Wiza do Kanady – czy jest potrzebna w 2023?

Redakcja
Udostępnij:
5

Jeżeli chcesz wybrać się tylko do jednego kraju poza Europą, to koniecznie rozważ wyjazd do Kanady, kraju fascynującej natury, potężnych góry, niezliczonych jezior i zapierających dech w piersiach widoków. Sprawdziliśmy, czy w 2023 roku potrzeba wizy, bo odwiedzić Kanadę.

podróż do Kanady

Kraj pod symbolem klonowego liścia jest miejscem, gdzie nadal możemy obcować z dziką przyrodą i podziwiać legendarne krajobrazy. Znajdziemy tutaj także unikalne na skalę światową miejsca, gdzie zobaczymy niedźwiedzie polarne i wieloryby w ich naturalnym środowisku oraz będziemy mieli niepowtarzalną okazję, by podziwiać fenomen zorzy polarnej.

Jednocześnie ten jeden z największych krajów na świecie, poza rozległymi przestrzeniami z majestatycznymi pasmami Gór Skalistych oraz zapierającymi dech w piersiach wodospadami, oferuje atrakcje tętniących życiem metropolii, a różnorodność kulturowa sprawia, że jego mieszkańcy są uważani za wyjątkowo otwartych i gościnnych. Czy jadąc do Kanady, potrzebujemy wizy? Sprawdzamy.

Czy wiza do Kanady jest potrzebna?

Od 2008 roku nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich podróżujących do Kanady. Warunkiem wjazdu jest posiadanie elektronicznego potwierdzenia podróży eTA (Electronic Travel Authorization).

Przebywanie na terytorium Kanady w celach turystycznych lub biznesowych jest możliwe maksymalnie przez okres 90 dni. Jeżeli pobyt ma być dłuższy lub będzie związany z pracą albo studiami przed wyjazdem należy uzyskać odpowiednią wizę.

Czym jest eTA?

Dokumentem niezbędnym w czasie podróży do Kanady, wymaganym od obywateli Polski, którzy podróżują drogą lotniczą lub tranzytem przez ten kraj, jest specjalna przepustka tzw. eTA, czyli Elektroniczna Autoryzacja Podróży.

eTA jest połączona elektronicznie z paszportem, a jej okres ważności to maksymalnie 5 lat lub do czasu wygaśnięcia ważności paszportu.

Wniosek o eTA można wypełnić przez formularz internetowy na stronie Canada.ca. Do złożenia aplikacji niezbędny jest ważny paszport oraz dokonanie opłaty w wysokości 7 CAD (czyli około 22 zł). Potwierdzenie złożenia otrzymujemy pocztą elektroniczną, a wniosek rozpatrywany jest do 72 godzin.

Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Kanady?

Planując podróż do Kanady, należy pamiętać o niezbędnych dokumentach:

 • paszport biometryczny,
 • dokument eTA (Electronic Travel Authorization), który jest potwierdzeniem pozwolenia na wjazd do Kanady,
 • wypełniona deklaracja celna (Deklaracja Agencji Kanadyjskiej Służby Granicznej – CBSA).

Na terytorium Kanady nie obowiązuje karta EKUZ, a koszty wizyt lekarskich i leczenia są bardzo wysokie, dlatego też zalecane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Jak zaplanować podróż do Kanady?

Najczęściej wybieraną trasą podróży z Polski jest lot bezpośredni z lotniska Chopina w Warszawie do Toronto. Średnia cena za bilet w obie strony wynosi ok. 2500 zł, ale można także trafić na okazje i zapłacimy wtedy nawet kwotę o połowę mniejszą.

Kanada jest krajem o ogromnej powierzchni i zdecydowanie najlepszą formą zwiedzania będzie podróżowanie samochodem. Wypożyczalnie znajdują się na wszystkich lotniskach i w większych miastach. Formalności nie są skomplikowane, a do wynajęcia potrzebne jest jedynie polskie prawo jazdy (nie jest wymagane międzynarodowe) oraz wiek powyżej 21 lat. Jeżeli zależy nam na zobaczeniu jak największej liczby atrakcji, to warto rozważyć drugi, droższy wariant, czyli loty wewnętrzne po Kanadzie.

Szukając noclegów, możemy wybierać spośród wielu opcji, ponieważ Kanada dysponuje bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową. Za tani nocleg na kempingu zapłacimy tylko kilka lub kilkanaście dolarów kanadyjskich (CAN), a ceny dwuosobowego pokoju w hotelu zaczynają się już od 150 CAN za dobę. Ciekawą propozycją, szczególnie w większych miastach, może być Airbnb w cenie od ok. 25 CAN. Należy tylko pamiętać o wcześniejszym dokonaniu rezerwacji, szczególnie w obiektach zlokalizowanych blisko atrakcji turystycznych.

Kanada niestety nie należy do najtańszych miejsc do podróżowania. Planując wydatki, powinniśmy założyć, że średnio będziemy musieli zapłacić za zakupy nawet dwa razy więcej niż w Polsce. Zaskoczeniem dla podróżnych może być fakt, że podawane w sklepach ceny nie zawierają często podatku i jest on doliczany dopiero przy kasie.

Co warto zobaczyć w Kanadzie?

Kanada jest rajem dla turystów, obfitującym w bogactwa dzikiej przyrody takie jak:

 • Góry Skaliste – zapierające dech krajobrazy z tysiącami kilometrów szlaków turystycznych,
 • najstarszy i największy rezerwat przyrody w Ontario,
 • Wodospad Niagara – należący do najbardziej znanych i pięknych kaskad wodnych na świecie, rocznie przyciągający ponad 20 milionów turystów,
 • Wyspa Księcia Edwarda – kojarzona z Anią z Zielonego Wzgórza i zachwycająca pięknymi plażami i wyśmienitą kuchnią morską,
 • małe miasteczko Churchill położone na wybrzeżu Zatoki Hudsona, gdzie można zobaczyć niedźwiedzie polarne w ich naturalnym środowisku.

Do obowiązkowych punktów wycieczek należy dopisać także kanadyjskie wielokulturowe metropolie:

 • Toronto – największe miasto Kanady, położone nad brzegiem jeziora Ontario, ze słynną wieżą CN Tower oraz licznymi muzeami i ogrodami,
 • historyczny Montreal z nowoczesnym centrum miasta z rozległymi podziemnymi sklepami,
 • Quebec City – zabytkowe miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Kanady?

Ubezpieczenie turystyczne przy wjeździe do Kanady nie jest obowiązkowe. Ceny usług medycznych są tu bardzo wysokie, więc zaleca się wykupienie odpowiedniego wariantu ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty wizyty u lekarza lub pobytu w szpitalu. To pozwoli nam uniknąć dotkliwych wydatków, które musielibyśmy pokryć samodzielnie.

Wybierając, odpowiedni dla nas wariant ubezpieczenia, powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia, która będzie gwarancją wystarczającej ochrony.

Pakiet ubezpieczenia turystycznego do Kanady powinien obejmować przede wszystkim ochronę zdrowia (pokrycie kosztów leczenia, wizyty u lekarza lub zakup leków), ale warto rozszerzyć go także o NNW, pokrycie kosztów akcji ratowniczych (szczególnie jeżeli planujemy wycieczki górskie) lub transportu medycznego do kraju, a także bardzo przydatne ubezpieczenie bagażu.

Suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 100 000 euro. Dobrze dobrany zakres ochrony ubezpieczenia, dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i pozwoli cieszyć się w pełni urlopem. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ofert polisy do Kanady:

Ubezpieczenie turystyczne do Kanady
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
69,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,17 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholu ochrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
129,87 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 300 000 zł OC sportowe: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu ochrona COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
145,32 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł OC sportowe: 100 000 zł ochrona COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Kanady
Generali
69,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
107,17 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholu ochrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
129,87 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 300 000 zł OC sportowe: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu ochrona COVID-19
Allianz
145,32 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł OC sportowe: 100 000 zł ochrona COVID-19

Taką ochronę na wyjazd do Kanady można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy wypełnić krótki formularz, zapoznać się z przedstawionymi ofertami i wybrać najlepszą dla siebie opcję. Ubezpieczenie kupisz online.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Polacy potrzebują wizy do Kanady?

  Nie. Obowiązkowa jest jednak tzw. eTA (Electronic Travel Authorization), czyli elektroniczne potwierdzenie podróży.

 2. Ile kosztuje eTA Canada?

  Wniosek o wydanie eTA Canada wymaga dokonania opłaty w wysokości 7 CAD (czyli około 22 zł).

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne w Kanadzie jest obowiązkowe?

  Ubezpieczenie turystyczne nie jest wymagane. Jednak ze względu na wysokie koszty leczenia w Kanadzie zalecane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 100 000 euro.

 4. Kiedy najlepiej jechać do Kanady?

  Kanada oferuje zarówno atrakcje zimowe, jak i letnie, a najlepszym czasem na jej odwiedzenie jest okres od maja do września.

Co warto wiedzieć?
 1. Kanada to świetny kierunek podróży dla miłośników dzikiej przyrody i niezapomnianych krajobrazów.
 2. Polacy wyjeżdżający do Kanady muszą posiadać dokument eTA, który uzyskasz online.
 3. Kanada nie należy do tanich miejsc i dlatego warto dokładnie zaplanować koszty takiego wyjazdu.
 4. Pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, które pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji finansowych w razie wypadku lub choroby.
 5. Polisę ubezpieczeniową możesz kupić już za 109,20 zł za 14 dni.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania