Co zabrać w góry i jak się przygotować?

Redakcja
Udostępnij:
5

Nie ma to jak wędrówka w doborowym towarzystwie i wspaniałych okolicznościach przyrody. Dodajmy jeszcze pozytywne zmęczenie, sporą dawkę estetycznych przeżyć w postaci wspaniałych widoków i mamy przepis na idealny sierpniowo-wrześniowy weekend. Zanim jednak ruszymy na szlak, musimy się odpowiednio przygotować. A zatem co zabrać w góry?

Co zabrać w góry? Plecak z odpowiednim wyposażeniem!

Wyjazd w góry to obecnie bardzo popularny sposób na spędzenie urlopu. Wiele osób zastanawia się, jaki ekwipunek dobrze sprawdzi się na szlaku, a jakie przedmioty będą stanowić zbędny balast. Odpowiednie przygotowanie do trasy powinno opierać się na dokładnej analizie  doświadczenia oraz własnych możliwości. Na szczęście duża ilość dostępnych tras pozwala na dostosowanie poziomu trudności szlaku do kondycji. Co warto zabrać ze sobą w góry?

Jak zaplanować wycieczkę w góry?

Wyprawa w góry to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Malownicze widoki, piękna przyroda i aktywność na świeżym powietrzu to tylko kilka zalet, jakie wynikają z górskich spacerów. Takie wycieczki przyciągają zarówno profesjonalistów, którzy na swoim koncie mają setki kilometrów na szlaku, jak i amatorów, którzy po prostu kochają spokojne wędrówki leśnymi ścieżkami.

W Polsce do dyspozycji piechurów jest wiele atrakcyjnych szlaków, dzięki czemu każdy może wybrać coś dla siebie. Ważne, by planując trasę wziąć pod uwagę swoje doświadczenie i możliwości fizyczne. Wybór zbyt trudnego szlaku na pierwszy raz może skutecznie zniechęcić do kolejnych podróży. Nawet w Tatrach można znaleźć wiele dróg, które są mało uczęszczane, niezbyt trudne, a jednocześnie dostarczają niesamowitych wrażeń i zapierających dech w piersiach widoków.

Planując trasę w górach warto uwzględnić:

  • średni czas przejścia — aplikacje podają czas przejścia na podstawie wzorów matematycznych. Zastanawiając się, ile czasu zajmie przejście danej trasy, trzeba wziąć pod uwagę postoje na odpoczynek lub robienie pamiątkowych zdjęć,
  • warunki pogodowe — latem podstawą jest zabranie odpowiedniej ilości wody, bo właściwe nawodnienie to podstawa przy dużym wysiłku fizycznym. Zimą z kolei tempo marszu może spowolnić oblodzona trasa.
  • długość dnia — na górskie wędrówki najlepiej wyruszać z samego rana. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza zimą, kiedy słońce zachodzi dużo szybciej. Latem również ma to swoje zalety, ze względu na niższe temperatury w godzinach porannych

Co spakować w góry? Lista rzeczy

Idziemy na szlak - co zabrać w góry?

Należy pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi trzeźwego myślenia. Na początek górskich przygód wystarczy zaopatrzyć się w kilka podstawowych przedmiotów, które zagwarantują bezpieczny i komfortowy trekking. Podstawę stanowi odpowiedni ubiór i obuwie. Najlepiej wyposażyć się w lekką i przewiewną odzież, która nie krępuje ruchów i jest dostosowana do warunków pogodowych. Buty najlepiej jeśli będą wygodne i sprawdzone podczas mniej wymagających wypraw na płaskim terenie. Najlepiej nie zabierać ze sobą nowego obuwia prosto ze sklepu, bo obtarcia i odparzenia od nierozchodzonych butów mogą zepsuć nawet najprzyjemniejszą wędrówkę. Odradza się zakładanie codziennych trampek czy adidasów z cienką podeszwą, ponieważ mogą się przyczynić do bolesnych skręceń lub złamań.

Sprawdź: Ubezpieczenie górskie – jakie wybrać?

W plecaku na górską wyprawę nie może zabraknąć:

  • apteczki z podstawowym wyposażeniem (bandaże, coś odkażającego, leki przeciwbólowe, folia NRC),
  • papierowej mapy,
  • naładowanego telefonu,
  • aparatu fotograficznego,
  • jedzenia i picia — warto uwzględnić długość planowanej trasy,
  • gotówki — w schroniskach górskich nie zawsze można płacić kartą,
  • dokumentów i telefonu,
  • latarki, najlepiej czołówki, z zestawem baterii na wymianę.
  • scyzoryk lub nóż.

Góry latem – jak spakować się w lato?

Początkujący piechurzy najczęściej na górskie szlaki wybierają się latem, gdy dzień jest długi a temperatury łatwe do przewidzenia. W wakacje największym zagrożeniem na trasie okazują się burze, dlatego też warto dokładnie analizować prognozy pogody. W sytuacji, gdy meteorolodzy nie zapowiadają pogorszenia aury, a niebo jest bezchmurne i tak należy zabrać ze sobą cieplejszy polar i nakrycie od deszczu. Bardziej doświadczeni wielbiciele górskich wędrówek wiedzą, że z pogodą w górach nigdy nie wiadomo nic na pewno.

Podczas jednodniowej wakacyjnej wycieczki, oprócz wymienionych wcześniej sprzętów, przydadzą się:

  • kurtka bądź płaszcz przeciwdeszczowy,
  • krem z filtrem oraz nakrycie głowy — słońce w górach grzeje naprawdę mocno,
  • dużo wody, aby móc się dobrze nawodnić,
  • opcjonalnie mały kocyk, aby nieco odpocząć w czasie wędrówki.

Góry zimą – jak spakować się w zimę?

Wypad w góry zimą to spore wyzwanie logistyczne i kondycyjne. Taką wędrówkę trzeba koniecznie dobrze zaplanować, by nie narazić się na niebezpieczeństwo. Na pierwszy raz najlepiej wybierać dobrze oznaczone krótkie szlaki o małej ekspozycji, by sprawdzić swoje możliwości w zimowych warunkach.

Wiele osób zastanawia się, co zabrać w góry zimą. Oprócz typowego trekkingowego wyposażenia warto spakować dodatkowo:

  • termos z ciepłym napojem (kawa lub herbata),
  • zapasowe ubrania,
  • wysokoenergetyczne batony i słodycze, które dodadzą organizmowi energii do wędrówki,
  • ciepłe i wygodne rękawiczki. Warto też rozważyć zabranie kilku par, aby w zależności od temperatury móc dostosowywać ilość warstw,
  • nakładki na buty z kolcami — przydadzą się na oblodzone szlaki, których zimą w górach nie brakuje,
  • raki — warto je zabrać nawet w niższe partie gór. Na uczęszczanych szlakach często tworzą się oblodzenia.
  • zimowy krem do twarzy,
  • latarka czołówka z zapasem baterii,
  • pomadka nawilżająca do ust.

Pogoda w górach

Wybierając się na wycieczkę jednym ze szlaków należy pamiętać, że pogoda na szczytach zmienia się błyskawicznie. Zastanawiając się co spakować w góry, trzeba koniecznie zorientować się, czy nie są przewidywane opady lub burze. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji pogodowych, warto obserwować komunikaty wydawane na oficjalnej stronie GOPR i w przypadku ostrzeżeń lepiej zrezygnować z wyjścia na szlak.

Prognoza pogody ma znaczenie ze względu na konieczność dostosowania ekwipunku do warunków na zewnątrz. W upalny wakacyjny dzień trzeba zabrać ze sobą nakrycie głowy, przeciwdeszczową kurtkę i lekki polar oraz duże ilości wody. Z kolei na jesienne wędrówki niezbędna okazuje się czapka i rękawiczki. Warto pamiętać, że pogoda w podgórskiej miejscowości może znacząco odbiegać od warunków panujących na szczycie. W Tatrach w wyższych partiach gór śnieg zastać można jeszcze w maju. Częstym zjawiskiem na graniach jest również silny wiatr, który bardzo obniża odczuwalną temperaturę.

Gdzie nocować w górach?

Większość pasm górskich znajduje się na terenie parków narodowych, gdzie biwakowanie i chodzenie po zmroku jest niedozwolone ze względu na aktywną w nocy zwierzynę. Poza terenem chronionym istnieje możliwość noclegu w namiocie, choć w Polsce z prawnego punktu widzenia spać pod chmurką można tylko w wyznaczonych miejscach.

Sprawdź: Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

Planując dłuższą kilkudniową wędrówkę po szczytach najbardziej racjonalną opcją jest nocleg w schronisku, które bywają jednak mocno zatłoczone. Co prawda schroniska górskie mają obowiązek przyjąć piechura zawsze, gdy istnieje szansa, że nie da on rady zejść do doliny, jednak taki nocleg na ostatnią chwilę najprawdopodobniej nie będzie zbyt komfortowy. W takiej sytuacji najczęściej turystom oferuje się tzw. glebę, czyli spanie na ziemi w wieloosobowym pokoju. Dla nieco lepszych warunków warto przed przybyciem zadzwonić do schroniska i zarezerwować miejsce oraz dopytać o warunki odnośnie pościeli. Na wszelki wypadek lepiej zaopatrzyć się w śpiwór i karimatę lub samopompujący materac.

Osoby, które wolą nocleg spędzić w nieco bardziej cywilizowanych okolicznościach, mogą zdecydować się jedną z licznych kwater prywatnych. Są one oferowane przez właścicieli domów w górskich miejscowościach. Dla nieco bardziej wymagających sprawdzą się hotele i apartamenty, dostępne w popularnych miasteczkach.

Bezpieczeństwo w górach – pamiętaj o ubezpieczeniu!

Co zabrać w góry? Mapę, oczywiście!

Bezpieczeństwo w górach to najważniejsza kwestia. Polskie szczyty nie należą co prawda do najbardziej wymagających, jednak nawet niewinny szczyt w czasie burzy lub po zmroku może okazać się niezwykle niebezpieczny. Nie bez powodu ratownicy górscy mają pełne ręce roboty przez cały rok.

Może cię zainteresować: Ubezpieczenie w Tatry Słowackie – co warto wiedzieć?

Najlepsze przygotowanie, sprzęt i umiejętności nie uchronią przed wypadkami w górach. Wystarczy chwila nieuwagi i brak szczęścia, by wpakować się w niemałe kłopoty. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto więc zainwestować w ubezpieczenie. Taką polisę najlepiej dopasować do swoich potrzeb i planowanych aktywności. Najczęściej obejmuje ona pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku i koszty akcji ratowniczej (ubezpieczenie KR). O ile w polskich górach pomoc ratowników jest bezpłatna, o tyle w państwach takich jak Czechy, Słowacja, Francja czy Austria, już nie. Dlatego też planując zagraniczny wypad w góry, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie turystyczne.

W góry weź też zdrowy rozsądek

Plecak i w drogę, czyli co zabrać w góry

Góry są piękne, ale bywają też niebezpieczne i trzeba do nich podchodzić z pokorą. Nie ma co szarżować i zdobywać szczyty w szalonym tempie – bo może się okazać, że braknie sił na powrót. Dobrym pomysłem będzie wcześniejsze zaplanowanie trasy. Przed wyjściem w góry koniecznie trzeba powiadomić kogoś o swojej wyprawie i przewidywanej godzinie powrotu. Wycieczka ma być dla nas miłym przeżyciem i sposobem na spędzenie czasu – zadbajmy, żeby tak faktycznie było. Zdrowy rozsądek i pokora są najważniejsze, głupota i nieodpowiedzialność w górach nie popłaca.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o górskie wycieczki

  1. Czy trasę wycieczki górskiej trzeba zaplanować?

    Przed wyjściem na szlak dobrze jest dokładnie przemyśleć planowaną trasę. Warto dostosować jej długość i intensywność do własnych możliwości. Ma to również znaczenie ze względu na konieczność zabrania odpowiedniego wyposażenia. Inny ekwipunek sprawdzi się podczas letnich wypadów, a inny w czasie jesiennej wędrówki

  2. Czego nie może zabraknąć w plecaku na wyjście w góry?

    Pakując plecak nie można zapomnieć o zabraniu jedzenia i picia, które wystarczy na całą trasę wędrówki. Bardzo przydatna okazuje się papierowa mapa i latarka z bateriami na wymianę. W razie awaryjnych sytuacji dobrze zabrać ze sobą podstawową apteczkę oraz dokumenty.

  3. Czy do wycieczek górskich konieczny jest profesjonalny sprzęt?

    Na sam początek powinny wystarczą wygodne buty trekkingowe i lekkie ubrania. Nie ma sensu kupowanie drogich sprzętów na pierwsze letnie wypady w góry, bo może okazać się, że takie wycieczki nie przypadną uczestnikom do gustu. Podstawowy ekwipunek w postaci latarki, mapy i przeciwdeszczowej kurtki zupełnie wystarczy.

Podsumowanie
  1. Planując trasę górskiej wycieczki należy uwzględnić własne umiejętności i możliwości fizyczne.
  2. Ekwipunek na szlaku powinien być dostosowany do aktualnej pory roku oraz przewidywanego czasu wędrówki.
  3. Pogoda w górach potrafi zmieniać się błyskawicznie, dlatego też trzeba być przygotowanym na różne okoliczności i na bieżąco sprawdzać prognozy.
  4. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa lepiej wyposażyć się w ubezpieczenie turystyczne.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania