Samochodem do Wielkiej Brytanii – jak się przygotować?

Redakcja
Udostępnij:
5

Zastanawiasz się, Jak wygląda podróżowanie do Wielkiej Brytanii samochodem po Brexitce? A w dodatku w dobie pandemii koronawirusa? Sprawdzamy aktualne obostrzenia i wytyczne.

samochodem do Wielkiej Brytanii

Lotnicze połączenia między Polską a Wielką Brytanią są powszechne, częste i w dostępnych cenach, jednak czasem zachodzi konieczność udania się na wyspy samochodem. Ten typ transportu jest tańszy przy kilku osobach podróżujących i pozwala przewieźć większy bagaż. 

31 grudnia 2020 r. zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy i Wielka Brytania oficjalnie przestała być członkiem Unii Europejskiej, po wcześniejszym wyjściu z UE z dn. 31 stycznia 2020 r. Dla przeciętnego podróżnego, udającego się do WB w celach turystycznych, najbardziej odczuwalna zmiana to konieczność okazania paszportu na granicy. Przy czym zmiana ta wchodzi w życie z dn. 1 października 2021 r. Do 31 września Polacy mogą wjechać do Wielkiej Brytanii z dowodem osobistym. Polaków nie obowiązuje wiza do Wielkiej Brytanii. 

Obostrzenia związane z koronawirusem w Wielkiej Brytanii

W chwili obecnej na dzień 1 czerwca 2021 r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje system „świateł drogowych”, a według niego Polska jest oznaczona kolorem pomarańczowym, co oznacza, że Polacy przed wjazdem do Wielkiej Brytanii muszą:

 1. wypełnić formularz lokacyjny,
 2. przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19, który zostanie wykonany co najmniej 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Akceptowane są testy PCR, testy LAMP, testy antygenowe i testy przepływu bocznego. Dzieci poniżej 11 r.ż. są zwolnione z wykonywania testu,
 3. poddać się 10-dniowej kwarantannie,
 4. wykupić test na 2. i 8. dzień pobytu w WB. 

UWAGA! Złamanie zasad kwarantanny grozi wysokimi mandatami, np. w Anglii od 1 000 do 10 000 funtów.

Istnieje możliwość wcześniejszego zwolnienia z kwarantanny w ramach programu Test to Release. Osoby zainteresowane powinny jeszcze przed przyjazdem do WB wypełnić formularz lokacyjny oraz zarezerwować test na COVID-19. Test odbywa się najwcześniej po 5. dniach po przybyciu do kraju, a wynik negatywny zwalnia z dalszej części kwarantanny.

Do 31 sierpnia 2021 r. obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po przyjeździe z zagranicy. Istnieje możliwość zwolnienia z kwarantanny, pod warunkiem wykonania testu na COVID-19 i otrzymania wyniku negatywnego, okazania zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19 lub posiadaniu zaświadczenia o przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Podróż do Wielkiej Brytanii samochodem – jaką trasę wybrać?

Podróż z Polski do Wielkiej Brytanii samochodem trwa średnio 18-22 godzin jazdy i obejmuje trasę liczącą ok. 1700 km, od Warszawy do Londynu. 

Najpopularniejsza trasa autem Polska-Wielka Brytania przebiega przez Niemcy, Holandię, Belgię, Francję i następnie promem lub eurotunelem do samej Anglii.

Nadal, mimo wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE, honorowane jest na wyspach polskie prawo jazdy, maksymalnie do 12 miesięcy od przyjazdu. Krótki wyjazd turystyczny czy odwiedziny u rodziny nie wymagają wyrabiania międzynarodowego prawa jazdy. Podobnie z ubezpieczeniem OC pojazdu – akceptowalny jest polski dokument.

Koszty podróży do Wielkiej Brytanii

Eurotunel pozwoli pokonać drogę z Francji do Wielkiej Brytanii w jedyne 35 minut. Koszt jest uzależniony od momentu wykupienia biletu, rodzaju pojazdu, przewożonego na bagażniku bagażu itp. – zaczyna się od 770 zł w jedną stronę dla samochodu osobowego. 

Alternatywą dla eurotunelu jest połączenie promem, które jest tańsze i kosztuje od ok.. 1100 zł w dwie strony. Jednak i tu ceny znacznie się wahają w zależności od terminu wyjazdu, momentu wykupienia biletu – dlatego ceny należy na bieżąco monitorować, a podane wartości traktować orientacyjnie. 

Ceny paliw są nieznacznie wyższe w porównaniu do polskich. Przemierzając 1700 km w dwie osoby samochodem osobowym trzeba się więc liczyć z kosztami za benzynę co najmniej 700 zł w jedną stronę. Cena ta może się zmienić w zależności od liczby osób, spalania samochodu i aktualnej ceny paliwa. 

Średni koszt przejazdu 100 km autostradą we Francji to 9-10 euro. Przy czym np. w Belgii i Niemczech samochody osobowe są zwolnione z opłat, a w Holandii płatne są tylko przejazdy tunelami, więc w tym przypadku koszty nie będą duże. 

Przepisy ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii

Polski kierowca ma wiele wyzwań poruszając się po angielskich drogach. Ruch lewostronny to tylko jedno z nich. Angielskie autostrady liczą 4 i więcej pasów, co może wprowadzać pewną dezorientację. Dodatkowo dekoncertujące jest oznaczenie ograniczenia prędkości w milach, którą należy w głowie przeliczyć na km/h.

W samym Londynie jest bardzo dużo rond, co dla niewprawnego kierowcy również może być pewnym utrudnieniem. Warto pamiętać, że na wyspach nie obowiązuje zasady prawej (czy też w tym przypadku lewej) ręki. Pierwszeństwo na skrzyżowaniach sygnalizują pionowe znaki STOP lub GIVE AWAY oraz poziome podwójna przerywana linia GIVR AWAY oraz ciągła linia STOP. 

Niezbędne wyposażenie samochodu to:

 1. Trójkąt ostrzegawczy,
 2. Zapięte pasy bezpieczeństwa nawet u pasażerów na tylnych siedzeniach. 

Najważniejsze przepisy ruchu drogowego:

 • ograniczenie prędkości na obszarze zabudowanym to 48 km/h (30 mil/ godzinę), na autostradzie 112 km/h, na drodze ekspresowej 96 km/h, 
 • ubezpieczenie OC wykupywane jest na kierowcę, a nie na pojazd,
 • nie ma konieczności jazdy na światłach mijania, chyba że warunki są niesprzyjające,
 • dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,8 promila,
 • autostrady i tunele są zazwyczaj płatne.

Co warto zobaczyć w Wielkiej Brytanii?

Ilość atrakcji turystycznych, jakie oferuje Wielka Brytania, to materiał na gruby przewodnik, dlatego w tym przypadku skupimy się tylko na Londynie, na którego porządne zwiedzenie i tak nie starczyłoby urlopu. 

Najciekawsze i konieczne punkty do odwidzenia w Londynie to:

 • Big Ben – najbardziej rozpoznawalny na świecie symbol Londynu, której dzwon rozbrzmiewa co godzinę od 1859 r. 
 • London Eye – ogromny diabelski młyn jest wizytówką miasta od 2000 r. Koło o średnicy 135 metrów zapewnia spektakularne widoki na panoramę miasta. Pełny obrót koła trwa 35 minut, w czasie których w przeszklonej kabinie można wysłuchać interaktywnych przewodników. 
 • Tower of London – pochodzący z 1066 roku budynek początkowo był więzieniem, ale też fortecą, pałacem a nawet zoo i do dziś stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, 
 • Most Tower Bridge – to słynny most zwodzony nad Tamizą, który stylem ma harmonizować z Tower of London. Charakterystyczne dwie wieże są połączone u góry kładkami dla pieszych. Most miał być symbolem miasta, podobnie jak wieża Eiffla Paryża i tak się właśnie stało. 
 • Muzeum Brytyjskie – znajduje się tutaj 8 mln eksponatów związanych z historią i kulturą. To największe tego typu muzeum na świecie. 
 • Galeria Narodowa – udostępniona dla turystów bezpłatnie w swoich zbiorach posiada ponad 2300 obrazów najwybitniejszych malarzy, m.in. Michała Anioła, Rembrandta, Runbensa, Van Gogha. 
 • Zamek Windsor – rezydencja rodziny królewskiej od 1110 roku stanowi największy zamieszkany zamek na świecie. Pozostaje udostępniony dla turystów, a w jego wnętrzach znajdują się liczne, bardzo cenne zbiory malarstwa, rysunku i wyrobów rzemiosła artystycznego. 
 • Pałac Westminsterski – tutaj mają miejsce obrady parlamentu Wielkiej Brytanii oraz liczne ceremonie państwowe. Zbudowany w stylu neogotyckim jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki po Londynie. Jego budowa została rozpoczęta w 1016 roku a w 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii? Co zmienia Brexit?

Z dn. 1 stycznia 2021 r. prawo do opieki zdrowotnej określają 2 dokumenty:

 1. Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (WA), 
 2. Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony (TCA). 

Powyższe dokumenty określają prawo do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej na terenie Wielkiej Brytanii i dotyczą głównie osób, które znajdują się w sytuacji transgranicznej, np. Polak mieszkający i ubezpieczony w WB.

To, co interesuje turystów chcących odwiedzić Wielką Brytanię turystycznie lub w celu odwiedzenia rodziny – to, czy karta EKUZ obowiązuje tymczasowo, na krótkie wyjazdy. Odpowiedź brzmi: tak. Aktualne karty EKUZ będą ważne do czasu upływu ich terminu ważności lub utraty uprawnienia. W razie nagłego zachorowania lub wypadku, zostanie  udzielona podstawowa opieka medyczna nieodpłatnie. 

Skompilowana sytuacja związana z Brexitem, jak i pandemią koronawirusa sprawiają, że wyjeżdżający do Wielkiej Brytanii powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie samodzielnie. Ponadto EKUZ zapewnia w stopniu nieodpłatnym tylko podstawową opiekę medyczną. Wykupienie ubezpieczenia turystycznego sprawi, że nawet w trudnej sytuacji poszkodowanemu turyście zostaną zwrócone środki na wizyty lekarskie, zabiegi, pomoc ratowników, a nawet transport medyczny do kraju, 

Ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii kosztuje już od 3,29 zł za jeden dzień ochrony i zapewnia bezcenny spokój. W kryzysowej sytuacji będzie o jeden – ale jak ważny, bo finansowy – problem mniej. W obecnej sytuacji należy zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie posiada zabezpieczenie w razie zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

Sprawdź w poniższej tabeli kilka propozycji ubezpieczeń do Wielkiej Brytanii wyliczonych w naszym kalkulatorze:

Koszt 1-dniowej polisyPokrycie kosztów leczeniaRatownictwoNNWOCOC sportowePandemia Covid-19
Signal Iduna3,29 zł89 636 zł26 891 zł15 000 zł--TAK
Axa Assistance3,70 zł200 000 zł200 000 zł20 000 zł--TAK
Generali5,00 zł200 000 zł200 000 zł30 000 zł50 000 zł-TAK
Nationale Nederlanden 10,86 zł500 000 zł100 000 zł25 000 zł300 000 zł300 000 złTAK
Wiener20 zł272 483 zł36 331 zł20 000 zł227 069 zł227 069 złTAK

Podsumowując, na chwilę obecną podróż do Wielkiej Brytanii jest możliwa, jednak konieczne jest okazanie negatywnego wyniku testu na COVID-19 oraz odbycie kwarantanny. Polscy obywatele przebywający w WB tymczasowo mogą – w razie potrzeby – skorzystać z opieki medycznej w ramach karty EKUZ, jednak tylko w podstawowym zakresie i do momentu, gdy zachowa ona ważność. 

Dlatego w tym szczególnym czasie należy samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, a dodatkowe ubezpieczenie turystyczne zapewni spokój i oszczędzi finanse w razie wypadku czy choroby. Z racji na dynamiczną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, obostrzenia mogą ulec zmianie i konieczne jest śledzenie zaleceń na bieżąco przed planowanym wyjazdem. 

Co warto wiedzieć?
 1. Do Wielkiej Brytanii można wjechać, okazując negatywny wynik testu na Covid-19 oraz odbywając kwarantannę.
 2. Samochodem można dostać się tam Niemcy, Holandię, Belgię, Francję i następnie przez Eurotunel lub promem.
 3. Mimo Brexitu nadal można skorzystać z karty EKUZ w razie problemów ze zdrowiem, ale nie gwarantuje ona pełnej refundacji wszystkich kosztów leczenia.
 4. Lepiej więc mieć ubezpieczenie, dostępne od 3,4 zł dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania