Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. 5 miejsc na wakacje na odludziu

Redakcja
Udostępnij:
5

Nie każdy lubi wypoczynek w hałaśliwych kurortach turystycznych, na zatłoczonych plażach i w centrach dużych metropolii. Na szczęście – są miejsca na świecie, gdzie można cieszyć się ciszą, spokojem i wyjątkowymi krajobrazami nietkniętymi ludzką ręką. Prezentujemy 5 propozycji na wakacje na odludziu.Z tego artykułu dowiesz się:1. Kraina lodu i ognia – Islandia2. Prawdziwy koniec świata […]

Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. 5 miejsc na wakacje na odludziu

Nie każdy lubi wypoczynek w hałaśliwych kurortach turystycznych, na zatłoczonych plażach i w centrach dużych metropolii. Na szczęście – są miejsca na świecie, gdzie można cieszyć się ciszą, spokojem i wyjątkowymi krajobrazami nietkniętymi ludzką ręką. Prezentujemy 5 propozycji na wakacje na odludziu.

1. Kraina lodu i ognia – Islandia

wakacje na odludziu w Islandii

Ten niewielki kraj na samym krańcu Europy na północy Oceanu Atlantyckiego, między Grenlandią a Norwegią, niedaleko koła polarnego zachwyci miłośników pięknej przyrody i świętego spokoju. Wyspę zamieszkuje zaledwie 400 000 mieszkańców, a opuszczonych terenów nie brakuje. Można podziwiać nieokiełznane gejzery, wodospady i zachwycające lodowce, kąpać się w źródłach geotermalnych i podziwiać rozległe, niezamieszkane ziemie.

Koniecznie trzeba odwiedzić Park Narodowy Thingvellir, który uznawany jest za miejsce narodzin narodu islandzkiego, a także gorące źródła Deildartunga, lodowiec Langjokull, czy lagunę lodowcową Jokulsarlon. A gdy znudzi się tam samotność, można wybrać się do Rejkiawiku, który nie różni się niczym od nowoczesnych europejskich metropolii, a przy okazji zwiedzić Stare Miasto i Kościół Hallgrimskirkja.

Gęstość zaludnienia w Islandii: 3,2 osób/km²

 • Koszt wycieczki do Islandii: 9-dniowa wycieczka z Itaki: od 6999 zł
 • Jak się tam dostać: samolotem, np. z Katowic od 628 zł wg Google Loty
 • Koszt ubezpieczenia turystycznego do Islandii: od 2,6 zł dziennie

2. Prawdziwy koniec świata – Wyspa Wielkanocna

wakacje na odludziu na Wyspie Wielkancocnej

To najbardziej oddalona wyspa na całym świecie – choć administracyjnie należy do Chile, to od jej brzegów dzieli ją aż 3600 km! Wyspa Wielkanocna leży na południowym Oceanie Spokojnym w centralnej części Wyniesienia Wschodniopacyficznego. Odwiedzających to miejsce zachwycają zielone, dziewicze tereny naznaczone posągami moai.  Na całej wyspie znajduje się aż 900 takich kamiennych głów.

Poza tym na turystów spragnionych ciszy i spokoju czekają podziemne jaskinie, malownicze miejsca do nurkowania i świątynia Orongo. Można pływać wzdłuż wyspy kajakiem, zwiedzić Muzeum Englerta lub zobaczyć na własne oczy tradycyjny taniec rapanui z muzyką na żywo.

Gęstość zaludnienia na Wyspie Wielkanocnej: 21,7 osób/km²

 • Koszt wycieczki na Wyspę Wielkanocną:  17-dniowa podróż po Chile, Wyspie wielkanocnej i Polinezji Francuskiej: od 14 200 zł/osobę
 • Jak się tam dostać: samolotem, np. z przesiadkami w Madrycie i Santiago od 9467 zł w obie strony według Google Loty  lub statkiem z Chile – tygodniowy rejs kosztuje około 300 zł z wyżywieniem
 • Koszt ubezpieczenia turystycznego na Wyspę Wielkanocną (Chile): od 4,27 zł dziennie

3. Tam, gdzie zatrzymał się czas – Puszcza Amazońska

wakacje na odludziu w Puszczy Amazońskiej

Zielone płuca świata, bo tak nazywa się rozległe lasy Amazonii to 100% odludzie. 7 milionów kilometrów kwadratowych dżungli, 75 000 rodzajów drzew i 150 000 gatunków wyższych roślin, krystalicznie czyste wody rzeki, źródła …. Można na własne oczy podziwiać bogactwo naturalne Matki Ziemi, zachwycać się odgłosami puszczy, obserwować ptaki, kąpać się w naturalnych basenach, pływać łodzią po wodach Amazonki, spać w prymitywnych chatach…. Wschód i zachód słońca w takich okolicznościach przyrody to niezapomniane przeżycie.

Do Amazonii można wyjechać na zorganizowaną wycieczkę z biurem podróży lub samodzielnie pokonywać ostępy puszczy. Tam pierwsza opcja jest nieco bezpieczniejsza – przewodnicy wiedzą, na co uważać i gdzie podróżować. Wyprawa na własną rękę to wersja dla wytrawnych podróżników, jesteśmy wówczas zdani tylko na siebie i na swój instynkt.

Gęstość zaludnienia w Puszczy Amazońskiej: 0/km², Puszcza jest niezamieszkała

 • Koszt wycieczki do Puszczy Amazońskiej:  16-dniowa wyprawa z biurem podróży od 8760 zł
 • Jak się tam dostać: samolotem, od 5164 zł w obie strony z przesiadką w Amsterdamie według Google Loty
 • Koszt ubezpieczenia turystycznego do Puszczy Amazońskiej (Brazylia, Peru): od 4,27 zł dziennie

4. Jak daleko nogi poniosą – Syberia

wakacje na odludziu na Syberii

Rozległe stepy, dzika tundra, ekstremalnie mroźne zimy i ludzkość żyjąca praktycznie tak samo jako sto lat temu – oto Syberia w całej okazałości. Trudno chyba o lepsze miejsce, które można określić mianem odludzia. Syberia leży w północnej części azjatyckiej Rosji, między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, Oceanem Spokojnym na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. Zachwyca bogactwem fauny (od wielbłądów, salamander po niedźwiedzie, renifery i tygrysy syberyjskie) i flory. Na terenie Syberii znajdują się też aktywne wulkany, zapierające dech w piersiach góry i doliny rozległych rzek.

Przemierzając Syberię, należy zobaczyć nie tylko piękną przyrodę z Bajkałem, Uralem i Ałtajem na czele, ale i jej miasta, jak Irkuck, Władywostok czy Nowosybirsk. Najwięcej wrażeń dostarczy oczywiście podróż Koleją Transsyberyjską, najdłuższą linią kolejową na świecie. W pociągu można spotkać miejscowych, poznać kulturę i zwyczaje mieszkańców Syberii i podziwiać dziewicze tereny syberyjskich stepów, lasów, gór i rzek.

Gęstość zaludnienia na Syberii: 2-3 osoby/km²

 • Koszt wycieczki na Syberię:  wycieczka Syberia w pigułce z biurem podróży od 1000 euro
 • Jak się tam dostać: Koleją Transsyberyjską (bilet Moskwa-Irkuck około 300 zł), samolotem od 1493 zł w obie strony według Fly4Free
 • Koszt ubezpieczenia turystycznego na Syberię (Rosja): od 3,70 zł dziennie

5. Odludzie w kolorze fioletu – wrzosowiska w Szkocji

wakacje na odludziu na szkockich wrzosowiskach

Wcale nie trzeba uciekać na drugi koniec świata, by zaznać trochę spokoju i samotności, w towarzystwie jedynie pięknej przyrody. Takie atrakcje zapewnia choćby północno-wschodnia Szkocja. To tereny opuszczone, naznaczone jedynie rozległymi i zapierającymi dech w piersiach bezkresnymi wrzosowiskami, mrocznymi zamkami i jeziorami. Trudnodostępna i skalista kraina zapewnia sielskie, romantyczne pejzaże jak z obrazka. Fioletowe wrzosowiska porastające okoliczne wzgórza i płaskowyże,  smagane wiatrem i gdzieniegdzie rozsiane wiejskie domki dostarczą niezapomnianych przeżyć.

Można uprawiać trekking, jeździć na rowerze i zwiedzać okoliczne zamki. Trzeba też liczyć się z kapryśną, szkocką pogodą – czasem trafi nam się piękny słoneczny dzień, a czasem deszcz i mgła. Jednak niezależnie od aury szkockie wzgórza i wrzosowiska zachwycają, bo dziwnym trafem zawsze wyglądają jak na filmie czy zdjęciu.

Gęstość zaludnienia na szkockich wrzosowiskach: 0 osób/km² – wrzosowiska są niezamieszkałe

 • Koszt wycieczki do Szkocji:  9-dniowa wycieczka z biurem podróży od 2398 zł
 • Jak się tam dostać: samolotem od 78 zł z Gdańska, Lublina i Poznania do Glasgow według Google Loty
 • Koszt ubezpieczenia turystycznego do Szkocji (Wielka Brytania): od 2,6 zł dziennie

Wypoczywaj na odludziu

Jak widać – miejsc na wakacje na odludziu nie brakuje. Można podróżować po całym świecie, unikając tłumów, turystycznego kiczu i hałasu. Wszędzie jednak – czy to na Syberii, w Szkocji czy na Islandii – warto mieć polisę w kieszeni, by w razie jakichkolwiek problemów mieć, gdzie szukać pomocy!

 

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania