Samochodem do Portugalii – na co zwrócić uwagę, planując podróż?

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Jaki jest koszt podróży samochodem do Portugalii? Jak dojechać? O czym pamiętać i przede wszystkim, co koniecznie zobaczyć w Portugalii?

Samochodem do Portugalii

Portugalia to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych krajów znajdujących się w zachodniej części Europy. Pomimo odległości 3054,5 km od Polski wielu kierowców decyduje się na przyjazd tutaj własnym samochodem. Jak się okazuje, ponad 30 godzin za kółkiem może być czasem przyjemnym i ciekawym.

Jaki jest koszt podróży samochodem do Portugalii? Jak dojechać? O czym pamiętać i przede wszystkim, co koniecznie zobaczyć w Portugalii? 

Bierzemy temat pod turystyczną lupę i sprawdzamy, czy rezygnacja z lotu na rzecz własnego auta jest dobrym pomysłem.

Portugalia w dobie pandemii

Ogólnoświatowa sytuacja związana z pandemią COVID-19 jest nadal dynamiczna i może zmienić się z dnia na dzień. Planując podróż samochodem do Portugalii, w dniu 18.10.2021 musimy pamiętać, że podróżni mają obowiązek:

  • okazać unijny certyfikat COVID(wszystkie dostępne informacje pod linkiem https://www.gov.pl/web/portugalia/unijny-certyficat-covid-od-lipca-w-portugalii)
  • lub negatywny wynik testu NAAT (wykonanego 72 godz. przed wylotem) albo testu antygenowego (wykonanego 48 godz. przed wylotem) – nie dotyczy dzieci do 12 roku życia;
  • przed przylotem wypełnić kartę lokalizacji pasażera.

Podróż do Portugalii samochodem? Pamiętaj o najważniejszym!

Wybierając się na zagraniczne wojaże, zadbajmy przede wszystkim o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Na wiele sytuacji nie mamy wpływu. Nie musi to oznaczać jednak, że nie możemy sobie pomóc w maksymalnym stopniu uniknąć jeszcze większych problemów. Podczas podróżowania samochodem istnieje mnóstwo potencjalnych okoliczności, które mogą zrujnować nie tylko planowany wyjazd, ale i sytuację finansową urlopowiczów.

Leczenie za granicą, powrót do kraju po wypadku, rehabilitacja, skrócony przez nieszczęśliwe wydarzenie urlop, skradziony bagaż, opóźniony samolot – wszystkie te aspekty są równie problematyczne, czy kosztowne. Polisa ubezpieczeniowa jest w każdym takim przypadku niczym parasol ochronny, który pokrywa koszty leczenia i pozwala spokojnie przejść przez serię nieszczęśliwych zdarzeń.

Możliwość porównania ofert 43 ubezpieczycieli w zaciszu własnego domu, to rozwiązanie wygodne i znacznie tańsze. Szybka i intuicyjna porównywarka znacznie ułatwia dopasowanie zakresu i rodzaju polisy do indywidualnej sytuacji i potrzeb klienta.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd do Portugalii?

Ceny ubezpieczenia podróżnego do Portugalii, dla jednej osoby na 15 dni, zaczynają się już od 4,50 zł/dzień. Jest to stosunkowo niewielki wydatek, jeśli weźmiemy pod uwagę potencjalne wydatki, którymi możemy zostać obarczeni w efekcie nieplanowanych zdarzeń.

Prosta w użyciu i przede wszystkim niezwykle przydatna będzie nasza porównywarka cen ubezpieczeń. Jest to doskonałe narzędzie do znalezienia nie tylko najtańszego, ale i najlepiej dopasowanego do naszych oczekiwań ubezpieczenia podróżnego.

Jak dojechać do Portugalii samochodem?

Kiedy mamy już polisę ubezpieczeniową, spokojnie możemy wsiąść do auta i wyruszyć w drogę. Pytanie tylko którędy najlepiej?

Dobór trasy w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych planów. Jadąc samochodem do Portugalii, można postawić na malownicze trasy turystyczne, ale można też próbować dostać się do miejsca docelowego, w miarę możliwości jak najszybciej.

Najszybsza trasa Warszawa – Lizbona, zaproponowana przez Google Maps obejmuje 3316 km i 33 godziny jazdy. Trasa omija zamknięte odcinki dróg, biegnąć przez Niemcy, Belgię, Francję oraz Hiszpanię, po drodze.

Planując podróż, warto pamiętać o sprawdzaniu na bieżąco sytuacji epidemiologicznej i restrykcjach wprowadzonych w krajach, przez które przebiega trasa. W większości przypadków możemy spotkać się z obowiązkiem okazania na przejściu granicznym paszportu covidowego lub innego dokumentu potwierdzającego nasz stan zdrowia.

Dokumenty niezbędne na wjazd do Portugalii

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obywatele polscy mogą korzystać z prawa do swobodnego przemieszczania się w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Do Portugalii wjechać można na podstawie ważnego paszportu (wiza nie jest wymagana) lub dowodu osobistego. W dowolnym celu można przebywać tu 90 dni.

Po upływie 90 dni turysta nadal przebywający na terenie państwa powinien wystąpić do Urzędu Miasta (Camara Municipal) o wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE (certificado de registo do cidadao da UE). W celu ich uzyskania należy udokumentować:

  • posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego,
  •  pieniądzy wystarczających na pokrycie kosztów utrzymania
  • oraz ewentualnie przedstawić inne, wymagane dokumenty. Ich rodzaj zależy od celu pobytu. Może to być np. umowę o pracę, potwierdzenie przyjęcia na studia lub prowadzenia działalności gospodarczej. 

Portugalia uznaje polskie prawo jazdy (poza starym wzorem książeczkowym) oraz ubezpieczenie OC. Rezydenci powinni jednak zgłosić prawo jazdy do portugalskiego Instytutu Transportu (IMTT).

Ile kosztuje podróż samochodem do Portugalii?

Chcąc określić koszt podróży samochodem do Portugalii, należy spojrzeć na to przedsięwzięcie wielopłaszczyznowo. Podróż samochodem niesie za sobą kilka kosztów, składających się na finalny kwotę, którą należy przygotować na wyjazd. Wliczyć należy opłaty na autostradach, paliwo, ewentualne noclegi i kilka innych aspektów.

Zobaczmy więc, na co przede wszystkim zwrócić uwagę, planując koszt podróży samochodem do Portugalii.

Autostrady w Portugalii

Portugalia jest jednym z bardziej rozwiniętych państw pod kątem systemów dróg ekspresowych i autostrad w Europie. Autostrady – podobnie, jak w innych państwach – łączą ze sobą największe miasta. Nie ma jednak obawy, że wyruszając w kierunku dalszych zakątków, czy mniejszych miasteczek będziemy skazani na nieprzyjemne i trudne warunki. Na stosunkowo niewielkim powierzchniowo kraju, jest całkiem sporo dróg bardzo dobrej jakości, dzięki czemu przemieszczanie się samochodem jest znacznie przyjemniejsze i łatwiejsze.

Początkowo wszystkie autostrady w Portugalii były zupełnie bezpłatne, ze względu na zastosowany system SCUT, znany również w innych krajach. Obecnie większość z nich jest płatna. Płatności dokonuje się tu albo tradycyjnie za pomocą gotówki, oraz za pomocą elektronicznych systemów poboru opłat lub płatnościami pre-paid. Opłata zależy od kategorii pojazdu i długości przejechanego odcinka.

Płatności można dokonać za pośrednictwem:

  • Systemu płatności Via Verde – oparty na elektronicznej identyfikacji tablic rejestracyjnych oraz sczytywania sygnału wysyłanego poprzez zamontowane na przedniej szybie samochodu urządzenie Via Verde. Za brak działającego urządzenia Via Verde nakładane są mandaty, w wysokości 10-cio krotności opłaty za przejazd danym odcinkiem.
  • Easy Toll – system stworzony z myślą o turystach i osobach z zagranicy. Wszystko, co wystarczy zrobić to zarejestrować się. Zostaną wtedy połączone nasze numery rejestracyjne z kartą kredytową. Wygoda takiego rozwiązania polega na tym, że można to zrobić na wjeździe na autostradę. Rejestracja jest ważna przez kolejnych 30 dni.
  • Karta TollCard – karta typu pre-paid o konkretnym nominale – 5,10, 20 i 40 euro, aktywowana zgodnie z instrukcją sms-em. Karty TollCard można kupić na stacjach benzynowych, na autostradach lub na przykład na poczcie.

Autostrady w Portugalii są oznaczone podobnie do innych europejskich krajów – białą dużą literą A oraz odpowiednią cyfrą, na niebieskim tle.

Wszystkie autostrady w Portugalii:

A1 – łączy Sacavém z Porto

A2 – to autostrada z Lizbony do Albufeira

A3 – to z kolei trasa prowadząca z Porto w stronę hiszpańskiej Walencji

A4 – łączy Matosinhos z Quintanilha, przy granicy z Hiszpanią

A5 – prowadzi z Lizbony do Cascais

A6 – biegnie od Marateca o Caia w Hiszpanii

A7 – łączy Póvoa de Varzim z Vila Pouca de Aguiar

A8 – prowadzi ze stolicy Portugalii do Leiria

A9 – biegnie od Quebrada do Alverca do Ribatejo

A10 – łączy Bucelas z Benavente

A11 – prowadzi z Apúlia aż do Castelões

A12 – biegnie od Sacavém do Setúbal

A13 – łączy Marateca z Almeirim

A14 – prowadzi z Figueira da Foz do autostrady A31

A15 – biegnie z Óbidos do Almeirim

A16 – łączy Lizbonę z Cascais, aż do węzła A5

A17 – prowadzi z Marinha Grande do Aveiro

A18 – biegnie z Torres Vedras i docelowo ma łączyć z Carregado

A19 – łączy Leiria Sul z Leiria Norte

A20 – prowadzi z Carvalhos do Nó de Francos

A21 – biegnie z Venda do Pinheiro do Ericeira

A22 – łączy Lagos z Castro Marim i dalej w kierunku hiszpańskiej Sewilli

A23 – prowadzi od Torres Novas do Guarda

A24 – biegnie z Viseu do granicy z Hiszpanią Vila Verde da Raia

A25 – łączy Aveiro z hiszpańską granicą w Vilar Formoso

A26 – docelowo ma prowadzić Sines z Beja

A27 – biegnie z Viana do Castelo do Ponte da Barca

A28 – łączy Porto z Caminha

A29 – prowadzi od Angeja do Porto

A30 – biegnie od Sacavém do Santa Iria de Azóia

A31 – łączy Coimbra Sul z Coimbra Norte

A32 – prowadzi z Carvalhos do Oliveira de Azeméis

A33 – biegnie od Coina do Alcochete

A34 – łączy A1 z Pombal

A35 – docelowo ma prowadzić z Mira do Mangualde

A36 – biegnie z Algés do autostrady A12

A37 – łączy Buraca z Sintrą

A38 – prowadzi z Almada do Costa da Caparica

A39 – biegnie od A2 do Barreiro

A40 – łączy Olival de Basto z Montemor

A41 – to duża obwodnica Porto

A42 – prowadzi z Ermida do Lousada

A43 – biegnie z Porto do Aguiar de Sousa

A44 – łączy Gulpilhares z Areinho

Aktualne ceny paliwa w Portugalii

  • 95 – 1,73
  • 98 – 1,79
  • LPG – 1,52
  • DIESEL – 0,69

Są to ceny na dzień 18.10.2021 podane w walucie euro.

Planując podróż samochodem do Portugalii, warto monitorować również ceny paliwa w państwach, przez które prowadzi droga do celu podróży. Koszt paliwa to jeden z podstawowych wydatków, jaki należy oszacować w miarę dokładnie.

Warto również pamiętać, że w Portugalii jest niewiele stacji z gazem LPG i są one oznaczone inaczej niż w Polsce –  mianowicie GLP.  Najłatwiej jest znaleźć je w dużych miastach, a także wzdłuż zachodniego wybrzeża. Pamiętaj też o przejściówce euroconnector, która może okazać się niezbędna na niektórych stacjach.

Samochodem po Portugalii – wskazówki dla kierowcy

Bezpieczeństwo na drogach w Portugalii

W związku z planami Unii Europejskiej, dotyczącymi bezpieczeństwa na drogach – w Portugalii, w ciągu ostatniej dekady (od 2010 r. do 2020 r.) liczba wypadków śmiertelnych spadła o -47%. Jednak świadomość wzrastającego bezpieczeństwa na portugalskich drogach nie zwalnia ze znajomości przepisów drogowych. Włączając się do zagranicznego ruchu drogowego, szczególnie warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte.

Parkowanie w Portugalii

Większość miast, w centrum ma strefę płatnego parkowania. Parkomaty działają na monety, a uzyskany bilet wystarczy umieścić w widocznym miejscu, za szybą. Cena parkingów waha się od 1€ za godzinę do 2,50€ w zależności od położenia względem centrum. W większości przypadków, za 20€ można zostawić auto na parkingu na 24 godziny.

Warto zapoznać się również ze znaczeniem znaków drogowych: biały lub niebieski znak przekreślony na ukos czerwoną linią oznacza zakaz parkowania (miejsca przy ulicy oznaczone ciągłą żółtą lub czerwoną linią – również). Dozwolone miejsca parkowania oznaczone jest dużą literą „P”.

Nieco dalej od zatłoczonego centrum miasta, zazwyczaj znajdują się parkingi bezpłatne.

Nawyki portugalskich kierowców

Każdy, kto chociaż raz miał okazję prowadzić samochód w Portugalii, zapewne zwrócił uwagę na fakt, że tamtejsi kierowcy nie są zbyt zaprzyjaźnieni ze zwyczajem używania kierunkowskazów. Równie rzadko używa się klaksonu – tylko w ostateczności, a w przypadku terenu zabudowanego – tylko kiedy w grę wchodzi zagrożenie życia.

Ważne telefony w Portugalii

Ø  112 – numer alarmowy

Ø  + 351 21 304 14 10 – Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Lizbonie

Ø  808 508 508 – obsługa autostrad

Ø  00351 213 421634 / 00351 213 421623 – Policja Turystyczna w Lizbonie

Przepisy drogowe w Portugalii

Przepisy drogowe w Portugalii nie odbiegają systemem organizacyjnym od tych, do których stosuje się zachodnia część Europy.

Dla samochodów osobowych obowiązują ograniczenia:

  • Obszar zabudowany: 50 km/h
  • Obszar niezabudowany: 90 km/h
  • Autostrady: 120 km/h

Maksymalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Warto jednak pamiętać, że za przekroczenie dopuszczalnej dawki grożą wysokie kary finansowe, zaczynające się od progu 250 EUR. Na wysokie mandaty narażeni również są kierowcy korzystający z telefonu w czasie jazdy (od 120 EUR w górę) oraz ci, którzy nie zapinają pasów bezpieczeństwa (od 120 EUR w górę). 

Dla przyjezdnych mandaty płatne są gotówką, ale w większości radiowozów znajdują się mobilne bankomaty, gdzie płatności dokonać można również kartą. Odmowa przyjęcia mandatu może grozić skonfiskowaniem samochodu.

W każdym samochodzie powinien znaleźć się trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa.

Warto również pamiętać, że w Portugalii używanie rejestratorów, a nawet samo ich posiadanie, jest nielegalne.

Co zobaczyć jadąc samochodem do Portugalii?

Kiedy uporamy się już ze wszystkimi kwestiami organizacyjnymi, można przejść do najprzyjemniejszej części wycieczki. W Portugalii mamy okazję podziwiać piękne tereny zielony, plaże skąpane w złotym piasku, niesamowitą architekturę, a także lokalną kuchnię. 

Trudno jest zobaczyć wszystko podczas jednego wyjazdu, ale to, co z pewnością nie może umknąć uwadze żadnemu turyście to:

  • Lizbona – słoneczna stolica Portugalii.
  • Klasztor Hieronimitów – kompleks klasztorny, zbudowany w I połowie XVI w., uważany jest za perłę i kwintesencję stylu manuelińskiego, będącego specyficznym dla Portugalii połączeniem gotyku i renesansu.
  • Torre de Belém – militarna budowla z 1520 roku stojąca w Lizbonie.
  •  Zamek Świętego Jerzego – zamek położony w jednej z najstarszych części Lizbony.
  • Oceanarium w Lizbonie – największe oceanarium w Europie, w którym żyje przeszło 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. 
  • Praça do Comércio – plac znajdujący się w Lizbonie.
  • Księgarnia Lello.
  • Most Vasco da Gamy – most w Europie, który spina brzeg rzeki Tag w okolicach stolicy Portugalii, Lizbony z miejscowością Montijo po drugiej stronie rzeki.
  • Miasto Porto – położone u ujścia rzeki Douro i usytuowane przy nadbrzeżu Ribeira uznanym za Światowe Dziedzictwo UNESCO.
  • Ponte Dom Luís I –  dwukondygnacyjny most stalowy w Porto, znak rozpoznawczy miasta, wybudowany w XIX w.
  • Jaskinia Bengail.
  • Costa Vincentina – wybrzeże dzikich plaż.
  • Faro – stolica regionu Algarve.
  • Oraz wiele, wiele innych. 

Kraj Vasco da Gamy kryje w sobie niesamowity czar i piękno, które pozostają w sercu na długo. Zachęcamy do odkrywania ich na własnych zasadach. Podróż do Portugalii samochodem – jeśli jest odpowiednio zaplanowana, a wszyscy jej uczestnicy mają zapewnione bezpieczeństwo – może być jedną z tych najpiękniejszych w życiu.

Pytania i odpowiedzi

  1. Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne na każdym wyjeździe?
    Ubezpieczenie podróżne jest zalecane, zwłaszcza podczas podróży za granicę, gdzie usługi medyczne są bardzo drogie. Koszt dzienny polisy to zaledwie kilka złotych.
  2. Czy podczas porównania ubezpieczeń w kalkulatorze na wakacyjnapolisa.pl muszę podać bardzo dużo informacji?
    Nie. Kalkulacja zajmuje dosłownie kilka sekund, a wymaga jedynie podania celu podróży, czasu wyjazdu oraz wieku osób chcących kupić ubezpieczenie.
  3. Czy mogę znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń tanią polisę?
    Cena polisy ustalana jest indywidualnie, ale dostępny jest oczywiście zakres cen od najniższej do najwyższej. Klient ma możliwość dokładnego sprawdzenia, co dana cena obejmuje.
  4. Czy w ubezpieczeniu podróżnym mam zapewnioną ochronę przeciw COVID-19?
    Ochrona w przypadku zachorowania na COVID-19 jest kwestią indywidualną dla każdego towarzystwa, natomiast wszystkie dostępne w kalkulatorze ubezpieczeń na wakacyjnapolisa.pl – taką ochronę mają w standardzie.
Co warto wiedzieć
  1. Odległość warszawy od Lizbony dzieli odległość 3054,5 km.
  2. Wjeżdżając do Portugalii należy okazać unijny certyfikat COVID lub negatywny wynik testu NAAT (wykonanego 72 godz. przed wylotem) albo testu antygenowego (wykonanego 48 godz. przed wylotem) – nie dotyczy dzieci do 12 roku życia, a także przed przylotem wypełnić kartę lokalizacji pasażera.
  3. Podczas podróżowania samochodem istnieje mnóstwo potencjalnych okoliczności, które mogą zrujnować nie tylko planowany wyjazd, ale i sytuację finansową urlopowiczów.
  4. Ceny ubezpieczenia podróżnego do Portugalii na WakacyjnaPolisa.pl, dla jednej osoby na 15 dni, zaczynają się już od 4,50 zł/dzień.
  5. Obecnie większość autostrad w Portugalii jest płatna. dlatego wcześniej należy zapoznać się z obowiązującymi zasadami płatności, przepisami drogowymi oraz przyjętymi nakazami.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 rok temu

Dzień dobry
strona pomocna,dziekuje
pozdrawiam zblizajac sie do granicy hiszpańsko-portugalskiej
Piotr

Jerzy
Jerzy
1 rok temu

Dzięki za info

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania