotnej będziesz musiał go jednak wyrzucić przed odprawą.

Ciekawostką jest natomiast fakt, że na niektórych lotniskach od niedawna istnieje opcja przewiezienia większej ilości płynnych kosmetyków! Umożliwiają to nowoczesne skanery 3D, które prześwietlają bagaż dokładniej. Nie jest to jednak wciąż powszechna praktyka, dlatego przed wylotem sprawdź, jakie zasady obowiązują na twoim lotnisku.

Kosmetyki do samolotu – czego nie można wnieść?

Trzymając się wyznaczonej pojemności 100 ml, do bagażu podręcznego możesz wziąć praktycznie wszystkie kosmetyki, których potrzebujesz. Wyjątkiem są maszynki i golarki z osłoniętym ostrzem – zaliczają się one do ostrych przedmiotów, którymi można zrobić krzywdę innym pasażerom, stąd zakaz wnoszenia ich na pokład. Nie oznacza to jednak, że nie można zabrać ich ze sobą w ogóle – możesz je przewieźć, ale tylko w bagażu rejestrowanym. Zakaz ten nie dotyczy jednorazowych maszynek do golenia.

Co grozi za wniesienie większej ilości kosmetyków do samolotu?

Przy odprawie twój bagaż jest dokładnie sprawdzany – prześwietlany, a często również otwierany. Skaner wychwyci więc wszystkie pojemniczki o pojemności większej niż 100 ml i kontroler po prostu każe ci takie kosmetyki wyrzucić. Nie ma więc raczej szans na wniesienie na pokład żelu pod prysznic czy szamponu większego niż 100 ml. Konsekwencją nietrzymania się zasad przewozu będzie wówczas strata pieniędzy wydanych na produkt, który skończył w koszu na śmieci. Szczególnie warto mieć na uwadze, że nie da się „obejść” tego systemu, jeśli używasz drogich kosmetyków! Wyrzucenie do śmieci szamponu z górnej półki czy specjalistycznego balsamu do ciała nie jest przyjemne!

Jak spakować kosmetyki do samolotu?

Kosmetyki, które wieziesz w bagażu rejestrowanym możesz zapakować tak, jak uważasz za słuszne – nie ma co tego żadnych wymogów stosowanych przez linie lotnicze. Warto pamiętać, że walizka będzie przerzucana z samolotu do samolotu albo z samolotu do wózka, który dowiezie ją na taśmę. Dlatego należy dobrze zabezpieczyć produkty kosmetyczne przed rozlaniem się. Zawartość walizki, w której otworzył się żel do kąpieli albo balsam do ciała będzie prawdopodobnie nadawać się w całości do prania.

A co z kosmetykami w bagażu podręcznym? Niestety szamponu, balsamu, pianki do golenia czy żelu pod prysznic nie możesz przewieźć w oryginalnym opakowaniu, jeśli jest większe niż 100 ml.
Nieważne, ile produktu jest w środku! Wiele firm robi mini wersje swoich produktów, więc bez problemu kupisz szampon czy odżywkę o małej pojemności w każdej drogerii. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup plastikowych, przezroczystych butelek wielorazowych, do których wystarczy przelać odpowiednią ilość kosmetyku z dużego opakowania.

Niektóre linie lotnicze wymagają, aby kosmetyki były dodatkowo umieszczone w przezroczystym woreczku strunowym. Takie opakowania są dostępne na lotnisku.

Ile kosmetyków i perfum można przewieźć w samolocie?

Całkowita masa netto nieradioaktywnych artykułów medycznych i toaletowych (włączając aerozole) takich jak lakiery do włosów, perfumy, wody kolońskie oraz medyczne artykuły zawierające alkohol, nie może przekraczać 2 kg (4,4lb) lub 2 L (2qt). Natomiast waga netto pojedynczego artykułu nie może przekraczać 0,5kg (1lb) lub 0,5 L (1pt). Zawory spustowe na aerozolach muszą być zabezpieczone nasadką lub innym mechanizmem zabezpieczającym nieumyślny wypływ zawartości.

Jakie kosmetyki warto mieć pod ręką, a które spakować do bagażu rejestrowanego?

Lecisz na dłuższe wakacje i zabierasz bagaż rejestrowany oraz podręczny? Nie musisz martwić się więc zapakowaniem kosmetyków – wszystko, czego potrzebujesz mieć w większej ilości, możesz zapakować do bagażu rejestrowanego! Pod ręką warto mieć natomiast kilka produktów, dzięki którym łatwo się odświeżysz – szczególnie, jeśli czeka cię długi lot. Są to:

  • mokre chusteczki,
  • antyperspirant,
  • szczoteczka i pasta do zębów,
  • nawilżająca pomadka do ust,
  • nawilżający krem do twarzy.

W razie gdyby okazało się, że twój bagaż został zgubiony, najpotrzebniejsze rzeczy do odświeżenia się (zanim znajdziesz sklep albo twój bagaż dotrze) będziesz mieć przy sobie! Podobnie jest z lekami, okularami i szkłami kontaktowymi – warto mieć je pod ręką, gdyż zaginięcia bagażu wcale nie są tak rzadką sprawą.

O czym – poza odpowiednio spakowanymi kosmetykami – pamiętać przed podróżą samolotem? O ubezpieczeniu!

Odpowiednie ubrania, aparat fotograficzny, coś do czytania, kosmetyki w małych buteleczkach… o tym wszystkim z pewnością będziesz pamiętać, pakując walizkę na wyjazd. Pewnie nawet zrobisz listę, żeby niczego nie zapomnieć! To są oczywiście ważne sprawy, ale najważniejsze w podróży jest dobre ubezpieczenie. Oczywiście nikt nie nastawia przed wakacjami na problemy zdrowotne i wypadki, ale opłacenie polisy po prostu daje ci spokój!

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne? Wszystko zależy od kraju, do którego się wybierasz. Jeśli opieka zdrowotna jest w nim kosztowna (tak jest np. w USA czy Tajlandii), koniecznie wykup polisę z możliwie najwyższymi kosztami leczenia – niektórzy ubezpieczyciele proponują nawet 300 -500 tysięcy euro. Myślisz, że to kuriozalnie wysokie kwoty? Oczywiście, ale weź pod uwagę, że dzień pobytu w szpitalu w niektórych krajach kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych, a zabiegi medyczne kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Do ubezpieczenia warto dokupić również takie rozszerzenia jak:

  • polisa od NNW,
  • polisa OC,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie zdrowotne obejmujące ryzykowne sporty.

Wybierasz się na wakacje, służbowy wyjazd czy krótki city break? Jeśli jedziesz z walizką podręczną, obowiązują cię szczególne zasady przewozu kosmetyków. Pamiętaj, że maksymalna pojemność opakowania może wynosić 100 ml.

FAQ

  1. Jakie kosmetyki można przewozić w bagażu podręcznym?

    W bagażu podręcznym można przewozić wszystkie rodzaje kosmetyków. Wyjątkiem są ostrza do maszynek i golarki.

  2. Jakie są ograniczenia podczas przewozu kosmetyków w bagażu podręcznym?

    Maksymalna pojemność kosmetyku, który możesz mieć w bagażu podręcznym to 100 ml. W walizce możesz mieć kilka takich buteleczek/słoiczków.

  3. Co grozi za przewóz większych pojemności kosmetyków w bagażu podręcznym?

    Za przewiezienie większego opakowania kosmetyków nie grozi ci nic, ponieważ najprawdopodobniej nie dasz rady tego zrobić. Walizki są skanowane raz otwierane w czasie odprawy, a pracownicy lotniska każą wyrzucać wszystkie płyny o pojemności większej niż 100 ml. Jeśli więc nie przelejesz kosmetyków do mniejszych opakowań, po prostu je stracisz.

  4. Jak przewieźć większe pojemności kosmetyków?

    Przewiezienie większych ilości kosmetyków jest możliwe, ale tylko w bagażu rejestrowanym. Tam możesz wziąć tyle kremów czy balsamów, ile tylko ci się zmieści. Jeśli natomiast szczególnie zależy ci na tym, aby w bagażu podręcznym zmieścić np. 200 ml szamponu – przelej go do dwóch buteleczek po 100 ml.

Podsumowanie
  • Kosmetyki przewożone w bagażu podręcznym podlegają szczególnym zasadom przewozu.
  • Maksymalna pojemność 1 opakowania kosmetyku przewożonego w bagażu podręcznym to 100 ml.
  • Do samolotu można wziąć wszystkie rodzaje produktów kosmetycznych: żele, aerozole, sztyfty, balsamy, kremy, tusze do rzęsy, itd.
  • Jeśli przy kontroli bezpieczeństwa okaże się, że masz większe kosmetyki, będziesz musiał je wyrzucić. Tak samo jest z napojami o pojemności większej niż 100 ml.
  • Jeśli masz w kosmetykach krople do oczu większe niż 100 ml, możesz je zostawić – podlegają przepisom o przewozie leków, a nie kosmetyków.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania