Ubezpieczenie w Tatry Słowackie – jakie wybrać?

Redakcja
Udostępnij:
5

Wyjazd na narty nie musi oznaczać dalekiej wyprawy. Tuż przy polskiej granicy znajduje się wiele świetnie przygotowanych na potrzeby turystów ośrodków, które zapewniają wiele atrakcji i możliwości aktywnego wypoczynku na stoku. Jednym z takich miejsc jest Słowacja, która co roku gości wielu turystów nie tylko z Europy, ale i z całego świata.

ubezpieczenie w tatry słowackie

Weekendowy wypad na stok, a może dłuższy wypoczynek w narciarskim kurorcie? Nie trzeba szukać daleko, aby spędzić wolny czas w taki sposób. Granicząca z Polską Słowacja to idealne miejsce, aby wykorzystać wolny czas w taki sposób. Warto jednak pamiętać, że aktywny wypoczynek wymaga odpowiedniej ochrony. Sprawdź, jakie ubezpieczenie pomoże zaoszczędzić pieniądze i czuć się bezpiecznie w trakcie podróży. 

Stosunkowo niewygórowane ceny wraz ze świetnie rozwiniętymi, kompleksowymi kurortami dla miłośników zimowych atrakcji, tworzą niemal idealną wersję urlopu. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie w Tatry Słowackie będzie najlepsze oraz dlaczego warto zainwestować w odpowiednio dobraną do potrzeb podróży polisę. 

Jakie są najczęstsze kontuzje podczas górskich wypraw?

Uprawianie sportów zimowych nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem doznania urazu lub kontuzji. Za duża prędkość, brak doświadczenia, a nawet nieuwaga innych narciarzy – wszystko to może skutkować poważnym wypadkiem, który pociągnie za sobą nie tylko złe samopoczucie, ale i spory wydatek. Na jakie urazy i kontuzje miłośnicy aktywnego wypoczynku na stoku narażeni są najbardziej? 

 • Nogi – podczas jazdy na nartach lub desce najczęściej dochodzi właśnie do urazów nóg. Nic w tym dziwnego – w końcu podczas upadku z niewypiętą nartą nietrudno o uszkodzenie kolana, czy skręcenie kostki. Bardzo często dochodzi także do złamań. 
 • Najczęstsze urazy: uszkodzona łąkotka boczna, zerwane lub naderwane więzadła: krzyżowe tylne oraz strzałkowe. 
 • Ręce – a razem z nimi barki. W pierwszym przypadku szczególną uwagę warto zwrócić na nadgarstki, ponieważ podczas upadku często podpieramy się na rękach, co doprowadza do zwichnięć, pęknięć, a nawet złamań kości. Narażone są także łopatki i kości ramion, a także – choć na każdy o tym pamięta – stawy. 
 • Najczęstsze urazy: uszkodzenie obrąbka, naderwanie lub naciągnięcie ścięgien, uszkodzenia panewki stawu ramieniowego, złamany obojczyk. 
 • Głowa – nawet chroniona przez kask, może ucierpieć podczas wypadku na stoku. Jeśli skończy się na tłuczeniach i kilku siniakach, mamy szczęście, jednak kiedy uderzenie będzie poważne – może mieć naprawdę fatalne skutki. 
 • Najczęstsze urazy: kontuzje szyi i szyjnego odcinka kręgosłupa, wstrząs mózgu, urazy szczęki. 
 • Plecy – choć kontuzje pleców zdarzają się rzadziej niż te dotyczące rąk czy nóg, bywają równie – a może nawet bardziej – uciążliwe i dotkliwe w swoich konsekwencjach. Do najgroźniejszych należą oczywiście wszystkie te, które dotyczą kręgosłupa. Uszkodzenia tego typu mogą skończyć się długą i kosztowną rehabilitacją, a nawet całkowitą utratą sprawności. Warto pamiętać jednak również o urazach klatki piersiowej i odcinka lędźwiowego. 
 • Najczęstsze urazy: uszkodzenie kręgów, pęknięcie kości ogonowej, trwałe uszkodzenia kręgosłupa. 

Jakie są najczęstsze urazy narciarzy i snowboardzistów?

Urazy głowy 5%
Urazy pleców 6%
Urazy ręki 7%
Urazy ramienia i barku 17%
Urazy kostek i stóp 20%
Urazy kolana35%

EKUZ a ubezpieczenie w Tatry Słowackie. Czy karta wystarczy?

Choć Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przydaje się podczas zagranicznego wyjazdu, należy pamiętać, że zapewniana przez nią ochrona jest bardzo ograniczona i nie zapewnia pełnego wsparcia finansowego osobom, które planują aktywnie spędzać czas n a słowackich stokach.

Aby jazda na nartach lub snowboardzie była bezpieczna i nie skończyła się wydatkami, które będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni, warto więc przed podróżą wykupić odpowiednio dobraną do potrzeb wyjazdu polisę. Dlaczego EKUZ nie wystarczy? 

Jak możemy przeczytać na stronie nfz.gov.pl:

Z EKUZ otrzymasz na Słowacji niezbędną pomoc medyczną. To lekarz, który udziela pomocy, decyduje, które świadczenie jest dla Ciebie niezbędne. Bierze pod uwagę Twój stan zdrowia i planowany okres pobytu w Słowacji. W momencie zagrożenia zdrowia masz prawo do takich samych świadczeń w słowackiej publicznej służbie zdrowia jak obywatele Słowacji. I na takich samych jak oni zasadach. 

Jaką pomoc turyści posiadający EKUZ otrzymają bezpłatnie? 

 • Leczenie u lekarza pierwszego kontaktu 
 • Specjalistyczna opieka ambulatoryjna 
 • Hospitalizacja 

Za co trzeba będzie zapłacić, posiadając EKUZ? 

 • Leczenie stomatologiczne 
 • Wizyta na pogotowiu 
 • Hospitalizacja 
 • Zakup leków 
 • Transport medyczny 
 • Akcje ratownictwa górskiego 
 • Transport poszkodowanej osoby do kraju 
 • Koszty transportu sanitarnego do Polski w razie zachorowania na COVID-19 

Ile to kosztuje? 

USŁUGA KOSZT USŁUGI
Leczenie stomatologiczne W nagłych przypadkach pobierana jest opłata w wysokości 2 euro, a pacjent może ponieść koszty materiałów wykorzystanych w trakcie leczenia. Pozostałe świadczenia są w całości płatne przez pacjenta.
Wizyta na pogotowiu (Lekárska služba prvej pomoci, Ústavná pohotovosť)wizyta w pogotowiu (Lekárska služba prvej pomoci, Ústavná pohotovosť) Opłata w wysokości 2 lub 10 euro. Pacjent jest z niej zwolniony, jeżeli po zbadaniu okaże się, że musi pozostać w szpitalu.
Pobyt w szpitaluBezpłatny dla pacjenta, ale od osoby towarzyszącej mu w szpitalu naliczana jest opłata w wysokości 3,30 euro za dzień.
Transport medyczny0,10 euro za kilometr. Opłatę pobiera przewoźnik.
Opłata za leki refundowane 0,17 euro za receptę. Leki na receptę mogą być bezpłatne, częściowi płatne lub płatne w pełnej wysokości.
Ratownictwo górskieZ użyciem helikoptera może kosztować nawet kilkadziesiąt (lub więcej) tysięcy złotych 

Co powinno zawierać ubezpieczenie w Tatry Słowackie?

Każde ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny przede wszystkim powinno być dopasowane do kierunku i dokładnego celu wyjazdu. Inna polisa będzie odpowiednia dla początkujących amatorów zimowych sportów, inna dla doświadczonych narciarzy, poszukujących ekstremalnych wrażeń, a jeszcze inna dla seniorów, którzy chcą odpocząć w górskim otoczeniu.

Istotne są także sumy gwarantowane ubezpieczenia – wyjeżdżając do kurortów w Europie, a tym bardziej blisko polskiej granicy, mogą one być nieco niższe niż w przypadku krajów, w których koszty życia i leczenia są o wiele droższe. Są jednak elementy, które każda kompleksowa ochrona powinna obejmować swoim zakresem.

Czego nie może zabraknąć w narciarskiej polisie za podróż za granicę?

 • Koszty leczenia – szczególnie ważny element podczas wyjazdu na narty, nie tylko – choć przede wszystkim – w krajach, w których nie obowiązuje EKUZ. Dzięki ubezpieczeniu KL będziemy mogli skorzystać z prywatnej opieki medycznej, hospitalizacji, badań, czy transportu medycznego, za co ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze. Ważne jednak, aby suma gwarantowana polisy była odpowiednio wysoka i dostosowana do kosztów leczenia w kraju, do którego wyjeżdżamy. 
 • Koszty ratownictwa – jeśli chodzi o aktywny wypoczynek na stoku, takie ubezpieczenie będzie niezbędne. Poza Polską akcje poszukiwawcze oraz ratownictwa górskiego są płatne i często bardzo drogie. Samo wykorzystanie helikoptera to koszt od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Bez odpowiedniej polisy tak wysokie koszty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. 
 • Transport powrotny do kraju – jeżeli po chorobie lub wypadku poszkodowany turysta nie będzie w stanie samodzielnie wrócić do Polski i konieczny będzie jego medyczny transport, koszty takiej usługi mogą okazać się naprawdę ogromne. Jeżeli konieczne będzie użycie helikoptera, cała podróż może zostać wyceniona nawet na kilkadziesiąt tysięcy euro. 
 • OC sportowe – podczas jazdy na nartach lub desce nietrudno o wypadek, również ten spowodowany przez nas. Konsekwencje tego typu zdarzeń mogą natomiast skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. Jeśli w wyniku naszego nieumyślnego działania ucierpią osoby trzecie lub ich mienie (w tym -często bardzo kosztowny – sprzęt sportowy), polisa OC pokryje koszty związane z naprawą szkód. 
 • Assistance – czyli pierwsze wsparcie podczas każdego nieszczęśliwego zdarzenia podczas urlopu. W ramach większości pakietów otrzymamy pomoc prawną, wsparcie tłumacza, zorganizowanie transportu powrotnego, opiekę nad dzieckiem, czy przyjazd bliskiej osoby do poszkodowanego. 
 • NNW – jeśli w wyniku wypadku lub choroby ucierpimy my sami i w związku z tym konieczne będzie np. dłuższe leczenie lub rehabilitacja, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pokryje związane z tym koszty. 
 • Bagaż i sprzęt sportowy – to w zasadzie konieczne ubezpieczenie, jeżeli na urlop zabieramy ze sobą wartościowy sprzęt, nie tylko elektroniczny, ale i sportowy. W przypadku  zniszczenia, kradzieży, a nawet opóźnienia bagażu, z polisą zaoszczędzimy sporo pieniędzy. 
 • Klauzula alkoholowa – grzaniec w przerwie między zjazdami na nartach, a może gorące wino na stoku? Jeśli planujesz to podczas swojego urlopu, musisz wykupić rozszerzenie zwane klauzulą alkoholową. Jeśli – pozostając pod wpływem alkoholu – będziemy sprawcami wypadku na stoku lub poza nim, a w jego wyniku i naszej winy ucierpią osoby trzecie lub ich mienie, ubezpieczyciel pokryje związane z tym koszty. 
 • Ubezpieczenie dla aktywnych – jeśli planujemy urlop typowo narciarski lub snowboardowy, to rozszerzenie powinno być kluczowe, Dzięki niemu będziemy objęci ochroną podczas uprawiania zimowych sportów. 
 • Sporty ekstremalne – dodatkowa ochrona przyda się, jeśli w trakcie podróży planujemy spędzać czas na aktywnościach, które TU uznaje w swoich OWU za sporty ekstremalne lub podwyższonego ryzyka. Zjazdy na nartach poza wyznaczonymi trasami Heliskiing? A może nurkowanie wśród rafy koralowej? Wszystko to może wymagać dodatkowej ochrony. 
 • Choroby przewlekłe – jak sama nazwa wskazuje, powinny je wykupić osoby chorujące przewlekle. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, ze schorzeniami takimi jak np. cukrzyca,choroby układu krążenia, przewlekłe choroby układu oddechowego, nowotwory, padaczka. 

Ile kosztuje ubezpieczenie w Tatry Słowackie?

Cena zależy od wielu czynników – tego, na jak długo się wyjeżdża, na jaki zakres ochrony decyduje, czy wybiera się dodatkowe rozszerzenia. Nie warto jednak kierować się tylko ceną, ale dopasować ubezpieczenie w Tatry Słowackie pod kątem swoich potrzeb.

Poniżej prezentujemy przykładowe koszty jednodniowego ubezpieczenia dla dorosłej osoby wyjeżdżającej na narty w Słowackie Tatry: 

Ubezpieczyciel AxaNationale-Nederlanden ProamaSignal Iduna 
CENA3,92 zł8,27 zł11 zł13,21 zł
KOSZTY LECZENIA200 000 zł150 000 zł100 000 zł40 000 euro
COVI-19TAKTAKTAKTAK
NNW20 000 zł10 000 zł20 000 zł30 000 zł
OC W ŻYCIU PRYWATNYM-150 000 zł100 000 zł100 000 euro
Ubezpieczenie dla aktywnych TAKTAKTAKTAK
Assistance TAKTAKTAKTAK
Ratownictwo200 000 zł100 000 zł100 000 zł7 000 euro

Ubezpieczenie w Tatry Słowackie można porównać w naszym kalkulatorze polis podróżnych. Wybraną ofertę można zakupić online, opłacając składkę za pomocą płatności internetowych.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy na Słowacji za akcje ratownicze trzeba płacić?

  Tak. Niestety, na Słowacji - podobnie jak w większości krajów poza Polską - akcje ratownictwa górskiego są dodatkowo płatne i dosyć kosztowne. Już samo uruchomienie helikoptera ratunkowego to koszt około 2 000 euro. Godzina pracy ratowników górskich to natomiast około 500 euro. Bez odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, turysta będzie musiał pokryć te koszty z własnej kieszeni (nawet jeśli posiada EKUZ).

 2. Czy EKUZ wystarczy na wyjazd w Słowacji?

  Chociaż EKUZ zapewnia polskim obywatelem podstawową pomoc medyczną w razie wypadku lub choroby, na pewno nie będzie stanowiła odpowiedniej ochrony dla narciarzy czy snowboardzistów. EKUZ nie refunduje bowiem takich usług jak prywatna opieka medyczna, akcje ratownictwa górskiego, czy transport poszkodowanego do kraju.

 3. Czy wyjścia w góry trzeba objąć rozszerzeniem ochrony?

  Planując aktywny wypoczynek w górach, warto wykupić rozszerzenie dla aktywnych, dodatkowe ubezpieczenie sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, a także klauzulę alkoholową.

Co warto wiedzieć?
 1. Do najczęstszych kontuzji jakich doznają na stoku narciarze i snowboardziści należą urazy nóg (szczególnie kolan), rąk, a także barków i kręgosłupa. 
 2. Wyjeżdżając w Tatry Słowackie, ochrona jaką zapewnia EKUZ będzie niewystarczająca. Aby zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami w razie wypadku na stoku, trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na narciarski wyjazd za granicę.
 3. Wybierając ubezpieczenie na narty, warto pamiętać o rozszerzeniach, takich jak sporty ekstremalne, czy klauzula alkoholowa.
 4. Najtańszą polisę na wyjazd narciarski w Tatry Słowackie można kupić już za 3,92 PLN dziennie. 

 

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania