Wyjazd do Wielkiej Brytanii a Brexit – co trzeba wiedzieć?

Emilia Kołsut
Udostępnij:
4.1

Zmiany wynikające z Brexitu zrewolucjonizowały sposób podróżowania do Wielkiej Brytanii. Przestały obowiązywać dotychczasowe zasady, które przez lata ułatwiały Polakom swobodne przemieszczanie się. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wygląda obecnie wyjazd do Wielkiej Brytanii, jakie dokumenty są niezbędne oraz jak prawidłowo zabezpieczyć swoją podróż.

brexit

Mimo że dotychczasowe reguły wjazdu do Anglii przestały obowiązywać, to ten kraj pozostaje popularnym kierunkiem wśród Polaków. Podróż po Brexicie wymaga jednak znacznie większego przygotowania i znajomości nowych przepisów. Sprawdź, co dokładnie się zmieniło i jak skutecznie zaplanować podróż.

Pięć lat po formalnym opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, nowe zasady podróżowania są już w pełni ustabilizowane. Dla Polaków oznacza to konieczność dostosowania się do zupełnie innych procedur – od kontroli granicznych aż po wymagania wizowe. Odczuwają to zarówno turyści, jak również osoby, które odwiedzają rodzinę lub podróżują w celu podjęcia pracy. Wyjazd do Wielkiej Brytanii po Brexicie to bardziej sformalizowany proces, przez który można jednak spokojnie przejść.  

Czy do Anglii po Brexicie potrzebny jest paszport?

Zgodnie z nowymi procedurami obowiązującymi po Brexicie, jedynym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy Wielkiej Brytanii jest ważny paszport, a nie – jak do tej pory – dowód osobisty. 

Jak informuje polskie MSZ, od tej zasady istnieje jeden wyjątek. Jedna kategoria osób, które nadal mogą podróżować do UK na podstawie ważnego dowodu osobistego. Jak podaje MSZ, wyjątek ten będzie jednak obowiązywał tylko do 31.12.2025 r. 

Dotyczy to osób, które posiadają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej. Mając taki status muszą wprowadzić dane dowodu osobistego do systemu UKVI (UK Visas and Immigration).

Paszport muszą posiadać również osoby, podróżujące na Brytyjskie Terytoria Zamorskie . W tym przypadku wymagana ważność dokumentu to minimum 6 miesięcy od momentu wjazdu. 

Wiza do Anglii – czy jest potrzebna?

Po 1 stycznia 2021 r. wszystkie osoby, które chcą podjąć pracę w Wielkiej Brytanii przyjeżdżają w celach zawodowych trwających powyżej 6 miesięcy bądź w celu podjęcia nauki, muszą posiadać wizę przed przyjazdem.

Nie potrzebują wizy osoby, które:

  • posiadają status osoby osiedlonej,
  • przyjeżdżają w celu turystycznym lub wizyty.

Polskie MSZ uczula jednak, że funkcjonariusz Straży Granicznej każdorazowo ocenia cel na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów, w tym przede wszystkim częstotliwości wcześniejszych przyjazdów, ich celu oraz długości.

Ważne! „Certificate of application to the EU Settlement Scheme” nie uprawnia do wjazdu do Wielkiej Brytanii i nie zastępuje wizy.

ETA do Anglii – jak ją wyrobić?

Istotną nowością w przypadku podróży do UK po Brexicie jest wprowadzenie systemu ETA (Electronic Travel Authorisation). 

Od 5 marca 2025 r. obywatele Polski objęci ruchem bezwizowym muszą wystąpić o elektroniczną autoryzację podróży (ETA). Upoważnia ona do wielokrotnego wjazdu do Wielkiej Brytanii przez dwa lata od wydania bądź do wygaśnięcia ważności paszportu, do którego ETA jest przypisana. Posiadanie ETA jest obowiązkowe od 2 kwietnia 2025 r.

Wymóg posiadania ETA dotyczy m.in. obywateli polskich (również dzieci), podróżujących do Wielkiej Brytanii turystycznie, w celu tranzytu do innego państwa (nie dotyczy osób, które nie opuszczają strefy tranzytowej) czy w celu odwiedzin bliskich. 

ETA nie jest wymagane od obywateli polskich, którzy mają wizę, pozwolenie na stały lub czasowy pobyt w Wielkiej Brytanii, czy tych zwolnionych z kontroli imigracyjnej na podstawie odrębnych przepisów. ETA nie jest wymagane także od osób podróżujących do brytyjskich terytoriów zamorskich. 

Uzyskanie autoryzacji ETA jest proste i szybkie. Wystarczy pobrać na smartfona aplikację UK ETA lub zawnioskować o nią przez Internet. W większości przypadków, choć nie zawsze, autoryzacja przychodzi w ciągu kilku minut. Z dotychczasowych doświadczeń osób wnioskujących o ETA wynika, że jest to proces, który nie nastręcza większych trudności.

Opłata za wydanie autoryzacji ETA wynosi 16 GBP za każdego podróżnika (dotyczy to także dzieci). ETA wydawana jest wyłącznie elektronicznie. 

Ważne! ETA jest powiązana z konkretnym paszportem. Jeśli więc wymienisz lub utracisz paszport, musisz wystąpić o nową ETA. 

Wjazd samochodem do Wielkiej Brytanii – co się zmienia po Brexicie?

Aby obecnie poruszać się własnym samochodem po Wielkiej Brytanii, wystarczy polskie prawo jazdy. Oprócz prawa jazdy, potrzebne są również:

  • ważny paszport (wraz z autoryzacją ETA),
  • ważne ubezpieczenie OC.

Obecnie Zielona Karta nie jest dokumentem obowiązkowym podczas podróży turystycznych do Wielkiej Brytanii. Wciąż może jednak służyć za dowód ubezpieczenia i w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania. W sprawie wyrobienia Zielonej Karty, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Warto zdecydować się również na wykupienie ubezpieczenia autocasco. 

Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię zmienił się sposób dochodzenia roszczeń w sprawie wypadków i kolizji, w których szkody odniosły osoby spoza UK. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zawarło jednak umowę z Biurem Narodowym Wielkiej Brytanii („Porozumienie o ochronie gości”). Ma ono ułatwić przekazywanie informacji ubezpieczeniowych pomiędzy krajami.

Jeśli planujesz poruszać się po terenie UK autem, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Najważniejszą z nich jest ruch lewostronny, co wymaga szczególnej uwagi od polskich kierowców. Zaskoczyć mogą również opłaty za wjazd samochodem do centrum miast; np. w Londynie taka opłata (tzw. congestion charge) wynosi 15 GBP dziennie.

Podróż samolotem do Anglii po Brexicie – o czym pamiętać?

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – tak jak dotychczas – loty do tego kraju odbywają się ze stref Non-Schengen. Czas oczekiwania na odprawę może się jednak wydłużyć. 

Planując podróż samolotem, koniecznie pamiętaj o „standardowych” wymogach, tj. zabraniu ze sobą ważnego paszportu oraz uzyskaniu autoryzacji ETA. W przypadku podróży lotniczej ETA sprawdza personel linii, z której usług korzystasz.

Od października 2023 r. w Wielkiej Brytanii z powodzeniem funkcjonuje kilkaset bramek elektronicznych, z których większość znajduje się na lotniskach, a kilka w innych punktach np. Eurotunnel. Polscy obywatele z paszportami biometrycznymi mogą korzystać z tych przyspieszonych bramek automatycznej kontroli, aby skrócić czas oczekiwania. 

Cło w Wielkiej Brytanii. Jak używki można przewieźć do Anglii?

Jeżeli podróżując do Wielkiej Brytanii zabieramy ze sobą większe kwoty pieniędzy (więcej niż 10 000 euro), musimy odpowiednio to udokumentować, na przykład przedstawiając potwierdzenie z banku. W przypadku mniejszych kwot takie potwierdzenie nie jest konieczne, jednak na wszelki wypadek warto mieć ze sobą jakiekolwiek potwierdzenie, że gotówka pochodzi z legalnego źródła. 

Jeśli chodzi o alkohol i wyroby tytoniowe, obowiązują limity co do przewożonej przez granicę ilości. Trzeba także pamiętać, że jedno i drugie można wwieźć do Wielkiej Brytanii jedynie na własny użytek. 

W przypadku alkoholu, ustalone limity to: 

  • 2 litry piwa oraz 
  • 18 litrów wina (nie-musującego) lub wymiennie: 
  • Alkohol powyżej 22% – 4 litry lub 
  • Mocne wino, wino musujące, lub alkohol do 22% – 9 litrów 

Jeśli chodzi o tytoń, ograniczenia wyglądają następująco: 

  • 200 sztuk papierosów lub 
  • 100 cygaretek lub 
  • 50 cygar lub 
  • 250g tytoniu lub 
  • 200 sztuk wkładów do papierosów elektronicznych 

Ważne! W przypadku wwożenia lub wywożenia z Wielkiej Brytanii środków pieniężnych o wartości przekraczającej 10 000 EUR do kraju spoza UE trzeba złożyć odpowiednią deklarację (www.gov.uk/bringing-cash-into-uk).

 Przewóz zwierząt do Anglii po Brexicie – co trzeba wiedzieć?

Aby legalnie i bezpiecznie przewozić zwierzęta po Brexicie, należy pamiętać, że: 

  • Zwierzę powinno posiadać mikroczip.
  • Zwierzę musi posiadać paszport.
  • W paszporcie muszą znajdować się informacje na temat szczepień (ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie – podróż możliwa min. po upływie 21 dni od daty szczepienia).
  • Co najmniej 24h przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii (ale nie później niż 1-5 dni), psy powinny przyjąć środek na odrobaczenie z tasiemca (wpis z paszporcie lub książeczce zdrowia).
  • Niektóre rasy psów nie mogą być przewożone przez granicę brytyjską.

Warto pamiętać, że wszystkie procedury muszą zostać przeprowadzone przez upoważnionego lekarza weterynarii i odnotowane w odpowiednich dokumentach. 

W praktyce zaplanowanie podróży z pupilem do Wielkiej Brytanii wymaga rozpoczęcia przygotowań co najmniej 4-6 tygodni przed wyjazdem – ze względu na wymagane okresy oczekiwania po szczepieniach. 

Do zakazanych ras psów należą między innymi Pit Bull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino oraz Fila Brasileiro. Właściciele zwierząt powinni również sprawdzić aktualne wymogi na oficjalnej stronie brytyjskiego rządu, ponieważ przepisy mogą ulegać zmianom.

 Wyjazd do pracy po Brexicie – czy coś się zmienia?

W kontekście wyjazdu do pracy do Anglii po Brexicie – zmieniło się sporo. Obecnie Polacy, jak również inni obywatele, EU, którzy chcą legalnie pracować w Zjednoczonym Królestwie, również w ramach własnej działalności muszą posiadać wizę pracowniczą. 

Aby otrzymać najpopularniejszą wizę typu Skilled Worker, kandydat do pracy musi spełnić poniższe wymogi:

  • otrzymać ofertę pracy od pracodawcy posiadającego licencję sponsorską (zatwierdzonego przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych),
  • znać język angielski – na poziomie co najmniej B1 lub wyższym; znajomość ta musi być udokumentowana, 
  • posiadać odpowiednie środki finansowe – co najmniej 1 270 funtów oszczędności na pokrycie kosztów utrzymania w Wielkiej Brytanii (chyba że pracodawca zobowiąże się je pokryć),
  • cechować się odpowiednim poziomem kwalifikacji – stanowisko musi odpowiadać poziomowi kwalifikacji RQF 3 lub wyższemu (odpowiednik brytyjskiego A-level),
  • spełniać wymogi dot. minimalnego wynagrodzenia – od 9 kwietnia 2025 roku minimalny próg wynagrodzenia wynosi 38 700 funtów rocznie w przypadku większości zawodów,

Aby uzyskać wizę, należy zacząć od znalezienia oferty pracodawcy posiadającego licencję sponsorską. Następnie pracodawca przyznaje unikalny numer referencyjny, który potwierdza ofertę pracy.

Kolejno trzeba wypełnić formularz aplikacyjny na stronie gov.uk, uiścić opłatę wizową oraz za dostęp do NHS (Immigration Health Surcharge) oraz w wyznaczonym punkcie dostarczyć dane biometryczne. Po przejściu tej procedury kandydat oczekuje na decyzję, która zapada w ciągu 3 tygodni od złożenia wniosku. 

Opłata wizowa wynosi 769 funtów dla wniosków na okres do 3 lat oraz 1 519 funtów dla wniosków na okres powyżej 3 lat. Opłata za dostęp do NHS to koszt 1 035 funtów rocznie.

Szczegóły dotyczące całego tego procesu znajdują się na brytyjskich stronach rządowych.

Posiadacze Skilled Worker Visa mogą m.in. pracować w zatwierdzonym zawodzie dla pracodawcy z licencją sponsorską, sprowadzić do Wielkiej Brytanii rodzinę, podróżować za granicę i wracać do Wielkiej Brytanii czy ubiegać się o stały pobyt po 5 latach. 

Ważne! Wizę pracowniczą należy uzyskać przed przyjazdem do UK. 

Istnieje więcej rodzajów wiz pracowniczych. To np. krótkoterminowa Seasonal Worker Visa (dla pracowników sezonowych), Health and Care Visa (dla pracowników opieki zdrowotnej), Global Talent Visa (dla wysokowykwalifikowanych specjalistów, którzy nie muszą uzyskiwać oferty pracy), Graduate Visa (dla absolwentów uczelni wyższych)

EKUZ w Wielkiej Brytanii – co się zmienia po Brexicie?

Choć Brexit spowodował, że Wielka Brytania nie jest już krajem członkowskim Unii Europejskiej, Polacy posiadający EKUZ nadal mogą korzystać z nieodpłatnej, podstawowej opieki zdrowotnej. Karty, które są aktualne zachowują swoją ważność również od czasu Brexitu. 

Trzeba jednak pamiętać, że pomoc, jaką możemy otrzymać w ramach publicznej służby zdrowia jest mocno ograniczona. EKUZ nie zapewnia między innymi refundacji leczenia stomatologicznego, zakupu leków i środków medycznych, kosztów ratownictwa czy transportu poszkodowanej osoby z powrotem do Polski.

Jeśli dojdzie w trakcie podróży do wypadku lub innej nagłej sytuacji, w wyniku której potrzebna będzie pomoc, osoby nie posiadające EKUZ mogą z niej skorzystać. Następnie można się postarać się o wystawienie specjalnego Certyfikatu. Ten tymczasowo zastępuje dokument. Certyfikat wydawany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Warto też szczególnie podkreślić, że EKUZ działa wyłącznie w publicznych szpitalach czy podczas wizyt u lekarza rodzinnego w ramach narodowej służby zdrowia. Nie zapewnia żadnej pomocy w prywatnych placówkach. Często bywa to najszybszy – bądź jedyny – sposób uzyskania wsparcia medycznego.

Polskie władze przestrzegają jednak przed bez dodatkowego zabezpieczenia i ochrony, jeśli chodzi o leczenia. Jak czytamy w informacjach dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych:  

EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ).

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Wielkiej Brytanii po Brexicie. Jak je wybrać?

Polisa turystyczna na wyjazd do Wielkiej Brytanii powinna chronić ubezpieczoną osobę w sposób kompleksowy i dopasowany do potrzeb konkretnego wyjazdu. Przede wszystkim musi zapewniać pomoc w razie zachorowania czy nagłego wypadku. 

O czym jeszcze trzeba jednak pamiętać, wybierając polisę dla siebie? 

  • Koszty leczenia i ratownictwa – to podstawowe ubezpieczenie każdego zagranicznego wyjazdu. Zagwarantuje ono zwrot kosztów za leczenie podczas pobytu poza Polską, także w krajach innych niż te należące do EU. Najważniejsze, by suma gwarantowana takiego ubezpieczenia była odpowiednio wysoka (nie powinna być niższa niż 40 tysięcy euro). Zarówno koszty hospitalizacji jak i koszty leczenia czy innych usług medycznych, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, są bardzo wysokie.
  • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – jeśli na skutek wypadku lub choroby poszkodowana osoba będzie wymagała odwiezienia do placówki medycznej, może to wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeszcze droższe będzie przetransportowanie poszkodowanego z powrotem do Polski – taka usługa noże kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Odpowiednie ubezpieczenie zapewni zwrot takich kosztów. Pomoże także wtedy, gdy konieczne będzie sprowadzenie do kraju wyjazdu członka rodziny osoby poszkodowanej. Przyda się też, gdy nie będzie on mógł odbyć podróży na własną rękę. 
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni odszkodowanie w razie nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, w wyniku których to my sami doznamy uszczerbku na zdrowiu. Będzie niezbędne np. przy skomplikowanym leczeniu lub rehabilitacji po wypadku. NNW zabezpieczy także osoby najbliższe ubezpieczonemu na wypadek jego śmierci. 

Dodatkowo warto mieć:

  • OC – ubezpieczenie OC zapewni ochronę i odszkodowanie, jeśli podczas wyjazdu będziemy sprawcami wypadku, w wyniku którego ucierpią osoby trzecie lub ich mienie. Polisa pokryje między innymi koszty leczenia lub powypadkowej rehabilitacji poszkodowanych. 
  • Ubezpieczenie bagażu – jeżeli na wyjazd do Anglii zabieramy ze sobą wartościowe przedmioty, w tym przede wszystkim sprzęt elektroniczny, lub drogi sprzęt sportowy, warto ubezpieczyć swój bagaż. Dzięki temu będziemy mogli ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w wyniku zgubienia, uszkodzenia, a nawet opóźnienia przewożonych rzeczy. 
  • Assistance – dzięki niemu podróżnik – w zależności od wybranego pakietu – może liczyć na wsparcie organizacyjne, logistyczne czy prawne w nagłych przypadkach poza granicami Polski.

Polisę warto też dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, dobierając odpowiednie dodatki. Osoby aktywne fizycznie powinny zdecydować się na klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.

Przyda się także ubezpieczenie sprzętu sportowego i OC sportowe. Podróżnicy, którzy podczas wyjazdu do Wielkiej Brytanii nie wykluczają spożywania alkoholu, powinni natomiast dokupić klauzulę alkoholową. Zapewni ochronę na wypadek zdarzeń po spożyciu alkoholu.

Turyści, którzy cierpią na choroby przewlekłe, powinni natomiast pamiętać o rozszerzeniu ubezpieczenia o klauzulę chorób przewlekłych. 

 Ile kosztuje polisa turystyczna do Wielkiej Brytanii?

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny 7-dniowego ubezpieczenia dla jednej osoby dorosłej, wyjeżdżającej do Wielkiej Brytanii: 

Ubezpieczenie turystyczne do Anglii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
169 994 zł
Ratownictwo
29 784 zł
Bagaż
1 000 zł
27,44 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
32,34 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
54,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
64,12 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Ubezpieczenie turystyczne do Anglii
Signal Iduna
27,44 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
169 994 zł
Ratownictwo
29 784 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Uniqa
32,34 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
54,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
64,12 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)

Taką polisę można zakupić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy podać dane dotyczące podróży i zapoznać się z przedstawionymi ofertami. Spośród kilkunastu pakietów można wybrać najlepszy dla siebie rodzaj ochrony, dopasowany do charakteru wyjazdu.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jaki dokument pozwoli na wjazd do Wielkiej Brytanii po Brexitcie?

    Po Brexicie obywatele polscy mogą przekraczać brytyjską granicę na podstawie ważnego paszportu.

  2. Czy na podróż do Anglii potrzebna jest wiza?

    Polacy wyjeżdżający do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych nie muszą posiadać wizy, jeśli podróż nie trwa dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku innych wyjazdów wiza będzie konieczna.

  3. Czy EKUZ zadziała w Wielkiej Brytanii?

    Tak – osoby posiadające EKUZ mogą korzystać z nieodpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, jak posiadający ubezpieczenie społeczne obywatele tego kraju.

  4. Jakie ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii wybrać?

    Ubezpieczenie na wyjazd do Wielkiej Brytanii powinno być dopasowane gównie do charakteru wyjazdu. Przede wszystkim polisa musi zapewniać odpowiednio wysokie sumy gwarantowane ubezpieczenia KL (w tym leczenie COVID-19, kwarantanna i izolacja), kosztów ratownictwa, czy transportu medycznego do kraju. Osoby planujące aktywny wypoczynek, nie mogą zapomnieć o zakupie właściwego rozszerzenia dla aktywnych.

  5. Jakie są nowe zasady wjazdu do Anglii?

    Od października 2021 roku obowiązkowy jest paszport zamiast dowodu osobistego. Od kwietnia 2025 roku dodatkowo wymagana jest elektroniczna autoryzacja podróży ETA.

  6. Co się stanie, jeśli nie mam ETA?

    Bez ETA nie będzie możliwe wejście na pokład samolotu do Wielkiej Brytanii.

  7. Ile można przebywać w Anglii bez wizy?

    W celach turystycznych na terenie Wielkiej Brytanii można przebywać do 6 miesięcy bez konieczności posiadania wizy.

  8. Co jest wymagane przy wjeździe do UK?

    Wymagany jest ważny paszport oraz autoryzacja ETA (od kwietnia 2025).

Co warto wiedzieć?
  1. Po Brexicie znacząco zmieniły się zasady wjazdu na teren Wielkiej Brytanii.
  2. Obecnie konieczne jest posiadanie ważnego paszportu i autoryzacji ETA. 
  3. Znacząco zmieniły się również zasady wyjazdu w celach służbowych do UK – pracownicy potrzebują odpowiedniej wizy, w tym najczęściej wizy Skilled Worker. 
  4. Jadąc do Wielkiej Brytanii – niezależnie od celu – zdecydowanie warto zabrać ze sobą ubezpieczenie turystyczne, które pokryje m.in. koszty leczenia.
  5. Dobrą polisę na wyjazd turystyczny do UK można kupić za ok. 5,30 zł za dzień ochrony.
Autor

Emilia Kołsut

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania