5 najlepszych najlepszych ubezpieczeń turystycznych dla aktywnych – ranking Wakacyjnej Polisy

Porównaj ubezpieczenia ››
Wybierz najlepsze ubezpieczenie dla aktywnych
Porównaj ubezpieczenia ››

28-letni Marcin wyjechał na wakacje do Egiptu i, jako osoba roztropna i zapobiegliwa, wykupił ubezpieczenie podróżne. Gdy podczas nurkowania wydarzył się niegroźny, ale wymagający kilkudniowej hospitalizacji wypadek, Marcin był spokojny – w końcu jest ubezpieczony. Niestety nurkowanie wlicza się do sportów wysokiego ryzyka, a tych standardowa polisa podróżna nie obejmuje.

Jak dobrze zabezpieczyć się przed aktywnym urlopem? Jakie sporty należą do ekstremalnych, a jakie są zaliczane przez ubezpieczycieli do sportów wysokiego ryzyka? Przed wyjazdem każdy aktywny turysta powinien to sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Czy Polacy pamiętają o ubezpieczeniu podróżnym?

Dobra wiadomość jest taka, że Polacy coraz lepiej przygotowują się do dalekich podróży. Jak wynika z raportu Nationale Nederlanden, ponad połowa wyjeżdżających za granicę osób wykupuje ubezpieczenie podróżne.

Kolejne 11% nie potrzebuje dodatkowego ubezpieczenia, gdyż zabiera ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ). Natomiast aż 34% polskich turystów nie posiada w podróży żadnego ubezpieczenia – nie wyrabia nawet karty EKUZ. To już zdecydowanie nienajlepsza wiadomość, gdyż konsekwencją takiej decyzji mogą być duże problemy finansowe. Niespodziewany wypadek, choroba czy nawet kontuzja bez żadnego ubezpieczenia skutkować będzie koniecznością zapłaty za świadczenia medyczne z własnej kieszeni. A pomoc medyczna za granicą zazwyczaj jest dużo droższa niż w Polsce.

Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka a ubezpieczenie podróżne

Jak wynika z raportu przeprowadzanego dla Nationale Nederlanden, przeważająca większość Polaków – bo aż 87% – za najważniejsze w ubezpieczeniu podróżnym uważa zwrot kosztów leczenia. To z pewnością istotna pozycja w polisie, gdyż dotyczy szeregu sytuacji, poczynając od tych najbardziej prozaicznych, jak zatrucie pokarmowe, udar słoneczny, skręcona kostka, złamana ręka, jęczmień w oku, skończywszy na poważniejszych chorobach i wypadkach.

Dla osób, które planują aktywnie spędzać wakacje, równie ważne w polisie powinny być elementy, które zabezpieczą w razie szkody na zdrowiu i mieniu wynikłej wskutek uprawiania sportu.

Część turystów może odpowiedzieć teraz: „Ale ja nie uprawiam sportów ekstremalnych! Nie wspinam się po ośmiotysięcznikach, nie uprawiam kajakarstwa górskiego. Niepotrzebne mi OC sportowe czy inne rozszerzenia sportowe w ubezpieczeniu podróżnym.”

Jednak należy pamiętać, że nawet pierwsza w życiu próba nurkowania w Egipcie to już jest uprawianie sportu ekstremalnego lub wysokiego ryzyka w oczach ubezpieczyciela. Jazda na nartach wodnych, jazda na quadzie czy udział w zajęciach karate to także ryzykowne dyscypliny.

Ubezpieczyciele zaliczają tego typu dyscypliny do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Do której z tych dwóch grup została zakwalifikowana uprawiana przez nas aktywność fizyczna, należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) przed zakupem ubezpieczenia podróżnego.

Nie trzeba być profesjonalistom posiadającym ponadprzeciętne umiejętności w danej dziedzinie. Jeśli zdarzy się wypadek podczas uprawiania sportu mieszczącego się w grupie ekstremalnych i wysokiego ryzyka, to ubezpieczyciel nie będzie zwracał uwagi na to, czy to pierwszy raz poszkodowanego, czy uprawia sport wysokiego ryzyka od lat.

Wskazówka! Jeśli w planach są aktywne wakacje, lepiej wykupić ubezpieczenie podróżne z rozszerzonym pakietem sportowym. Taka polisa w pełni zabezpieczy i pozwoli ze spokojem próbować różnorodnych sportów i aktywności.

Ubezpieczenie podróżne dla aktywnych a standardowa polisa – różnice

Turyści nie polegający na karcie EKUZ lub na podstawowym ubezpieczeniu od touroperatora wykazują się dużą roztropnością – polisa podróżna jest ważna na zagranicznym wyjeździe. Jednak, wiedząc, że wyjazd może obfitować w aktywności czy nowe dyscypliny sportowe, zdecydowanie warto rozszerzyć pakiet lub wprost wybrać polisę dedykowaną aktywnym osobom.

Szukając ubezpieczenia podróżnego dla aktywnych, powinno się zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 • OC – szkoda wyrządzona osobie trzeciej – czy to materialna, czy zdrowotna – zostanie pokryta przez ubezpieczyciela. Ta opcja ubezpieczenia jest ważna dla osób aktywnych na urlopie, ale przydaje się w zasadzie każdemu: rodzinom z dziećmi (gdy najmłodsi coś zniszczą), osobom młodym i aktywnym (nieopatrzne zniszczenia, stłuczka), kierowcom.
 • Ubezpieczenie OC sportowe – to bogatsza wersja ubezpieczenia OC od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Zapewnia pełną ochronę podczas uprawiania sportu.
 • Rozszerzenia sportowe – dobre ubezpieczenie podróżne dla aktywnych obejmuje bardzo szeroki wachlarz sportów: od jazdy konnej po narciarstwo biegowe.
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pokryje koszty rehabilitacji już w Polsce i zapewni odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – zniszczone narty swoje lub osoby trzeciej, uszkodzona deska surfingowa czy rower kolarski – ubezpieczenie podróżne dla aktywnych pokryje te szkody.

Co do zasady standardowa, najtańsza polisa podróżna najczęściej nie zawiera kompletu powyższych elementów. Zdarza się ubezpieczenie NNW na niewielką kwotę, ale na OC sportowe, czy ubezpieczenie sprzętu sportowego raczej nie ma co liczyć.

Ponadto standardowe ubezpieczenie – zwłaszcza to tańsze –  nie obejmuje także usługi ratownictwa, która nieodzownie związana jest ze sportami wysokiego ryzyka.

Porównanie 5 najlepszych ubezpieczeń dla aktywnych

Skoro już wiadomo, że aktywne wakacje wymagają dedykowanego ubezpieczenia podróżniczego, warto porównać, jakie są dostępne opcje i ile kosztują. Poniższe zestawienie zostało przygotowane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Używając filtru „sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka”, można posortować oferty tak, aby porównać tylko te, dedykowane osobom planującym aktywne wakacje.

Zakres ochronyEuropa Ubezpieczenia – 5 zł/dzieńGenerali – 14 zł/dzieńAllianz – 21,23 zł/dzieńWiener – 23 zł/dzieńAXA Assistance – 52,72 zł
Koszty leczenia86 091,92 zł200 000 zł200 000 zł258 275,77 zł600 000 zł
Ratownictwo21 552,98 zł 200 000 zł50 000 zł77 482,73 zł600 000 zł
NNW12 913,79 zł30 000 zł30 000 zł20 000 zł50 000 zł
OC w życiu prywatnym215 229,81 zł100 000 zł100 000 zł215 229,81 zł150 000 zł
OC sportowe215 229,81 zł100 000 zł100 000 zł215 229,81 zł150 000 zł
Rozszerzenia sportowe+++++
Sprzęt sportowy3 874,14 złZa dodatkową opłatą4 000 zł10 000 zł1500 zł

Źródło: rankomat.pl (kalkulacja z 02.08.2019 r.)

Ubezpieczenie podróżne dla aktywnych – podsumowanie

Przeglądając oferty polis podróżnych i analizując powyższą tabelę, można dojść do kilku istotnych wniosków:

 • Najważniejszymi elementami w ubezpieczeniu podróżnym dla aktywnych są: OC, OC sportowe, ratownictwo, NNW, rozszerzenia sportowe i ubezpieczenia sprzętu oraz oczywiście zawsze i dla każdego istotne – koszty leczenia.
 • Nie każda polisa dla aktywnych zawiera wyżej wspomniane elementy. Zdarzają się ubezpieczenia dla osób uprawiających sporty ekstremalne, które w ogóle nie uwzględniają NNW lub OC sportowego.
 • Nie zawsze najtańsze ubezpieczenie podróżne dla aktywnych będzie miało najniższe sumy ubezpieczeń. Patrz tabela: Europa Ubezpieczenia za 5 zł dziennie zapewnia OC w kwocie ponad 215 tys. zł, a AXA Assistance za 52,72 zł dziennie gwarantuje OC 150 tys. zł.
 • Czym dalszy kraj do którego wyjeżdżamy, tym polisa podróżna dla aktywnych powinna zawierać wyższe gwarantowane sumy. Dla przykładu transport medyczny z Hiszpanii a transport medyczny z Tajwanu będzie diametralnie się finansowo.

Ubezpieczenie podróżne dla aktywnych to doskonałe zabezpieczenie. Pozwala spróbować nowych aktywności, uprawiać nawet wymagające sporty, korzystać z urlopu bez stresu i niepokoju, że zbyt aktywne wakacje skończą się niepożądanymi problemami finansowymi. Większość Polaków już wie, że przed wyjazdem zagranicznym warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Kolejny krok to dobrze dobrać zakres ubezpieczenia do planowanych aktywności.

5 najlepszych najlepszych ubezpieczeń turystycznych dla aktywnych – ranking Wakacyjnej Polisy
5 (100%) 3 głosów

Co warto wiedzieć?
 1. Uprawianie niebezpiecznych sportów podczas wakacji wymaga rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczenia podróżnego.
 2. Ubezpieczyciele różne dyscypliny zaliczają do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.
 3. Osoby uprawiające sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka powinny wybrać ubezpieczenie podróżne z OC sportowym.
 4. Ubezpieczenie dla aktywnych można kupić już od 5 zł dziennie.
Redakcja

Ubezpieczenie podróży od 2,27 zł dziennie
- porównaj 43 oferty ubezpieczeń turystycznych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o