Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu?

Redakcja
Udostępnij:
5

Kazachstan. Wiemy, że jest daleko. Przeciętnemu Polakowi kojarzy się z ciocią Stasią z „Klanu” i Boratem. Tymczasem ten młodziutki kraj (bo liczący sobie raptem 26 lat), który powstał po rozpadzie Związku Radzieckiego ma naprawdę wiele do zaoferowania. Zobacz, co jeszcze można zobaczyć i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu.

Zwiedzaj jeziora i wybierz ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu

Kazachstan. Wiemy, że jest daleko. Przeciętnemu Polakowi kojarzy się z ciocią Stasią z „Klanu” i Boratem. Tymczasem ten młodziutki kraj (bo liczący sobie raptem 26 lat), który powstał po rozpadzie Związku Radzieckiego ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Nie dotarła tam masowa turystyka, dziewicza przyroda zachwyca, podobnie jak trzy strefy czasowe, geograficzne i kulturowe. Zobacz, co jeszcze można zobaczyć i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu.

Co warto zwiedzić w Kazachstanie?

Warto wybrać się do Astany – miasta, które jest ciągle w budowie, bo stolicą jest dopiero od 20 lat. Nie zachwyca, ale zadziwia – z pewnością trzeba ją zobaczyć. W Ałmaty znajduje się zaś najwyższej położone lotnisko na świecie.

Miłośnicy trekkingu i wspaniałych widoków zachwycą dziewicze, kazachskie góry – Ałtaj i Tienszan. Szczyty powyżej 4000 m n.p.m. idealnie nadają się do wspinaczki wysokogórskiej. Przez większą część Kazachstanu ciągną się stepy i lasostepy, a także pustynie i półpustynie – malownicze i pokazujące potęgę natury.

Dziewicze piękno przyrody

Na terenie kraju znajduje się wiele jezior, koniecznie trzeba zobaczyć jedno z największych w Azji – Bałchasz oraz piękne, słone jezioro Tuzkol, w którym kąpiele mają lecznicze właściwości.

Warto też wybrać się nad Morze Kaspijskie, ale absolutnym hitem jest jezioro Kaindy, które jest położone na wysokości 2000 m n.p.m. i ma około 400 metrów długości. W jeziorze znajduje się podwodny las – znad wody wystają drzewa, co tworzy niezwykły krajobraz. Nie można zapomnieć też o Kanionie Szaryńskim – to niemalże azjatycka wersja Wielkiego Kanionu w USA.

Kieszonkowcy i trzęsienia ziemi, czyli na co uważać w Kazachstanie

W Kazachstanie nie występuje duże zagrożenie przestępczością, warto jednak uważać na kieszonkowców, których nie brakuje tam, gdzie jest więcej ludzi.

Poważniejsze zagrożenie jednak stanowi przyroda – na terenie łańcucha górskiego Tien-Shan, także w Ałmaty zdarzają się trzęsienia ziemi. W górach można napotkać lawiny śnieżne.

Na wspinaczki wysokogórskie powinny się wybierać tylko osoby doświadczone i odpowiednio przygotowane – kazachskie służby ratownicze nie działają najlepiej.

Trzeba także pamiętać, że w Kazachstanie obowiązuje zakaz fotografowania obiektów wojskowych, przejść granicznych, niektórych budynków rządowych, a także lotnisk, niektórych większych sklepów i centrów handlowych.

Lepiej unikać też opuszczonych miejsc, a przynajmniej – nie zapuszczać się tam samemu. Wskazane jest szczepienie przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Wodę należy pić tylko butelkową lub przegotowaną, nie warto też kupować na bazarze gotowych posiłków.

Koszty leczenia w Kazachstanie

Służba zdrowia w Kazachstanie znajduje się na dość niskim poziomie – placówki medyczne nie są odpowiednio wyposażone, warunki w szpitalach pozostawiają wiele do życzenia. Nieco lepiej jest w prywatnych klinikach.

Ceny usług medycznych nie są wysokie, jednakże cudzoziemcom nalicza się trzykrotnie wyższe stawki, nawet w publicznych szpitalach. Wizyta u lekarza z badaniem rentgenowskim to koszt około 200 dolarów.

Transport powrotny do kraju sanitarnym samolotem to koszt około 4000 euro.

Wybieramy ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu. Na co zwrócić uwagę?

Koszty leczenia za granicą mogą mocno uderzyć po kieszeni – lepiej tego uniknąć. A pomoże w tym ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu, które nie tylko pokryje opłaty medyczne, ale i zapewni szereg usług i profesjonalne wsparcie na czas pobytu za granicą.

Jak wybrać właściwą polisę? Krok po kroku podpowiemy, na jakie elementy szczególnie zwrócić uwagę.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu››

Koszty leczenia – najważniejszy element ubezpieczenia

Każda polisa gwarantuje pokrycie kosztów leczenia. Zapewnia opłacenie wszelkich usług medycznych:

  • od wizy lekarskich,
  • przez hospitalizację,
  • badania,
  • operacje,
  • zabiegi
  • aż po zakup leków i środków medycznych
  • czy organizację pobytu najbliższych.

W ramach tego elementu ubezpieczenia pokrywane są także koszty transportu powrotnego do kraju.

Słowem – można liczyć na opłacenie wszystkich kosztów związane z leczeniem. Są one jednak pokrywane do wysokości wybranej sumy gwarantowanej.

Ta w przypadku ubezpieczenia turystycznego do Kazachstanu nie powinna być niższa niż 30 000 – 40 000 euro.

Wsparcie finansowe w razie kłopotów – NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu

Drugim elementem każdej polisy jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie poniesienia uszczerbku na zdrowiu – np. w razie złamania nogi otrzymamy konkretny procent z sumy gwarantowanej. Zatem im wyższa suma gwarantowana, tym wyższe ewentualne świadczenie.

Z kolei ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) chroni w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej lub w razie zniszczenia jej własności – jeśli taka osoba wniesie sprawę do sądu i będziemy zmuszeni zapłacić odszkodowanie – koszty do wysokości sumy gwarantowanej pokryje ubezpieczyciel.

Zaleca się, by suma gwarantowana OC w życiu prywatnym wyniosła przynajmniej 100 000 euro.

Dobrym pomysłem będzie także objęcie ochroną swoich własnych rzeczy w ramach ubezpieczenia bagażu – w razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia otrzymamy odszkodowanie rekompensujące poniesione straty.

Polisa dla aktywnych i inne dodatki do ubezpieczenia

Osoby, które planują podczas podróży do Kazachstanu uprawiać aktywności uznawane przez ubezpieczycieli jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne muszą zdecydować się na rozszerzenie ochrony.

Brak tego wariantu sprawi, że w razie wypadku czy kontuzji poniesionej na skutek uprawiania tejże aktywności ubezpieczenie nie będzie ważne. Warto też zadbać o koszty ratownictwa na sumę przynajmniej 5000 euro oraz o ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Osoby, które mają zdiagnozowane schorzenia wymagające stałego leczenia, np. cukrzycę, nadciśnienie, astmę itp. muszą rozszerzyć ochronę o dodatek „choroby przewlekłe”.

Jeśli lecisz do Kazachstanu samolotem, możesz ubezpieczyć się od zagubienia bagażu i opóźnienia lotu, zaś podróżującym samochodem przyda się Auto Assistance, czyli ubezpieczenie pojazdu na wypadek kolizji, awarii czy innych problemów technicznych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu? Porównujemy ceny

Każda polisa ma swoją cenę – i zależy ona od wielu czynników, między innymi od ilości podróżujących osób, długości pobytu, wybranych elementów i dodatków, konkretnego pakietu, a nawet od wieku ubezpieczonych czy oferty ubezpieczyciela.

Ciężko więc podać jedną, uśrednioną cenę polisy – każdy sam musi dopasować ochronę do swoich potrzeb i do charakteru swojego wyjazdu.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu można znaleźć już od 4,21 zł dziennie. Poniżej podajemy kilka przykładowych cen i zakresów polis do Kazachstanu wyliczonych za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych:

  • Ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu dla jednej osoby planującej tygodniowy wyjazd połączony z wyprawami wysokogórskimi:

Cena: 176,82 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego, 209 sportów objętych polisą

  • Ubezpieczenie dla dwóch osób na dziesięciodniową podróż po Kazachstanie:

Cena: 84,11 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu

  • Ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu dla czterech osób na 2 tygodnie:

Cena: 223,74 zł

Zakres: koszty leczenia , NNW, OC, ubezpieczenie bagażu

***

Warto pamiętać, że to tylko szacunkowe obliczenia. Najlepiej samodzielnie obliczyć składkę i wybrać dopasowane ubezpieczenie, zgodne z tym, czego się potrzebuje i czego wymaga podróż.

Wybraną polisę można zakupić online za pomocą kalkulatora – wystarczy wypełnić niezbędne dane, opłacić składkę i pobrać dokument otrzymany na maila. Można go zabrać w podróż i ruszać do Kazachstanu, zachwycać się dziewiczą przyrodą, stepami i górami.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania