Sezon na trekking, czyli jak wybrać ubezpieczenie w góry?

Redakcja
Udostępnij:

Wiosna to czas wypadów za miasto, weekendowych wyjazdów, dalszych i bliższych wycieczek. Także wtedy rusza sezon w górach. Początkiem kwietnia tłumy turystów zalewają Dolinę Chochołowską w poszukiwaniu krokusów, a na szlakach tatrzańskich i nie tylko robi się coraz tłoczniej. Zanim na dobre ruszymy w góry, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Każdy, nawet średnio zaawansowany turysta, […]

...

Wiosna to czas wypadów za miasto, weekendowych wyjazdów, dalszych i bliższych wycieczek. Także wtedy rusza sezon w górach. Początkiem kwietnia tłumy turystów zalewają Dolinę Chochołowską w poszukiwaniu krokusów, a na szlakach tatrzańskich i nie tylko robi się coraz tłoczniej. Zanim na dobre ruszymy w góry, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Każdy, nawet średnio zaawansowany turysta, wie, jak ważne jest wcześniejsze zaplanowanie wyprawy, odpowiedni, dostosowany do pogody ubiór, wygodne buty, nie mówiąc już o zapasie napojów i przekąsek regenerujących siły. Zdrowy rozsądek i głowa na karku minimalizują ryzyko wypadku w górach, jednak nie są w stanie usunąć je do zera. Dlatego warto – na wszelki wypadek – zabrać na wycieczkę ubezpieczenie turystyczne. Jak je wybrać?

Ubezpieczenie w góry – wycieczki po szlakach zagranicznych

Gdzie znaleźć ubezpieczenie w góry? Szukamy podpowiedzi

Dość często wybieramy się na słowacką stronę Tatr, przy granicznych terenach znajduje się również wiele szlaków beskidzkich, karkonoskich czy bieszczadzkich. Zdarza się, że planujemy wyjazdy poza Polskę i oprócz zwiedzania wybieramy się także w góry. Dobrze wiemy, że koszty leczenia za granicą pokrywamy z własnej kieszeni (częściowo refunduje je EKUZ), podobnie jak koszty ratownictwa (Polska jest wyjątkiem na mapie Europy – w większości krajów, np. u naszych południowych sąsiadów za pomoc ratowników górskich muszą zapłacić sami turyści) – chyba że posiadamy stosowaną polisę. Co powinna ona zawierać?

Koszty leczenia, ratownictwo i Assistance – to podstawa

Dobrze dobrane ubezpieczenie w góry musi pokrywać wszystkie koszty związane z udzieleniem pomocy, zarówno w placówkach medycznych, jak i przez służby ratownicze. Koszty leczenia do sumy gwarantowanej (ta powinna wynosić minimum 20 000 euro) obejmują pobyty w szpitalu, wizyty ambulatoryjne, wszelkie zabiegi, operacje, zakup leków, środków medycznych i transport sanitarny. W ten zakres wchodzi także transport powrotny do kraju, również z asystą medyczną oraz transport zwłok. Koszty ratownictwa pokrywają wszystkie opłaty związane z udzielaniem pomocy w górach przez ratowników, w tym również koszty akcji poszukiwawczych czy transport śmigłowcem. Suma gwarantowana kosztów ratownictwa to minimum 5000 euro. Assistance jest dodatkiem do kosztów leczenia – to pomoc informacyjna, której udziela centrum alarmowe towarzystwa ubezpieczeniowego.

NNW i OC – wsparcie finansowe na wszelki wypadek

Najlepsze ubezpieczenie w góry - gdzie go szukać?

Każda polisa turystyczna zawiera również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki temu dodatkowi w razie jakiegokolwiek wypadku w górach, który zakończy się uszczerbkiem na zdrowiu, otrzymamy finansowe odszkodowanie, które ma na celu zrekompensować poniesione straty. Wysokość odszkodowania będzie procentem z sumy gwarantowanej stosownym do uszczerbku. Zaś ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) jest ochroną w razie nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej – zarówno na jej zdrowiu czy mieniu.

Ekstremalni muszą więcej

Osoby, które podczas górskich wycieczek planują ponadstandardowe aktywności (np. jazdę rowerem po górach, biegi górskie, wspinaczki z użyciem sprzętu, wchodzenie na szczyty powyżej 3000 m n.p.m. itp.) muszą sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wymaga dodatkowego rozszerzenia ochrony. Taką informację można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub w szczegółach wybranego produktu.

Ubezpieczenie górskie na terenie Polski

Jadę w Tatry. Jakie ubezpieczenie w góry wybrać?

Polisa, która zapewni ochronę na czas wycieczek po górach na terenie naszego kraju trochę różni się od tej zagranicznej. Przede wszystkim najważniejszym jej elementem są nie koszty leczenia, ale NNW (do wyboru jest kilka różnych sum gwarantowanych, od 5000 zł w górę). Niektóre pakiety oferują pokrycie (do niewielkich sum gwarantowanych, maksymalnie kilku tysięcy złotych) kosztów leczenia i rehabilitacji w placówkach prywatnych. Można dodatkowo ubezpieczenie rozszerzyć o OC w życiu prywatnym oraz o sporty podwyższonego ryzyka lub ekstremalne (analogicznie jak w przypadku polis zagranicznych).

Ile kosztuje ubezpieczenie w góry? Sprawdzamy ceny

Ubezpieczenie na wyjście w góry wcale nie jest astronomicznym wydatkiem, wręcz przeciwnie – kosztuje raptem tyle, co herbata czy piwo w schronisku. Polisę obejmująca swoim zakresem szlaki zagraniczne można znaleźć od 3,24 zł za dzień ochrony (to standardowe ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia i ratownictwa i NNW). Każdy sam może dopasować polisę do swoich potrzeb i do charakteru wycieczki – za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Do wyboru jest kilkanaście pakietów różnych firm ubezpieczeniowych. Najlepszą dla siebie polisę można zakupić online. Do 15 minut otrzyma się dokument na maila, wystarczy go wydrukować i zabrać na szlak. Ubezpieczenie w góry na terenie Polski jest jeszcze tańsze. Polisę obejmującą NNW, koszty leczenia, Assistance i OC można zakupić za 1,20 zł dziennie!

Bezpiecznie wędruj po górach

Profesjonalne ubezpieczenie w góry - ile kosztuje?

Ubezpieczenie się na wyjście w góry to przejaw zdrowego rozsądku. W dodatku – takiego, który praktycznie nic nie kosztuje. Tę parę złotych nie zrobi nam różnicy, a za to w razie jakiekolwiek nieszczęśliwego zdarzenia na szlaku mamy zagwarantowaną bezpłatną pomoc i odszkodowanie. Zatem – wędrujmy po górach, ale z polisą w kieszeni!

Autor

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania