Ubezpieczenie w Tatry Słowackie – jakie wybrać?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
5

Wyjazd na narty czy w góry wcale nie musi oznaczać dalekiej wyprawy. Tuż przy polskiej granicy znajduje się wiele świetnie przygotowanych na potrzeby turystów ośrodków, które zapewniają wiele atrakcji i możliwości aktywnego wypoczynku. Jednym z takich miejsc jest Słowacja, która co roku gości wielu turystów nie tylko z Europy, ale i z całego świata.

ubezpieczenie w tatry słowackie

Weekendowy wypad na stok, wycieczka na tatrzańskie szczyty, a może dłuższy wypoczynek w narciarskim kurorcie? Granicząca z Polską Słowacja daje wiele możliwości turystom z naszego kraju. Pamiętaj jednak, że aktywny wypoczynek wymaga odpowiedniej ochrony. Sprawdź, jakie ubezpieczenie pomoże zaoszczędzić pieniądze i zapewni Ci bezpieczeństwo w trakcie podróży. 

Stosunkowo niewygórowane ceny wraz ze świetnie rozwiniętymi, kompleksowymi kurortami dla miłośników zimowych atrakcji tworzą niemal idealną wersję urlopu. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie w Tatry Słowackie będzie najlepsze oraz dlaczego warto zainwestować w odpowiednio dobraną do potrzeb podróży polisę. 

Jakie są najczęstsze kontuzje podczas górskich wypraw?

Uprawianie sportów nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem doznania urazu lub kontuzji. Brak rozwagi, nieszczęśliwy slot wydarzeń czy złe warunki mogą skutkować poważnym wypadkiem. A to pociągnie za sobą nie tylko złe samopoczucie, ale i spory wydatek. Na jakie urazy i kontuzje miłośnicy aktywnego wypoczynku na stoku narażeni są najbardziej? 

  • Nogi – podczas jazdy na nartach lub desce najczęściej dochodzi właśnie do urazów nóg. Nic w tym dziwnego – w końcu podczas upadku z niewypiętą nartą nietrudno o uszkodzenie kolana, czy skręcenie kostki. Bardzo często dochodzi także do złamań. Najczęstsze urazy: uszkodzona łąkotka boczna, zerwane lub naderwane więzadła: krzyżowe tylne oraz strzałkowe. 
  • Ręce – a razem z nimi barki. W pierwszym przypadku szczególną uwagę warto zwrócić na nadgarstki, ponieważ podczas upadku często podpieramy się na rękach. To doprowadza do zwichnięć, pęknięć, a nawet złamań kości. Narażone są także łopatki i kości ramion, a także – choć na każdy o tym pamięta – stawy.  Najczęstsze urazy: uszkodzenie obrąbka, naderwanie lub naciągnięcie ścięgien, uszkodzenia panewki stawu ramieniowego, złamany obojczyk. 
  • Głowa – nawet chroniona przez kask, może ucierpieć podczas wypadku na stoku. Jeśli skończy się na tłuczeniach i kilku siniakach, mamy szczęście, jednak kiedy uderzenie będzie poważne – może mieć naprawdę fatalne skutki.  Najczęstsze urazy: kontuzje szyi i szyjnego odcinka kręgosłupa, wstrząs mózgu, urazy szczęki. 
  • Plecy – choć kontuzje pleców zdarzają się rzadziej niż te dotyczące rąk czy nóg, bywają równie – a może nawet bardziej – uciążliwe i dotkliwe w swoich konsekwencjach. Do najgroźniejszych należą oczywiście wszystkie te, które dotyczą kręgosłupa. Uszkodzenia tego typu mogą skończyć się długą i kosztowną rehabilitacją, a nawet całkowitą utratą sprawności. Warto pamiętać jednak również o urazach klatki piersiowej i odcinka lędźwiowego.  Najczęstsze urazy: uszkodzenie kręgów, pęknięcie kości ogonowej, trwałe uszkodzenia kręgosłupa. 

EKUZ a ubezpieczenie w Tatry Słowackie. Czy karta wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przydaje się podczas zagranicznego wyjazdu. Jednak musisz pamiętać, że zapewniana przez nią ochrona jest bardzo ograniczona i nie zapewnia pełnego wsparcia finansowego osobom, które planują aktywnie spędzać czas na słowackich stokach lub tatrzańskich szlakach po drugiej stronie granicy.

Jak możemy przeczytać na stronie nfz.gov.pl:

Z EKUZ otrzymasz na Słowacji niezbędną pomoc medyczną. To lekarz, który udziela pomocy, decyduje, które świadczenie jest dla Ciebie niezbędne. Bierze pod uwagę Twój stan zdrowia i planowany okres pobytu w Słowacji. W momencie zagrożenia zdrowia masz prawo do takich samych świadczeń w słowackiej publicznej służbie zdrowia jak obywatele Słowacji. I na takich samych jak oni zasadach. 

Jaką pomoc turyści posiadający EKUZ otrzymają bezpłatnie? 

  • Leczenie u lekarza pierwszego kontaktu.
  • Specjalistyczna opieka ambulatoryjna.
  • Hospitalizacja.

Za co trzeba będzie zapłacić, posiadając EKUZ? 

  • Leczenie stomatologiczne 
  • Wizyta na pogotowiu 
  • Hospitalizacja 
  • Zakup leków 
  • Transport medyczny 
  • Akcje ratownictwa górskiego 
  • Transport poszkodowanej osoby do kraju 
  • Koszty transportu sanitarnego do Polski w razie zachorowania na COVID-19 

Ile to kosztuje? 

USŁUGA KOSZT USŁUGI
Leczenie stomatologiczne W nagłych przypadkach pobierana jest opłata w wysokości 2 euro, a pacjent może ponieść koszty materiałów wykorzystanych w trakcie leczenia. Pozostałe świadczenia są w całości płatne przez pacjenta.
Wizyta na pogotowiu (Lekárska služba prvej pomoci, Ústavná pohotovosť)wizyta w pogotowiu (Lekárska služba prvej pomoci, Ústavná pohotovosť) Opłata w wysokości 2 lub 10 euro. Pacjent jest z niej zwolniony, jeżeli po zbadaniu okaże się, że musi pozostać w szpitalu.
Pobyt w szpitaluBezpłatny dla pacjenta, ale od osoby towarzyszącej mu w szpitalu naliczana jest opłata w wysokości 3,30 euro za dzień.
Transport medyczny0,10 euro za kilometr. Opłatę pobiera przewoźnik.
Opłata za leki refundowane 0,17 euro za receptę. Leki na receptę mogą być bezpłatne, częściowi płatne lub płatne w pełnej wysokości.
Ratownictwo górskieZ użyciem helikoptera może kosztować nawet kilkadziesiąt (lub więcej) tysięcy złotych 

Z uwagi na te ewentualne dodatkowego koszty warto mieć oprócz EKUZ także ubezpieczenie turystyczne. Pokryje ono wszystkie nierefundowane usługi medyczne, także te prywatne. Poza tym zapewnia wsparcie w razie jakichkolwiek kłopotów w czasie wyjazdu zagranicznego. 

Co powinno zawierać ubezpieczenie w Tatry Słowackie?

Każde ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny musisz dopasować do kierunku i dokładnego celu wyjazdu. Inna polisa będzie odpowiednia dla wędrujących po górach, inna dla doświadczonych narciarzy czy miłośników wspinaczki poszukujących ekstremalnych wrażeń, a jeszcze inna dla seniorów, którzy chcą odpocząć w górskim otoczeniu.

Istotne są także sumy gwarantowane ubezpieczenia – wyjeżdżając do kurortów w Europie, a tym bardziej blisko polskiej granicy, mogą one być nieco niższe niż w przypadku krajów, w których koszty życia i leczenia są o wiele droższe. Są jednak elementy, które każda kompleksowa ochrona powinna obejmować swoim zakresem.

Czego nie może zabraknąć w narciarskiej polisie za podróż za granicę?

  • Koszty leczenia – szczególnie ważny element podczas wyjazdu na narty czy w góry. Dzięki ubezpieczeniu KL będziemy mogli skorzystać z prywatnej opieki medycznej, hospitalizacji, badań, czy transportu medycznego, za co ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze. Ważne jednak, aby suma gwarantowana polisy była odpowiednio wysoka i dostosowana do kosztów leczenia w kraju, do którego wyjeżdżamy. Na Słowacji nie powinna być niższa niż 30 000 euro. 
  • Koszty ratownictwa – jeśli chodzi o aktywny wypoczynek na stoku, takie ubezpieczenie będzie niezbędne. Poza Polską akcje poszukiwawcze oraz ratownictwa górskiego są płatne i często bardzo drogie. Samo wykorzystanie helikoptera to koszt od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Bez odpowiedniej polisy tak wysokie koszty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Suma gwarantowana KR nie powinna być niższa niż 5-10 000 euro.
  • Transport powrotny do kraju – jeżeli po chorobie lub wypadku poszkodowany turysta nie będzie w stanie samodzielnie wrócić do Polski i konieczny będzie jego medyczny transport, koszty takiej usługi mogą okazać się naprawdę ogromne. Jeżeli konieczne będzie użycie helikoptera, cała podróż może zostać wyceniona nawet na kilkadziesiąt tysięcy euro. 
  • OC sportowe – podczas jazdy na nartach lub desce nietrudno o wypadek, również ten spowodowany przez nas. Konsekwencje tego typu zdarzeń mogą natomiast skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. Jeśli w wyniku naszego nieumyślnego działania ucierpią osoby trzecie lub ich mienie (w tym -często bardzo kosztowny – sprzęt sportowy), polisa OC pokryje koszty związane z naprawą szkód. 
  • Assistance – czyli pierwsze wsparcie podczas każdego nieszczęśliwego zdarzenia podczas urlopu. W ramach większości pakietów otrzymamy pomoc prawną, wsparcie tłumacza, zorganizowanie transportu powrotnego, opiekę nad dzieckiem, czy przyjazd bliskiej osoby do poszkodowanego. 
  • NNW – jeśli w wyniku wypadku lub choroby ucierpimy my sami i w związku z tym konieczne będzie np. dłuższe leczenie lub rehabilitacja, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pokryje związane z tym koszty. 
  • Bagaż i sprzęt sportowy – to w zasadzie konieczne ubezpieczenie, jeżeli na urlop zabieramy ze sobą wartościowy sprzęt, nie tylko elektroniczny, ale i sportowy. W przypadku  zniszczenia, kradzieży, a nawet opóźnienia bagażu, z polisą zaoszczędzimy sporo pieniędzy. 

O co warto rozbudować polisę?

  • Klauzula alkoholowa – kufel piwa w przerwie między zjazdami na nartach, a może grzane wino w schronisku? Jeśli planujesz to podczas swojego urlopu, musisz sprawdzić, czy Twoja polisa zawiera rozszerzenie zwane klauzulą alkoholową. Jeśli – pozostając pod wpływem alkoholu – dojdzie do wypadku – ubezpieczyciel obejmie nas ochroną.
  • Ubezpieczenie dla aktywnych – jeśli planujemy urlop typowo narciarski lub snowboardowy lub związany z wymagającymi wędrówkami po górach (powyżej określonej w OWU wysokości lub związanej ze wspinaczką czy eksplorowaniem jaskiń) to rozszerzenie powinno być kluczowe, Dzięki niemu będziemy objęci ochroną podczas uprawiania sportów. Musisz sprawdzić, jak ubezpieczyciel klasyfikuje daną aktywność i czy wymaga ona dodatkowego rozszerzenia. 
  • Choroby przewlekłe – jak sama nazwa wskazuje, powinny je wykupić osoby chorujące przewlekle. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, ze schorzeniami takimi jak np. cukrzyca, choroby układu krążenia, przewlekłe choroby układu oddechowego, nowotwory, padaczka. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają je jednak w podstawowym pakiecie.

Ile kosztuje ubezpieczenie w Tatry Słowackie?

Cena zależy od wielu czynników – tego, na jak długo się wyjeżdża, na jaki zakres ochrony decyduje, czy wybiera się dodatkowe rozszerzenia. Nie warto jednak kierować się tylko ceną, ale dopasować ubezpieczenie w Tatry Słowackie pod kątem swoich potrzeb.

Poniżej prezentujemy przykładowe koszty jednodniowego ubezpieczenia dla dorosłej osoby wyjeżdżającej na narty w Słowackie Tatry: 

Ubezpieczenie na narty do Słowacji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
4,53 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł sporty objęte polisą: 114 R zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
8,47 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 71 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
12,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 100 000 zł OC sportowe: 100 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
19,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na narty do Słowacji
AXA
4,53 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł sporty objęte polisą: 114 R zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
8,47 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 71 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Proama
12,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 100 000 zł OC sportowe: 100 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
19,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Takie ubezpieczenie w Tatry Słowackie porównasz w naszym kalkulatorze polis podróżnych. Wybraną ofertę można zakupić online, opłacając składkę za pomocą płatności internetowych.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy na Słowacji za akcje ratownicze trzeba płacić?

    Tak. Niestety, na Słowacji - podobnie jak w większości krajów poza Polską - akcje ratownictwa górskiego są dodatkowo płatne i dosyć kosztowne. Już samo uruchomienie helikoptera ratunkowego to koszt około 2 000 euro. Godzina pracy ratowników górskich to natomiast około 500 euro. Bez odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, turysta będzie musiał pokryć te koszty z własnej kieszeni (nawet jeśli posiada EKUZ).

  2. Czy EKUZ wystarczy na wyjazd w Słowacji?

    Chociaż EKUZ zapewnia polskim obywatelem podstawową pomoc medyczną w razie wypadku lub choroby, na pewno nie będzie stanowiła odpowiedniej ochrony dla narciarzy czy snowboardzistów. EKUZ nie refunduje bowiem takich usług jak prywatna opieka medyczna, akcje ratownictwa górskiego, czy transport poszkodowanego do kraju.

  3. Czy wyjścia w góry trzeba objąć rozszerzeniem ochrony?

    To zależy od tego, jak taką aktywność definiuje ubezpieczyciel. Można to sprawdzić w karcie produktu albo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Każde towarzystwo ma swoje regulacje w tym zakresie.

Co warto wiedzieć?
  1. Do najczęstszych kontuzji jakich doznają na stoku narciarze i snowboardziści należą urazy nóg (szczególnie kolan), rąk, a także barków i kręgosłupa. 
  2. Wyjeżdżając w Tatry Słowackie, ochrona jaką zapewnia EKUZ będzie niewystarczająca. Aby zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami w razie wypadku na stoku czy szlaku, trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.
  3. Wybierając ubezpieczenie na narty, warto pamiętać o rozszerzeniach, takich jak sporty ekstremalne czy klauzula alkoholowa.
  4. Najtańszą polisę na wyjazd narciarski w Tatry Słowackie można kupić już od około 4-5 zł dziennie. 
  5. Można ją zakupić w naszym kalkulatorze.

 

Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania