Samochodem do Wielkiej Brytanii – jak się przygotować?

Dominika Ryszka
Udostępnij:
5

Najczęstszym środkiem transportu na trasie Polska - Wielka Brytania jest niewątpliwie samolot. Połączenia lotnicze są powszechne, częste i przede wszystkim w przystępnych cenach, ale co powiesz na podróż samochodem? Ten rodzaj transportu nie tylko pozwala przewieźć większy bagaż, ale i jest tańszy, jeśli koszt rozkłada się na kilka osób podróżujących.

samochodem do Wielkiej Brytanii

Lotnicze połączenia między Polską a UK są powszechne, częste i w dostępnych cenach, jednak czasem zachodzi konieczność udania się na wyspy własnym autem. Ten typ transportu jest tańszy przy kilku osobach podróżujących i pozwala przewieźć większy bagaż. Podpowiadamy, jak przygotować się na podróż samochodem do Wielkiej Brytanii.

31 grudnia 2020 r. zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy i Wielka Brytania oficjalnie przestała być członkiem Unii Europejskiej po wcześniejszym wyjściu z UE z dn. 31 stycznia 2020 r. Najbardziej odczuwalną zmianą dla przeciętnego turysty, chcącego odwiedzić ten kraj jest konieczność okazania aktualnego paszportu (lub paszportu tymczasowego) na granicy. Co ważne, obecnie nie istnieją już żadne wymogi wyjazdowe związane z COVID-19.

Wjazd samochodem do Wielkiej Brytanii – co się zmienia po Brexicie?

Najbardziej odczuwalną zmianą jest konieczność okazania aktualnego paszportu lub paszportu tymczasowego na granicy, wcześniej wystarczył jedynie dowód osobisty. Paszport musi być ważny na cały okres pobytu. Podróżujący, przekraczający granice własnym samochodem, muszą mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC.

Przy pobytach turystycznych lub służbowych do 6 miesięcy wiza nie jest wymagana. Natomiast od 1 stycznia 2021 r. osoby, które chcą podjąć pracę w Wielkiej Brytanii albo przyjeżdżają w celach zawodowych bądź z zamiarem podjęcia nauki muszą posiadać wizę przed przyjazdem.

Zmieniły się również zasady przewozu niektórych towarów. Cłem nie zostaną objęte towary przewożone samochodem do wartości 300 euro. Zatem – co nie wchodzi w skład tej kwoty?

 • niezbędne produkty lecznicze na potrzeby podróżującego,

 • tytoń i wyroby tytoniowe oraz napoje alkoholowe, przewożone przez podróżującego, który ukończył 17 lat. Ile używek można legalnie przewieźć przez granicę? Przykładowo wymiennie 200 sztuk papierosów, 200g tytoniu do palenia czy 18 litrów wina niemusującego. Pełną listę odnośnie limitów można znaleźć na stronie gov.pl,

 • bagaż osobisty importowany czasowo lub importowany po jego czasowym wywozie,

 • w przypadku pojazdów silnikowych – wartość paliwa oraz wartość paliwa w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów. Tak, paliwa również stanowią bagaż.

Podróżujący na Wyspy z psami lub kotami są zobowiązani zadbać o to, aby zwierzę było oznakowane mikrochipem oraz posiadało swój paszport. Dokument powinien zawierać aktualne informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz ostatniego odrobaczenia (odbytego co najmniej 24 godziny przed podróżą).

Co ważne – zwierzątko może być przewożone do Wielkiej Brytanii po upływie 21 dni od daty wykonania szczepienia. Przed podróżą warto zapoznać się też z listą ras zakazanych.

Podróż  samochodem do Wielkiej Brytanii – jaką trasę wybrać?

Podróż z Polski do Wielkiej Brytanii samochodem trwa średnio 18-22 godzin jazdy i obejmuje trasę liczącą ok. 1700 km (od Warszawy do Londynu). Perspektywa wielogodzinnego przejazdu przez całą Europę może przerażać. Dlatego ważne jest, aby wszystko odpowiednio zaplanować i znaleźć czas na odpoczynek.

Najpopularniejsza trasa autem Polska-Wielka Brytania przebiega przez Niemcy, Holandię, Belgię, Francję i następnie promem lub Eurotunelem do samej Anglii.

W dalszym ciągu, pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej na terenie wysp jest honorowane polskie prawo jazdy. Dopuszczalne jest poruszanie się samochodem zarejestrowanym w innym państwie UE przez 6 miesięcy jednorazowo lub do 6 miesięcy łącznie przy krótszych wizytach w przeciągu roku.

Krótki wyjazd turystyczny lub odwiedziny u rodziny nie wymagają wyrabiania międzynarodowego prawa jazdy. Podobnie jest z ubezpieczeniem OC pojazdu – akceptowany jest polski dokument. Ciekawostką jest, że OC na wyspach, jest wykupywane nie tylko na pojazd, jak w Polsce, ale i na kierowcę.

Koszty podróży samochodem do Wielkiej Brytanii

Jak już zostało wspomniane, podróżowanie samochodem do Wielkiej Brytanii często jest tańsze niż przeloty lotnicze. Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Eurotunel pozwoli pokonać drogę z Francji do Wielkiej Brytanii w zaledwie 35 minut. To możliwe dzięki pociągowi mknącemu około 160 kilometrów na godzinę pod Cieśniną Kaletańską. Ile kosztuje przejazd? Koszt jest uzależniony od momentu wykupienia biletu. Z reguły im wcześniej, tym lepiej – jeśli podjedziesz na terminal bez rezerwacji biletu, koszt będzie zdecydowanie najwyższy). Znaczenie ma także rodzaju pojazdu czy przewożonego bagażu itp.

Ceny zaczynają się od około 1000 złotych w jedną stronę dla samochodu osobowego.

WAŻNE. Samochody z instalacją LPG z uwagi na bezpieczeństwo nie są przewożone w Eurotunelu. Takiemu transportowi podlegają jedynie pojazdy benzynowe, wysokoprężne oraz elektryczne.

Alternatywą dla Eurotunelu jest połączenie promem, które jest zdecydowanie tańsze i można znaleźć promocyjne oferty zaczynające się od 800 zł w dwie strony. Natomiast standardowy koszt biletu na prom wynosi około 1000 zł. Wiele zależy od terminu wyjazdu, momentu wykupienia biletu oraz innych czynników. Dlatego warto na bieżąco monitorować ceny, a podane wartości traktować czysto orientacyjnie.

Ceny paliw

Ceny paliw są nieznacznie wyższe w porównaniu do polskich. Przemierzając 1700 km w dwie osoby samochodem osobowym trzeba się więc liczyć z kosztami za benzynę co najmniej 700 zł w jedną stronę. Cena ta może się zmienić w zależności od liczby osób, spalania samochodu i aktualnej ceny paliwa. 

Średni koszt przejazdu 100 km autostradą we Francji to 8-9 euro. Przy czym np. w Belgii i Niemczech samochody osobowe są zwolnione z opłat. W Holandii płatne są tylko przejazdy tunelami, więc w tym przypadku koszty nie będą duże. Warto zaplanować wyjazd tak, aby przejazd przez Niemcy odbywał się nocą. Inaczej istnieje duże prawdopodobieństwo długiego stania w korkach.

Przepisy ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii

Przed polskim kierowcą wybierającym się samochodem do Wielkiej Brytanii staje wiele wyzwań. Ruch lewostronny to tylko jedno z nich. Angielskie autostrady liczą co najmniej 4 pasy, co może wprowadzać pewną dezorientację. Dodatkowo dekoncentrujące jest oznaczenie ograniczenia prędkości w milach, którą należy w głowie przeliczyć na km/h.

Dojeżdżając do ronda, pierwszeństwo mają pojazdy poruszający się po prawej stronie, chyba że znaki nakazują inaczej. Natomiast dojeżdżając do skrzyżowania, pierwszeństwo jest oznaczone znakami drogowymi i trzeba dokładnie je sprawdzać. Jadąc po drodze, należy trzymać się lewej strony, a wyprzedzać można jedynie z prawego pasa

Niezbędne wyposażenie samochodu to:

 • tTrójkąt ostrzegawczy,

 • apteczka,

 • gaśnica,

 • fotelik samochodowy dla dzieci w wieku 3-12 lat, mających mniej niż 135 centymetrów wzrostu.

Najważniejsze przepisy ruchu drogowego:

 • na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny,

 • należy ustępować miejsca pojazdom służb ratunkowych,

 • zapinanie pasów jest obowiązkowe, zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Również tych, siedzących na tylnych siedzeniach,

 • zabrania się korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu,

 • dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila. Za jazdę w stanie nietrzeźwym grożą wysokie kary finansowe,

 • ubezpieczenie OC wykupywane jest na kierowcę i na pojazd (źródło gov.pl)

Ograniczenia prędkościowe:

 • obszar zabudowany – 30 mph/godz (40 km/h),

 • autostrada – 70 mph/godz (112 km/h),

 • droga ekspresowa – 50 mph/godz (96 km/h).

Warto wiedzieć!

Wielka Brytania należy do jedenastu państw w Europie, w których korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Jednak warto mieć na uwadze, że choć większość dróg jest udostępniana za darmo, niektóre odcinki mogą być płatne. Na dodatkowe opłaty trzeba się przygotować, przejeżdżając między innymi przez most Severn Bridge oraz tunel Dartford Crossing.

Ponadto do puli odcinków płatnych należy dorzucić chociażby M6 Toll. Droga ta została stworzona w celu odciążenia publicznej autostrady M6. Przed planowanym wyjazdem do Wielkiej Brytanii, warto zapoznać się z aktualnymi cenami oraz pewnymi odstępstwami od reguły – bo te również istnieją. 

Wielka Brytania po Brexicie – co musisz wiedzieć? Przepisy i zmiany

Jak już już zostało wspomniane, przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do przekroczenia granicy wystarczył dowód osobisty. Natomiast obecnie musisz posiadać ważny paszport. Jednak od tej zasady istnieje pewien wyjątek. Dowód osobisty wystarczy wówczas, gdy podróżujący posiada status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Wyjątek dotyczy osób, które uzyskały rzeczony status na podstawie dowodu osobistego.

Odstępstwo to obowiązuje najprawdopodobniej do końca 2025 roku. A co z wizą? Wszystko zależy od celu podróży. Wiza nie jest wymagana przy podróżach w celach turystycznych (lub w odwiedziny). Nie potrzebujesz jej podczas podróży służbowej. Jest jednak jeden warunek. Łączny pobyt nie może przekroczyć 6 miesięcy.

Osoby podróżujące w innych celach (na przykład wyjazd w celu nauki lub pracy) muszą dopełnić obowiązku wizowego. Po Brexicie zatrudnienie w Wielkiej Brytanii jest nieco trudniejsze, ale – rzecz jasna – wciąż możliwe. Aczkolwiek musisz mieć wizę pracowniczą.

Co warto zobaczyć, jadąc samochodem do Wielkiej Brytanii?

Liczba atrakcji turystycznych, które oferuje Wielka Brytania, to materiał na gruby przewodnik. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka wybranych atrakcji, szczególnie skupiając się na Londynie, ale nie tylko.

Wybrane przez nas propozycje zadowolą pasjonatów sztuki, historii, miłośników Rodziny Królewskiej, a nawet fanów magicznego uniwersum Harry’ego Pottera.

Najciekawsze i konieczne punkty do odwidzenia w Londynie to:

 • Big Ben nazywany również „Księciem Czasomierzy”, czyli najbardziej rozpoznawalny na świecie symbol Londynu. Zegar o czterech tarczach, którego dzwon regularnie rozbrzmiewa co godzinę od 1859 roku!

 • London Eye – ogromny diabelski młyn jest wizytówką miasta od 2000 r. Koło o średnicy 135 metrów zapewnia spektakularne widoki na panoramę miasta. Pełny obrót koła trwa 35 minut, a przeszklone kabiny oferują nie tylko zapierające dech wrażenia wizualne, ale i możliwość wysłuchania iteratywnych przewodników.

 • Tower of London – pochodzący z 1066 roku budynek początkowo był więzieniem, ale też fortecą, pałacem a nawet zoo. Do dziś stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta.

 • Most Tower Bridge – to słynny most zwodzony nad Tamizą, który stylem ma harmonizować z Tower of London. Charakterystyczne dwie wieże są połączone u góry kładkami dla pieszych. Most miał być symbolem miasta, podobnie jak wieża Eiffla Paryża i tak się właśnie stało. 

 • Muzeum Brytyjskie – znajduje się tutaj 8 mln eksponatów związanych z historią i kulturą. To największe tego typu muzeum na świecie. 

 • Galeria Narodowa – udostępniona dla turystów bezpłatnie w swoich zbiorach posiada ponad 2300 obrazów najwybitniejszych malarzy, m.in. Michała Anioła, Rembrandta, Runbensa, Van Gogha. 

Warto zobaczyć też:

 • Zamek Windsor – rezydencja rodziny królewskiej od 1110 roku stanowi największy zamieszkany zamek na świecie. Pozostaje udostępniony dla turystów. W jego wnętrzach znajdują się liczne, bardzo cenne zbiory malarstwa, rysunku i wyrobów rzemiosła artystycznego. 

 • Pałac Westminsterski – tutaj mają miejsce obrady parlamentu Wielkiej Brytanii oraz liczne ceremonie państwowe. Zbudowany w stylu neogotyckim. To obowiązkowy punkt każdej wycieczki po Londynie. Jego budowa została rozpoczęta w 1016 roku. W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 • Pałac Buckingham – obowiązkowy punkt dla miłośników brytyjskiej rodziny królewskiej. Pałac od 1837 roku jest oficjalną i nadal używaną rezydencją króla przyciągającą mnóstwo turystów! Jedną z największych atrakcji poza – rzecz jasna – pięknem pałacu, jest zmiana warty, odbywająca się w wybrane dni o godzinie 11:00. Rezydencję przeważnie można podziwiać wyłącznie z zewnątrz. Wnętrza zwiedzisz tylko przez kilka tygodni w ciągu roku. Co najważniejsze – bilety należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

 • Trafalgar Square – plac znajdujący się w samym centrum Londynu. Co ciekawego można tam zobaczyć? Na przykład słynną statuę Admirała Nelsona na szczycie kolumny, analogicznie nazwanej „kolumną Nelsona”. Na placu znajdują się również: Galeria Narodowa oraz kościół św. Marcina. Warto zaznaczyć, że właśnie na tym placu odbywają się coroczne obchody świąt Bożego Narodzenia. Każdego roku staje tutaj przepiękna, ogromna choinka. Ponadto odbywa się tutaj również Sylwester czy ważniejsze zgromadzenia polityczne.

Poza Londynem warto zobaczyć:

 • Stonehenge (Wiltshire) – jedna z najcenniejszych pozostałości po czasach prehistorycznych! Kamienny krąg budzi wiele pytań, istnieją nawet teorie, że przedziwna budowla jest wynikiem udziału istot pozaziemskich . Zatem dla miłośników tego typu teorii Stonehenge jest nie lada gratką! Bardziej prawdopodobne teorie twierdzą, że kamienny krąg był wykorzystywany do rytuałów, związanych z kultem Księżyca i Słońca. Księżyc miał symbolizować kobietę, słońce z kolei mężczyznę. Obecny wygląd zabytku jest wynikiem prac renowacyjnych i rekonstrukcyjnych, wykonanych w XX wieku. Natomiast od 1986 roku obiekt jest wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO.

 • Eden Project (Kornwalia) – niezwykły ogród botaniczny przyciągający turystów z całego świata. W Eden Project główną atrakcją są nietuzinkowe, szklane kopuły, w których umieszczono faunę i florę z najdalszych zakątków świata. Dwie największe ukazują lasy deszczowe i przyrodę śródziemnomorską, z zachowaniem odpowiedniego klimatu i odwzorowaniem warunków naturalnych. Eden Project to nie tylko ogród botaniczny, ale i instytucja edukacyjna. Można tam nie tylko zobaczyć procesy zachodzące w naturze, ale i uczulić odbiorcę na ekologiczne aspekty życia.

 • Dworzec King’s Cross – coś dla miłośników magicznego świata Harry’ego Pottera! To właśnie stąd odjeżdżał słynny ekspres do Hogwartu, a konkretniej z peronu 9 i ¾, dostępnego jedynie dla czarodziejów. Dla turystów stworzono imitację peronu 9 i ¾, gdzie można sobie zrobić nieodpłatnie zdjęcia. Warto również odwiedzić sklep Harry’ego Pottera, stylizowany na sklep z różdżkami Ollivandera. W pobliżu znajdują się liczne restauracje, przyjazne rodzinom.

Ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii? Co zmienia Brexit?

Z dniem 1 stycznia 2021 r. prawo do opieki zdrowotnej określają dwa dokumenty:

 1. Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (WA), 

 2. Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony (TCA). 

Powyższe dokumenty określają prawo do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej na terenie Wielkiej Brytanii. Dotyczą głównie osób, które znajdują się w sytuacji transgranicznej, np. Polak mieszkający i ubezpieczony w UK.

To, co zapewne najbardziej zainteresuje osoby, planujące wyjazd do Wielkiej Brytanii turystycznie lub w celu odwiedzenia rodziny, to czy ten kraj honoruje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak.

Polacy posiadający ubezpieczenie zdrowotne w naszym kraju, mogą na podstawie EKUZ skorzystać z leczenia w razie zagrożenia zdrowia i życia. Jednak warto mieć na uwadze, że EKUZ nieodpłatnie zapewnia wyłącznie podstawową opiekę medyczną.

Jak zatem w pełni zadbać o swoje bezpieczeństwo i spokój podczas wyjazdu? Zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego, dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne na podróż samochodem do Wielkiej Brytanii?

 • koszty leczenia z sumą gwarantowaną minimum 30 000 euro,

 • koszty ratownictwa z sumą gwarantowaną na co najmniej 5 000 euro,

 • NWW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,

 • OC w życiu prywatnym,

 • Assistance

Ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii kosztuje już od około 4 zł za jeden dzień ochrony. Dzięki temu zapewnisz sobie bezcenny spokój. W kryzysowej sytuacji będzie o jeden – ale jak ważny, bo finansowy – problem mniej. Przykładowe ceny:

Sprawdź kilka bardziej szczegółowych propozycji ubezpieczeń do Wielkiej Brytanii wyliczonych w naszym kalkulatorze:

Ubezpieczenie turystyczne do Anglii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
22,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 zł sporty objęte polisą: 67 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
29,40 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
59,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
64,12 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Ubezpieczenie turystyczne do Anglii
mtu24.pl
22,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: OC: 50 000 zł sporty objęte polisą: 67 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
29,40 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Allianz
59,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
64,12 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)

Na chwilę obecną nie ma większych problemów związanych z podróżą do Wielkiej Brytanii. Nie ma żadnych obostrzeń związanych z COVID-19. Polscy obywatele przebywający na Wyspach, w razie potrzeby mogą skorzystać z podstawowej opieki medycznej w ramach karty EKUZ. Jednak mimo wszystko warto mieć na uwadze zakup ubezpieczenia turystycznego.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy da się dojechać autem do Anglii?

  Tak, da się dojechać do Anglii samochodem trasą przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję, a stamtąd  Eurotunelem (zdecydowanie szybsza, ale i droższa opcja) lub promem bezpośrednio na Wyspy.

 2. Ile się jedzie samochodem do Wielkiej Brytanii?

  Podróż samochodem z Polski do Wielkiej Brytanii zajmuje średnio 18-24 godziny jazdy i obejmuje trasę liczącą ok. 1700 kilometrów. Wszystko zależy od ilości postojów oraz tego, czy mamy tylko jednego kierowcę czy dwóch i więcej, aby mogli się zmieniać, co jakiś czas.

 3. Czy do Londynu można wjechać autem?

  Tak, do Londynu można wjechać autem. Warto jednak wziąć pod uwagę dość specyficzne prawo. W mieście obowiązuje rozszerzona strefa niskich emisji (Ultra Low Emission Zone, czyli ULEZ). Oznacza to, że jeżeli samochód nie spełnia pewnych warunków, za wjazd będzie trzeba zapłacić około 65 złotych za jeden dzień.

 4. Czy można jeździć polskim samochodem w UK?

  Tak. W Wielkiej Brytanii istnieje możliwość poruszania się samochodem zarejestrowanym w innym państwie przez 6 miesięcy jednorazowo lub do 6 miesięcy łącznie przy krótszych wizytach.

Co warto wiedzieć?
 1. Językiem urzędowym w Wielkiej Brytanii jest angielski, walutą natomiast funt szterling (GBP). Co ciekawe, język polski jest jednym z najpopularniejszych języków w Anglii. Wszystko za sprawą Polonii mieszkającej na Wyspach.
 2. Granicę Wielkiej Brytanii przekroczysz okazując ważny paszport, dowód osobisty nie wystarczy.
 3. Do Wielkiej Brytanii można dostać się samochodem przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję, a kolejno przez Eurotunel lub promem.
 4. Chociaż Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, podróżujący nadal mogą skorzystać z karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) w razie problemów zdrowotnych.
 5. Warto wiedzieć, że karta EKUZ zapewnia wyłącznie zakres podstawowych usług medycznych. Dlatego zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia. 
 6. Polska polisa OC jest uznawana na terenie Wielkiej Brytanii. Zielona karta nie jest wymagana, jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych poleca ją posiadać, ponieważ w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania.
Autor

Dominika Ryszka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania