Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży w TUI. Czy warto dokupić?

Redakcja
Udostępnij:
4.2

Biura podróży tak konstruują swoje oferty, by turyści możliwie jak najprędzej rezerwowali swoje wyprawy. Katalogi z ofertami pojawiają się na rynku ponad pół roku przed planowanymi wycieczkami, więc już teraz można wykupić z dużą zniżką wymarzoną wycieczkę na Sri Lankę czy do Tajlandii na zimowe miesiące 2020 roku. Rezerwując urlop z tak dużym wyprzedzeniem, warto […]

TUI ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Biura podróży tak konstruują swoje oferty, by turyści możliwie jak najprędzej rezerwowali swoje wyprawy. Katalogi z ofertami pojawiają się na rynku ponad pół roku przed planowanymi wycieczkami, więc już teraz można wykupić z dużą zniżką wymarzoną wycieczkę na Sri Lankę czy do Tajlandii na zimowe miesiące 2020 roku. Rezerwując urlop z tak dużym wyprzedzeniem, warto jednak wykupić dobre ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z podróży.

Oferty ubezpieczeniowe w tym zakresie omówimy na przykładzie TUI – jednego z najprężniej działających biur podróży na polskim rynku. Ubezpieczenie podstawowe TUI Na Podróż obejmuje koszty leczenia i Assistance, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, polisę OC, ubezpieczenie bagażu i amatorskie uprawianie sportu oraz pracę umysłową, a w wariancie VIP dodatkowo Business Assistance i polisę „Bezpieczna kieszeń” na wypadek kradzieży dokumentów czy portfela.

Przestrzegaliśmy już naszych czytelników, że w przypadku każdego zagranicznego wyjazdu, a szczególnie podróży do krajów egzotycznych warto albo wykupić TUI ubezpieczenie w szerszym zakresie, np. pakiet Complex lub ViP, albo rozważyć zakup indywidualnego ubezpieczenia turystycznego. Za niewiele większe pieniądze możemy bowiem zapewnić sobie realną ochronę ubezpieczeniową, która w razie nieszczęśliwego zdarzenia uchroni nas przed poważnymi wydatkami za leczenie czy transport medyczny.

Podstawowe polisy turystyczne oferowane przez wszystkie biura podróży, w tym tak renomowane jak TUI, mają bowiem na tyle małe sumy ubezpieczenia, że nie są w stanie spełnić swą ochronną funkcję w razie realnych problemów. Pracownicy biur podróży zazwyczaj lojalnie o tym uprzedzają, jednak w większości przypadków ich apele pozostają bez echa.

Co z ubezpieczeniem od rezygnacji z podróży?

 TUI ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży - jak je wybrać?

Tego typu ubezpieczenie oferowane jest zazwyczaj osobno, np. TUI ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży stanowi zupełnie inny produkt niż TUI ubezpieczenie turystyczne. Wynika to choćby z tego, że jest to ubezpieczenie dobrowolne – w końcu nie każdy musi się obawiać tego, że jego plany ulegną zmianie i będzie musiał odwołać wycieczkę lub być zmuszony skrócić swój wypoczynek.

Tego typu obawy powinni mieć jednak nie tylko ludzie bardzo aktywni zawodowo czy właściciele firm, którym każdy tydzień przynosi nowe niespodzianki. Wbrew pozorom nawet osoby o ustabilizowanej sytuacji życiowej, z urlopem zabukowanym w dziale kadr już 4 stycznia powinny liczyć się z tym, że „coś wypadnie”, zwłaszcza jeśli jadą na drogą wycieczkę. Każdy, nawet młody człowiek musi się też liczyć z nagłą chorobą czy nieszczęśliwym zdarzeniem, swoim lub np. pozostających w domu rodziców, które wywróci jego plany do góry nogami. Dlatego ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży jest produktem, na którym nie powinniśmy skąpić, choćby w imię zasady „chytry dwa razy traci”.

Polisa polisie nierówna

Warianty ubezpieczenia od rezygnacji z podróży omówimy znów na przykładzie polisy oferowanej przez TUI, a tak naprawdę przez współpracującym z biurem TU Allianz Polska. TUI ubezpieczenie od rezygnacji, o handlowej nazwie Ubezpieczenie Rezygnacja, w wariancie podstawowym Rezygnacja 80% kosztuje tylko 2,50 zł dziennie i oferuje gwarantowany zwrot 80% kosztów wycieczki w przypadkach takich jak m.in.:

  • Nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub członka jego rodziny skutkujący ograniczeniem samodzielności ruchowej
  • Nagła choroba skutkująca hospitalizacją
  • Komplikacje z ciążą skutkujące hospitalizacją lub przedwczesnym porodem
  • Śmierć ubezpieczonego lub członka rodziny
  • Zdarzenia losowe różnego typu (kradzież dokumentów, rozbój mienia itp.)
  • Wyznaczenie przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy w czasie trwania wyjazdu.

Dodatkowo polisa oferuje 20 tys. na podróż w razie wystąpienia konkretnych zdarzeń wymienionych w OWU. Rezygnacja z wycieczki w pakiecie 100% kosztuje 3,20 zł dziennie, a w pakiecie 100% uwzględniającym choroby przewlekłe – 6,70 zł dziennie. Tylko najdroższy pakiet, za 6,80 zł dziennie, uwzględnia tzw. ubezpieczenie All Risk – dowolne udokumentowane powody rezygnacji z wyjazdu (rozszerzające podstawową listę powodów). Warto przekalkulować ceny oferowane przez TUI i sprawdzić ceny firm ubezpieczeniowych, gdyż tego typu polisę możemy kupić indywidualnie.

Jak wybrać TUI ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Najważniejszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, to konieczność wykupienia polisy od rezygnacji z wyjazdu niezwłocznie po zakupie wycieczki – maksymalnie do kilku dni (każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia określa, ile mamy czasu po zawarciu umowy na zakup polisy). Jeśli zaś kupujemy wycieczkę z dużym wyprzedzeniem, tym bardziej warto porównać ceny polis różnych ubezpieczycieli, bo w przypadku np. 160 dni różnice w cenie polisy mogą być znaczne.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jerzy
jerzy
3 lat temu

mam wycieczke do Turcji 24.04-1.05 i chcę z niej zrezygnować gdyż nie jestem zaszczepiony jeszcze a mam77 lat .Czy
otrzymam zwrot zaliczki .mam ubezpieczenie ZOW koszty rezygnacji,BOW Standartowe

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania